Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Franta2776 »

Použití R290 propanu jako chladiva není blbost, při ceně standardního chladiva 2-6kč/g to dává smysl.
http://cz.sirloonggroup.com/news/six-re ... 20chladiva.
POZOR NA HOŘLAVOST!!!!
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

rva píše:Nejsem chlaďař, ale s propanem chladící oběh běží za nižších tlaků (zhruba polovičních oproti R410A). V mobilu (Android) mám aplikaci https://play.google.com/store/apps/deta ... p&hl=en_US, kde jsou vlastnosti řady chladiv uvedeny a je to včetně tabulek teplota varu + odpovídající tlak.
Chladící okruh funguje tak, že se v něm chladivo přeměňuje z plynu na kapalinu a z ní zase na plyn.
1. Když je chladiva málo, bude tlak nízký, ani ve vysokotlaké části nedojde ke kondenzaci a v okruhu bude proudit jen plyn.
2. Když se přidá chladivo, tlak stoupne a začne už docházet ke kondenzaci. Při určité dávce chladiva se dosáhne optima.
3. Když se bude přidávat další chladivo, poroste tlak a stále vyšší část okruhu bude obsahovat zkapalněné chladivo. Pokud se dostane zkapalněná část do kompresoru, nebude se mu to líbit, protože kapalina není stlačitelná.
Díky za odkaz na apku je super.

Jak píšeš tak to chápu taky, jen asi sleduji projevy bodu 1. Chová se v reálném prostředí dost divoce :-)

Podle obrázku níže odhaduji, že tlak P1 je teplota varu průměru T1,T2,T3 a T4


Topení:
Vidím třeba, že T1-30st (teplota přehřátých par) a T3-30st (kondenzace) , ale pak očividně dojde k expanzi a T4-13st
a již kapalné chladivo se ohřeje na T2-19st okolní teploty. Plyne mi z toho závěr, že k expanzí nesmí dojít ve výměníku vnitřní jednotky, ale až na EV vnější. Doplním další chladivo a uvidím co se stane.

Zkusím vzít termo kameru, abych lépe prohlédl co se tam děje....

Teploty.jpg
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mopadzi »

Dá se nějak stanovit optimální průtok vody výměníkem. Doplnil jsem ted k TČ 100l taktovací nádrž.....podle teploty vstup výstup?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od PetrDubi »

Tepltní spád (delta T) u TČ by měla být 5°C (na to je TČ i stavěný a testovaný/normovaný)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od soami »

Teplotní spád u invertoru při konstantním průtoku bude závislý na okamžitém výkonu. Tzn. bude různý. Je třeba vycházet z min. požadovaného průtoku, primárně kvůli ochraně při odmrazování. Při vyšším průtoku se teplo předá stejně-s nižší deltou.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mopadzi »

soami píše:Teplotní spád u invertoru při konstantním průtoku bude závislý na okamžitém výkonu. Tzn. bude různý. Je třeba vycházet z min. požadovaného průtoku, primárně kvůli ochraně při odmrazování. Při vyšším průtoku se teplo předá stejně-s nižší deltou.
měl jsem malý průtok a mizernou účinnost TČ (rovnou do radiátorů) takže ted bude čerpadlo TČ honit vodu přez taktovací nádrž. Tak doufám že už to bude lepší
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od PavelR »

já právě letos snad budu instalovat tc voda voda a místo malých radiátorů budu dávat někde fancoily ...
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

Doplnil jsem chladivo a celé se to ustálilo a fungovalo docela dobře. Zde se začala určitě projevovat rozdílnost chladiv a naprogramování jednotky. Při chlazení 13st na výstupu, při topení 27st. Topit by to mohlo, ale výrazně lépe.

Nepodařilo se mi dosáhnout tlaků, které jsem si v tabulkách našel a nevím, zda to je malým množstvím chladiva, nebo tím že jednotka neoptimálně pro R290 otvírá EV příliš brzo.

Co jsem se naučil, je stažení chladiva do jednotky při deinstalaci. V režimu chlazení se zavře imbusem ventil přívodu kapaliny. Během cca 60s tlak na plynné straně klesne na cca 2bar a dále již neklesá. Veškeré zbylé chladivo se odpaří a je nasáto kompresorem. Pak zavřete imbusem ventil plynné strany a jednotku vypnete. V trubkách zbyde jen skutečně velmi málo.

Co bylo pro mě velkým zklamáním byla manipulace s hadicemi a odmačkávání ventilku. I přes docela velkou snahu toho utíkalo hodně. Je třeba zainvestovat ještě pár korun třeba do tohoto: https://www.aliexpress.com/item/1005004178225186.html a hlavně odpojovat v případě že není u ventilku kapalné chladivo.

Další pokus bude deskový výměník, ale to až v září...
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od rva »

No a do září se můžeš podívat na návrh tepelného čerpadla s propanem https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... _id=150168. Třeba se něčím z toho dá inspirovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Franta2776 »

Tam kde je tekutá fáze chladiva by mělo být průhledítko.V chladivu se nesmí tvořit bublinky, když se tvoří je ho tam málo nebo je v něm vlhkost.např:https://www.alfaco.cz/sanhua/sanhua-syj-navod.pdf
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

rva píše:No a do září se můžeš podívat na návrh tepelného čerpadla s propanem https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... _id=150168. Třeba se něčím z toho dá inspirovat.
Díky, projdu
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

Franta2776 píše:Tam kde je tekutá fáze chladiva by mělo být průhledítko.V chladivu se nesmí tvořit bublinky, když se tvoří je ho tam málo nebo je v něm vlhkost.např:https://www.alfaco.cz/sanhua/sanhua-syj-navod.pdf
To dává smysl. Já měl průhledítko jen na plynné fázi, protože mělo správný závit a na malou trubku bych musel udělat redukci nebo sehnat něco jiného. Při dalším pokusu s tím budu počítat. Díky
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
v roce 2008 jsem se pokusil o předělání reverzibilní klimatizace na TČ. Původně to bylo vzduch vzduch a
nově tedy vzduch voda . Náročné je správně správně
zapájet vnitřní orginální výměník pod ochranou atmosférou a také při provozu hlídat průtok a spád teploty ve vnitřním výměníku pomocí čidel
a měření průtoku vody aby se sekundární výměník nezničil. Tento problém s vniřním výměníkem jsem obešel tím, že jsem zakoupil 2 měděné trubky. Délka 14m. Tu délku jsem použil stejnou jako měla délka trubky v původním výměníku sek výměníku u ventilátoru ve vnitřní jednotce Klimatizační jednotky. To šlo jednoduše změřit a spočítat.
Jednu trubku tenší Cu se silnější stěnou , průměr trubky a sílu stěny Cu jsem zvolil opět stejný jako měla trubka v původním výměníku ve vnitřní jednotce na ventilátoru pro plyné medium klimatizační jednotky a druhá měděná trubka byla obyčejná pro vodní okruh, kde tlaky nejsou vysoké . Na konce trubek už se tvrdým pájením přivařily jen příslušné
klima šroubení na napojení klimatizace a obyčejné šroubení na topnou vodu. Trubly Cu byly zakoupené v balení v kruhu.
Potom jsem obe trubky dal k sobě a ovinul postupně vždy 2 trubky měděným páskem tl 1 mm, který jsem nastříhal z tabule plechu tl 1mm. Šířka Cu plechu na ovijení byla asi tak 8mm a délka ovijecího Cu pásku 2m, protože to bylo nastříhané z tabule Cu plechu 2m . To ovinutí vždy dvou trubek od začátku na konec délky bylo ve stejném pruměru trubek, jak byly v kruhu zakoupené . Obě trubky ovinuté v kruhu mělyve výsledku průměr velku výměníku asi 0,8m a místy ovijecí Cu plech opravil aby pokrýval max. plochu trubek a zapájel obyčejným olovnatým cínem k trubkám. Ale pájení cínem nebylo souvislé , pájení bylo hlavně v místech kde byl začátek a konec ovijecího Cu plechu délky 2m . Šlo jen o to aby byl pokud možno dobrý přestup tepla mezi oběmi trubkami.
Tímto způsobem jsem vytvořil levný a odolný protiproudový výměník, který měl sice velký rozměr, na průměr ale fungovalo to.
A na té délce těch dvou trubek ovinutými měděnými plechem k výměně tepla dobře docházelo.
Výměník byl velký, ale tepelně se zaizoloval. Nebylo ani nutné vytvářet přídavné řídící jednotky. Vystačilo
se jen s původním čidlem na vnitřní jednotku . Nutno podtoknout, že to fungovalo jednoduše. Jen v roce 2008
nebyly klimatizační jednotky dokonalé, teplota výstupního vzduchu byla max. 55°C. A s výměníkem jsem ohříval
vodu do podlahy max. 35°C. Vzhledem k rozměrům výměníku nutno podotknout, že ztráty byly větší jak v tom
orginálním malém výměníku, který se musí dobře hlídat. Ale nakonec i to ztrátové teplo z mého vyrobeného výměníku bylo v domě. Chladivo bylo původní. Znalosti o TČ jsem nějaké měl z knihy , ale jak jsem napsal, ve výměníku
plyn voda pro plyn jsem dal stejné parametry Cu trubky jako byla
ta původní trubka výměníku u ventilátoru ve vnitřní jednotce. Tedy délku , průměr i sílu stěnyCu trubky , vše jsem zachoval stejné. Tak jsem postavil jen ten sekundární výměník a využil orginální novou reverzibilní klimatizační jednotku. Fungovalo to a bylo to jednoduché a jen na závěr dodám, že takový výměník v knize ani popsaný nebyl.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
tRp
Příspěvky: 91
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od tRp »

Zde diskuse k trubkovému výměníku

https://diskuze.divamse.cz/?thread=318
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro tRp . Váš odkaz na diskuzi z roku 2022 - je to diskuze, ze které se člověk nic přesného nedozví.
Když tak tRp můžete do této diskuze kde se člověk nic nedozví , vložit odkaz na můj výše uvedený text o realizaci v roce 2008. Popsal jsem postup, který vedl k uspěchu výměníku
klimatizace i bez počítání , pokud se zachovají parametry původní vnitřní výměníkové jednotky . Tedy délka plynové
trubky, průměr trubky a síla stěny Cu trubky. Atd.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Franta2776 »

mika píše:
Franta2776 píše:Tam kde je tekutá fáze chladiva by mělo být průhledítko.V chladivu se nesmí tvořit bublinky, když se tvoří je ho tam málo nebo je v něm vlhkost.např:https://www.alfaco.cz/sanhua/sanhua-syj-navod.pdf
To dává smysl. Já měl průhledítko jen na plynné fázi, protože mělo správný závit a na malou trubku bych musel udělat redukci nebo sehnat něco jiného. Při dalším pokusu s tím budu počítat. Díky
Samozřejmě zvolit pro R290 třeba tady:
https://store.danfoss.com/cz/cs/Climate ... p/014L0044
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
tRp
Příspěvky: 91
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od tRp »

kyocera píše:Zdravím,
pro tRp . Váš odkaz na diskuzi z roku 2022 - je to diskuze, ze které se člověk nic přesného nedozví.
Když tak tRp můžete do této diskuze kde se člověk nic nedozví , vložit odkaz na můj výše uvedený text o realizaci v roce 2008. Popsal jsem postup, který vedl k uspěchu výměníku
klimatizace i bez počítání , pokud se zachovají parametry původní vnitřní výměníkové jednotky . Tedy délka plynové
trubky, průměr trubky a síla stěny Cu trubky. Atd.
Tady bych rekl, ze je take navod jak vymenik vyrobit - ne vzdy je k dispozici vnitrni jednotka (napr. ja mam jen venkovni) - a zde je uvedeno i kolik trubky na jaky vykon ;)

Zdroj: https://diskuze.divamse.cz/?thread=318
Přílohy
divamse.cz.png
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Antrac1t »

dusanmsk píše:kupil by som od gawliczka ten monoblok za 40 bez dane a hotovo. Nevyhoda - neda sa to rozumne riadit (v zmysle palenia prebytkov), urcite nie na takej urovni ako to mam teraz so sinclairom (dokazem riadit prikon v krokoch po vyssich desiatkach W). Je ale otazkou, ci to pri planovanych 11 kWp bude hrat rolu, pravdepodobnost trvaleho prebytku dosahujuceho plny prikon powerworldu je vysoka.
Co jsem se dival do datasheetu tak regulace by mela jit, kdyz tam pisou Max a Min ,ale o zpusobu regulace skrz pwm/modbus uz nic xD
https://i.ibb.co/Brvqkqw/tc.png
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Maxik
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 29, 2023 7:56 pm
Lokalita: Opočno

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Maxik »

rva píše:Monoblok vypadá jako zdroj vytápění pro přepanelované fotosolárníky docela dobře. Jen bude potřeba počkat, až zmizí dotace, které zvyšují ceny. Nebo to kupoval někdo rovnou z Číny?
Ono by to šlo i z polska, např. https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla- ... 2194285554
Výhodou pro samomontážníky je že monobloky nevyžadují chlaďaře, protože do části s chladivem se při instalaci nezasahuje. A tedy monoblok lze snadněji koupit.
To vypadá sakra dobře.
Děkuji
Maxik
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 29, 2023 7:56 pm
Lokalita: Opočno

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Maxik »

PavelR píše:já právě letos snad budu instalovat tc voda voda a místo malých radiátorů budu dávat někde fancoily ...
Dobré odpoledne,
SZ zpráva odeslána ať zde neapamuji kolegům do vlákna.
Děkuji

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek