Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Na tomhle fóru není zvykem nechat lidi utrácet zbytečně peníze nebo je pustit do volovin.
Takže tu vždycky dostaneš rady, které sis nevyžádal, poznámky, o které nestojíš, a tunu vědomostí, které nevíš.
Že se ti to nelíbí? Tak to máš smůlu. Aspoň to bude poučné pro ostatní, když ty nechceš. Od toho je to fórum, od toho je tu komunita.

unicast píše naprosto přesně, co jsi zvoral hned ze začátku, a pak se ještě rozčiluješ, když ti řekne, proč je to blbě. Takže laskavě to uváděj tak, jak se patří.

Psal jsi 100W/den, je to tedy 100 Wh za den? Jak chceš ukrmit zátěž 100 Wh za den z panelu 270 Wp, když pole 3-6x větší dá v zimě jen 60 Wh?
Kapacita baterky, teoretická, je 3x12x12= 432 Wh, reálná sotva půlka. Ledničku ti to udrží běžet 0,2/0,7*24 = 6,8, tedy ani ne 7 hodin. To ti nevydrží ani v létě přes noc. Nehledě na to, že tímto způsobem tu baterku na podzim zahodíš.

Baterky můžeš zapojit sériově, na těch 36 V, ale nevím, kde seženeš měnič 36/230 V. Na 24 V ti bude chybět jedna baterka. Tudy cesta nevede.

Zapomeň na ty panely 12/... Každý normální MPPT regulátor umí panely do 95/100/145/150 či 200 Voltů, podle toho, co vybereš. Naprosto logické je jet pak na co nejvýš v panelech, tj. dva až čtyři do série. Tepelná závislost napětí na prázdno je udávána u každého panelu, pro orientační výpočet +15%.

Přijde mi, že jsi dostal na hraní kus bábovičky, a frfleš, když ti tu dupeme po pískovišti. Nebo styl, něco jsem dostal, tak co s tím vymyslíme? Na co by se to dalo asi použít. Dostal jsi komponent, který je defacto k ničemu. Takové baterky se hodí akorát na zálohu kamerovky, přístupovky, zabezpečovačky atd. Na aplikace, kde budou furt pod napětím, a občas při výpadku chvilku podrží.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Soban »

Tak asi si chce hrát.......

Jinak toto je fakt celkem k ničemu....

Pokud do toho chceš jít tak třeba koupit 5kW měnič na 48V systém + baterku a začít to stavět pořádně.

Problém je že 12Ah baterky jsou na nic i když máš 3 kusy tak olovo můžeš vybíjet pouze na 50% takže 3*12=36Ah / 2 = 18Ah když budu počítat aby vydržela 1/2 dne takže 18/12=1.5A * 12V = 18W zařízení teď účinnost, něco sežere měnič takže v reálu tam můžeš připojit 10W zařízení.

Kolik ti vyrobí panel v jednotlivých měsících si můžeš spočítat zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

mám trochu pocit,že stále nechápete co jsem uváděl.systém je vakuové trubice,nahřívají když slunce svítí,když ne,regulátor má odběr max 3w
toť vše,systém podle měření spotřebuje postupně 100W za den když svítí slunce
panel v tu samou dobu vyrobí 270wp pokud výrobce nelže,já však psal,že je to úvaha a možná bude i jiný,baterka stejná je stále dostupná k doprodeji
mppt regulátor k dokoupení je za pár korun a systém bude zcela funkční i s přebytky 8-9 měsíců v roce,které můžu využít
zvláštní je,že některé moje zkušenosti z praxu jsou odlišné od toho co píšete,mám originál kolečka elektrické,baterie agm panasonic a už slouží 10 let,kolečka celý den vozí i 100 kg nákladu a pořád baterie drží,to je v zimě v garáži bez topení
ty baterky když je nebudu používat,stejně umřou a ještě budou zbytečně vyrobené
je zvláštní tahle doba,chtěl jsem odpověď na to,jak řešit bezpečnost,když to použiji
pokud baterie jde zapojit přes pojistky paralelně,bezpečně je to fajn,pokud i seriově,třeba s balancerem,nebo jinak taky fajn a čerpadlo co pár minut spotřebu 12w si to hravě poradí.

cipis četl jsi,že to bude jištěné proti podbití,jakoby jste vůbec nečetli co píšu,vlastně ani nevnímáte princip vakuového systému tuv,který spíná vždy chvíli,kdy se nahřeje konektor,ale slunce svítí ikdyž je vypnutý než nahřeje na rozdíl teplot a zbovu sepne na chvíli.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

ted nad tím tak přemýšlím,ty samé baterie poháněli tu elektrokoloběžku s 350W motorem,dojezd po rovině 40km při necelých 80kg zátěže....
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Až se naučíš používat jednotky tak, jak se má, tak se dá bavit dále. Co to zase píšeš 100 W za den? Co to je za jednotky?

To je přece jedno, jestli jede chvíli nebo kontinuálně. Máš nějakou změřenou spotřebu, kolik teda je? To tu z tebe páčíme, ale ty to naprosto ignoruješ!
Kolečka ani koloběžka není FVE. Jestli si myslíš, že jsi chytřejší než všichni kolegové, co si nezřídka prošli začátky, přesně jak ty popisuješ, co si dávno ty slepé uličky prošlapali, tak prosím, počkáme si na report za rok. Klidně s tím ztrácej tunu času. Je tvůj, ne náš. Jen pro všechny ostatní, co si to tu čtou, se tě snažíme uvést do obrazu, ale evidentně nechceš. Co už, třeba ostatní se poučí a nebudou opakovat stejné chyby.

Kde jsi našel za pár korun měnič 36V/230 V, co zvládne rozběhnout chladničku? Tj. minimálně 1 kW trvale? Resp. ano, 800 W Victron (24/800) tu ledničku dá, sice zakňučí, ale dá (1200VA Victron s trvalou zátěží cca. 350 W tu ledničku dá také se zakňučením a lehkým pohasnutím světel) . Když se v ten okamžik zapne i čerpadlo, no co, udělá to restart, a znovu. Chladničky už mají vesměs ochranu, tak když selže start, resp. dojde k výpadku elektřiny, tak to zkouší až za deset minut po obnovení apod. Co udělá to čerpadlo v rozběhu, těžko říct.

Dokupovat tyhle baterie je další ztráta peněz.

Kolik ti vyhodí ta stránka zisku podle měsíců? Z těch 270 Wp? Jinak výrobce nelže v údajích, to ty je špatně čteš. Jmenovitý výkon je při 1 000 W/m2. Kolik pak máš na podzim-zimě-jaře? Máš občas zlomky, v zimě není problém dny/týdny v kuse i nula. V zimě to nejsou desetiny, to jsou setiny, co z těch teoretických maximálních hodnot dostaneš. Co je k nepochopení na těch třeba 70 Wh z dnes nezasněžených 810 Wp?
Ikdyž ti to čerpadlo nepojede, tak ani tohle nezachrání to olovo před samovybitím.
Tohle dimenzovat, resp. vůbec uvažovat o zimním provozu nemá absolutně žádný smysl. A jaro/léto/podzim zase zabiješ tou mizernou kapacitou baterie, aby to mělo smysluplné využití. Potřebuješ tak 5x vyšší kapacitu baterky, aby to mělo smysl vůbec dělat na tu chladničku, i s přepínáním.
Narveš do toho okolo tunu peněz a času, ale zabiješ to mizerným panelem a mizernou kapacitou.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Udělal jsem to za tebe, při ideálním umístění 270 Wp panelu (dal jsem to na svou polohu, nevím, kde jsi ty), to dá v prosinci 8,87 kWh. To je průměr 286 Wh denně, nicméně to je hodnota naprosto o ničem, kvůli sněhu a počasí obecně. Je to průměr.
Maximum máš v červenci, 35,6 kWh, to je průměr 1,14 kWh/den. Pokud vezmeme účinnosti konverzí a průchod baterkou, tak je z toho tak 75-80 % (účinnost mppt, do baterky, z baterky, na 230 V), tak v lepším případě z toho máš na straně 230 V asi 0,9 kWh/den.

Když dáme svisle panel, na jih, tak to v prosinci zvedneš na úžasných 9,38 kWh, no a maximum je v dubnu na 22,55 kWh.
Těch 8-9 měsíců v roce je to něco mezi 10 a 17 kWh za měsíc.
Jenže jsou to všechno měsíční průměry a ne okamžité hodnoty.

Jestli chceš spolehlivě krmit to čerpadlo, mít jakous takous zálohu v blátě, tak pokud pořešíš rozumné mppt, co ti nezůstane viset s napětím dole, tak s půl kWp bych se toho asi nebál. S tím, že to, co spíná čerpadlo, bude zapínat měnič a na něm to čerpadlo. Spotřeba měniče bez odběru je tak 12-24 (ale klidně i 50) W. Možné řešení je vyměnit to čerpadlo za 12/24/36 Voltové. A ušetříš tak min. jednu konverzi a ten běh na prázdno.
Na chladničku po 8-9 měsíců ale zapomeň.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

nevím,co je nesrozumitelné na tom,že celý systém podle Watmetru sežere za 24 hodin 100W
zhruba 36W regulátor a zbytek čerpadlo
ale asi zbytečná debata,jedeš si to své a vůbec nevnímáš co píši,lednička jsem psal jen přebytky,pokud budou při provozu,baterie by v podstatě byli jakýsi stabilizátor
měníč mám 1500w kvůli čerpadla do studny,které 1200w když vypadne proud,abych si mohl načerpat
ale vzdávám to,upřímně jsem čekal prostě jen radu,jak bezpečně zapojit baterie a jestli je lepší,paraelně nebo seriově
toť vše
nemyslím si,že jsem chytřejší,jen jsem chtěl využít baterie než aby prostě zbatečně umřeli
při ceně sil elektřiny 3290 co mám,to ekonomicky smysl nedává,žádná elektrárna při spotřebě kterou má,to si spočítat umím
tak snad možná se objeví někdo konstruktivní,kdo bude chápat,že někdy je dobré prostě jen využít to,co je dostupné,než hledat řešení která nedávají smysl a nikdo se na ně neptal....
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

cipis
super,tohle je to co dává smysl
v tom případě jsem i v prosinci na 50 % baterie,což je lepší než jsem čekal.Jo přiznávám spotřebu měniče jsem opomněl,bude třeba změřit
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Chaos v jednotkách? Nerozlišování výkonu a energie?
Wattmetr ti ukazuje odběr, ne to, co to sežere. Tedy ti ukazuje okamžitý výkon (příkon), ne, kolik to spotřebovalo.
Spotřeba (energie) je to, co to sežralo, a tam je jednotka ve Watthodinách. Tj. jestli to mělo odběr 100 W a jelo to hodinu, tak je odběr 100 Wh.
Jestli si pustíš 1 kW mikrovlnku na ohřátí obědu 2 minuty, tak jsi tím ohřevem spotřeboval 33,3 Wh. Pokud ti pojede bojler dvě hodiny s 2 kW spirálou, tak spotřebuje 4 kWh.
Takže jestli ti "wattmetr" (také špatně pojmenovaný přístroj) ukázal, že to něco spotřebovalo za nějakou jednotku času, tak je to v těch Wh.

Přebytky nemáš žádné, nenakrmí to tu chladničku ani omylem. Viz. propočty v předchozím příspěvku, což ses asi ani neobtěžoval spočítat. Nemáš přebytky na chladničku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Jinak těch 36 V používá i aku nářadí, tak namátkou třeba to čerpadlo místo měniče a čerpadla na 230 V:
https://www.smnaradi.cz/akumulatorova-c ... -2-stupne/

Nicméně jít cestou 36 V je slepá cesta, není to jak rozšiřovat. U 24 V je to lepší, nicméně stejně to končí celým bytem/domem a přechodem na 48 V.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Přístroj se jmenuje wattmetr a tak jsem použil ten název,ale zřejmě jsem sám sebe uvedl v omyl,na přístroji je hodnota spotřeby 0,103 třeba což tedy znamená spotřebu v wh já myslel,že to w,tímto se omlouvám za nepřesnost,která se tímto stala
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Dá se to čerpadlo (teď nemyslím to na vodu ze studny nebo kde) vyměnit za 12/24/36/48 V verzi?
Pak by totiž stačil malý epever, který by to asi dal i přes Load výstup.
Ten se dá nastavit časově (od do) i napěťově.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Já si to počítal,ale jak jsem psal, praktickou zkušenost s panely nemám,lednička mi bere při zapnutí 100w a pokud by svítilo slunce,mělo by to s balancováním baterie nějakou spotřebu pokrýt teoreticky,přes relé řízené napětím 12V při poklesu překlopení na síť,nic složitého
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

To nevím,zda takové je,ale to nedává smysl,čerpadlo je nové a při okamžité spotřebě 12w par minut z hodiny to je fakt nesmysl, zkoušel jsem to na autobaterii a fungovalo to v pohodě
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

A pořád nevím to co mě zajímá,jestli když už to použiji,je lepší a v čem paralelní nebo sériové zapojení těch baterií hlavně kvůli bezpečnosti,panel koupím podle toho
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

A ano,líbilo by se mi jít cestou 48v a proto jsem se ptal, jestli mppt regulátor když je 12/24/36/48 zvládne třeba z 48v panelů nabíjet i 36 nebo i 12,zda to je jen nastavitelná hodnota,ikdyz samozřejmě chápu,že nejlepší je mít i baterie 48
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

To napětí je napětí baterky, ne panelů.
Je to mppt, to funguje jinak, než PWM.
PWM to z napětí panelů seká přímo do baterky. Proto tam musí být to napětí jen o málo vyšší než baterka, proto je to neefektivní.
MPPT je defacto DC/DC měnič, které z napětí panelů dělá napětí baterky. A existuje celá řada regulátorů, na různá napětí panelů a na různá napětí baterky.
Viz. jak jsem psal, napětí panelů okolo 100 V, okolo 150 V, do 200 V a pak ty "vysokonapěťové".
Levnější kraksny umí 12/24, ty o něco lepší 12/24/48, některé umí i 12/24/36/48, či pak úplně uživatelsky nastavitelné.
Tohle jsou naprosté základy, je to napsáno na zdejší wiki, je toho plný internet.
Kdybys sis to aspoň přečetl, tak tu furt nemluvíš o 12 či 36 nebo 48 Voltovém panelu ... Jsi tu přes rok, času jsi na to měl dost, aby sis něco načetl.

To zapojení je z hlediska bezpečnosti úplně fuk, stačí se podívat, jak jsou tyhle baterie, původním určením pro zálohované zdroje, v těch zdrojích zapojené. Maximálně je tam jedna pojistka. Bavíme se o směšných proudech. Na víc ty akumulátory nejsou dělané.

Teď píšeš o baterce z auta, ale ta je o úplně něčem jiném, než tyhle baterky, co máš. Autobaterie je určená na krátký start a pak furt dobíjení, na nic jiného. Zkus si to auto neprojet celou zimu, myslíš, že po zimě nastartuješ? Aniž bys musel dobít?
Ta AGM, co máš, nejsou vůbec dělané na to, aby najelo čerpadlo, najel kompresor. Jsou dělané na stálou zátěž v případě nějakého průseru řádově minuty, jinak se drží neustále na maximálním napětí. Pro akumulaci stylu FVE jsou naprosto, ale naprosto nevhodné a nepoužitelné.

Chladnička nebere při zapnutí 100 W, to bere, až se nastartuje kompresor. A ten si při spuštění vezme klidně 1 kW. Z těch baterek ti tam poteče při startu 100 Ampér. Z baterek, kde je max. proud tak 12 Ampér, tj. ikdyž je dáš tři paralelně, tak je 3x přetěžuješ. U toho čerpadla do studny je to podobné. Náběhový proud toho oběhového čerpadla je jaký?

Zapomeň na chladničku, pokud nechceš jít do minimálně 1-2 kWp na střeše a 3-4 kWh baterky.

Přepínat 12 V relátkem měnič/síť je daleko nebezpečnější, než ty tři baterky připojit na prasáka bez pojistky. Je jen otázka času, kdy se ti to potká ... Navíc to dle PPDS ani není korektní řešení.

Když zapomeneš na chladničku, tak pak žádné přepínání nepotřebuješ, max. manuální jako bypass při poruše. Pokud svítí, tak panel/regl/baterka dává, a čerpadlo pojede. Když nesvítí, tak nepotřebuješ čerpadlo vůbec pustit. Proto ta výměna za čerpadlo na napětí baterky, protože pak nepotřebuješ měnič a nic dalšího. Pořeší to každý lepší MPPT regl, co má aspoň jedno relátko či Load výstup.

Pokud zapojíš na baterky měnič, tak přes asi termostat té oběhovky, aby se zapínal, jen když je potřeba, aby běželo čerpadlo. Jinak ti to vycucne rychleji než, se to stihne vůbec dobít.

Takže pokud chceš smysluplné řešení, tak dva 400-500 Wp panely, rozumný regulátor (to bude 4-5 tisíc) a pak už nic ze začátku nepotřebuješ, krom nějaké té havarijní nabíječky, abys ty baterky nezničil první zimu. Tím, že máš už měnič 12/230, tak je jasné paralelní zapojení, to by mělo být teoreticky přes pojistky, ale s tímhle výkonem je to stejně jedno, protože když to budeš dimenzovat na tu ranu při startu, tak to bude stejně na hraně toho zkratového proudu, takže ti to stejně nevybaví.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Je mi líto, že ti tu šlapu na ten vzdušný zámek, ale kdybych toho otravného cipisa měl před několika lety já, tak jsem mohl ušetřit desítky tisíc a stovky hodin práce ... Takže buď rád, že to nemusíš utratit ty, aby sis prošlapal slepé cestičky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od gupa »

Pepsin píše: sob pro 02, 2023 12:43 am A pořád nevím to co mě zajímá,jestli když už to použiji,je lepší a v čem paralelní nebo sériové zapojení těch baterií hlavně kvůli bezpečnosti,panel koupím podle toho
Na kolik voltů je a kolik wattů případně jaké jsou štítkový údaje, které má to čerpadlo, co obsluhuje ty vakuovky?

Chápu to tak že jde především o to jak využít s levným FV panelem tři jakési AGM co nemají ani 12Kg dohromady olova v sobě. Vše okolo s lednicí a tp. je fixní idea kterou praxe a zkušenosti změní, protože záloha pro spotřebu cca 2,4kWh/den (100W v průměru stálá spotřeba is čerpadlem) v olovu vypadá jinak než tři malé AGM.

Pokud jsem něco přehlédnul nebo špatně přečetl, přijměte mou hlubokou omluvu.

Jinak jak propojit baterii k měniči nebo regulátoru je v návodu k použití daných regulátorů a nebo měniče nebo balancérů. V lepších návodech zboží čínského původu je i sériové a i paralelní zapojení s doporučením pojistek a průřezů vodičů a i na obrázcích přesné polohy baterií a propojů, max délky a tvary takových propojů, jak kde má v prostoru jaká která baterie místo, a to přesně k danému výrobku který se zapojuje a je navržen v plánu. Tz. třeba na Hadex vidím toto: https://www.hadex.cz/navody/g485.pdf

Pokud takový návod jak propojit zakoupený výrobek s baterií nebo s více bateriemi není poskytnut, je to podezřelé jako stejně, že se na tak nejednoduché téma stále vyžaduje jasné odpovědi která je pochopitelně nejednoznačná. Taková rada jako facka, může být totiž špatná, pokud se neví nic okolo plánu jak co. Zvláště pokud si člověk hraje s něčím, co vyžaduje nějakou úroveň informovanosti než na něco šáhne.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od skybor »

cipis: Neznám nic poučnějšího, než procházky vlastními slepými uličkami.

Pepsin: Však si kup Easun MPPT 6048 za cca 1500,- , který umí 12/24/36/48 voltů systém. V návodu (jak píše gupa) bude i to zapojení baterek (i s průřezy drátu a doporučenými pojistkami). Můžeš tedy zkusit to zapojení na 12V i na 36V a sám uvidíš (dříve nebo později) co to bude dělat (nebo nedělat). Měnič na 12V nebo 24V koupíš asi taky za pár kaček (třeba i jetý na bazoši). A celá tahle vlastní zkušenost tě možná nevyjde ani na 5tKč.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek