rozdělení vých. stringu na jih/východ

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Ahoj všichni,
prosím o názor. Mám možnost rozdělit východní string (11 panelů x 400W) na 6 panelů na východní střeše a 5 panelů na jižní štít (svisle). Takto uvažuji hlavně na zimu, kdy bude východní část pod sněhem. Různý osvit bych řešil optimizéry.
Má to smysl? Nebo bude lepší to celé nechat na východě, protože to nebude mít přínos?
Díky za váš čas.
Zdeněk
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od glottis »

hod to do kalkulacky a uvidis

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

Lepsi by bylo panely pridat :D
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Kostěj »

Zdenek Vojc píše:Má to smysl?
Pokud nepopíšeš svou elektrárnu komplet, tak krátká odpověď je že nemá. Východ ponechat a jih přidat.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Plánuji goodwečko s 2 PV vstupem, takže mohu ten string jen takto rozdělit. Nebo jsem ještě přemýšlel udělat jih jako 3. string a ten využit třeba se Sitonem na bojler. A v zimě, když zasněží střecha, vychod - jih přepnout. Ale to už se mi zdá složité. Takže pokud rozdělení stringu jih/východ + optimizery nic nepšinese, nebudu nic vymýšlet a nechám to všechno na střeše.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od cipis »

Proč siton? Vždyť to tak překomplikuješ. Prostě třetí MPPT a hotovo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Goodwe má jen dva. Má to smysl delit na jih/ východ a dát optimizery?
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od cipis »

Nevím o žádném, co by mělo tři.
Však přidej samostatné, na co tam srát optimizéry? Ty vyjdou dráž než samostatné MPPT. Prostě přidej další krabici.
Je jich celá řada, navíc proč zrovna GW?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

GW se mi hodí pro dobrou integraci do HA. Dalsi MPPT myslite jako ten jizni string samostatný s vlastním mppt trackerem jako je ten siton, ale bez stridace ? Kam pak budu tu treti vetev napojovat? To se mi zdá lepší to fakt nechat jen na vych/zapad a pak nekdy dodelat jih a pouzít ho pro ten bojler nebo nádrze ke kotli. Co vy na to ?
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od glottis »

cipis píše:Nevím o žádném, co by mělo tři.
Však přidej samostatné, na co tam srát optimizéry? Ty vyjdou dráž než samostatné MPPT. Prostě přidej další krabici.
Je jich celá řada, navíc proč zrovna GW?
Treba Solax ma dve mppt ale 3 vstupy. Dva jsou pak paralelne uvnitr spojene
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od cipis »

Třetí string zapojíš do samostatné mppt krabice, a tu samozřejmě na společné baterky. Mppt zařízení můžeš zapojovat kolik chceš.

Už jsem psal, je to zbytečně překombinované, pak budeš potřebovat energii, která je na stringu u sitonu, bojler máš nahřátý, no ale nedostaneš to z toho. Tj. to rozhodně není lepší, ostatně to je napříč celým fórem.
Je kravina to rozházet do více systémů.

X stringů, zapojených na X MPPT, na jedny baterky, a k tomu tolik měničů, kolik potřeba, to je správné a logické řešení.

Do HA se dá integrovat spousta věcí, ne jen tohleto tvoje uvažované - proč si nevybereš něco lepšího?
Zdenek Vojc píše:GW se mi hodí pro dobrou integraci do HA. Dalsi MPPT myslite jako ten jizni string samostatný s vlastním mppt trackerem jako je ten siton, ale bez stridace ? Kam pak budu tu treti vetev napojovat? To se mi zdá lepší to fakt nechat jen na vych/zapad a pak nekdy dodelat jih a pouzít ho pro ten bojler nebo nádrze ke kotli. Co vy na to ?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Díky za vaše návrhy. Vyplívá z nich, že dělit string na J/V + optimizéry není dobré. Jižní string pořeším později. Ono 11kw na V/Z střeše je až kam, jen ta zima a sníh jsou problém.
Proč jsem zvolil GW 10 je také pro jednoduchost, v té bedně je vše co potřebuji - 3f nesymetrie s backup výstupem pro GRID Off provoz. Nepotřebuji nic jiného. K tomu připojím H2 baterky a přes ATS to budu jistit ČEZEM, když napadne sníh.
Nemyslím si, že když GWE nahradím jednotlivými komponenty a to ve 3f sestavě, že to vyjde levněji. Výhoda je, že když něco odejde, vyměním např. jen jeden měnič. Jiné výhody mě nenapadají.
Díky
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od cipis »

Na co potrebujes 3f?
Na baterkach a krabici, ktera je primarne urcena pro dotace, tak usetris desitky ci stovky tisic.
Uz jen ten nesmyslny backup vystup, ktery nemusi utahnout vse, co je potreba.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

No protože mám doma 3f. Krabici GW 10 s backupem, který udrží i 7.5kw na jedné fázi sezenu za 52 000. Kolik mě bude stát tuto krabici nahradit samostatnýma krabicema a jaké úsilí to synchronizovat do 120°3f systému?
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Kostěj »

Zdenek Vojc píše:No protože mám doma 3f.
Třífázová FVE s panely 4.4kWp? To jako koupit si Volvo s motorem 44kW.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Nechapu? 22x400 nebo 22x380 Canadian solar ve výpdoji neni 4kwp preci.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Zdenek Vojc píše:Nechapu? 22x400 nebo 22x380 Canadian solar ve výpdoji neni 4kwp preci.
GW backup výstup s přehledm utáhne i sporák v plným provozu, potvrdí jiní na fóru. Pokud se systém doplní počítačem např. HA, je možné šikovně řídit vytíženost, zařadit jištění proti přetížení a chytře vyřešit např. kaskádové vytěžování.
Tahle sranda je skoro zadara (ondroid za pár kaček a néjaké wifi esp32 relátka např.) Ale prvotní otázka byla jestli se mi vyplatí rozdělit string 11x400 na V/J a osadit optimizery.
Díky
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od cipis »

Nejak ti ty pocty nesedi.
Jestli chces na strechu 22x400, tak to je "pouhych" 8,8 kWp na vsechny tri faze dohromady.
Ten backup umi 0, 0 a 7,5 kW? Nebo jsi myslel 3x 7,5 kW, kde ale pak vezmes tech min. cca. 14 kW za pekneho pocasi?
Nenapsal jsi, proc potrebujes 3f system. Ze to mas doma neni odpoved, to ma vetsina. A stejne tak vetsina ma 3f prepinac siti, ktery ma jednu stranu pospojovanou do 1f. Kde mas popsany svuj zamer, co chces vybudovat, jake jsou spotreby, soubehy atd?
Vzhledem k tomu, ze v souladu s podminkami fora to nechces delat na dotace a nechces dodavat, tak proc jdes touto cestou? Ona totiz neni jen blbost to rozdeleni stringu (pritom to poresi elegantne samostatny mppt okolo desitky rekneme), ale hlavne ta vymyslena koncepce, typicka pro dotacniky. Predpokladam, ze chces usetrit, takze pokud nemas dilnu, kde bys mel tocive 3f stroje, na kterych makas pres den, kdy sviti, tak 3f nema zadny smysl.
Hobby vyuziti 3f tocivych stroju pres DS, jinak jsou to zbytecne naklady navic, ktere se nezaplati. Navic existuji frekvencaky, kdyz uz se neco tocit potrebuje.
Zdenek Vojc píše:No protože mám doma 3f. Krabici GW 10 s backupem, který udrží i 7.5kw na jedné fázi sezenu za 52 000. Kolik mě bude stát tuto krabici nahradit samostatnýma krabicema a jaké úsilí to synchronizovat do 120°3f systému?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Zdenek Vojc »

GW dokáže dát 0,0,7.5 nebo 3,3,3 atp. Mám změřeny souběhy a v extrému mi to dělá 0,0,7.5.
Točivé 3f stroje mám, ale ne profi to je pravda. Ale nevím jestli falešný 3f rozvod by nepřetěžoval N vodiče.
Mohl bych koupit 8kw GW, ale cenovy rozdil je jiz minimum.
Na střechu se více nevejde , můžu ještě zvážit silnější panely, ale oni jsou také větší.
Zkratka se mi libi jednoduchost reseni, kdy přívodní kabel přetnu a vsadim ATS rizeny odpadem backup výstupu. Teoreticky nemusim delat nic vic. Vsazeni počítače je již třešnička na dortu a pomůcka pro maximalizaci těžení. Taky tam můžu dát vytěžovač, ale ten s GW backup někdy dělá potíže. Lepší je nespojitá těžba i když ne tak účinná.
A jelikož vím, že distributor neměří 2.8.0 , tak v zimě to v přepnu na Grid ON s nastaveným 0 přetokem a baterka se udrží na kondici. Kolik by stálo jiné vaše řešení ? Méně než 52 000 (jen měnič) - mppt trackery 7.5kw, měniče 7.5 kw ? to vše 3x? Nebo tomu vůbec nerozumím a vaše řešení je úplně jiné a mnohem jednodušší?
Naposledy upravil(a) Zdenek Vojc dne sob črc 01, 2023 12:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Kostěj »

Zdenek Vojc píše:Nechapu? 22x400 nebo 22x380 Canadian solar ve výpdoji neni 4kwp preci.
Pardon. Odpíchl jsem se od prvního příspěvku, kde se píše o 11x400W. Omlouvám se.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: rozdělení vých. stringu na jih/východ

Příspěvek od Soban »

To že distributor neměří přetoky jsi byl na tom kde? Jedině že by jsi měl ještě starý mechanický elektroměr a nebo jedny z prvních digitálních.

A teď jde o to aby ty digitální co nemají registr 2.8.0 ti to automaticky nepřičítaly ke spotřebě.

Za další co pořád máš s 3 měničema?

Prostě pořídím jeden, případně koupím 2 kousky a propojím je paralelně.

Třeba tento must https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 500w-11539 a máš na fázi 5.5kw když spojíš dva dohromady budeš mít 11kw na fázi.

A cena? 18 000,- za kus takže pro 11kw 36 000,- v zimě odpojíš propojení a klidně ten jeden vypneš.

K tomu pouze baterku ze stejného obchodu a je to, na ten jeden můžeš připojit 5kwp takže když budeš mít 2 tak celkem 10kwp panelů.....

Většina se spokojí s jedním měničem s výkonem 5kw takže cena 18 000,- + baterky + panely.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek