Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od bereda20 »

Ahoj, jsem nový v používání HA a rád bych jej integroval k domácí FVE, kterou mám postavenou na Victronu s vlastním řízením. Nad tím by měl být HA s chytrým ovládáním (SPOT ceny, počasí, predikce spotřeby) a vizualizací - rád bych úplně nahradil vizaulizaci od victronu. Nemám vůbec tušení co jak spolu spolupracuje a co vše potřebuji. Moje vize je do HA přidat integraci Victronu přes modbus(upravím ji dle toho co potřebuji), tyto data budu předávat do ?InfluxDB? a z toho si je bude tahat Grafana a NodeRed. Je to takto jednoduché? NodeRed pak bude mít výstupy pro přímé ovládání modbus registrů přes TCP, nebo bude vracet hodnotu zpět do DB a pak to již zajistí dále HA?
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od TomHC »

Ahoj, HA priamo dokáže zapisovať na TCP modbus a cez templates/scripts/automations vieš robiť čokoľvek. Začal by som integráciou Victronu, podľa toho aké entity ti to pridá do HA sa potom rozhodneš čo ďalej. Rád poradím, v HA som celkom doma :)

EDIT: mám vo výzbroji samozrejme aj kombo InfluxDB+Grafana+Telegraf, plus nejaké veci idú do MariaDB... NodeRed môj mozog nedokázal pochopiť, takže fungujem bez neho.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od Forrest »

Bych se k tomuto dotazu přidal taky, případně i založil nové téma....Co jsem vysledoval, tak HA je asi nejpoužívanější...Lze něco realizovat na níže uvedené?
Po HW stránce vyrobim, zapojim hodně, ale po SW (programování, vymýšlení NAT a podobných věcí, tak to mi moc nejde)
Sice to není Victron ale Epever, nicméně vyčítání je taky přes ModBUS.
Mám několik možností, jak to realizovat, hodím níže, třeba to bude stačit jen vhodně nasměrovat..
1) mám PC Windows v režimu 24/7, mimo jiné na něj jede i ten nepodarok Charge Controller
2) Regulátor je na virtuálu + připojen do PC přes RS485
3) mám svůj hosting s doménou a i s API (API podporu to má)
4) do routeru můžu nacpat RS485 a pak na něm mít puštěn Node-js, nebo Node RED
5) mám chytrej router co umí převodník RS485->Wifi či ETH + odesílat přes ModBUS logger na FTP

Akorát to neumím nakonfigurovat, aby to bylo schopný fungovat. Lze něco z toho použít a zprovoznit, abych nemusel jít třeba do Arduino, kterému už vůbec po SW stránce nerozumím?
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od TomHC »

Forrest píše:Bych se k tomuto dotazu přidal taky, případně i založil nové téma....Co jsem vysledoval, tak HA je asi nejpoužívanější...Lze něco realizovat na níže uvedené?
Po HW stránce vyrobim, zapojim hodně, ale po SW (programování, vymýšlení NAT a podobných věcí, tak to mi moc nejde)
Sice to není Victron ale Epever, nicméně vyčítání je taky přes ModBUS.
Mám několik možností, jak to realizovat, hodím níže, třeba to bude stačit jen vhodně nasměrovat..
1) mám PC Windows v režimu 24/7, mimo jiné na něj jede i ten nepodarok Charge Controller
2) Regulátor je na virtuálu + připojen do PC přes RS485
3) mám svůj hosting s doménou a i s API (API podporu to má)
4) do routeru můžu nacpat RS485 a pak na něm mít puštěn Node-js, nebo Node RED
5) mám chytrej router co umí převodník RS485->Wifi či ETH + odesílat přes ModBUS logger na FTP

Akorát to neumím nakonfigurovat, aby to bylo schopný fungovat. Lze něco z toho použít a zprovoznit, abych nemusel jít třeba do Arduino, kterému už vůbec po SW stránce nerozumím?
1) Home assistant vie fungovať napr. na Raspberry, alebo ako Docker image na čomkoľvek inom, stačí aj Celeron G alebo nejaké mini PC s čímkoľvek od Haswell vyššie. To nie je podmienka, stačí čokoľvek čo zvláda virtualizáciu :)
2) čo za virtuál? Môžeš použiť HassOS pre ESXi, Proxmox... viď https://www.home-assistant.io/installation/
3) hosting ti nijako zásadne nepomôže, ak chceš prístup zvonka (ideálne HA Android appka), tak treba verejnú IP a forwardovaný port - neviem ako IPv6 ale, ja mám statickú verejnú IPv4 a forwardovaný port na neštandardný port. Určite sa dá vymyslieť čokoľvek od reverznej proxy alebo permanentnej VPN ktorá bude traffic smerovať z domu von na hosting a tam... čokoľvek.
4) neviem komentovať, Node-JS aj NodeRed ma obišli. A snažím sa (neúspešne) minimalizovať počet komponentov ktoré do toho zasahujú
5) mám radšej živé dáta na sieti, ako ich dolovať z FTP a nejako parsovať

Osobne mám HA ako Docker image na Synology NAS, a menič MUST aj BMS JBD (obe cez ESPhome) posielajú dáta do HA cez API, ale aj cez MQTT do browsera, odkiaľ ich zase berie Telegraf a posiela do InfluxDB - oboje sú tiež Docker images. A koniec koncov aj Grafana a Zigbee2MQTT :) A potom ďalší HW na Tasmota a ESPhome, ktoré riešia vyťažovanie a semi-inteligentné ovládanie spotrebičov.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od Forrest »

no tak jsem pokrocil.. HA mam rozchozeny. Lze pouzit tek USB bazmek? je to CH343 a mam ho na com6...EPS to nepodporuje. Co si tam mam zvolit z add- on?
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od TomHC »

Ale ja neviem kde ti beží HA... Ak na virtuálke a vieš do nej urobiť pass-throght USB device z hosta, môžeš aj tak. Alebo potom cez WiFi device napr. ESPhome, alebo cez TCP Modbus adaptér na ethernet. Neviem ako to chceš riešiť.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od Forrest »

OK, jede to na virtuál boxu pod win. Situace je taková, že se mi to včera podařilo uchodit, pár věcí jsem si zkusil a skončil na tom epeveru - ten je připojen origo RS485/USB převodníkem, který ESPHome nepodporuje.
JAk píšeš další věci, tak vůbec nevim, jak udělat (pass-throght USB device, či Wifi device). U té wifi device si nejsem jist jestli to půjde s tou "krabičkou" od nich, je nakonfigurovaná přímo na cloud epeveru - pokud by to šlo přes ní, bylo by to ideální.
Ber to, že se v tomhle moc neorientuju :-), ale budu se snažit.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od TomHC »

MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od Forrest »

OK, až budu doma, tak se na to juknu a nějak se s tim zkusim poprat. Zatím jen tápu :-)
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od bereda20 »

Tak mám rozběhaný HA na RBpi s SSD(SD karta odešla za týden), čtu co chci z Victronu, používám integraci na výpočet kWh a zobrazuji data na Wallpanelu. Co mi ale chybí, je vidět reálný data ve W, nikoli denní součet. Lze to nějak přepnout, nebo použít jinou šablonu?
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od TomHC »

bereda20 píše:Tak mám rozběhaný HA na RBpi s SSD(SD karta odešla za týden), čtu co chci z Victronu, používám integraci na výpočet kWh a zobrazuji data na Wallpanelu. Co mi ale chybí, je vidět reálný data ve W, nikoli denní součet. Lze to nějak přepnout, nebo použít jinou šablonu?
Victron nemám, tak ti neviem poradiť presne. Ako čítaš tie dáta - TCP modbus? USB-RS485/CAN adaptér?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od Antrac1t »

bereda20 píše:Tak mám rozběhaný HA na RBpi s SSD(SD karta odešla za týden), čtu co chci z Victronu, používám integraci na výpočet kWh a zobrazuji data na Wallpanelu. Co mi ale chybí, je vidět reálný data ve W, nikoli denní součet. Lze to nějak přepnout, nebo použít jinou šablonu?
realny data ceho? menice,regulatoru ci baterie?
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od bereda20 »

Antrac1t píše: realny data ceho? menice,regulatoru ci baterie?
Ideálně všeho a i klidně něco navíc :D Data mám všechny co potřebuji přes modbus, victron sám o sobě u ničeho neměří kWh, vše je v reálných hodnotách, takže jsem na potřebné senzory umístil v HA integrátory a zobrazuji ty. Výsledek vypadá nějak takto
energie.JPG
energie.JPG (20.73 KiB) Zobrazeno 872 x
Vypadá to sice hezky, ale reálně mi to neřekne na kolik je nabitá baterie, nebo jaká je spotřeba na měniči, zda ještě mohu něco zapnout. Zatím to řeším touhle hezkou vizualizací a podtím tabulkou s hodnotami, kdyby šla zobrazit jiná vizualizace kde bude real-time měření, vůbec by to nebylo špatný. Victron to má třeba takto
victron.JPG
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od Antrac1t »

tak pokud mas nakonfigurovanej modbus v configuration filu, tak tam si uz nastav co chces, tady je zakladni priklad od victronu, pak uz jen staci stahnout excel s registrama
https://www.victronenergy.com/upload/do ... -3.00.xlsx

Kód: Vybrat vše

-  name: victron
    retry_on_empty: true
    retries: 10
    type: tcp
    host: 10.10.0.85
    port: 502
    sensors:
    - name: "Energy from Grid L1"    
      unit_of_measurement: "kWh"
      slave: 40
      address: 2603
      data_type: uint16
      scale: 0.01
      precision: 1
      scan_interval: 20
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
    - name: "Energy from Grid L2"    
      unit_of_measurement: "kWh"
      slave: 40
      address: 2604
      data_type: uint16
      scale: 0.01
      precision: 1
      scan_interval: 20
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
    - name: "Energy from Grid L3"    
      unit_of_measurement: "kWh"
      slave: 40
      address: 2605
      data_type: uint16
      scale: 0.01
      precision: 1
      scan_interval: 20
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
    - name: 'Energy to Grid L1'
      unit_of_measurement: "kWh"
      slave: 40
      address: 2606
      data_type: uint16
      scale: 0.01
      precision: 1
      scan_interval: 20
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
    - name: 'Energy to Grid L2'
      unit_of_measurement: "kWh"
      slave: 40
      address: 2607
      data_type: uint16
      scale: 0.01
      precision: 1
      scan_interval: 20
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
    - name: 'Energy to Grid L3'
      unit_of_measurement: "kWh"
      slave: 40
      address: 2608
      data_type: uint16
      scale: 0.01
      precision: 1
      scan_interval: 20
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
    - name: "PV - DC power"      
      data_type: uint16
      unit_of_measurement: "W"
      slave: 100
      address: 850
      precision: 2
      scan_interval: 20
      device_class: power
    - name: "PV - AC power Fronius"      
      data_type: uint16
      unit_of_measurement: "W"
      slave: 100
      address: 813
      precision: 2
      scan_interval: 20
      device_class: power
    - name: 'Battery Power System'
      unit_of_measurement: "W"
      slave: 100
      address: 842
      data_type: int16
      scale: 1.0
      precision: 0
      scan_interval: 20
      device_class: power
pak uz to jen nahazis do karet podle poterby
Přílohy
HA.png
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od glottis »

bereda20 píše:
Antrac1t píše: realny data ceho? menice,regulatoru ci baterie?
Ideálně všeho a i klidně něco navíc :D Data mám všechny co potřebuji přes modbus, victron sám o sobě u ničeho neměří kWh, vše je v reálných hodnotách, takže jsem na potřebné senzory umístil v HA integrátory a zobrazuji ty. Výsledek vypadá nějak takto
Příloha energie.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Vypadá to sice hezky, ale reálně mi to neřekne na kolik je nabitá baterie, nebo jaká je spotřeba na měniči, zda ještě mohu něco zapnout. Zatím to řeším touhle hezkou vizualizací a podtím tabulkou s hodnotami, kdyby šla zobrazit jiná vizualizace kde bude real-time měření, vůbec by to nebylo špatný. Victron to má třeba takto
Příloha victron.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Muzes si dat na dashboard tohle
1.png

Kód: Vybrat vše

type: custom:power-flow-card
entities:
  battery: sensor.smartshunt_main_battery_power
  battery_charge: sensor.smartshunt_main_battery_soc
  grid: sensor.venus_gx_grid_total_power
  solar: sensor.total_pv_power
  water: sensor.water_pulse_meter
inverted_entities: battery
Musis do HA doinstalovat HACS (Home Assistant Community Store) a pak si doinstalopvat z HACS power-flow-card. Vypada to jak v energy dashboardu ale das si tam aktualni vykony a vodu a kde co.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Já používám Power flow card plus - má ještě další vylepšení a široký možnosti přizpůsobení.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
MartinF
Příspěvky: 48
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od MartinF »

Victron sám o sobě u ničeho neměří kWh, vše je v reálných hodnotách

- Denni vyroba z regulatoru PV je v cem v litrech _?
- Celkova vyroba atp..
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od TomHC »

PetrDubi píše:Já používám Power flow card plus - má ještě další vylepšení a široký možnosti přizpůsobení.
Tieto rozšírenia ale asi nepoužívajú longterm stats DB, takže to ukazuje len aktuálne hodnoty, tak je?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od PetrDubi »

TomHC:
Tazatel psal:
Zatím to řeším touhle hezkou vizualizací a podtím tabulkou s hodnotami, kdyby šla zobrazit jiná vizualizace kde bude real-time měření, vůbec by to nebylo špatný.
Takže jsem nabídl přesně to, co tazatel chtěl ;)

Longterm statistiky nabízí karta Energie a originální vizualizace energií, ale ta zobrazuje jenom to, co bylo vyrobeno/spotřebováno dřív s hodinovou aktualizací.
Ty Power flow card naopak nabízejí stejnou vizualizaci s aktuálním stavem s tím, že si tam můžu do jednotlivých kategorií sám nastavit jaké hodnoty sleduje, rychlost vizualizace (rychlost kuliček podle velikosti zabrazených hodnot), mění se tok energií podle aktuálního stavu, může se měnit barva ikony Domov nebo Baterie podle toho, jakou energií je napájená (solární, baterie, síť a podobně), ukazuje stav nabití baterie a kolik energie do baterie jde nebo se naopak odebírá a podobně. Samozřejmě umí to samé u vody, plynu a podobně. Prostě se člověk koukne na jeden obrázek a má hned přehled o tom, co se teď v systému děje jako to má třeba ten Victron (akorát to vypadá jinak).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vytvoření monitoringu pro domácí FVE

Příspěvek od glottis »

Jak pise PetrDubi. J atreba data sbiram z shelly em3 a mam to po mqtt a udaje co 2s takze ten obrazek pak reaguje dost rychle a na prvni kouknuti vidim kam mi tece energie

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek