Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

Mým cílem je otestovat myšlenku (už myslím, že to zde někde bylo) levného tepelného čerpadla ze splitové klimatizace.
Zatím se mi jeví TČ jako dobrá investice jak vyrobené W znásobit 2-3x a narvat je do topení nebo do bojleru, ale nesouhlasím s cenou :-)

  • komplet se zbavit vnitřní jednotky a nahradit ji nějakým arduinem.
  • Do okruhu topení/bojleru přidat deskový výměník s čerpadlem, primár připájet na chladivový okruh.
  • najít levnou dostatečně známou jednotku, kde se vyplatí investovat úsilí do reverzního eng. protokolu IDU<>ODU
  • otestovat možnost paralelního/seriového zapojení více jednotek do otopné soustavy pro zvětšení výkonu/snížení zatížení/větší celkovou spolehlivost/odmrazování
  • vytvořit REST API pro rozumné řízení a komunikaci více jednotek dohromady
.... aneb kdo si hraje nezlobí :-)

Co jsem zatím pořídil ..., zde by se mohli inspirovat všichni, kdo by si chtěli svépomocí nainstalovat split klimu
budíky a vakuovačka
budíky a vakuovačka
Hadice mají hadičníky se závitem SAE 1/4 vakuovačka dorazila suchá bez oleje

rozsirovacka trubek
rozsirovacka trubek
Sada na zahrdlení trubek, lze připravit rozšíření pro šroubované spoje nebo hrdla pro pájení natvrdo. Tato sada je jen pro palcové rozměry trubek
redukce
redukce
Pro připojení hadice k jednotce budete potřebovat redukci SAE 1/4 vnejší na SAE 5/16 vnitřní s ventilkem a odmačkáváním ventilku
redukce bomba
redukce bomba
Redukce z W21.8 na SAE 1/4 - pravý a levý závit (velká bomba), v mém případě propan
propojovací trubky
propojovací trubky
Propojovací trubka 1/4 a 3/8
oleje
oleje
Vývěvový olej do vakuovačky a kompesorový olej do klimatizace - náhodně vybráno co mi přišlo pod ruku
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

Pořídil jsem starou odstavenou klimatizaci sinclair ASH-09AIE2. Mám v plánu na ní otestovat základní myšlenky a to celé na stole v dílně. Klimatizace je bez chladiva, proto jsem se rozhodl do ní zkusit napustit R290 (propan). Obalím to teploměry, aby byly pak nějaké grafíky v grafaně. První test bude zprovoznění se stávající vnitřní jednotkou, pak se uvidí dále. Zatím jen obrázky z rozborky:
Schema chlad. okruhu
Schema chlad. okruhu
čidla vnější jednotky
čidla vnější jednotky
čidla vnitřní jednotky
čidla vnitřní jednotky
čtyřcestý ventil
čtyřcestý ventil
solenoid čtyřcestného ventilu
solenoid čtyřcestného ventilu
elektronický expanzní ventil
elektronický expanzní ventil
Chladič frekvenčního měniče kompresoru a ventilátoru
Chladič frekvenčního měniče kompresoru a ventilátoru
výstup z kompresoru
výstup z kompresoru
celkový pohled
celkový pohled
Odkrytované připojení
Odkrytované připojení
štítek
štítek
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od soami »

Chápu, že propan je asi dostupnější než R410, ale to asi podobné, jako nalít do benzínu naftu a čekat, že to pojede stejně. Propan má úplně jiný průběh tlaků. Hořlavost/výbušnost asi nemusím připomínat. Olej do propanu je tuším POE, na což musí být stavěné i vnitřnosti, jinak zničíš kompresor. R410 používá PAG. Pokud je jednotka bez chladiva, tak zřejmě nebyla vhodně odstavena. Jestli byla uvnitř vlhkost, je pravděpodobně po smrti. Sinclair je Gree, tak hledej komunikační protokol pro Gree - není třeba reverse engineering.
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

jj, máš ve všem pravdu. U jednotky nebyly zavřené kohouty, takže je asi KO. Plánoval jsem jen pokus, když se roztočí kompresor, tak tam dát cca 30% náplně propanu. Přepnout ji na topení, ustálit vysoký tlak na cca 50% doporučeného pro R410. Olej nebude ten správný, ale mých pár testů by přežít mohl. Doplním tam stejně nějaký jiný .. Na výbušnost dám bacha, dílna je venku a domu to tahat nebudu.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od rva »

Jsem zvědav, jestli to bude topit. S propanem by tam měly být o dost nižší tlaky https://www.schiessl.cz/soubor-tlaky-ta ... -6168-.pdf.
Zkoušela se záměna u R410a dát "ekologické" R32 kde jsou ty tlaky podobné a tam to fungovalo s podobným chladícím účinkem https://www.atlantis-press.com/proceedi ... /125949853
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
tRp
Příspěvky: 91
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od tRp »

U invertorů je problém, jak ho řídit bez vnitřní jednotky. Dělají se jednotky, za pomoci kterých lze klimu řídit, ale ty zase nabourávají ekonomičnost systému. Další na co je potřeba dát pozor je zamrznutí výměníku při reverzu.

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=aat4AcnoMO0

Kód: Vybrat vše

https://diskuze.divamse.cz/

Kód: Vybrat vše

https://www.vymeniky-tepla.cz/
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od soami »

R410 je z 50% R32, takže tam je průběh dost podobný. R290 je úplně jinde. Podle mě to bude padat do chyby. Pokud tedy šla dovnitř vlhkost, je olej v kompresoru znehodnocený a vlhkost/koroze je v celém rozvodu, včetně 4c. ventilu a eev. Do takové sestavy pouštět výbušný plyn není dobrý nápad. Tu bednu bych dal raději z dílny ven :D
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od Pajavk »

Uspesne provozuji. Doporucuji se podivat

https://youtube.com/watch?v=aat4AcnoMO0&feature=sharec
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od dusanmsk »

Napodobne, Sinclair ASGE24, 6 sezon. Do jednotky som nehrabal, je k nej 0-10V riadiaci modul ktorym si riadim prikon jednotky. Len mi chladiar pripojil swep, odvakuoval a naplnil. SCOP 3.6 (mam tam cidla a grafanu). Dnes by som sa na to vykaslal, overeny cinsky monoblok s 2r cz zarukou ide kupit za 50 tisic. K tomu protizamrzova ochrana (automaticky vypustaci ventil pre pripad poruchy obehovky) za par tisic a je to prakticky bez prace.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od rva »

Monoblok vypadá jako zdroj vytápění pro přepanelované fotosolárníky docela dobře. Jen bude potřeba počkat, až zmizí dotace, které zvyšují ceny. Nebo to kupoval někdo rovnou z Číny?
Ono by to šlo i z polska, např. https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla- ... 2194285554
Výhodou pro samomontážníky je že monobloky nevyžadují chlaďaře, protože do části s chladivem se při instalaci nezasahuje. A tedy monoblok lze snadněji koupit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od PetrDubi »

Já mám doma monoblok Nordline 9,5 už 14 let a kromě výměny jednoho čidla teploty jede bez problémů. Akorát mám nad ním stříšku, aby na něj přímo nepršelo. Novou verzi toho samého jsme loni kupovali k panímámě za 65 tisíc v českém eshopu.
Jediný co může někomu vadit je, že to není inverter (pouze on/off), ale zase má díky tomu menší provozní hodiny, takže by měl déle vydržet a hlavně cena je oproti tomu samému v inverteru poloviční, takže návratnost je potom taky někde úplně jinde. Měnič 8 kW zvládá starty bez problémů.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
tRp
Příspěvky: 91
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od tRp »

Monobloky za rozumné peníze, ale nemám žádnou osobní zkušenost ani bližší info.

https://www.gawliczek.cz/shop
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od dusanmsk »

rva - zrovna na ten haier sledujem negativne ohlasy - vraj ukrutne blba logika riadenia.
tRp - ano, myslel som powerworld od gawliczka. Sledujem ho cca pol roka, mam ho v hlave ako zalohu - keby mi chcipol sinclair, nebudem uz asi ozivovat system so swepom, ale kupil by som od gawliczka ten monoblok za 40 bez dane a hotovo. Nevyhoda - neda sa to rozumne riadit (v zmysle palenia prebytkov), urcite nie na takej urovni ako to mam teraz so sinclairom (dokazem riadit prikon v krokoch po vyssich desiatkach W). Je ale otazkou, ci to pri planovanych 11 kWp bude hrat rolu, pravdepodobnost trvaleho prebytku dosahujuceho plny prikon powerworldu je vysoka.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
eman
Příspěvky: 999
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od eman »

Já mám mono Haier 5kW. Stál mě v Polsku 55tis. Celou zimu fungoval bez problémů, ale je to celkem herka. Respektive trpí stejným problémem, co většina levných TČ....odrbaná regulace.
Zrovna Haier by jí měl super, ale výrobce tam zakázal vpodstatě všechny pokročilé funkce řídící elektroniky, od 0-10V regulace, po veškeré komunikační protokoly, ikdyž to ta deska umí. Poláci se to snažili prolomit, ale nevím v jakém je to stavu, protože je to v PL poměrně oblíbená značka. Jinak já mám TČ nastavené na poloviční výkon, protože máme TZ domu kolem 4kW a většinu zimy cyklovalo TČ kolem 600W příkonu. Konstrukčně je tam několik hovadin, musím ho přes léto upravit (odvzdušnit ho je očistec), ale když přežije i druhou zimu, tak se mi vrátila cena.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od ringo »

Pro takové pokusy bych doporučil venkovní jednotku od Fujitsu. Impromat jako jejich distributor k tomu kdysi i vyvinul vlastní „řídící“ modul pro komunikaci s venkovní jednotkou (moc toho neumí ale je levný a hlídá mezní parametry systému takže toho nelze moc pokazit a dá se pak řídit výkon napětím 0-10V ) a mnoho „výrobců“ na základě tohoto postavilo sety vlastních tepelných čerpadel kdy k tomu přidali jen deskový výměník případně i lepší řízení . Já to takto pořídil v setu od firmy před více než 10 lety s výměníkem vnořeným do aku nádrže a později doplnil vlastním řízením. Brzy to už asi bude na hranici životnosti a proto uvažuji že nahradím časem podobným řešením složených z jednotlivých komponent.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
eman
Příspěvky: 999
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od eman »

Kupovat TČ v ČR znamená zaplatit minimálně 2x tolik, co kdekoliv jinde. Ten můj Haier tady loni prodávali za 130tis. Neskutečná drzost za takovou Čínu. Takže pokud bych kupoval cokoliv nového, tak určitě opět Polsko nebo Německo.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od mika »

Naplnil jsem cca 400g propanu. Funguje chladí, topí. Odhadem výkon kolem kilowattu.

Chladiva tam bude málo, je malý nízký tlak cca 0.7Mpa. Musím přijít na způsob jak ho tam dostat více, samovolně tam neproudí.

Dneska toho už mám dost, pokračování zítra.



Tak tady je moje testovací stolice - lavice...
20230727_224223.jpg
20230727_225529.jpg
20230727_230445.jpg
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od glottis »

Láhev buď zahřát, tom se zvýší tlak a nebo jako když se plní láhev s CO2. Napustit, vypustit a tím se schladi cíl a znova napustit.
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od rva »

Nejsem chlaďař, ale s propanem chladící oběh běží za nižších tlaků (zhruba polovičních oproti R410A). V mobilu (Android) mám aplikaci https://play.google.com/store/apps/deta ... p&hl=en_US, kde jsou vlastnosti řady chladiv uvedeny a je to včetně tabulek teplota varu + odpovídající tlak.
Chladící okruh funguje tak, že se v něm chladivo přeměňuje z plynu na kapalinu a z ní zase na plyn.
1. Když je chladiva málo, bude tlak nízký, ani ve vysokotlaké části nedojde ke kondenzaci a v okruhu bude proudit jen plyn.
2. Když se přidá chladivo, tlak stoupne a začne už docházet ke kondenzaci. Při určité dávce chladiva se dosáhne optima.
3. Když se bude přidávat další chladivo, poroste tlak a stále vyšší část okruhu bude obsahovat zkapalněné chladivo. Pokud se dostane zkapalněná část do kompresoru, nebude se mu to líbit, protože kapalina není stlačitelná.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Klimatizace - sinclair pitva a test předělání na TČ

Příspěvek od zbek »

Je nějaký rozdíl v účinnosti klimatizace podle použitého chladiva ? Jestli je lepší klimatizace s 410 nebo radši vzít r32 atd. .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek