Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od shuty »

Prosim vas,
oplati sa tepelne cerpadlo?
alebo je to hovadina ktoru chce pretlacit tato doba?

berme rovnaky objekt, kolko stoji instalacia TC a kolko iba obycajne elektricke konvektory?
dokaze TC ten cenovy rozdiel za urcity cas vykompenzovat?

a teda aka je realna navratnost TC?

aka je poruchovost TC?

aka je zivotnost TC?

+ dalsie veci co vas napadnu...

dakujem
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Diablo1st »

To sa takto nedá jednoducho povedať.
V prvom rade záleží na tepelnej strate objektu a vykurovacej sústave (podlahovka, radiátory). Ak ide o pasívny dom, je návratnosť TČ otázkou, lebo sú tam tak malé straty, že sa dá uvažovať aj s elektrickými rohožami. Ale treba to brať komplexne aj s ohrevom TUV, príp. s klimatizáciou či rekuperáciou.
K TČ je ideálne mať podlahovku, aby si púšťal vodu s nízkou teplotou. Dajú sa použiť aj radiátory, ale musia byť troška predimenzované.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od glottis »

tohle si musi asi kazdy spocitat sam. Takze to zkusim napsat nejak v bodech co od toho cekam a co to stalo a nejaek otazky.

Muzu psat o svem, voda/voda s COP 4. Samotne tepelko bez dalsi technolgie (kterou bych stejne musel mit ... bojler, taktovaci/aku nadrz, cerpdla). Stalo 110kkc.

- Zalezi jake tepelko a z toho odvozeny COP
- Mam podlahove topeni? Pokud ne pak osobne tepelkum moc nefandim. Srazi jim to COP a tim pripadnou navratnost.
- Mam zatepleno? Pokdu ne, asi me to sezere. Sice jsou to naklady srazene COPem ale i tak to mzue byt hodne drahe.
- je to obyvane celorocne?
- Je moznost plynu? Pokud ano, asi se cena za tepelko bez FVE nikdy nevrati. S FVE to pak 3 rocni obdobi ukrmi fve aspon na ohrev teple vody. Ja moznost plynu mel ale stejne jsem bral tepelko. Mel jsem v planu fve a plynu osobne nefandim. Naopak mam kamarada co sel plyn ciste z pragmatickeho vypoctu, ze se to nikdy pri soucasnem rozlozeni cen nevrati. Nejhorsi je porizovaci cena.
- Ve srovnani s topenim na tuha paliva se to asi nezaplati nikdy ale usetri to praci a bordel. U hdne zateplenych domu pak je jedina moznost toipit kamny do vody a do aku nadrze, jinak se tam clovek upece.
- zivotnost muze byt asi dost dlouha. 20 let? Vic? Ale pokazit se muze vse. U tepelek, kde v jedne bedne integruji vse to pak je asi horsi. Treba ja mam tepelko znacky spirala. Tam je tepelko proste vec, kde je kompresor, vymenik na vodu, cerpadlo, nejaka zakaldni elektronika a tim to konci. Vse okolo, dalsi cerpadla, frekvencak na rizeni cerpadna ve studni, aku, bojler, vse je zvlast a muzu si to povymenovat jak chci.
- Muze se dost vyplatit, hlavne tam kde to neobyvam trvale, dat klimatizace a topit tim. Vyjde to levneji na porizeni, moc se to nesere, jde tim chladit v lete, v prechodnych obdobich to jede s fve.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

"berme rovnaky objekt" :) A to je aky? Ake ma tepelne straty, kde je postaveny, ake ma solarne zisky (velkost a smer okien) kolko ludi v nom byva, aka je cca spotreba TUV, je moznost pouzit zemny vymennik? Ako velmi Ti/susedom bude vadit hukot vonkajesej jednotky, ak ak budes teplo odoberat zo vzduchu? V objekte je podlahovka/radiatory? ...
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

Z pohladu ceny - mna stalo TC to, co by ma stal len komin na plynovy kotol. Ale staval som si ho sam z kondenzacky od klimy. Medzitym doba pokrocila a aj v cr ide kupit 8kW monoblok s 2r+ zarukou za 50 s dph. Suhlas ze to chce aspon normalne zatepleny dom a podlahovku. Ja idem jar/jesen na nejakych 700W, normalnu zimu na 1k3 a treskute mrazy na 2 kW. SCOP 3.6 (merany).

Co sa tyka otazky zaruk, zivotnosti a blablabla ... ja som mal moznost pred 7 rokmi kupit samsung za 150 alebo si to postavit z cinskej klimy za 50 + vlastna praca. Uz len z hecu som to postavil z tej klimy. Toci siedmu sezonu na kureni a piatu na tuv. BTW Overene cinske tc z ceskej distribucie za 50 ma nahradny kompresor za 13. To vam inde nauctuju za "dobry den".
Neviem z inych for absolutne o nikom, komu by umrelo lowcost tc, za to viem o x ludoch co priplatili za znacku a prd im to pomohlo. Neplati to samozrejme genericky, ti co maju lowcost vedeli co kupuju a rozumeju tomu aspon na urovni informovaneho amatera. Takisto clovek neocakava problemy u tych top znaciek - ale priplati si, 3x, 4x...
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

Několik dní už o tom taky přemýšlím. Smysl do dávat může, pokud se na to jde chytře. Žádné cpaní tepla do vody, ale za rekuperační jednotkou tím ohřívat vzduch. Naopak z odpadního si ještě nějaké to teplo vzít. Ideálně krmeno z FV, když to jde. Tak jsem pátral, kdo vyrábí vnitřní jednotku ke klimě na 125 mm vzduchové potrubí. Hmmm, nikdo. Ano, rekuperační jednotka renomované značky s podobnou funkcionalitou je k mání. Hmmm, za pouhých 350 tisíc... :)

Vůbec celá ta TČ branže má naprosto zběsilé marže. Kdežto funkčně de facto shodné klimatizace jsou k mání poměrně levně. A pak se tedy bastlí, jako třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=aat4AcnoMO0

Výhodou je, že ta technologie je naprosto tupá. Tady se to vypaří, támhle to zkondenzuje, mezi tím už je vlastně jenom expanzní ventil, kompresor a potrubí.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

unicast: Myslim si, ze distribuovat teplo v objekte rekuperacnym potrubim je utopia. Rekuperacia ako taka vzduch v zimnom obdobi vysusa, tym padom by tam museli byt velke prietoky, aby bola distribucia dostatocna a aj to si myslim, ze jedine v prechodnych obdobiach. Ved si zober taky free-cooling, ci ako to marketeri volaju. Skratka ked sa v reku prehodi vyhybka a v lete v noci fukas direkt vzduch dnu a von. O kolko to ochladi objekt? Odpoviem si sam, o nula nula prd. To uz klimatizacia je iny level, pretoze povrch vymennika dosahuje podstatne vyssich/nizsich (podla toho ci kuris alebo chladis) teplot, tym padom aj efektivity. Dalsia podstatna vec, z rekuperacie nedokazes vzduch v miestnostiach smerovat. To by musel byt minimalne pasivny dom, aby to fungovalo v realnej zime cez rekuperaciu a zaroven to bolo pre obyvatelov unosne co sa tyka komfortu a hluku v potrubi.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Diablo1st »

Vzduch je dosť naprd energetický nosič, takže tepelnú stratu vieš vykrývať buď prietokom alebo teplotným rozdielom. Ani jedno nie je u domu moc komfortné.
Pri TČ je najefektívnejšia betónová podlahovka.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kybos »

shuty píše: sob lis 04, 2023 6:04 pm Prosim vas,
oplati sa tepelne cerpadlo?
alebo je to hovadina ktoru chce pretlacit tato doba?
U tepelného čerpadla je rozhodující teplotní spád. Já jsem proto vynechal taktovací nádrž (zvyšuje tepelný spád) a raději jsem přidal trubky do podlahy. Větší dimenze trubek (2,5 km D20) zvyšuje množství topné vody a snižuje čerpací ztráty. Při slušném zateplení a rekuperačním větrání lze tepelnou ztrátu srazit dost nízko. U mne se to podařilo stáhnout na 5,5 kW při venkovní teplotě -15°C a interiérové teplotě +20°C i přesto, že dům je přes 200 let starý. Používám TČ vzduch - voda (NeoRé 8) o výkonu 8 kW a protože mi stačí po většinu topného období topit jen 8 hodin za den, tak mohu s výhodou používat levnější akumulační sazbu D25d. U sazby pro tepelné čerpadlo bych topil jen čtyři měsíce ale zvýšený paušál bych platil celý rok. Když přijdou větší mrazy, doženu to levnou klimatizací nebo krbem. Stavba má relativně velkou akumulaci a tak je z hlediska tepelného komfortu jedno, zda topím ve dne nebo v noci. Proto si mohu dovolit topit přes poledne, kdy jsou obvykle vyšší venkovní teploty a získám tak nižší teplotní spád a s tím také vyšší COP. Původní ekvitermní regulaci v TČ jsem odstavil, jelikož působí kontraproduktivně. NeoRé 8 není žádný zázrak techniky, je to jen předělaná klimatizace, kdy k venkovní jednotce o výkonu 10 kW je doplněn interiérový výměník chladivo/voda a relativně jednoduchá regulace. Je v provozu již devátý rok a zatím funguje bez větších zádrhelů. Budeš-li si vybírat nějaké TČ, pak sleduj rozteče lamel venkovního výparníku. Pokud jsou malé (jako bývají u klimatizací určených do teplejších krajin) pak v zimě rychle zamrzají kondenzátem ze vzduchu a je nutno často odmrazovat, což snižuje COP. V našich zimních podmínkách, kdy se venkovní teploty v průměru pohybují kolem +3°C, je to pro TČ vzduch /voda ten nejhorší stav, jelikož vzduch je relativně velmi vlhký a výměník snadno namrzá. Letos jsem prováděl cenovou analýzu na základě cen elektřiny a plynu od EONu a při mých konkrétních podmínkách mi vychází, že hraniční COP je 2,2. Jinými slovy pro TČ NeoRé 8 kW je vhodné jej používat do exteriérové teploty -10°C a pro nižší teploty už je vhodnější topit plynem (nebo dřevem v závislosti na jeho ceně), jelikož to vyjde levněji.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

Topili jsme elektrokotlem. Loni jsem koupil čínské TČ za 50tis. a spotřeba klesla z 12MWh na necelých 8MWh a to tím ani neohřívám TUV.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
dzuro
Příspěvky: 27
Registrován: pát srp 25, 2023 7:10 pm
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20kWp
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dzuro »

To nie je bohvie co. Tiez uvazujem nad TC, ale skor ako zuzitkovanie prebytkov. Je mi jasne, ze 3 mesiace v roku je tma, ale od februaru by to mohlo aj ist na fve, otazka ci sa to oplati...
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

Pokial je to spotreba celeho baraku, tak je to ok. U mna je kurenie:tuv zhruba 1:1. Keby tym ohrieval TUV, su to dalsie 3-4 MWh. Jednoducho pocitaj ze u nizkoteplotneho systemu delis spotrebu elektrokotla/rohozi/infrapanelov necelymi 4, u vysokoteplotneho 2.5 az 3. U nizkoteplotneho prakticky nezalezi na znacke, fyziku neojebes. U vysokoteplotneho budu drahe tc trochu tazit z sirsich lamiel, otazkou je ci to stoji za priplatok stovky+ tisic.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

Při svém pátrání jsem mimochodem narazil na zajímavou knihu:

http://eshop.eltex-km.cz/KNIHA-14079/97 ... É-ČERPADLO

Neříkám, že si to člověk nutně musí postavit sám, ale i při koupi pak člověk ví, o čem mluví, a žádný ziskuchtivý přítel vytápění ho nezblbne...
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od netko »

prečital som ju niekolkokrat, je pisana jednoduchym spôsobom pre laika nie pre teoretika a pochopiš zopar zakladnych veci k teme a urobiš si sam nazor(zopar piv menej a maš knihu :) )
Pri dnešnych cenach elektriky nemaš čo riešiť či ano alebo nie.
unicast píše: ned lis 05, 2023 9:39 am Při svém pátrání jsem mimochodem narazil na zajímavou knihu:

http://eshop.eltex-km.cz/KNIHA-14079/97 ... É-ČERPADLO

Neříkám, že si to člověk nutně musí postavit sám, ale i při koupi pak člověk ví, o čem mluví, a žádný ziskuchtivý přítel vytápění ho nezblbne...
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od FrantisekCa »

stano22 píše: sob lis 04, 2023 8:17 pm unicast: Myslim si, ze distribuovat teplo v objekte rekuperacnym potrubim je utopia. Rekuperacia ako taka vzduch v zimnom obdobi vysusa, tym padom by tam museli byt velke prietoky, aby bola distribucia dostatocna a aj to si myslim, ze jedine v prechodnych obdobiach. Ved si zober taky free-cooling, ci ako to marketeri volaju. Skratka ked sa v reku prehodi vyhybka a v lete v noci fukas direkt vzduch dnu a von. O kolko to ochladi objekt? Odpoviem si sam, o nula nula prd. To uz klimatizacia je iny level, pretoze povrch vymennika dosahuje podstatne vyssich/nizsich (podla toho ci kuris alebo chladis) teplot, tym padom aj efektivity. Dalsia podstatna vec, z rekuperacie nedokazes vzduch v miestnostiach smerovat. To by musel byt minimalne pasivny dom, aby to fungovalo v realnej zime cez rekuperaciu a zaroven to bolo pre obyvatelov unosne co sa tyka komfortu a hluku v potrubi.
Tak toto môže byť aj nie celkom presné.
Idem stavať a okrem podlahovky budem mať aj výmenník v rekuperácii. Kôli chladeniu, ale tiež kôli kúreniu, lebo pri podlahové to trvá, kým začne hriať. Kôli týmto požiadavkám musím mať reku od Atrea, nenašiel som inú, ktorá také niečo dokáže.
RK5 pri vstupnej teplote vody 45°C, vstupnej teplote vzduchu 20°C ohreje výstupný vzduch na cca 38°C, pri prietoku vzduchu asi 1500m³/h a prenesie výkon 7kW.
Veľmi podobný výkon má pri chladení, pri vstupnej teplote vody 7°C.
U mňa bude tých 7kW úplne dostatočných (asi až veľa).
Kôli nejakej diverzifikácii bude ešte silnejšia klíma, ktorou sa dá aj kúriť a zabudovaný "krb" na lieh za 400€.
Nie, komín nebude, lebo cena.
TC monoblok, 1f, ešte neviem od koho, lebo ceny ešte stále lietajú, ale určite nie splitové, ja im tisíce za zapojenie nedám!
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

No, tak možno existuje aj dôvod, prečo to nik iný nevyrába... Dlhý nábeh podlahovky predsa v dobre zateplenej stavbe nieje problém, narábaš s akumuláciou, ale to je mimo témy. 1500m3/hod určite nebude počuť... Ako nič v zlom, Tvoje rozhodnutie, Tvoje peniaze, ale načo to robiť jednoducho, keď to ide zložito, však.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

A na koľko ohreje ten výstupný czduch, keď bude -15? Lebo 20 plus je dosť irelevantné.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kyocera »

Uvedu praktické příklady. Jeden známý si zakoupil TČ do starého nezatepleného domu třída G
a sám si je instaloval. Drahé to tedy nebylo. Náklady na instalaci měl více jak 100tis.Kč.
Ale po prvním roce zjistil, že spotřeba elektřiny je tak vysoká, že
to odstavil a opět topí dřevem a uhlím. Druhý příklad. Jeden můj příbuzný dokončil nový pasivní dům
který má asi tu nejlepší energetickou třídu. Venku jsou nízké teploty a srovnávám to- v mém obyčejném
starém domě už měsíc přitápím dřevem , okna jsou trojskla, ale dům nemám zateplený.
Můj příbuzný má v pasivním domě teplotu stále kolem + 24°C a všichni se tomu diví, jak dům dobře drží teplo , jak je dobře zateplený. Je jisté, že v takovém domě tepelné čerpadlo smysl má a možná
by stačilo v takovém domě obrazně řečeno zapálit jen dvě svíčky na vyhřátí domu v zimě. Nebo elektrická rohož. Poslední příklad. V mém obyčejném starém domě
jsem v roce 2005 insatloval revertibilní klimatizační jednotku. Stála 16tis.Kč a získal jsem tehdy nejlevněší sazbu
22hod denně pro celý dům. Rok 2005 byl rokem, kdy byla podpora distributora na tepelná čerpadla.Velice nízká
měsíční platba a cena za 1kW bylo mnohem méně jak 1Kč.
Reverzibilní klimatizační jednotku jsem 2 x upravoval pro topení do podlah. Výstupní vzduch TČ měl max 55°C.
Výměníky i s fotkami popíši v domovském vlákně. V roce 2015 skončil výhodný tarif pro tepelná čerpadla.
Distributor to zdůvodnil tím, že všem se investice za 10 roků už vrátila. To je pravda. Mně se tehdy investice do
reverzibilní klimatizační jednotky v ceně 16tis.Kč vrátila už za jednu topnou sezonu. Myslím, že nějaké vlastní tepelné čerpadlo , tedy upravená reverzibilní klimatizační jednotka smysl má i v dnešní době a popis dvou druhů výměníků a fotky výměníku, který má i přednosti oproti deskovému, do domovského vlákna dám, jen co napadne sníh , budu více doma, bude více času.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Franta2776 »

V dobře zaizolivaném domě je tepelně čerpadlo ekonomicky nesmysl a překonáná technologie.
Dnes velká FV zkrátí topnou sezonu na 2-3 měsíce v roce.To je potřeba doplnit vhodným zdrojem tepla.Nejlevněji vychází 2m3 dřeva a to je topení pro radost.Klimatizace jako doplněk dává větší smysl jak TČ v léťé chladí a v zimě přitopí.S příchodem EV ta FV získává další rozměr.

Já zatím topím jenom FV a trubičáky do podlahy.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od glottis »

stano22 píše: ned lis 05, 2023 10:02 am No, tak možno existuje aj dôvod, prečo to nik iný nevyrába... Dlhý nábeh podlahovky predsa v dobre zateplenej stavbe nieje problém, narábaš s akumuláciou, ale to je mimo témy. 1500m3/hod určite nebude počuť... Ako nič v zlom, Tvoje rozhodnutie, Tvoje peniaze, ale načo to robiť jednoducho, keď to ide zložito, však.
Je to tak no. Podlahovka se nenechava vychladnout. A tim myslim, ze proste topeni nevypinam, termostat si to ridi (nastaven v obyvaku na 22,5) jak potrebuje a teplota podlahy je mezi 21-25C. Chtel jsme dodelavat termostaty do jednotlivich mistnosti ale zatim jsem to odpiskal, protoze se zda, ze staci jeden. Cely barak se nahreje tak, ze je vsude prakticky stejne.

Kdyz jedeme na tyden+ pryc, stahnu termostat treba na 20C a pred navratem, den, pulden, si na dalku zvednu teplotu zase na 22,5. Neni duvod nekde ihned zatopit. V patre mam klimatizace, co umi i topit a tedy dodaji teplo ihned. Ale s podlahovkou tim uz netopime.

Rekuperace asi je dobra na vetrani a odstavani co2 z objektu ale na topeni, kdyz mam podlahovku mi to neprijde zajimave. Kor pokud to pak stoji dalsi penize navic

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek