Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
JozefSK
Příspěvky: 62
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od JozefSK »

Nasiel som aktualny clanok o tom, ci sa oplati odstranovat sneh z FV panelov.
Pre nas, co v zime ratame kazdy W, je to najskor zbytocna otazka.
https://tvujvesmir.cz/fotovoltaika-a-sn ... -internetu
Takze ak ano, ake zlepsovaky pouzivate ?
JozefSK
Příspěvky: 62
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od JozefSK »

Mozno to niekomu pomoze.
Uz od minulej zimy pouzivam na zhrnovanie snehu z panelov lopatku zo zalamovacim klbom z Kinekusu, odkial mam aj teleskopicku palicu.
Zhrabovak 1.jpg
Spolu to ma cca 2 metre.
Zhrabovak 3.jpg
Zhrabovak 3.jpg (66.77 KiB) Zobrazeno 680 x
Na hrane tej lopatky je nalisovana tvrdena guma, alebo mekceny plast, takze panely by to poskrabat nemalo.
Zhrabovak 2.jpg
Na fotke na paneloch vela snehu nebolo, ale v minulosti som bez problemov odhrnal aj viac, ako 15 cm snehu.
Zhrabovak 5.jpg
Přílohy
Zhrabovak 4.jpg
Zhrabovak 4.jpg (73.31 KiB) Zobrazeno 680 x
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od dusanmsk »

Ja sa vzdy len smejem ked vidim ako ludia v zime lozia po zasnezenej streche a ometaju panely. Zrovna dnes sused odhrabaval panely na streche, tak som sa zastavil a pokecal. Jemne snezilo a hrabal ako divy. Vraj mu to po odhrabani vie davat okolo 2kWp. Bol som znacne skepticky, ale nebudem sa hadat. Cca pol hodinu na to, ked som dopil caj v teple domu som z okna videl, ze dohrabal posledny panel a lezie zo strechy dolu. Mrkol som mu na statistiky co ma online - vyroba 24W jeden string a 15W druhy :) :) Krasnych 50 az 100 Wh do zotmenia. A to sa vyplati!

BTW aj keby mu to dalo tych 2kWp, riziko zranenia s praceneschpnostou x tyzdnov versus usetrenych 40 Kc v ten den (scifi, za hodinu to mal zapadane a za dalsie 3 bola tma) mi pripada ako total nepomer. Alebo riziko poskodenia panelu. Alebo len riziko ze si natrhne blbe teplaky na rebriku. Total nonsense.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od Mex »

Já to pro změnu chápu. Je to prostě koníček. Chce to dokázat.

Jaký smysl má třeba jít hrát fotbal? Co z toho, že se trefím míčem do brány? A ještě si přitom můžu natrhnout vazy v kolene.

Není všechno jen o penězích.
Nakonec pro spoustu lidí tady blbnutí kolem solárů a další a další nakupování krámů není ekonomicky pozitivní.
Kdyby stejný čas strávili někde na brigádě, tak by si zřejmě vydělali víc, než (možná) ušetří solárováním.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od skybor »

No, odhrabovat panely od sněhu v době, když ještě sněží a dle předpovědí sněžit ještě bude, mi spíš připadá jako jít hrát fotbal na hřišti bez branek. Možná z toho je nějaké potěšení, ale výsledek žádný. Ale jak už někdo psal v jiném vlákně, solaritida je sviňa ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od proasnet »

Můj kamarád si namontoval pod panely otopné kabely na okapy. Silně pochybuju o nějaké efektivitě, protože to stejně nefunguje dobře, spotřebuje na rozmrazování celkem dost elektřiny, nepoměrně vůči samotné výrobě. A to nepočítám pořizovací náklady toho kabelu a všeho okolo toho, včetně práce to namontovat (každý panel odmontovat, dát kabel a panel zpátky instalovat). Podle mě je utopie montovat jakýkoliv systém na odstranění sněhu.
Na zahradě mám na konstrukci 4 panely, a když ometu auto, tak ometu i panely, pokud nemají námrazu. Námaha asi na 3 minuty a aspoň to nakrmí vlastní spotřebu měniče, jinak žádný zisk.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od skybor »

Já si před týdnem pořídil tohle na teleskopické tyči :D :D :D . To když byla tam asi 1cm vrstva dněhu ...
sterka.jpg
Tam někde ty panely asi budou ...
chata.jpg
chata_svah.jpg
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Mechanicke odstranovanie snehu z FV panelov

Příspěvek od rasto1 »

Koli vam som isiel do tej zimy a odfotil moju teleskopicku tyc 4x2,5m :-)
Pouzivam ju na bazen preto ta kefa na konci, ktora odstrani z panelov i hrubsiu spinu :-)
Nic tie panely lepsie neocisti ako omietanie prasanom :-)
PS mam bungalov, tak koli malemu sklonu strechy ich cistim z rebriku.
Přílohy
IMG_20231203_095347.jpg
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek