Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
mkvacek
Příspěvky: 3
Registrován: pát lis 03, 2023 10:07 am
Lokalita: Pardubice
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od mkvacek »

Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radou.
V příloze je fotografie střechy, kde chci instalovat panely. Je tam nástřešní stožár s vedením. Na střeše již jsou vidět nainstalované držáky profilů...
Střecha je orientovaná na severo východ. Takže se slunce bude pohybovat zprava doleva (pohled dle foto v příloze).
Má vzhledem k velikosti (průměru stožáru a vodiče) a vzdálenosti od místa instalace panelů instalovat optimizéry?
Předem děkuji za připadnou radu..
Martin K.
IMG_6123.jpg
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od glottis »

zdravim, podle me to nema smysl. Slunce uz bude asi vys kdyz uz by to neco davalo. Ale nejlepsi je si udelat fotky kdyz sviti slunce. Idealne casosber :)
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od Mailen »

A co dát panely i z druhé strany, jiho-západ? Moje zkušenost je, že optimizery jsou vyhozené penize. Half-cell,cut Panely a neřešil bych stožár. Já mám jarní období, než vyleze slunce výš, zakrytou čtvrtinu panelů stěnou a nepozoruji problém.
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od cipis »

Zrusit prevesak, vzdyt je to hruza, jak to vypada. Akorat ta prelozka bude asi drazsi ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od Mex »

Já jsem při plánování optimizérů vycházel z toho, že mě budou stát cca 5% ceny FVE, ale v praxi zřejmě přidají kolem 10% výkonu. Odpozorováno na jiných FVE.
Právě na takové malé stíny jako jsou od stožárů, nalepeného listu, ptačích hoven atd. je to jejich parketa.
Naproti tomu na nějaké zastínění stěnou nebo jiným barákem už moc ne, protože fungují jen do 25% zastínění, pak můžou být dokonce i kontraproduktivní.

Ta jejich diagnostika je taky příjemná věc, člověk hned vidí, když začíná být nějaký panel nemocný.

No a Rapid Shutdown je důležitá třešnička na dortu. Stejně si myslím, že ta současná výjimka z nutnosti použít nějaký automatický systém odpojení pro instalace do 10 kW dřív nebo později skončí. Nejpozději po nějakém větším průseru.

Ale psal jsem o své motivaci. Tvá může být jiná. Mě FVE stojí dost peněz a práce, protože jsem musel udělat dost velké úpravy střechy i pak doma. A víc panelů na střechu nedostanu, že bych to řešil jen větším přepanelováním. A taky mám dost velké panely (570W), takže počet optimizérů není tak vysoký. S nějakými malými panely to bude vycházet hůř, pokud se instalují na každý panel.
Pokud by ta procenty z ceny instalace byla u Tebe třeba zásadně vyšší (když bys měl například nějaké hodně levné komponenty a málo práce s nimi), tak Ti to může vycházet jinak.
mkvacek
Příspěvky: 3
Registrován: pát lis 03, 2023 10:07 am
Lokalita: Pardubice
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od mkvacek »

Mailen píše: ned lis 05, 2023 2:57 pm A co dát panely i z druhé strany, jiho-západ? Moje zkušenost je, že optimizery jsou vyhozené penize. Half-cell,cut Panely a neřešil bych stožár. Já mám jarní období, než vyleze slunce výš, zakrytou čtvrtinu panelů stěnou a nepozoruji problém.
Tam budou panely též a bez stínu :D
mkvacek
Příspěvky: 3
Registrován: pát lis 03, 2023 10:07 am
Lokalita: Pardubice
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od mkvacek »

cipis píše: ned lis 05, 2023 3:26 pm Zrusit prevesak, vzdyt je to hruza, jak to vypada. Akorat ta prelozka bude asi drazsi ...
JJ. 100 a více tisíc a min 8 měsíců čekání..
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od cipis »

Za půlku by o tom člověk i uvažoval ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 756
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od skybor »

Rád se nechám poučit. Sám uvažuju a furt přepočítávám, kam a s jakým sklonem dát další panely. Ale severovýchod při takovém sklonu mi moc smyslu nedává. Nebo se pletu?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od cipis »

Asi záleží, jak ti tam svítí brzo ráno. Mně leckdy východní 2 kWp string zachraňuje výrobu, protože se pak zatáhne, tak se na jižní stranu ani sluníčko nepodívá. Ostatně na oblíbené počítací stránce to hned zjistíš, jaký by byl zisk. Plus vzít v úvahu ty místní podmínky, třeba, že když je mlha/opar, tak je až dopoledne atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od Neo »

mkvacek píše: pon lis 06, 2023 4:53 pm
cipis píše: ned lis 05, 2023 3:26 pm Zrusit prevesak, vzdyt je to hruza, jak to vypada. Akorat ta prelozka bude asi drazsi ...
JJ. 100 a více tisíc a min 8 měsíců čekání..
Při poruše, nebo při havárii to udělají hned a zdarma :)
++
Marta_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: ned led 09, 2022 8:22 am

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od Marta_CZ »

Nebo podmáznout statika, aby vypracoval posudek, že to trhá barák.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zastínění panelů - nástřešní stožár a vedení

Příspěvek od eman »

Nevím jak dnes, ale před cca 15 lety jsem také rušil nástřešák (demolice a stavba nového domu) a ČEZ tenkrát bez problému souhlasil se stavbou přípojky svépomocí. Normálně jsem zakopal kabel přes ulici ke sloupu, opravil ji, postavil pilíř s rozvaděčem a pak dal 2000Kč čezákovi, co okolo jezdil. Ten vylezl na sloup, udělal svod, zapojil rozvaděč a sám si vyřídil papíry. Cena byla asi desetinová, proti přeložce.
Ale dnes už jsou asi víc zkorumpovaný.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek