Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Neměl by si foto jak prostup vypadá? Jen díra a opatláno tímto tmelem?
skybor
Příspěvky: 758
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od skybor »

Poslední dobou ale uvažuju trochu jinym směrem a to PLC (LOGO 8) s možností číst data z provozu FVE a na jejich základě regulovat ohřev TUV velkým SSR s 0-10V vstupem
Spravná úvaha ;) LOGO je na to jak děláné. Má v sobě integrovaný i PI regulátor. Provozuji takto ohřev TUV z přebytků již 8 měsíců. Ale napojeno na klasický ostrovní měnič (respektive napětí na bateriích). Jen u LOGa je trošku problém, že nemá 0-10 analogový výstup. Já tedy používám SSR relé řízené PWM, ale existují celkem levné převodníky PWM na 0-10V.

viz: viewtopic.php?p=207418&hilit=logo#p207418
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od stano22 »

1709021140332.jpg
Ja som siel cez kontralaty do krokiev s kombivrutmi A2 M12.. takze vyseknut dieru, ocistit odmastnit (pouzival som riedidlo C6000) dookola tmel, pritlacil EPDM podlozkou, zatiahol a vytlaceny tmel po stranach som zahladil zrezanou stierkou. Nejaky tmel mi ostal, je tu na fore v Bazare, keby nahodou.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

OK, pokud je pod folií krokev, tak jakékoliv utažení nezpůsobí prohnutí. EPDM+tmel bude v tomto případě dobrá kombinace...
Ale já mám pod folií OSB, která je na polystyrenu nalepena pěnou... kotvení jen do OSB by tedy bylo nedostatečné. Při kotvení až do betonu o 30cm níže by při dotahování EPDM podložky na folii by se OSB prohnula a zdeformovala pod sebou polystyren, což by nebyl problém, ale bojím se aby nevznikla vana, v které by byla louže a v prostředku louže by byl ten šroub s epdm a tmelem...
Zatím zůstanu u vaniček s protiskluz podložkou a závažím. Pro jistotu je svážu lankem k sobě a k domu, aby to nemohlo spadnout ze střechy. Pokud se to jen trochu hne, budu to řešit dál. Např. přišroubováním vaničky k osb jen proti posunu, tam by mohlo stačit 2ks na vaničku? To bych pak řešil nějakou rozevírací matkou jako jsou do sádrokartonu, aby byla velká plocha pod OSB a nemohlo se to vytrhnout. Do té závitová tyč a nad folií ta EPDM s tmelem, dotažená matkou. Ale doufám že k tomu nedojde, já tam ty díry fakt nechci.
georg_cz
Příspěvky: 43
Registrován: čtv bře 26, 2020 12:58 pm

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od georg_cz »

jika9876 píše: úte úno 27, 2024 7:39 am To jsem rád že to takhle někdo taky provozuje a není s tm problém. Měl jsem trochu obavy aby šel victron za bel připojit. BEL má nějaký limit připojené kapacitní zátěže, ale nikdo neudává jakou kapacitu mají měniče(tady MPPT) v sobě... Také náběh victronu musí být dostatečně rychlý(do 2minut), aby to pro BEL byla zátěž a nepřepl zpět. Další věc je testování termostatu BELem jde nastavit na max 34min... Takže ti to jednou za 34 minut přepne zpátky na bojler, je to tak?
Jojo, někdo psal, že mu odešel ten spínací tranzistor no. To je něco, co jsem byl ochotný risknout :D Dal jsem za BEL ještě velkou diodu jenom pro jistotu a všechno funguje. BEL je na půdě u bojleru kde je vedro v létě a ani jsem tam neměl aktivní chlazení. Natočilo to kolem 2MWh vloni k absolutní spokojenosti. Mám tam ještě stykač a sonoff basic. Bojleru jsem provrtal plášť, do každý třetiny jsem přímo na nádrž přilepil DS18B20 a ty vedou do sonoffu s tasmotou. Celý to sleduje automatizace a když je potřeba, bojler se stykačem odpojí a BEL pošle DC do Victronu. Chodí to perfektně. Když je dost sluníčka :)

skybor píše: úte úno 27, 2024 8:58 am
Spravná úvaha ;) LOGO je na to jak děláné. Má v sobě integrovaný i PI regulátor. Provozuji takto ohřev TUV z přebytků již 8 měsíců. Ale napojeno na klasický ostrovní měnič (respektive napětí na bateriích). Jen u LOGa je trošku problém, že nemá 0-10 analogový výstup. Já tedy používám SSR relé řízené PWM, ale existují celkem levné převodníky PWM na 0-10V.

viz: viewtopic.php?p=207418&hilit=logo#p207418
Super, děkuju za odkaz, to jsem nějak přehlédl, hned to jdu nastudovat. Logo už mám, ale budu muset koupit rozšíření o DO, mám jen 8x DI + 4x relé výstup. Relé jsem koupil už taky, má několik variant řízení, ale pwm ne. Zkusím převodník. Je to tohle ve variantě 40A t.ly/mOF4c
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od JakubV »

georg_cz píše: pon úno 26, 2024 10:33 pm Taky jsem šel podobnou cestou, za BELem mám Victron RS 6000, který má 450V MPPT a funguje to spolu perfektně. Když se bojler nahřeje, nebo na základě požadavku na větší výkon jde DC do Victronu. Taky mám dva stringy a RS má dva MPPT vstupy. K tomu měřim výkon do bojleru měřákem od mutusoft.com. Jeho autora jsem poprosil o úpravu FW a nyní má dokonce možnost pozastavení měření v okamžiku, kdy BEL posílá dál DC, takže to nekazí statistiky a podporuje i HA :)

Původní myšlenka byla nezatěžovat měnič "tupým" ohřevem TUV. Poslední dobou ale uvažuju trochu jinym směrem a to PLC (LOGO 8) s možností číst data z provozu FVE a na jejich základě regulovat ohřev TUV velkým SSR s 0-10V vstupem v době, kdy nepotřebuju výkon měniče a svítí, případně nepotřebuju výkon měniče a je zrovna nízký tarif. To je ale ve fázi uvažování nad algoritmem a mezitim stále vylepšuju BEL :)
Kombinace BEL->RS6000 by mě hodně zajímala, také o tom uvažuji. Jaké máte Voc a výkon stringu? Jaký model Victronu, je to Multi RS včetně síťové nabíječky? Nějaká další opatření na DC výstupu BELu pro ošetření přechodových jevů při přepnutí panelů? Díky.
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
georg_cz
Příspěvky: 43
Registrován: čtv bře 26, 2020 12:58 pm

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od georg_cz »

Mám tam 2x 7 panelů. Jeden string jde rovnou do Victronu, druhý jde přes BEL. Držel jsem se manuálu BELu, takže VOC mám kolem 250V a 2kWp na string. Budu to ale měnit za 2x 6 panelů, VOC stejné, jen 3kWp na string. Zatim tam mám RS Inverter a tedy komplet ostrov, ale už tady čeká v krabici Multi RS a budu to měnit. RS Inverter bude na prodej. Žádná jiná opatření jsem nedělal. Občas je nějaký panel částečně ve stínu zatímco ve druhém stringu už ne, tak jsem tam dal větší diodu pro jistotu. Měl jsem tu něco cca 1,5kV 150A dvojitou, tak jsem použil polovinu a funguje to bez problému necelý rok a půl. Dodělával jsem k BELu jenom to měření, to potřebuju pro automatizaci a možnost odpojení bojleru, když potřebuju větší výkon FVE třeba když nabíjim auto, tak aby to nesosalo z baterek když neni dost slunce a voda ještě není ohřátá na maximálních 65°C.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek