Energie zdraží víc, než se čekalo

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

eman píše: čtv lis 02, 2023 8:47 pm Dotované FVE hlavně vůbec neplní, co se od nich očekávalo. Drtivá většina lidí si myslela, že na prodeji elekřiny zbohatnou, takže od jara do podzimu všechno valí do sítě a v zimě nadávají na ČEZ. FB diskuze jsou plný otázek "komu prodávat". Když se k tomu připočte, že 90% dotovaných FVE je na spotřebitelský úvěr s dlouholetou splatností, tak nevím kam jsme se to dostali.
Lidí, jako my tady, bude tak 5%...nebo možná jsme 4% :D
Emane:To se hluboce mýlíš, dotace přesně splnila účel. Za peníze z povolenek(zaplatili občané a firmy) se postavili dotované FV na střechách soukromých osob a ty vyrábí pro distributory nejlevnější energii, kterou s násobkem prodají sousedovi.
Takže zisk jde za distributorem ČEZ apod a udržba a starosti zůstávají na bedrech majitelů.Ti zaplatili např 300000kč po dotaci a ty umořují:))))) takže pokud FV na dotaci stála 500000kč z toho je dotace 200000kč (investice do distributorů)a 300000kč si zaplatil majitel sám.Málokdo,hlavně v létě tu elektřinu z 10kWp využije, obzvlášť pokud nemá plně elektrifikovanou domácnost.
Snad si nemyslíš,že takový Křetinský prodává Čezu za 1,5kč/kWh :lol: :lol: :lol:
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

To je fakt. Já zapomněl, že jsme v Čechách. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Najednou to pravidlo "bez dotací" dostává jiný rozměr, že?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

cipis píše: čtv lis 02, 2023 10:16 pm Najednou to pravidlo "bez dotací" dostává jiný rozměr, že?
JJ kdyby ERU nastavil,že výkupní cena musí být 80% spotu nebo dlouhodobých prodejních cen, tomu bych řekl podpora malých instalací.Ale jsme v ČEZku,takže si to mafiáni udělali podle sebe.ERU a ČEZ jsou největší zmije.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bokser01 »

To je právě, to co mě dovedlo na toto forum... :D Taky jsem prvně nevěděl o FVE moc věcí, tak jsme kontaktovali firmu konkrétně woltair... Měl přijet obchodak na osobní schůzku k nám. No v ten den co měl přijet se omluvil že je nemocný a nepřijede a že se ozve... 3 týdny klid nikdo se neozval, tak jsem si řekl, že do toho půjdu sám samostudiem a postavím si to postupným rozšiřováním. Samozřejmě jako troufnu si říct hodně lidí na zdejším foru jsem udělal nějaké přešlapy typu nevhodného nákupu, výběru atd takže se mi to o něco zbytečně prodražilo. Ale rozhodně nelituji... s ČEZ nechci mít nic společného krom nutného odběru elektřiny v době temna. :D Co vím na 100% naše systémy co si stavíme sami jsou vyšperkované plno automatizací a podobných vychytávek... Když se děje něco nekalého v systému tak člověk ví kde co a jak má zapojeno a mohl bych pokračovat... Nejvíc mě pobavil telefon z cizího čísla cca rok po té co měl přijet ten obchodak... ozvala se paní jestli by mohl obchodak přijet, že jsme jim zapadli do "systému" :D Tak jsem jí slušně poslal víte kam a popřál hezký den :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

Franta2776 píše: čtv lis 02, 2023 10:26 pm ERU a ČEZ jsou největší zmije.
ČSÚ, ČTÚ nebo NÚKIB jim mohou směle konkurovat. O řadě radnic raději ani nemluvě.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

eman píše: čtv lis 02, 2023 8:47 pm Dotované FVE hlavně vůbec neplní, co se od nich očekávalo. Drtivá většina lidí si myslela, že na prodeji elekřiny zbohatnou, takže od jara do podzimu všechno valí do sítě a v zimě nadávají na ČEZ. FB diskuze jsou plný otázek "komu prodávat". Když se k tomu připočte, že 90% dotovaných FVE je na spotřebitelský úvěr s dlouholetou splatností, tak nevím kam jsme se to dostali.
Lidí, jako my tady, bude tak 5%...nebo možná jsme 4% :D
To s těmi 90% FVE na úvěr máš z nějakého průzkumu nebo jsi to jen tak střelil od boku?
Viděl jsem už celkem dost FVE, ale na úvěr myslím z nich nebyla ani jedna. Jasně, je to prostě nějaká sociální bublina, takže to není nic vypovídajícího obecně. Ale i tak si myslím, že to s těmi úvěry obecně nebude tak horké.
Právě dotace pomohly k tomu, že na to dosáhli i lidi, kteří by jinak nedosáhli.

A s tím naháněním prodeje: skoro si myslím, že je to takové hobby. A že se mu zas tak moc lidí nevěnuje.
Tak jako tady je hobby hromadění baterek, tak oni zase mají hobby najít někoho, komu to můžou aspoň za něco málo prodat.

Určitě je skupina lidí, kteří v tom hledali zlatou žílu. Navíc byli mohutně podpořeni reklamami.
Ale spousta lidí si to podle mě pořídila proto, že loni byla situace s energiemi hodně nepřehledná a nikdo pořádně nevěděl, co bude dál.
Tak se snažili se zachovat racionálně a aspoň nějak se zabezpečit.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bokser01 »

Taky co v práci mám kolegy co teda mají firemní FVE nemá ji nikdo z nich na úvěr, všichni jsou to zaplatili z úspor. Samozřejmě ale pak za tebou třeba přijde kolega, v ruce má časovací zásuvku a ptá se tě jak to nastavit aby mu bojler ohříval jen mezi 10h až 14h, že se mu jinak zapíná z baterie v noci a vybije mu jí :D Takže bohužel tomu člověku jako lajkovi dodají nějaký produkt ale vlastník v podstatě ani neví co a jak funguje a nebo jak se s tím dá vyhrát a pracovat...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od MilosV »

Kamarád dělá energetika ve firmě. Připojovali si FVE. Od distributora dostal informaci, že v rámci několika let bude silová elektřina ve špičce za cca 80 Kč/kWh, v sedle a dostatku výroby z OZE se dá předpokládat =>0. Můžeme si myslet cokoliv, ale odstavování stálých zdrojů (uhelky ,atom) v Evropě i u nás v rámci debilního grýndýlu a posilování OZE zdrojů na úkor stálých přináší dramatické nerovnováhy v přenosové soustavě a zvyšující se nedostatek el.enrgie ve špičkách, kdy nejedou OZE zdroje. Jednoduše, OZE může vyrobit 70% energie, ale v období min. prosinec - únor je potřeba téměř 100% výkonu ze stálých zdrojů. Fixní náklady na tyto zdroje se musí zaplatit za 30% času a tak až za čtyřnásobné ceny. A samo že se musí dané situaci přizpůsobit a posílit přenosová soustava. No a monopoly si ještě přidají patřičný zisk. Ještě se budeme hoodně divit. A blíží se okamžik, kdy nebude cesty z5.
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

MilosV píše: pát lis 03, 2023 12:17 am ...
A samo že se musí dané situaci přizpůsobit a posílit přenosová soustava.
...
Bral bych dražší řízení, nějaké kapacitní platby atd.
Ale proč by se měla posilovat přenosová soustava?
Pokud zvládala přenos energie z těch fixních zdrojů dříve, tak ho musí zvládat v době bez výroby OZE i nyní.
A v době, kdy vyrábí OZE, se výroba rozptýlí do sítě, takže průměrně je blíž ke spotřebě a nároky na přenosy jsou spíš nižší než vyšší.

Přitom "nutností" posílit přenosovou soustavu se neustále operuje, jako by to byl neoddiskutovatelný fakt.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

Mex: Soused dělá vedoucího na úvěrech ve Spořce. Úvěrů na FVE rozdali za miliardy. Přesná čísla už si nepamatuju, probírali jsme to při grilovačce loni. Říkal mi i počet lidí a vím že jsem mu nevěřil, že to číslo je reálný. :D Spořka je asi největší, jak je to v jiných bankách se můžeme jen dohadovat.
90% jsem asi přestřelil, ale podle mě něco našetřeno měla jen starší generace 50+.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od MilosV »

Asi jsem se špatně vyjádřil. Rozdělme tedy na přenosovou soustavu a distribuční soustavu. Na přenosovou soustavu se zvyšují nároky díky vyrovnávání toků v rámci Evropy (třeba větrné elektrárny v Severním moři). A na distribuční soustavu - zvyšující se počet míst vytápěných el.energií (TČ) a elektromobilita. Jak řekl klasik, může se nám to nelíbit, můžeme s tím i nesouhlasit, ale....
Jinak FVE smysl má, 14 MWh/3 roky z 6,8 kWp elektrárny. Ale už zase začíná (alespoň na Moravě) období zimního temna ::cry2::
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bobik600 »

Když se podíváte na to Bulharsko, tak tam mají cenu za kWh 3Kč a mají 3% větrné energie, 10,7% solární energie a plynovky 8% z celkové výroby. My máme u větrníků 0,9%, 3% solárů a 2,5% plynovek. Takže mě vychází, že to navyšování bude dáno spíše nějakým koeficientem ovčí oholitelnosti, než nároky na distribuci.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Takže jak to tak čtu,je třeba se o sebe postarat sám,cena se neodvíjí od skutečné potřeby a tak aby to bylo levné a dostupné ale tak aby na tom někdo zbohatl a jen on a ostatní to jen platili.Důvod pro to,že to jinak nejde se vždy najde a dá méně práce než opak.Ono to asi chce o tomto problému néně mluvit a víc se starat aby to tak nebylo.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od glottis »

Mex píše: pát lis 03, 2023 12:57 am Bral bych dražší řízení, nějaké kapacitní platby atd.
Ale proč by se měla posilovat přenosová soustava?
Pokud zvládala přenos energie z těch fixních zdrojů dříve, tak ho musí zvládat v době bez výroby OZE i nyní.
A v době, kdy vyrábí OZE, se výroba rozptýlí do sítě, takže průměrně je blíž ke spotřebě a nároky na přenosy jsou spíš nižší než vyšší.

Přitom "nutností" posílit přenosovou soustavu se neustále operuje, jako by to byl neoddiskutovatelný fakt.
Tak uricite nastane a uz nastava priklon k DC vysokonapetovemu vedeni a stridacum, co dokazou vyrobit i napeti. Vetsina pouzivanych stridacu v rozvodne soustave jsou vlastne ongrid stridace, ktere se musi nafazovat. Kdyz dojde k balckoutu, nejde to pak zapnout, dokud v cilove siti neni uz stabilni zdroj.

Moc pekna prednaska o vysokonapetove prenosove soustave je tohle
https://www.youtube.com/watch?v=CJP70IQuQnU
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

jahodovák:
Cena se nemůže odvíjet jenom od skutečné spotřeby, ale i od tvojí maximální. Ten drát k tobě, který se 3/4 roku nepoužívá, tak v zimě dostane totální záhul.
Proto by ve finále byly spravedlivější ty vyšší platby za jistič, jak se tehdy kdysi navrhovalo, plus samozřejmě podle typu odběrového schématu. Takže když my 3/4 roku neodebereme nic, v zimě všechno, a když je škaredě, tak také všechno, tak po zásluze dostaneme mnohem dražší kWh, než ten, co jede stabilně.

Co jsem se koukal na ten navržený ceník, tak jsou to fakt jednotky procent v celkové částce, tak nechápu, kde berou ty velké tisíce. Defacto to, co se stáhlo "trhem" z dotovaných cen, tak se natáhlo, takže to máme furt stejně. Drahé :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

Mě nejvíc překvapilo zdražení "systémových služeb" o více než 100 %. To si konkrétně ČEPS vylobboval jak a proč?
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mihlit »

cipis: jo, to by bylo v podstatě asi spravedlivější, ale pak je problém s chalupou a garáží. Tam máš třeba cirkulu, svářečku,... a to by se asi hodně lidem nelíbilo...
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

cipis píše: pát lis 03, 2023 9:27 am jahodovák:
Cena se nemůže odvíjet jenom od skutečné spotřeby, ale i od tvojí maximální. Ten drát k tobě, který se 3/4 roku nepoužívá, tak v zimě dostane totální záhul.
Proto by ve finále byly spravedlivější ty vyšší platby za jistič, jak se tehdy kdysi navrhovalo, plus samozřejmě podle typu odběrového schématu. Takže když my 3/4 roku neodebereme nic, v zimě všechno, a když je škaredě, tak také všechno, tak po zásluze dostaneme mnohem dražší kWh, než ten, co jede stabilně.

Co jsem se koukal na ten navržený ceník, tak jsou to fakt jednotky procent v celkové částce, tak nechápu, kde berou ty velké tisíce. Defacto to, co se stáhlo "trhem" z dotovaných cen, tak se natáhlo, takže to máme furt stejně. Drahé :D
Moje maximální spotřeba by byla klidně i 3 krát 3 ampéry třífázově nebo 10 ampér jednofázově,jenže takovejhle tarif nikdo nenabízí,o zbytek se postará baterie a klidně i jen několik málo měsíců.Samozřejmě to lze platit i celý rok.Toto ale nikdo nenabízí a jen se ohání maximem ale minimum z nějakého důvodu nenabízí.Nebo klidně i o trochu větší příkon ale i ne po celou dobu ale v době,kdy by se to hodilo distributorovi ,to je kdy není žádný nebo malý odběr,HDO kvůli levnému proudu už mám kvůli D25.To ale evidentně nechtějí,takovejch by nás bylo víc,nebo se snad pletu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od TomHC »

Viem si predstaviť, že by mi stačilo 1f 10A pripojenie do DS, len by bolo treba vhodne plánovať dobíjanie batérie počas doby temna. A nesmela by zomrieť FVE, lebo potom by to už nestačilo :lol:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek