Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u Ovy

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u Ovy

Příspěvek od adam777 »

Zdravím,

moje situace:
- tarif/jistič D57D/3x25A (Platba pouze za dodávku VT i NT 2662 Kč vč DPH / MWh)
- ohřev TUV: bojler OKCE 250 S v prádelně (spotřeba 3,3MWh/rok a stoupá), dolní příruba TPK 2,2kW + možnost přidat doprostřed TJ G6/4"
- vytápění krb + topné kabely v podlaze (příkon celkem 10,3kW rozdělený na 11 okruhů)
- rodina 2 dospělí + 5 dětí, stále někdo doma
- příprava na FVE: chránička ze střechy (taška 45°JZ) do místnosti s rozvaděčem (cca 7m od bojleru v druhé místnosti)
- rozpočet na FVE: 100tis
- účel FVE: finanční návratnost (primární cíl), komfort teplé vody ať nemusíme šetřit aspoň ve vaně (důležitý cíl), hračka pro ajťáka - propojení s Raspberry/Apple Home atp (není důležité)
- místo: 30km od Ostravy směrem na Bílovec

Klíčové otázky:
1) Z hlediska návratnosti jsem zatím dospěl k řešení pro TUV: 6x450Wp + Siton 210 nebo Bel nebo Oplocký do TPK 2,2kW + 2,5kW z DS do G6/4". Jestli správně počítám, investice cca 55tis bez montáže. Muj odhad (jelikoz na strankach EU PV GIS nevidim bojler) z 2700kWp dokaze bojler spotřebovat 2,16MWh (80%). Tzn 55tis/(2,16*2662Kc) se vrati za 9,5 roku (bez montaze). Můžu to takto počítat?

2) Máte lepší řešení? Je mi sympatický Victron (nevěřím Číňanům kvůli bezpečnosti), ale nedokázal jsem najít řešení s dobrou návratností (tzn asi ohřev vody Victronem: SmartSolar -> levná baterka -> bojler?)...

3) Prosím znáte někoho kdo by mi to mohl namontovat? Především panely na střechu nevím na koho se obrátit, ale nebráním se jakékoliv spolupráci na bázi MyPower přístupu k věci. (ne rozpočet nafouklý o dotace, ne blackbox řešení s cloudem v Číně, ale pokud možno budu tomu rozumět i já a seženu nebo sestavím pokud bezpečnost a domluva dovolí)

Díky!
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od glottis »

zdravim, nemyslim si ze mate a budete mit 1MWh za 2600kc. Tam bdue zasadni chyba ve vypoctu. Uz pri 5 korunach je navratnost na pulce.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od dipos »

to: Adam 777 Rozhodující je jak chodí sluničko, a jak je to se stíny. Odtud se začíná stavět FVE.
Technické řešení následuje až na základě tohoto faktoru.
Za 100 k se to dá postavit.
Sám mám 6 x 450 Wp a denní maximum 16,4 kWh, měnič ECO Solar Boost 3 kW, 2 výstupy , s měřením a přepínáním výstupů cca 2 sek. pokud není první výstup pod zátěží. Měsíčně výrobním 300 až 340 kWh. Náklady 60k, všechno sám sobě udělám.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

Platba za dodavku EE 2022
Platba za dodavku EE 2022
Dekuji za odpoved. Usporu pocitam pouze z ceny za dodavku elektriny, protoze predpokladam ze pouze to mi FVE usetri. V priloze jsou cerveně polozky za rok 2022, ktere do usetrenych penez za MWh zahrnuji. Za rok 2023 jsou cisla stejna az na drobnou slevu - "spotřeba elektřiny VT a NT" je za 2177Kc/MWh. Pokud je tedy muj vypocet spravny, tak mam (zatim) pomerne dobrou cenu elektriny a tim padem horsi navratnost FVE.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od cipis »

To nemas cele, kde mas cenu za elektrinu za 2023? Kdyz tam distribuci za zacatek roku mas?
Co to mas za dodavatele? Ty mas jeste fixaci z minula?
Cena za silovku je tech zastropovanych 6 Kc, nekdo uz ma desetniky dolu, ale urcite ne 2,6.
Jinak je to mocc penez za maly uzitek, pritom pri navyseni rozpoctu o menic a dalsi panely to muze byt plnohodnotna elektrarna. Zejmena ty topne rohoze, obzvlastne pokud jsou v severnich mistnostech, tak jsou idealni na spotrebu prebytku. Bez plnohodnotneho menice se bude to pole uplne flakat a je skoda toho nevyuzit. Ja jsem v zebrikach a topnych panelech "pritapel" az do kvetna/cervna v mistnostech do dvora na sever.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

Platba za MWh 2023
Platba za MWh 2023
Diky za odpovedi. Nejdriv tedy rozsekneme moji cenu EE. Jak jsem psal vyse, za rok 2023 jsou cisla stejna az na drobnou slevu - "spotřeba elektřiny VT a NT" je za 2177Kc/MWh. Prikladam tedy jeste chybejici cast vyuctovani 2023 v priloze, Innogy. Tedy pro rok 2023 me potencalne usetrena MWh ve VT stoji 311(distribuce - predhozi priloha) +2177+28+113=2629Kc/MWh. S pravdepodobnym pripoctenim podpory OZE v 2022 tedy 3124Kc/MWh. Mozne vysvetleni proc se Vam to zda malo je ze mam tarif D57D, vytapeni elektrinou. Je tak? Nebo mi neco unika?
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od glottis »

adam777 píše:
PlatbaZaDodavku_2022.png
Dekuji za odpoved. Usporu pocitam pouze z ceny za dodavku elektriny, protoze predpokladam ze pouze to mi FVE usetri. V priloze jsou cerveně polozky za rok 2022, ktere do usetrenych penez za MWh zahrnuji. Za rok 2023 jsou cisla stejna az na drobnou slevu - "spotřeba elektřiny VT a NT" je za 2177Kc/MWh. Pokud je tedy muj vypocet spravny, tak mam (zatim) pomerne dobrou cenu elektriny a tim padem horsi navratnost FVE.
Usetris na vsem, kde je cena za jednotku v MWh. I distribuce ma cast pocitanou na MWh. Jinak 2kc za kwh je jak z jineho sveta :) jak psal cipis, dneska se stropem 6kc a bez stropu asi 10. Asi to sleze ale na 2kc urcite uz ne. Jestli mas fix tak si ho zatim uzivej :)

Jo a pozor, ceny tam mas DO 21.4. :) jake mas pak?
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

Tech 311Kc v mem vypoctu je distribuce, takze to mam i s cenou za MWh distribuce. Sorry nepresne jsem se vyjadril vyse ze "za dodavku". Jj, vidim tam to "Do 21.4" a ikdyz je to bizardni, tak nikde na fakture ani v aplikaci Innosvet nemuzu najit ceny aktualni :-) Pokud nekdo vi kde to najit, muzete dat vedet.

Radeji predpokladejme scenar pesimisticky pro FVE, tzn cena za usetrenou MWh cca 3Kc. Ok a muzem postoupit dale? Nebo jeste neco mi unika?
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

cipis píše: Jinak je to mocc penez za maly uzitek, pritom pri navyseni rozpoctu o menic a dalsi panely to muze byt plnohodnotna elektrarna. Zejmena ty topne rohoze, obzvlastne pokud jsou v severnich mistnostech, tak jsou idealni na spotrebu prebytku. Bez plnohodnotneho menice se bude to pole uplne flakat a je skoda toho nevyuzit. Ja jsem v zebrikach a topnych panelech "pritapel" az do kvetna/cervna v mistnostech do dvora na sever.
Ohledne topnych (odporovych) dratu v podlaze. Po prolezeni diskusi na MyPower.cz jsem prebytky do dratu zavrhl, protoze kdyz potrebuju doma topit, tak vetsinou neni slunce (noc, zima) a baterie zatim nejsou tak vyhodne. Tudiz vytapim hlavne krbem a velmi setrne z DS. Zato bojler se zda jako nejlepsi akumulace, zvlaste OKCE 250L pro nasi 7-clennou rodinu. Proto muj navrh na Siton/Bel ostrov v mem uvodnim prispevku v bodu 1)

Siton/Bel umi nacpat do bojleru kazdy 1kW (kdyz sviti malo) i kdyz ma spirala prikon 2,2kW, ne? Umelo by to i nejake reseni s menicem nacpat kazdy 1kW (kdyz sviti malo) do bojleru a do topnych dratu ruznych prikonu (rizenych termostatem)? (a idealne ne-drahy a ne-Číňan)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od cipis »

Draty v podlaze, kdyz nejsou alumulacni, tak aspon poloakumulacni, takze staci je nahrat pres den a na vecer je tam akorat. Samozrejme, ze z baterek je to nesmysl, krmit. A ty koupelnove zebriky se ukazuji jako idealni zatez pro prebytky, vytopi to (nejen) koupelny, ususi pradlo atd. A nema to desne kW, takze to muze jet tarka furt.
Pouzivaji se na to vytezovace, viz. nekolik vlaken o nich, je tu toho dost.
Ne drahe a ne Cinan jsi ty, ostatne to je dalsi vec, na ktere usetris, byt vlastne tvuj puvodni rozpocet vubec nepocital s praci. Zapomen na to, ze ti tam nekdo jen tak poleze a namontuje panely. Pokud to nezvladnes sam, ci s pomoci rodiny ci kamaradu, tak si pripocitej nemalou castku za tu montaz. Je to jedna z velkych polozek, kde se vlastni praci dost usetri.
Tuhleva se mi dostala pod ruky komercni nabidka ohrevu s 1500Wp panely za 70 tis. na klic. Samozrejme plus viceprace, no a jsi na te stovce.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od JirkaE »

Nechci se Vám plést do diskuse...

Ale není to tak uplně marný s tou podlahou.
Teplo jde vzhůru a podlahu lze i snadno kombinovat.

Při kombinaci se přes den ohřívá podlaha rovnou drátem a večer trubkama z akumulačky.
Protože je stále teplá a jede na nižší teplotu vodu, nádrž ohřátá na 80 pak vydrží opravdu dlouho.

Mám v plánu tohle realizovat v celém našem přízemí :)
Bekotec und Elektro.jpg
Tohle jsem si vyfotil na školení které jsem (nejen) kvůli naší podlaze dělal u výrobce.

Kompletní skladba podlahy i s oběma systémy a dlažbou je již od 50mm.

Tedy využít takhle fotovoltaiku lze ve dne i v noci :)
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od JirkaE »

adam777 píše:Umelo by to i nejake reseni s menicem nacpat kazdy 1kW (kdyz sviti malo) do bojleru a do topnych dratu ruznych prikonu (rizenych termostatem)? (a idealne ne-drahy a ne-Číňan)

Takhle jsem ohříval v zimě vodu já, s Logitex - bez měniče, rovnou z panelů...

Bez měniče každých 300Wp / 500Wp / .... u nás až 2000Wp jde do vody a bez měniče. A řízené normálně termostatem.
I když ho mám stále na plno - což je 74 Stupňů.
Přílohy
PV -5-7.2.2023.jpg
Screenshot_20230103-180134_Gallery.jpg
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od rva »

Za tento rok jsem do drátů v podlaze poslal 1 MWh. Rovnou 48 V když byly přebytky a bylo potřeba snížit nabíjecí proud do baterií. Ale chce to akumulační podlahy, protože se nabíjejí přes den, tak aby moc nekolísala teplota podlahy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od Franta2776 »

Jí mám podlahovku vodné akumulační el.kotel 2,7kW na přitápění.Problém je ,že mám málo panelů 10,6kWp a téměř vše sežere barák. Do zimy přidám 7,5kWp a doufám, že snížím spotřebu dřeva na 2m3, stejně jako Vítek,Osobně si myslím,že je výhodnější přehmat vyrobenou el na topení přes klimu.Ta může mít v přechodném období Cop3.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

rva píše:Za tento rok jsem do drátů v podlaze poslal 1 MWh. Rovnou 48 V když byly přebytky a bylo potřeba snížit nabíjecí proud do baterií. Ale chce to akumulační podlahy, protože se nabíjejí přes den, tak aby moc nekolísala teplota podlahy.
Priznam se, ze nevim jestli mam dostatecne akumulacni podlahu pro toto vyuziti FVE. Mam tyto vrstvy podlahy:
1.NP - 12-13cm EPS 100S, 5cm anhyment20 (= anhydrit ve kterem jsou zalite odporove draty)
2.NP - 4cm EPS 100S, 4cm Anhyment20 (= anhydrit ve kterem jsou zalite odporove draty)
Je tohle akumulacni? Poloakumulacni? Nebo nic?
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od rva »

To je téměř nic. Však se to dá spočítat jak poroste teplota s každou dodanou kWh. Já mám15-20 cm betonu kde jsou jak dráty zapojitelné buď na 48V nebo 230V tak i trubky pro případné vodní topení. Přebytky jdou do klimatizací, ale někdy je elektřiny tolik, že samotné klimatizace ji nespotřebují.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od Franta2776 »

Rva dovolím si nesouhlasit.Tepelná kapacita anhydridu je 1550J/kg.K a váží cca 2100kg/m3.V běžném domě jako mám já je 10m3 anhydridu.tzn 1550x2100x10=32,5Mj na zvednutí teploty podlahy o 1st/C potřebujeme 32,5/3,6=9kWh
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

V 1NP mam 4m3 anhydritu. 1550×2100×4 = 13MJ. Na zvednuti teploty podlahy o 1°C potrebuju 13/3,6 = 3,6 kWh
Ve 2NP mam 2,8m3 anhydritu 1550×2100×2,8 = 9MJ. Na zvednuti teploty podlahy o 1°C potrebuju 9,1/3,6 = 2,5 kWh

Dle EU PV GIS by mi 5kWp hodila v obdobi listopad - unor prumerne ± 5kWh/den. Pri max vyuziti bych si zvedl teplotu podlahy ve 2NP o 2°C.

Mam 11 okruhu podlahovky s ruznym prikonem - od male koupelny (0,4kW) az po obyvak (1,9kW), dalo by se vymyslet postupne zapinani.

Ano, bylo by to pekne, ale:
- chtelo by to o dost vetsi FVE nez na jakou mam, viz rozpocet v uvodnim prispevku
- byla by to komplikovana prace pro elektrikare (coz ja nejsem a viz rozpocet) na mych 3 rozvadecich

Takze se vracim k memu puvodnimu navrhu ohrevu TUV (Siton/Bel/mozna prozkoumat Logitex). Nebo mate nekdo navrh jak se vejit do rozpoctu (100k) s menicem a s rozumnou navratnosti (pri cene 3Kc/usetrena MWh)? Treba postavit cast a az se to zacne vracet, tak dalsi cast?
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od cipis »

3 Kč za kWh nebude už nikdy. Reálně to vidím tak na 5 Kč / kWh. Tzn. návratnost je mnohem dříve.
A pokud přepočítáš nezávislost na peníze, tak ještě mnohem dříve.

Pokud nic z toho neumíš a nechceš se učit, tak ok, jen voda firemně na klíč těch 70 a nemusíme se bavit dál.

Pokud se tomu začneš věnovat, ušetříš dost za práci, a dá se těch 100 použít na materiál, tedy postavit nějaký základ, do kterého budeš přidávat panely, baterky a měniče.

Nebo ještě jinak, krom té vody ti nikdo nic takového firemně nepostaví. Všichni jedou dotace a na "speciality" nemají čas.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
adam777
Příspěvky: 14
Registrován: pát čer 30, 2023 11:59 pm
Lokalita: nedaleko od Ostravy...

Re: Investice s návratností (tzn asi ohřev TUV) a montáž u O

Příspěvek od adam777 »

cipis píše: Pokud nic z toho neumíš a nechceš se učit, tak ok, jen voda firemně na klíč těch 70 a nemusíme se bavit dál.

Pokud se tomu začneš věnovat, ušetříš dost za práci
Jenze "venovat" cemu? Pro mne jako IT hlavu dava smysl venovat se slaboproudu, softwaru, automatizaci a optimalizaci, logice a ekonomice celeho systemu. Naopak nedava smysl abych se ucil schopnosti, ktere pouziju 1x a nekdo jiny je v tom jak ryba ve vode.

Takze se ptam vsech: neznate prosim nekoho kdo umi a byl by ochoten nainstalovat panely na strechu? Nejlip Severni Morava.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek