Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
pibi
Příspěvky: 715
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od pibi »

Velice pěkně popsané, potvrzuje to, co nás učili ve škole, že pojistka chrání proti zkratu, nikoliv nadproudu. :D
Pojistka by měla být dostatečně proudově dimenzovaná, aby při normálním provozu zbytečně nehřála.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Díky za reakce.
Stále pomalu pokračuju se stavbou přístřešku na dřevo, mezitím dorazila i BMS a když čtu, jaký byl loni problém cokoliv sehnat, tak jsem rád, že jsem začal až letos.

Mám jeden měnič a zatím budu mít i jen jednu baterku, ale moc se mi nezdá propojit to přímo bez možnosti to manuálně odpojit (jak píše že to má Thomas.007) , i když věřím, že zkratový proud snad zvládne pojistka v Easun nebo by rozepla i JK BMS. Nějaký odpojovadlo baterky bych chtěl dát do rozvaděče zapuštěného ve zdi těsně pod Easunem a baterky budou hned za tou zdí. Nožové pojistky (asi tedy 200 A pro každou baterii) by asi byly nejlepší, ale nevím jestli je to vhodné do plastového rozvaděče, kam bych chtěl dát i jištění kabelů od stringů. Nebo splní funkci i 200A DC jistič? Např. https://www.mivvyenergy.cz/cs/dalsi-pri ... 36573.html - nějak jsem na stránkách miivy nenašel jestli se může odpojit i pod zátěží a jakou má vlastní spotřebu.

Náhradní pojistku k Easun 8kW jsem opravdu našel, ale jakou má hodnotu se nedá přečíst a ani jsem nepochopil jak ji případně vyměnit - pod dolním krytem u přívodních konektorů není, tak je asi pod hlavním krytem, který když oddělám tak přijdu o záruku?

Top balancing nových aku - chápu že nejlepší a nejrychlejší je jak píše pibi - "propojit paralelně, nabít na 3,45V, pokud máš výkonnou nabíječku na 3,65V a pak propojit sériově a připojit BMS a systém". Nabíječku na 3,65V nemám a protože zatím je na to dost času, tak stále věřím, že bude stačit se spolehnout na JK BMS a navíc pomalé nabíjení z Easunu nejmenším možným proudem 10A a ručním zvyšování max. napětí - vždy až když klesne proud např. pod 2A.

Stavba baterie - početl jsem nějaký diskuze jestli to stahovat nebo ne a nejvíc se mi líbí varianta: citlivě to stáhnout stolařskou svěrkou a obmotat samolepicí skloteflonovou páskou. Nevím zatím co vložit mezi články, jak k tomu upevnit JK BMS a když to budu mít na dřevěné polici, jestli to podložit nečím nehořlavým - plech nebo cetris.
cipis
Příspěvky: 4371
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od cipis »

K jističům by mělo být pdfko, kde je i tepelná ztráta, aby sis mohl spočítat ztráty v tom rozvaděči, a jestli to vůbec vyjde na to oteplení.
Já tomu nevěřím (té číně), dal bych nožovky za tu zeď nad baterky. A vůbec nemíchal stringy s čímkoliv jiným.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Pristresek_solar_2.jpeg
Stavba přístřešku se trochu protáhla, ale konečně se chýlí ke konci - viz foto. Nemám obdélníkový pozemek a tak i přístřešek jsem navrhl neobdélníkový - to se ukázalo jako o dost složitější než kdyby všude byly pravé úhly.
Ale víceméně hotovo, tak začínám dál přemýšlet o zapojení solárů.
Pod přístřeškem v blízkosti panelů by asi měla být malá rozvaděčová skříňka - ale co všechno musí být v ní? Ideálně nějaký odpínač, pojistky a přepěťová ochrana. Mám jen jeden string 5x550W (Isc=14A, Uoc=49,6V). Nebude stačit když pojistky budou na straně před měničem? A jaký byste doporučili průřez a druh kabelů? Celková délka cca 30m, v zemi je připravena kopoflex 40. Mám dost dlouhý CYKY 4x2,5 - to mě asi moc nepomůže?
Všem solárníkům přeji hezké vánoce a předem děkuji za jakékoliv podněty.
Obrázek
rva
Příspěvky: 3534
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od rva »

Na ten dřevěný plot by se nějaké panely taky vešly. Třeba to dá 2 stringy. Když se to CYKY zbytečně válí, tak bych ho klidně použil jako 2x5. Pod panely to chce (malý) rozvaděč - pojistka stringu a když vidím ten rozhled, tak asi i přepěťovka.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Zdravím. Nějak jsem na soláry teď neměl moc čas, ale slunko už jede naplno a je škoda, že panely stojí bez užitku.

Jak tedy správně připojit jeden string 5x550Wp (Voc = 5x50V = 250V, Isc=14A, max Fuse rating = 25A) k měniči Easun 8kW? Délka kabelů cca 30m. Panely tvoří střechu samostatně stojícího přistřešku na dřevo 5m od baráku, jsou pod valící se koulí (r=45m) mezí mojím a sousedovic jímačem.

Na straně panelů - když je jen jeden string, tak asi nemusí být pojistkový odpínač i DC jistič, ale stačí pojistkový odpínač 2x20A? Vzdálené vypínání pro Central STOP FVE neuvažuju.
Na straně měniče - DC jistič 2x20A.
Plus přepěťovky na obou stranách - stačí T2 2+0? Někde jsem viděl, že u měničů typu Axpert s MPPT do 450V by měla být přepěťovka 2+1.

Kabel pro + a - CYKY 4x2,5 zapojený jako 2x5 (jak radil RVA - díky), zelenožlutý 6? Nevadí že všechny kabely půjdou společně v jedné kopoflex 40?

Doporučíte výrobce odpínačů, DC jističů a přepěťovek s rozumným poměrem cena/výkon.
Díky moc za reakce.
unicast
Příspěvky: 1231
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od unicast »

Nebude těch cca 250V pro tenhle měnič málo? A pokud to skousne, nebude klesat účinnost?
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

unicast píše: pon dub 08, 2024 12:43 pm Nebude těch cca 250V pro tenhle měnič málo? A pokud to skousne, nebude klesat účinnost?
Měnič už mám v krabici doma. Snad na Easun 8kW MPPT jede od 200V, ale uvidím. V plánu mám do budoucna přidat další 2 stringy (na střechu a na plot), tak pak můžu řešit, které 2 stringy nechám na Easunu se 2 MPPT a co k tomu dokoupím, ale to určitě nebude letos.
unicast
Příspěvky: 1231
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od unicast »

To jo, ale nebylo by od věci do tohoto stringu (i dalších pak) přidat ještě tak dva panely...
cipis
Příspěvky: 4371
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od cipis »

CYKY pro tento účel není vhodné, má tam být dle normy solární kabel, s dvojitou izolací.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

unicast píše: pon dub 08, 2024 2:21 pm To jo, ale nebylo by od věci do tohoto stringu (i dalších pak) přidat ještě tak dva panely...
Kdybych mohl, tak by panely přidal. V této fázi jsem dal 5 panelů na přístřešek na dřevo (viz foto) a větší jsem to nechtěl.
cipis píše: pon dub 08, 2024 2:46 pm CYKY pro tento účel není vhodné, má tam být dle normy solární kabel, s dvojitou izolací.
Kdybych měl string s větším napětím, tak bych určitě dal solární kabely. Pro 250V je to snad dostatečný.

Každopádně děkuji za podněty. Poradili byste prosím také s odpínačem, DC jističem a přepěťovkama jak popisuju výše?
Díky.
Přílohy
Pristresek_solar_3.jpeg
Diablo1st
Příspěvky: 1624
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od Diablo1st »

Na prístrešok si daj malý rozvádzač, kde budeš mať 2P poistkový odpínač s 16A poistkami a prepäťovku T2. Osobne by som odporučil dať aj DC odpínač 16A, aj 250A vie spraviť menší oblúk.
Ku meniču dať 2P DC istič 50A (len vo funkcii odpojovača) a prepäťovku T2.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Pojistky 16A pro Isc=14A stačí? Dle návodu k panelům mám tuto hodnotu vynásobit 1,25 a ještě korekčním faktorem pro nízké teploty - asi použiji 20A.

Chápu rozdíl mezi pojistkovým odpínačem a odpojovačem (jak zde Cipis několikrát zdůrazňoval), ale reálně nevím jak je od sebe rozeznat, když i na webu zde na fóru uvedeném inzerují jako odpínač, něco co má na obrázku "Do not open under load" https://www.mivvyenergy.cz/cs/prislusen ... x38mm.html
Co doporučíte?
Diablo1st
Příspěvky: 1624
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od Diablo1st »

Tým DC odpínačom som myslel TOTO
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od misif »

kuzmod píše: úte dub 09, 2024 9:17 am Každopádně děkuji za podněty. Poradili byste prosím také s odpínačem, DC jističem a přepěťovkama jak popisuju výše?
Díky.
Ahoj, přístřešek se povedl :yes:

Teď to uzemění a jištění. Vzhledem k těm výhledům bych vyrobil zemnící bod - nějaké zemnící tyče, pospojovat drátem, změřit tomu zemní odpor a vyjet s tím u nějaké patky. Znamená to rozebrání části té zámkovky.
K tomuto zemnícímu bodu uzemnit konstrukci střechy / FVE rámů a oplechování /. Rovněž sem svést svod z DC přepěťové ochrany T1.
Ochrany bych dal rovnou na pergolu T1 poblíž zemnícího bodu a po vstupu do domu druhou ochranu T2. Vzhledem k nízkému napětí na stringu bych odpínače neřešil.

Doporučuji koupit hotové rozvaděče pro T1 např. ETI RFVE-DC1-1-T12 a pro T2 do domu ETI RFVE-DC3-1-T2, máš to s dokumentací, certifikátem o schodě a typovým štítkem, revizák za to bude rád.

Pokud je nereálné vyrobit zemnící bod v místě, můžeš v nejhorším přitáhnout vodič z domovní svorkovnice hlavního pospojování pro vyrovnání potenciálů, ale asi bych doporučil vodič alespoň 25mm2 a rozhodně neměj tento vodič v souběhu s ničím dalším (alespoň 60cm).
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Nerad bych tam dával něco, kde je vysloveně napsáno "Do not operate under load" - což je i případ ETI EFH 10 DC, který je použit v hotovém rozvaděči ETI RFVE-DC1-1-T12.
ETI LS25 SMA A2 je určitě super, ale pro 14A a 250V asi zbytečně předimenzované.
Líbí se mi OEZ OPVP10-2 - to je snad opravdu odpínač a může se používat pod loadem.
Soban
Příspěvky: 3470
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od Soban »

https://www.oez.cz/opvp10-2 může se používat pod zátěží ale vlastní těleso je na max 440V DC a vlastní pojistky jsou do 250V DC

Takže prostě je to do 250V DC

Jinak podle mě je to úplně stejné jako https://www.oez.cz/opvf10-2 ovšem na tom je napsáno DC 1000V a při tak velkém napětí by jsi tahal oblouk takže je to klasifikováno pouze jako pojistkový držák čili "Do not operate under load".
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Pro můj string 250V je to tedy sice nahraně ale použitelný. Předpokládám, že když to budu chtít odepnout pod loadem, tak spíš na straně měniče.
Co na straně měniče? DC jistič z vyšším proudem zajistí funkci vypnutí i pod zátěží, ale není potřeba i chránit měnič před zkratem např. v přepěťovce?
cipis
Příspěvky: 4371
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od cipis »

Máš to tu nahoře psané - jedny přepěťovky přímo u přístřešku, druhé u měniče.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od misif »

kuzmod píše: úte dub 09, 2024 1:43 pm Líbí se mi OEZ OPVP10-2 - to je snad opravdu odpínač a může se používat pod loadem.
Všechny malé držáky jsou 1000V@32A pro užití DC-20, tj. ovládání bez zátěže, konstrukčně stejný OEZ má uvedeno DC-21B s omezením do 250V, kategorie 21B je "příležitostné užití pod zátěží", no prostě se chovají stejně, ale dělej jak myslíš.

Odpínače pro DC jsou většinou rotační s pružinou, která okamžitě odtáhne kontakty na potřebnou vzdálenost. Pokud chceš odpojovat častěji za chodu, tak si dej navíc do rozvaděče, kde chceš odpojovat výše uvedené ETI LS25 SMA.

Kam dát DC přepěťovky a jaké jsem již psal, do každého rozvaděče pojistky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek