FVE na ploché střeše staršího domu.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
mire
Příspěvky: 14
Registrován: čtv pro 23, 2021 3:45 pm
Lokalita: Příbram

FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od mire »

Dostal jsem do mailu nabídku na workshop "Solární elektrárna svépomocí". Inspirovalo mě to k zamyšlení, jestli je to legální a co by to znamenalo, kdybych chtěl malou FV elektrárnu pořídit na svůj dům s plochou střechou v řadové zástavbě z roku 1980. Provedl jsem si malou rešerši platných (24.8.2023) zákonných norem a vyšlo mně TOTO: https://mfotky.cz/?pg=Instalace_FV_pane ... svody#main

Našel jsem, že se něco podobného zde probíralo už v roce 2011:
viewtopic.php?p=9851&hilit=uložit+příspěvek#p9851
nyní však zákony skutečně vstoupily v platnost.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od cipis »

Svepomoci neznamena, ze si vse udelas sam, ale ze to nemas hotove na klic.
Klidne se da pouzit sluzeb supervizora, ktery se ti pod ta vyhrazena zarizeni podepise. Neni to rozhodne zadarmo, ale stale je to levnejsi nez na klic. Anebo to muzes nakombinovat, neco sam, neco subdodavatelsky. A pokud budes mit ostrov, dotovany z DS, tak ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
mire
Příspěvky: 14
Registrován: čtv pro 23, 2021 3:45 pm
Lokalita: Příbram

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od mire »

cipis píše: úte zář 19, 2023 9:19 pm Svepomoci neznamena, ze si vse udelas sam, ale ze to nemas hotove na klic.
Klidne se da pouzit sluzeb supervizora, ktery se ti pod ta vyhrazena zarizeni podepise. Neni to rozhodne zadarmo, ale stale je to levnejsi nez na klic. Anebo to muzes nakombinovat, neco sam, neco subdodavatelsky. A pokud budes mit ostrov, dotovany z DS, tak ...
Z tohoto úhlu pohledu je to jistě pravda, ale pořadatel semináře tento úhel pohledu nesdílel. Navíc jaké práce může na vyhrazeném zařízení laik dělat? Maximálně tak přišroubovat panely na střechu. Já jsem měl §6, §7.§8 a §10 podle vyhl. 50 a je mně to v tomto případě k ničemu, ani projekt si nemohu legálně udělat. To ale není podstata mého příspěvku. Chtěl jsem upozornit na změnu legislativy, která začala platit. Je to poměrně složité , proto jsem to umístil na svoje stránky i z citací ze zákonů a sem jsem dal jen odkaz, abych zbytečně fórum nenafukoval. Protože se vyhlášky a normy posunuly o dva levely výše a transformovaly se do zákonů, tak to z hlediska odpovědnosti v případě mimořádné události přestává být legrace.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Diablo1st »

To zaťaženie konštrukcie je troška prehnané nie?
Citujem: "Na většině plochých střech není možné ukotvit panely přímo do konstrukce střechy a upevnění se řeší zátěží. Aby se zajistila dostatečná odolnost proti větru je nezbytné použít poměrně značnou zátěž (400 -600kg na m2 panelu) a tím by mohla být ovlivněna statika stavby."
Ak bleskozvod nevyhovuje, mal by sa prerobiť, ale veľmi záleží na mieste inštalácie. Na rovnej streche to možne nebude potrebné
Ten výpočet energetického zisku je totálne zle. Ak beriem len hrubo prepočty, tak 460Wp panel pri 15° má pôdorysnú plochu cca. 2m2, takže na 20m2 ich ideálne viem dať 10, t.z. 4,6kWp. Podľa natočenia a umiestenia tieto panely vedia vyprodukovať cca. 4,5MWh energie za rok. Navyše panely sa nemusia umiestniť len na strechu, ale dajú sa dať aj na fasádu, atiku či balkón.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od unicast »

Nesmíš si sám naplnit klimatizaci. Nesmíš si opravit prodlužovačku nebo vyměnit vadný jistič. Nesmíš si bez ohlášky dát do střechy střešní okno. Nesmíš si vypálit doma slivovici. Nesmíš mít starý kotel. Nesmíš si koupit cín s příměsí olova. Nesmíš jezdit rychle. Nesmíš přetížit přívěs. Nesmíš jezdit s lékarničkou s propadlou expirační lhůtou. Nesmíš mít psa bez čipu. Nesmíš neplatit koncesionářské poplatky za televizi, i když jí používáš jen jako monitor. Nesmíš nemít a neplatit za popelnici. Nesmíš jezdit na motorce bez helmy a v autě bez pásů. Nesmíš za příbuzného zaskočit na pět minut v jeho obchodě. Nesmíš si na motorce zapálit cigaretu. Nesmíš předjet cyklistu s odstupem menším než 1.5 metru. Nesmíš na některé hory bez horského vůdce. Nesmíš toho v tomhle lágru strašně moc. A nejhorší na tom je, že jsme si na sebe tenhle fašismus upletli sami, protože lid si to žádá.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od eman »

unicast: Jo vypadá to hrozně, ale já dělám s lidma přes 25let a došel jsem k názoru, že celá Evropa je jenom takový větší dvůr Bohnické kliniky. A nejhorší na tom je, že na tom mají 100% podíl, "chytré technologie". Nevím jestli jsi viděl film K zemi hleď, ale to není satira, ale bohužel, dokumentární film. :(
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od cipis »

Jen technická, tu lékárničku už "propadlou" mít můžu :) Občas se i něco podaří změnit dobrým směrem. Ale jestli to není 100 kroků zpátky a jeden dopředu ...

Ale už jsme OT.

Hlavně se neposrat, o to kráčí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od teonas »

Diablo1st píše: úte zář 19, 2023 10:32 pm To zaťaženie konštrukcie je troška prehnané nie?
Citujem: "Na většině plochých střech není možné ukotvit panely přímo do konstrukce střechy a upevnění se řeší zátěží. Aby se zajistila dostatečná odolnost proti větru je nezbytné použít poměrně značnou zátěž (400 -600kg na m2 panelu) a tím by mohla být ovlivněna statika stavby."
Tak samozřejmě, že je to přehnané.
Navíc když vezmu pevnost šroubů M8 (8.8), které se používají na H profilech pro jeden panel s 2m2 plochy - jsou tam v podstatě jen 2, protože uprostřed řady drží jeden panel v podstatě jen dvojice šroubů (zbylé 2 vychází na okolní panely) - tak jeden má mezní pevnost závitu v tahu 29kN a ve střihu 14kN, tedy až 600kg za ideálních podmínek na panel 2m2, tedy to doporučení na zatížení je min. dvojnásobek toho co v ideálním případě udrží šrouby.

Jinak úpravě LPS se většinou nedá moc vyhnout, tedy to už není "oprava" stávajícího, ale nové zařízení a už musí být revidováno dle EN 62305.

A s tím vyhrazeným zařízením za všech okolností to také trochu přehání - do 120 V se DC část FVE vejde do https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2022-190#p3-2-e

Pro zájemce nejenom o FV a LPS každopádně doporučuju pročíst blog p. Hlavatého (elektroprojektant i s právnickým vzděláním) https://janhlavaty.cz/2022/11/bezpecna-fotovoltaika/ a např. https://janhlavaty.cz/2020/04/omyly-v-o ... d-bleskem/
Uživatelský avatar
mire
Příspěvky: 14
Registrován: čtv pro 23, 2021 3:45 pm
Lokalita: Příbram

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od mire »

Diablo1st píše: úte zář 19, 2023 10:32 pm To zaťaženie konštrukcie je troška prehnané nie?
Omlouvám se mělo to být na panel o ploše 2,5 m2. Už jsem to opravil (100 - 500kg/m2, podle výšky instalace a sklonu ). Přesto to může být poměrně velká zátěž, protože se musí vyvinout dostatečná třecí síla, která zabrání posunutí a překlopení panelů. Vycházel jsem z tabulky na straně 24 ZDE :
https://www.viessmann.ca/content/dam/pu ... 100_ii.pdf je to sice na fototermický panel, ale z hlediska chování ve větru je to ekvivalent.
Ak bleskozvod nevyhovuje, mal by sa prerobiť, ale veľmi záleží na mieste inštalácie. Na rovnej streche to možne nebude potrebné
Právě na ploché střeše bude třeba doplnit jímače, tak aby se panely dostaly do ochranného pásma těchto jímačů. Pěkně je to vidět na obrázku, v článku na mých stránkách.
Ten výpočet energetického zisku je totálne zle. Ak beriem len hrubo prepočty, tak 460Wp panel pri 15° má pôdorysnú plochu cca. 2m2, takže na 20m2 ich ideálne viem dať 10, t.z. 4,6kWp. Podľa natočenia a umiestenia tieto panely vedia vyprodukovať cca. 4,5MWh energie za rok.
To jsem byl ještě hodně optimistický když uvádím 1,44GWh/rok :D
A s tím vyhrazeným zařízením za všech okolností to také trochu přehání - do 120 V se DC část FVE vejde do...
NV 190/2022 Sb §3

(1) Vyhrazenými elektrickými zařízeními jsou zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, a to
a) elektrická zařízení pro výrobu, přeměnu, přenos, rozvod, distribuci a odběr elektrické energie a elektrické instalace staveb a technologií,
b) zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.

FVE je zařízení pro výrobu elektrické energie takže se jedná o vyhrazené zařízení ve smyslu NV 190/2022 Sb. bez ohledu na to jaké napětí je ve steemu.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Diablo1st »

Tak ste zistili, že ako laik si oficiálne FVE nespravíte.
Takže tu sú možnosti:
- vykašlať sa na FVE
- prekúsnuť to a dať FVE postaviť firme
- osloviť niekoho, kto môže inštalovať FVE
- vykašlať sa na oficiality a spraviť si ostrov s pomocou tohto fóra. ;)
Ako sa vraví, kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od cipis »

mire: Ale notak, zase pouzivat extenzivni vyklad?
To je pak vyhrazene zarizeni dynamo na kole ci takove svitilny na klicku. Take to vyrabi elektrickou energii.
Nebo LED pasek do kuchyne, to je take instalace ...

Ono by to totiz chtelo precist i ten zacatek, kde je psane o zvysene mire, tj. ty podminky plati soucasne. No a vzhledem k tem pouzitym "do 120 V" je to bezpecne, zadna zvysena mira tam neni.

Ostatne je to jasne vyjmenovane v dalsim odstavci. A zakon plati v poradi, jak je napsan, tedy dalsi ustanoveni prebije to predchozi. Tj. kdyz to jeden odstavec/paragraf generalne nekam zaradi, tak pak dalsi z toho neco muze vyjmout, tady tato zakonna uprava je toho jasnym prikladem.

(2) Vyhrazenými elektrickými zařízeními nejsou
e) elektrická zařízení a instalace s charaktery proudu nebo napětí, které nepředstavují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, pokud nejsou určeny k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu plynů, par nebo prachů.


Takze zase neplas a nestras lidi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
mire
Příspěvky: 14
Registrován: čtv pro 23, 2021 3:45 pm
Lokalita: Příbram

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od mire »

cipis píše: stř zář 20, 2023 8:50 pm mire: Ale notak, zase pouzivat extenzivni vyklad?
To je pak vyhrazene zarizeni dynamo na kole ci takove svitilny na klicku. Take to vyrabi elektrickou energii.
Nebo LED pasek do kuchyne, to je take instalace ...
FVE není jen ss vedení i když většina instalací na RD nemusí mít (vyhl. 114/2023 Sb §3 odst3) na streemu nižší napětí než 120V, ale je to celý systém (panely, měnič, baterie, rozvaděč NN, ale i zařízení k ochraně před bleskem atd.) Dle energetického zákona se jedná o výrobnu elektřiny (Zák, 458/2000 Sb §2 odst 2a,18)a ta jako taková představuje zvýšenou míru ohrožení. Pominu-li úraz elektrickým proudem, tak je třeba zvýšené nebezpečí požáru.


Takové diskuze jsem se bál, je toho plný internet. Můžete se na všechno vykašlat a FVE provozovat v ostrovním režimu bez propojení se sítí, ale v tom případě nevím k čemu by Vám to bylo, max ohřev TUV a bazénu a v okamžiku mimořádné události nesete plnou zodpovědnost v nejlepším případě Vám pojišťovna nezaplatí škody a když třeba nebudete mít povinné tlačítko pro dálkové odpojení FVE ( viz. vyhl. 114/2023 Sb §3 odst1) tak Vám to hasiči nebudou chtít hasit. V okamžiku, že že propojíte FVE s distribuční soustavou, tak podle energetického zákona, bez ohledu na přetoky, platí :
458/2000 Sb §28
(5) Zákazník může provozovat výrobnu elektřiny s instalovaným výkonem do 50 kW, pokud je propojena s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou a pokud není ve stejném odběrném místě připojena jiná výrobna elektřiny, pouze na základě uzavřené smlouvy o připojení, která zahrnuje i připojení výrobny elektřiny. V tomto případě se na zákazníka dále vztahují práva podle § 23 odst. 1 písm. a) a povinnosti podle § 23 odst. 3 písm. a), c), e), i), j) a s).
Smlouvu o připojení s Vámi neuzavřou minimálně bez výchozí revize, která se bude dělat v souladu se zákonem 250/2021 Sb. potažmo NV 190/2022 Sb (a jsme zase u vyhrazeného zařízení) :) Nemá smysl se hádat a je třeba se smířit s realitou.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od glottis »

Můžeš udělat mikrozdroj do 10kw a tam není potřeba revize
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Kostěj »

mire píše: čtv zář 21, 2023 1:16 pm Můžete se na všechno vykašlat a FVE provozovat v ostrovním režimu bez propojení se sítí, ale v tom případě nevím k čemu by Vám to bylo, max ohřev TUV a bazénu...
Tak tohle je hodně mimo realitu.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od cipis »

A zase tu mame ty zvasty o tom, ze to hasici nebudou chtit hasit ... To nema cenu pokracovat v diskuzi. Stejne tak to propojeni, u drtive vetsiny nasich elektraren zadne takove spojeni neni.
Navic retroaktivita neni pripustna, takze vsechno vzniklo pred onim terminem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Diablo1st »

mire píše: čtv zář 21, 2023 1:16 pm ... když třeba nebudete mít povinné tlačítko pro dálkové odpojení FVE ( viz. vyhl. 114/2023 Sb §3 odst1) tak Vám to hasiči nebudou chtít hasit.
Ohľadom FVE a hasičov odporúčam pozrieť toto video ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mire
Příspěvky: 14
Registrován: čtv pro 23, 2021 3:45 pm
Lokalita: Příbram

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od mire »

Skvělé video! je to krásné završení diskuze. V pozadí těch zákonů to je. Základ je profesionální projekt, profesionální provedení, a revize výchozí i následné (i když nejsou v RD vymahatelné), aby se co nejvíce omezilo riziko mimořádné události. Ještě je tam jeden prvek a to kvalita sítě, kterou si zase chrání provozovatel distribuční soustavy.

P.S. To s tím tlačítkem bylo od mě jen takové malé dloubnutí, abych na tu povinnost u nových instalací upozornil.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od cipis »

Ano, skvělé video, kde sám hasič řekl, že lžeš.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od skybor »

@mire Můžu mít jeden OT dotaz. Kouknul jsem na ten tvůj článek. Zajímavý souhrn. Ale můžeš mi prosím Tě prozradit v čem bydlíš, že máš roční spotřebu energie 20GWh ? :o
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Dagus »

No asi na jiné planetě, když plánované panely mají vyrobit prej 1GW enerigie za rok. Tohle by slunce na naší planetě s těmi panely nedalo *sun* ::fv:: :) prostě chyba jednotek, měl to být 1MW a 20MW/rok to dá rozum.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek