Balancér na NiCd

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Balancér na NiCd

Příspěvek od Vladon »

Ahoj,

rad bych se zeptal jestli existuje nejaky balancer na NiCD clanky ?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancér na NiCd

Příspěvek od Soban »

A je potřeba?
Jsem nikde neviděl že by to někdo potřeboval.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Balancér na NiCd

Příspěvek od ACDC »

Když jsme u balancérů. U Pb C se mi shodují napětí AKU na setinu V. Vypadá ta na chvástání:-((
Po 4 měsících, 48V. Doufám, že je to normální.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Balancér na NiCd

Příspěvek od bokser01 »

Taky se mi shodují, balancery mají všechny 3 dvojice baterek... Balancovat je vidím jen když jde nabíjení do BULK a dochází k dojíždění této fáze na napětí 14,4V na článek, tam se mi pak stane že se na chvilku články od sebe o 0,1V rozejdou.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Balancér na NiCd

Příspěvek od ACDC »

Jenže já nemám žádný balancér.. Prostě kdykoliv, třeba dva, čtyři dny kouknu na napětí jednotlivých AKU a OK. 100Ah a 200Ah paralelně, AKU spojeny mezi sebou. A proud nastaven 1/3 a 2/3.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancér na NiCd

Příspěvek od kodl69 »

Pokud vím, tak NiCd se stejně jako olovo nahoře srovnají tím, že slabší články začnou dřív "vařit" tj přebytečná energie rozkládá vodu na vodík a kyslík, a tím s ezmaří. Nevymejšlel bych něco, co není potřeba. A pokud máš ty články hodně rozdílný, tak prostě posil paralelním spojením ty nejslabší.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Balancér na NiCd

Příspěvek od gupa »

Omlouvám se předem za tento elaborát pokud by to někomu vadilo.

Balancér by byl dobrý, ale nese to hodně problémů navíc. Viděl jsem zde v nabídce eshopů, že např. v nabídce jsou balancéry k Lixx začínající od 1V. Což by se teoreticky mohlo koupit za nějaké prachy a vyzkoušet, ale ihned mne napadne, že by musel být neprodyšně uzavřen před jeho rozkladem povrchu z elektrolytu který je běžný na baterii a jeho svorkách, takže i dráty by musely být celé, napadá mne, ze stříbra nebo kadmia nebo niklu bez účasti mědi, cínu, hliníku, olova, mosazi atp. nebo jak se běžně používá u těchto typů baterií, železné a povrchově galvanizované. Zmíněné barevné kovy s kterými louh oxidačně reaguje, jsou kovy které na baterii pěkně kvetou a dokážu si představit že nějaký drátek z mědi upadne během roku na korozi. Což je hlavní problém, ochránit DPS balancéru zalitím a vhodným chladičem třeba ze železa a vhodné dráty s vhodnou izolací.

Dále otázka je, jaké vyrovnávací proudy např. k článkům 2-4kAh při běhajících proudech ze strany na stranu okolo 0,5C, když se zvolí kvůli nákladům na balancéry, 12V systém? Dále jak by celý balancér měl ve svých funkcích vypadat jeho aktivita na článku. Jaká by měla být navržena izolace při balancování mezi články. Na NiCd baterii existuje fyzicky přítomná docela slušná povrchová napěťově svodová aktivita.

Vždy vyjde, vzhledem k nákladům, že baterie NiCd by byla optimálně s co nejmenším systémovým napětí a jít více do výšky typu skříní než do vzdálenosti mezi krajními články. A co článek, to několik kontrolérů v jednom článku co se o ten článek v sérii starají. Takže aby to opravdu dlouhodobě bez problémů fungovalo, třeba několik desetiletí, NiCd - zaplavená typu Ferak nebo Saft nebo podobná Nixx má v "genech" být hodně trvanlivá a myšlenka dát na ni něco co ji hlídá není k zahození. Což znamená hodně kvalitní kondenzátory na DPS.

Celkově článek resp. baterie NiCd. Nadměrné opotřebení proudy ji totiž fyzicky hodně dokáže změnit a v podstatě vyřadit z provozu. Není nesmrtelná, je odolná vůči hrubému zacházení ale NiCd není nesmrtelná.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek