Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ako kazdy si da to co chce, ale ak si nahodou siahnete omylom na nevybite kondy
v MPPT, kde bolo 430 V. tak vam poviem, nechcete to zazit uz nikdy.

A ak sa k FVE dostane vase decko, v zivote ho uz nedostanete so spalenou celou
nervovou sietou v myokarde k zivotu. NIc mu uz nepomoze. Ani adrenalin ani defibrilator.

O 800 V alebo 1500 V v stringoch na kvalitnych menicoch uz ani nehovorim.

Ak si shianete na nejaky panel na streche, ktory je neuzemneny a ma zvod
tak pri 800 V letite zo strechy dole, ak nie ste na lane.

To je zuholnatena ruka aj noha v zlomku sekundy a spalene vsetky nervy v tele
kadial siel prud, lebo dendrity, neurity a axony su plne soli.

CHodte na 6 rokov an medicinu, potom pochopite o com tocim.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od pibi »

cuki píše:A má někdo fotku jak se to spojuje? Mě stíny neděsí, Jsem na kopci-skále. Ale když jsem naposledy připojoval paralelně panely, tak jsem našel jen roztrojku a ani ta ve mě nevzbuzovala pocit bezpečí. ani ten MC4 konektor není dělán na 30A

Pokud bych měl 9 450Wp panelů. Musím spojit 2S9P a poteče tam ve zkratu přes 100A!!!

Jak to řeší komerční elektrárny na dotace? Tam to není třeba?
Spojuje se to v kombiboxu, ten umístíš poblíž panelů, ke každému stringu pojistkový odpojovač pro oba póly, pak to spojíš dohromady, přidáš přepěťovku a patřičně dimenzovaným kabelem k regulátoru. Já použil CYKY 4Bx10mm2, při větších vzdálenostech může být výhodné použít hliník většího průřezu.
PXL_20230615_084534977.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

pibi píše:
cuki píše:A má někdo fotku jak se to spojuje? Mě stíny neděsí, Jsem na kopci-skále. Ale když jsem naposledy připojoval paralelně panely, tak jsem našel jen roztrojku a ani ta ve mě nevzbuzovala pocit bezpečí. ani ten MC4 konektor není dělán na 30A

Pokud bych měl 9 450Wp panelů. Musím spojit 2S9P a poteče tam ve zkratu přes 100A!!!

Jak to řeší komerční elektrárny na dotace? Tam to není třeba?
Spojuje se to v kombiboxu, ten umístíš poblíž panelů, ke každému stringu pojistkový odpojovač pro oba póly, pak to spojíš dohromady, přidáš přepěťovku a patřičně dimenzovaným kabelem k regulátoru. Já použil CYKY 4Bx10mm2, při větších vzdálenostech může být výhodné použít hliník většího průřezu.
PXL_20230615_084534977.jpg
Díky. Tomuhle řešení jsem se chtěl přesně vyhnout. Protože ten box nemůže být nikdy dostatečně blízko těch boxu tak, aby se nemuseli prodlužovat kabely. Tedy za mě velká prasárna proti tomu, že od střechy povedou v chráničce pod střechou 4 kabely do rozvaděče a v každém pouze 10A. Ty krátké šlahouny od výroby se ani nedají vyměnit, protože je to zase jakýsi atypický konektor, který neseženeš.

Já přemýšlel o nějaké sběrnici, ale i to je s těmi krátkými šlahouny dost nepraktické.

Pojistkový odpojovač bych dělal až v rozvaděči na celek. Asi je zbytečné řešit každý zvlášť.

Co se mi na tom ale nezdá, je ten plastový box, neměl by na DC být plechový?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od Diablo1st »

Troška nechápem, aký máš problém s kombi boxom?
Rovnako predĺženie káblov nie je problém pri MC4 koncovkách, ak sa použijú kvalitné MC4. Samozrejme nepoužívať Y, roztrojky a podobné somariny.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od rva »

Kombi box je standart a hodí se třeba v krizové situci, kdy je potřeba panely odpojit, ale u elektrárny to není jednoduché - požár, kouř, vzteklá tchyně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od Camel »

Pokud máš kombibox ve kterém máš propojených více stringů jak 2 tak odpínače pojistkové jsou nutnost pro každý string. Nepomýšlej na jeden centrální odpínač a ostatní stringy bez nich na prasáka propojit to v zádném případě nedělat.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Charlie_XZ
Příspěvky: 50
Registrován: pon led 06, 2020 5:58 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od Charlie_XZ »

Po krátké zkušenosti s Axpert MAX 7200 a Axpert King II ,můžu s čistým svědomím konstatovat ,že nejlepší axpert je Studer XTM4000-48 ze Secondsolu :mrgreen: :)
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

Za mě je špatně každý konektor a tedy přechodový odpor na víc a každý metr zbytečného kabelu. Když to jde elegantněji na napětí 400-450V. Ano přejdu do VN. Ale je to fakt takový bezpečností problém? Osobně raději 400DC než 400AC.

Kombi box je pěkný, ale pokud má být k něčemu, bude někde v podstřeší a nebo přímo na střeše, kam se jen tak nedostanu. FV stejně musím odpojit ještě někde u rozvaděče.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

Camel píše:Pokud máš kombibox ve kterém máš propojených více stringů jak 2 tak odpínače pojistkové jsou nutnost pro každý string. Nepomýšlej na jeden centrální odpínač a ostatní stringy bez nich na prasáka propojit to v zádném případě nedělat.
Počítám, že by byli přesně dva. 2x cca 400-450V. Proč by to měla být prasárna? A počítám tedy každý string zvlášt, ale až u rozvaděče, nikoli někde na střeše.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od Camel »

Já mam kombibox u panelů hned vedle asi 2 metry. každý string má svůj pojistkový odpínač a pak přivedeno 25m 16kou kabelem do technické místnosti kde mám další odpínač už centrální na vyšší proud. Těch ztrát se obáváš asi uplně zbytečne na těch spojích to jsou tak zanedbatelné hodnoty že list na panelu udělá větší ztráty.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od Camel »

cuki píše:
Camel píše:Pokud máš kombibox ve kterém máš propojených více stringů jak 2 tak odpínače pojistkové jsou nutnost pro každý string. Nepomýšlej na jeden centrální odpínač a ostatní stringy bez nich na prasáka propojit to v zádném případě nedělat.
Počítám, že by byli přesně dva. 2x cca 400-450V. Proč by to měla být prasárna? A počítám tedy každý string zvlášt, ale až u rozvaděče, nikoli někde na střeše.
psal jsem pokud máš více jak 2.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od rva »

Ale ty vysokonapěťové "Axperty" obvykle nemají na fv vstupu dc napětí. Na jednom fousu je oproti zemi stále 230 AC a na tom druhém to samé akorát posunuté o napětí stringu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od Diablo1st »

Lepšie je mať kombibox na streche s poistkami a prepäťovkami, aby si si prepätie nezaviedol do domu, ale dá sa každý string zviesť až ku meniču a riešiť kombibox až tam.
Ak nemáš tieň na streche tak kľudne môžeš hv string použiť, len mppt by mal mať sledovanie izolačného stavu a najlepšie galvanické oddelenie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

rva píše:Ale ty vysokonapěťové "Axperty" obvykle nemají na fv vstupu dc napětí. Na jednom fousu je oproti zemi stále 230 AC a na tom druhém to samé akorát posunuté o napětí stringu.
Tomu nerozumím, jak na výstupu s FV může být AC napětí a ještě 230? To napětí tvoří přeci ten string. A jeden fous bude přizemněn a druhý bude mít napětí stringu. Tedy třeba 400V. Někdy se tedy zemní +, ale princip stejný.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

Jak tedy fungují ty komerční elektrárny na dotace? Všechny používají VN stringy. Používají všechny tedy hlídač izolačního odporu za desítky tisíc? Nebo to jde řešit i jinak?

Jediný důvod proč mít paralelní strinky na jinak nezastíněné střeše, je sníh. Jenže pokud budu mít dvě řady, tak bych stejně nemohl použít možnost paralelně spojit vždy horní a spodní. Protože by to nic neřešilo, když bude sníh jen na dolních panelech.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od sindyk »

Na FV vstupu může být všelijaké napětí, protože DC a AC části nejsou galvanicky oddělené. Proto se nesmí póly baterie ani FV vstupu většiny měničů uzemňovat a také je potřeba kvůli tomu dostatečně dimenzovat přepěťovou ochranu, aby nedošlo k falešnému svodu jen napětím na vstupu (ideálně mít mezi přepěťovkou a měničem i pojistky, protože když zareaguje přepěťovka, tak to prostě uzemní).

Já jsem vyměnil Axperta za Deye a tam výrobce píše, že si izolační stav hlídá (nevím, nakolik je to pravda, ale zkoušet to nebudu).
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od rva »

cuki píše:
rva píše:Ale ty vysokonapěťové "Axperty" obvykle nemají na fv vstupu dc napětí. Na jednom fousu je oproti zemi stále 230 AC a na tom druhém to samé akorát posunuté o napětí stringu.
Tomu nerozumím, jak na výstupu s FV může být AC napětí a ještě 230? To napětí tvoří přeci ten string. A jeden fous bude přizemněn a druhý bude mít napětí stringu. Tedy třeba 400V. Někdy se tedy zemní +, ale princip stejný.
Fv vstup není galvanicky oddělen od ac výstupu. A proto se nesmí uzemnit. Kdo to provede, vyhodí jistič, popřípadě zničí měnič.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cipis »

Jenže neuzemněný jeden pól znamená, že musí být pojistky na obou pólech.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

Jo chápu, já žil v domnění že tam je ještě mezi trafo, právě kvůli galvanickému oddělení. Prostě jsem ho tam viděl, tak jsem si asi vsugeroval, že je tam kvůli tomu oddělení. Myslel jsem že plave pouze baterie.
Deye tedy hlídá izolační odpor? A co ty klasické hybridní asymetrické střídače z komerčních elektráren. Ty hlídají izolační odpor také?
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

Vracím se zpátky s dotazem
A to ohledně bezpečného napětí na stringu.
1) Potřeboval bych najednou zapojit alespoň 4x 400V panely. Pracovní napětí by bylo těsně nad 120V (123V). Což by asi nebyl snad takový přešlap. Napětí na prázdno ale bude 148V. Tři panely zapojit nemůžu protože 16panelů se 3ma dost blbě dělí a taky mi to nesedí k-cně. Po dvou panelech mít 8 stringů už mi přijde jako šílená dráteničina a spousta zbytečných spojů a dlouhých kabelů. Jak moc to není OK?

2) Z důvodu bezpečnosti bych rád kombibox umístil na střechu z důvodu bezpečnosti. Na plechové střeše to může klidně shořet a nic se nestane. V kombiboxu bych krom DC pojistek měl i přepětovku. Vadí to něčemu? Můžu to dát i pod střechu ale pak je větší problém s umístěním na krov a přístupem. Na střechu se dostanu snadněji, ale zase UV. Nutnost vyššího IP je asi bezpředmětná.

Celé to vést ve VNN jak tu někdo navrhoval je podle mě nesmysl z kombiboxu by to šlo dolů asi CYKY 4X10 kde bych použil 2 vodiče na každý pól. Možná bude stačit i 4x6mm.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek