zapojenie 2 bojlerov do serie

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od kyocera »

Podívejte se do návodu Logitex zde
https://www.logitex.cz/user/documents/u ... Z-2023.pdf
spirála má více odboček a jeden člověk to rozdělal a zjistil, že se spirály přepínají
podle slunečního svitu. Tak se mění výkon. To uváděl jeden technik, jak se říká reverzní inženýr.
I v návodu se píše, že Logitex má výstup DC. V žádném případě se tedy nesmí připojit běžný bojler s běžným AC termostatem.
Při rozpojení DC napětí by hořel termostat velmi pěkným obloukem . Kromě poškození termostatu a bojleru by takové
nevhodné připojení DC napětí na běžný bojler způsobit i požár domu.
Pokud neznáte princip DC oblouku tak to můžete vyzkoušet a to tak, že odpojíte spec. bojler se dvěmi spirálami pro Logitex a připojíte obyčejný běžný bojler s jedinou spirálou a jediným termostatem.
Ostatně hasiči přijíždí brzy, takže škoda nebude vysoká.
I když se jedná o zastaralé zařízení s DC, tak fungovat se spec. bojlerem se 2mi spirál. fungovat JirkoviE může.
Lepší je ale používat moderní regulátory s výstupen AC 50Hz tedy nikoliv výstupem na DC.
Skoro mám pocit, že se vracíme o mnoho roků zpátky, když se prosazovaly DC rozvody za doby Tesly a Edisona.
Ale i tehdy zvítězily AC rozvody. Stejně tak dnes se v obrovském množství vyrábí regulátory MPPT
s AC výtupem 50Hz. Tedy nikoliv DC výstupem. Těch s výstupem AC 50Hz se vyrobilo už několik desítek tis. kusů.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od kyocera »

Ještě pro Jirky E, pokud nevěříte a nemáte znalosti, že DC výstupní napětí by po připojení na běžný obyčejný bojler způsobilo vyhoření termostatu bojleru nebo i požár domu, mohlo
by Vám pomoci v pochopení základních věci názorné video zde
https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY

A snad už se nebudete hádat, že pokud by se výstup z Logitexu připojil na běžný bojler vše by hořelo, protože Logitex má výstup pouze DC. Nikoliv jako moderní MPPT regulátory pro ohřev vody nebo akmulačních fotovoltaických kamen
a výstupem AC 50Hz bud modifikovaný sinus nebo i čistý sinus.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše:Protože v přechodovém období jaro podzim by byl výkon 6ti panelů málo, dali jsme na střechu 12panelů
tedy 2paralelní stringi po 6ti kusech. Celkový výkon 12 je panelů je 4700Wp , což je v létě nevyužité, ale
na přechodné období, kdy sluníčka je málo bude 12 panelů dobře plnit svoji funkci. Kromě nádrže 2000 litrů také nahřívá bojler 80litrů.
Ještě tedy dodatek k tomuto... i když je to taky zcela mimo toto téma.

Na ohřev 2000Litrů z 10 na 60 je potřeba 117,9kWh energie a při 4,7kW čas 25hod a 5min, což v Česku nestihne ani za 3 dny, uprostřed léta, bez jakéhokoliv odběrů a ztrát.

V přechodném období jaro a podzim se tato doba téměř dvojnásobí = nebude to fungovat ani kdyby slunce zůstalo 3 dny stát na jednom místě a to ani nevím tepelné ztráty domu.
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od kyocera »

No tak jsem rád, že Vám video pomohlo přijmout fakt, že DC může udělat požár bojleru nebo
i požár domu a už se nehádáte o základní věci tedy rozpojený kontakt DC - vznik oblouku či AC - bez oblouku.
Nyní k vašemu argumentu. Ukolem řešení 12 panelů , regulátoru Siton 210
s AC výstupem 50Hz a nádrží 2000 litrů není vytopit dům v přechodovém období jaro podzim na + 20°C.
Dům není obývaný a úkolem popsaného řešení je dosahovat v domě oteplení pouze v jednotkách °C nad nulou. A to pokud možno co nejdelší dobu. Tedy jde o to aby dům nezamrzl, jinak musí nějaký ten °C získat přitopením z DS
aby se teplota lehce temperovala nad nulou.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše:
A snad už se nebudete hádat, že pokud by se výstup z Logitexu připojil na běžný bojler vše by hořelo, protože Logitex má výstup pouze DC. Nikoliv jako moderní MPPT regulátory pro ohřev vody nebo akmulačních fotovoltaických kamen
a výstupem AC 50Hz bud modifikovaný sinus nebo i čistý sinus.

A on se někdo hádal , nebo to někdo tvrdil ??????

Samozřejmě že se nemůže připojit klasický bojler na DC, to jsme snad už ale i u fyziky 7.třídy ZŠ nebo ?

Bože... :lol: :lol: :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) JirkaE dne sob črc 15, 2023 9:29 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše:....jeden člověk to rozdělal a zjistil, že se spirály přepínají
podle slunečního svitu. Tak se mění výkon. To uváděl jeden technik, jak se říká reverzní inženýr.
I v návodu se píše, že Logitex má výstup DC.
Jeden člověk to rozdělal ....

Jeden technik říkal...

Je to nesmysl, spirála je pevně připojená na jeden výkon (odpor)

A jak by to pak vypadalo na TPK 6,9kW a jak by to bylo vůbec možné udělat ? To přehazování výkonů ?

:lol: :D :lol: :D
Přílohy
20221217_132216.jpg
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od kyocera »

No máte to doma, tak zkuste odšroubovat víko a udělat pár fotek co je uvnitř krabice ovládání s výstupem DC .
Fotky jsou lepší jak hodně řečí.
Jinak je vidět, že potřebujete spoustu drátů u Vašeho DC řešení ke spirále. U siton 210
s výstupem AC 50Hz jen 2 vodiče a zem. na spirálu
Ta příruba se mně osobně nelíbí. Je to hodně šroubů dokola. Výhodnější je jedna keramická spirála
pro suchou montáž.
Také se mně osobně nelíbí, že bojler se dvěmi spirál. je o hodně draží jako obyčejný běžný AC bojler s
jednou suchou spirálou a jedním termostatem.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 923
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od lzahradil »

Mě to přijde jako klasická Dražická příruba. Ta hodně šroubu má.
A ty tělesa jsou tam 3 na sucho a jedno na mokro. Nebo se pletu?
Jak vypadá těleso na DC, nevím. Nesetkal jsem se s ním, ale řekl bych že to co je na foto bude na AC.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od kyocera »

Jasně, že je to příruba z Dražic.
To ale neřešíme. Požádal jsem JirkuE aby udělal fotky zevnitř té krabice přepínání s výstupem DC napětí pro spirály co má doma.
Fotka je víc jako hodně slov.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše:No máte to doma, tak zkuste odšroubovat víko a udělat pár fotek co je uvnitř krabice ovládání s výstupem DC .
Fotky jsou lepší jak hodně řečí.
Jinak je vidět, že potřebujete spoustu drátů u Vašeho DC řešení ke spirále. U siton 210
s výstupem AC 50Hz jen 2 vodiče a zem. na spirálu
Ta příruba se mně osobně nelíbí. Je to hodně šroubů dokola. Výhodnější je jedna keramická spirála
pro suchou montáž.
Také se mně osobně nelíbí, že bojler se dvěmi spirál. je o hodně draží jako obyčejný běžný AC bojler s
jednou suchou spirálou a jedním termostatem.
Ano bojler se dvěmi keramickými spirálami je dražší, protože má v sobě dva různé systémy které fungují nezávisle na sobě.
Pokud neohřeje vodu slunce, dohřeje se ze sítě.

Mě osobně se to líbí ( i když Vám ne :D ) protože každý nemá místo na dva bojlery a stále lepší řešení neznám, jak lépe využívat fotovoltaiku a přitom zajistit teplou vodu na dny bez slunce - než je jeden z mnoha regulátorů.

Totéž řešení používají i jiný výrobci fotovoltaických regulátorů třeba pro OPL - viz.: https://eshop.solareco.cz/135-bojlery-p ... ohrev-vody

Logitex nepotřebuje spousty drátů, jen dva na pirálu (používají MC-4) a jeden ovládací kabel - pro ovládání + termostat a kontrolky (1-3Watt) navíc je není potřeba nikam šroubovat, stačí ,,zacvaknout"
lxacdc-(5).jpg
lxacdc-(6).jpg
Je mě líto, vyfotit a zveřejnit to ze své pozice nemohu.
LXDC BOX je chráněný patentem a je zaplombovaný.
Porušení plomby - je riziko ztráty záruky od výrobce.

Jinak ale samozřejmě dělám servis a opravy, tedy obsah a funkci znám.
(nejčastější oprava = přepolování = výměna diody / celkem 4x se to již německým kutilům povedlo)

Koukal jsem na Váš zmíněný projekt, četl jsem to a viděl fotografie.
Jste evidentně chytrý člověk, řešení zajímavé, pro mě osobně a jistě mnoho dalších kutilů.

Ale s Logitexem jste stále úplně vedle.
Naposledy upravil(a) JirkaE dne ned črc 16, 2023 4:56 am, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

lzahradil píše:Mě to přijde jako klasická Dražická příruba. Ta hodně šroubu má.
A ty tělesa jsou tam 3 na sucho a jedno na mokro. Nebo se pletu?
Jak vypadá těleso na DC, nevím. Nesetkal jsem se s ním, ale řekl bych že to co je na foto bude na AC.
Jsou to tři suchá tělesa 2,3kW a ano je to klasická TPK Dražice, která je přestavěná se souhlasem na DC-verzi Logitex :)
Na foto je verze DC 6,9kW ( 3x 2,3kW)

Liší se nepatrně jen na krytu. Uvnitř je to podobné jako AC.

Má jako všechna zařízení Logitex jeden 5-pin konektor pro ovládání a kontrolky, a MC4 pro připojení fotovoltaiky na jednu / dvě / tři spirály, podle výkonu TPK.
20220606_082004 - kopie.jpg
20220606_082120.jpg
Takhle vypadá schema pro ohřev vody v domě s více byty s více TPK-6,9kW - s nádrží Dražice na zakázku s více přírubama
Přílohy
DC 41,4 kW Fotovoltaicky Kotel - menší.jpg
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše: Ta příruba se mně osobně nelíbí. Je to hodně šroubů dokola. Výhodnější je jedna keramická spirála
pro suchou montáž.
.
To už jsme ale úplně někde jinde... Připadám si jak na školení v DZD :lol:

Já bych si asi nedovolil takhle kritizovat NĚCO u čeho naprosto nechápu jak pracuje a s jakými výsledky a teď navíc ani z čeho se skládá....

Když přijde nějaký Nováček a na něco se zeptá, hned 5 lidí ho pošle nejdříve něco nastudovat...

No... Každý jsme jiný :D

Takže k suché spirále :

Každá suchá spirála (která se Vám osobně jinak ale líbí) je pro suchou montáž do nějaké příruby...
Respektive do přírubového topného tělesa.

Přírubová tělesa se od sebe ale liší.

Nejen velikostí a roztečí ale i počtem pouzder pro suché keramické spirály.
Bojlery mají své a akumulační nádrže a stacionární zásobníky mají své přírubové topné tělesa.

A pak se ještě liší výkon keramických suchých těles, ale věřte, že každé suché keramické těleso je v takovém nebo podobném přírubovém smaltovaném pouzdru a to je v každém bojleru a tímto způsobem se i opravuje, vyměňuje, nebo a hlavně čistí.....
Naposledy upravil(a) JirkaE dne ned črc 16, 2023 5:49 am, celkem upraveno 1 x.
skybor
Příspěvky: 759
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od skybor »

Zdravím. Celkem zajímavá diskuze. Sám mám doma již dva bojlery Dražice, takže vím jak jsou zapojeny a jaká používají topná tělesa. Mám verzí bojlerů OKCE s topnými tělesy 2,2kW (dvě spirály zapojeny paralelně), které jdou velmi jednoduše předělat na 2x1,1kW nebo 1x550W. Těmto topným tělesům je samozřejmě úplně jedno jestli jsou žhaveny AC nebo DC. Ale co by mne zajímalo, jak mají v Logitexu pořešeny ty termostaty? Ty co tam jsou standartně by tedy určitě shořely ...

Využití přímo DC je samozřejmě o hodně efektivnější než konverze na AC ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

skybor píše:Zdravím. Celkem zajímavá diskuze. Sám mám doma již dva bojlery Dražice, takže vím jak jsou zapojeny a jaká používají topná tělesa. Mám verzí bojlerů OKCE s topnými tělesy 2,2kW (dvě spirály zapojeny paralelně), které jdou velmi jednoduše předělat na 2x1,1kW nebo 1x550W. Těmto topným tělesům je samozřejmě úplně jedno jestli jsou žhaveny AC nebo DC. Ale co by mne zajímalo, jak mají v Logitexu pořešeny ty termostaty? Ty co tam jsou standartně by tedy určitě shořely ...

Využití přímo DC je samozřejmě o hodně efektivnější než konverze na AC ...

Ano shořely - v žádném případě to nelze připojit přímo a ano, samozřejmě to tak je, přímé využití DC je výhodnější z mnoha důvodů.

Konečně někdo :D přesně tak to je, je jedno jestli AC nebo DC, topné těleso, topný drát nebo spirála, je jen nějaký odpor. (...a ohmův zákon je jen jeden :) stejně jako výpočet výkonu)

Suchá keramická tělesa tak umožňují vytvořit odpor přesně na míru požadavku, lze říct.
Mokrá jsou pevně daná, nejde zkrátit nebo protáhnout odporový drát.

Jak už jsem psal, to řešení je zatím jediné svého druhu, je patentované, navíc ho prodávám / montuji.
Kdybych Vám prozradil jak je vyřešený ten termostat, řekl bych prakticky vše...
Nemůžu, je mě líto.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od pibi »

Asi to nebude žádná raketová věda, jde použít polovodičový spínač, nebo stykač, co umí rozepnout DC proud.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
skybor
Příspěvky: 759
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od skybor »

OK, rozumím. Samozřejmě vím o nějakých řešeních jak se vypořádat se shášením DC oblouku. Jen mne prostě zajímalo, jak to řeší Logitex ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od FRSO »

JirkaE píše:
skybor píše:Zdravím. Celkem zajímavá diskuze. Sám mám doma již dva bojlery Dražice, takže vím jak jsou zapojeny a jaká používají topná tělesa. Mám verzí bojlerů OKCE s topnými tělesy 2,2kW (dvě spirály zapojeny paralelně), které jdou velmi jednoduše předělat na 2x1,1kW nebo 1x550W. Těmto topným tělesům je samozřejmě úplně jedno jestli jsou žhaveny AC nebo DC. Ale co by mne zajímalo, jak mají v Logitexu pořešeny ty termostaty? Ty co tam jsou standartně by tedy určitě shořely ...

Využití přímo DC je samozřejmě o hodně efektivnější než konverze na AC ...

Ano shořely - v žádném případě to nelze připojit přímo a ano, samozřejmě to tak je, přímé využití DC je výhodnější z mnoha důvodů.

Konečně někdo :D přesně tak to je, je jedno jestli AC nebo DC, topné těleso, topný drát nebo spirála, je jen nějaký odpor. (...a ohmův zákon je jen jeden :) stejně jako výpočet výkonu)

Suchá keramická tělesa tak umožňují vytvořit odpor přesně na míru požadavku, lze říct.
Mokrá jsou pevně daná, nejde zkrátit nebo protáhnout odporový drát.

Jak už jsem psal, to řešení je zatím jediné svého druhu, je patentované, navíc ho prodávám / montuji.
Kdybych Vám prozradil jak je vyřešený ten termostat, řekl bych prakticky vše...
Nemůžu, je mě líto.
Tak si jeden kus někdo koupí a je to hned prozrazeno, základní funkce zapojení se moc patentovat neoplatí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od FRSO »

pibi píše:Asi to nebude žádná raketová věda, jde použít polovodičový spínač, nebo stykač, co umí rozepnout DC proud.
Přesně tak, i siton má polovodičový termostat s čidlem do jímky a žádný patent na to nebyl.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od JirkaE »

FRSO píše: Tak si jeden kus někdo koupí a je to hned prozrazeno, základní funkce zapojení se moc patentovat neoplatí.
Bez komenáře :lol: :lol: :lol:

Já například mám doma všechny, kromě SITON - prostě mě to zajímalo - kuchnou to a otestovat jsem musel.
I Rakouskou Elwu 6/4" jsem testoval a kuchnul a prodal... Nákupní cena 850Euro

Ale hodnoty z ohřevu nemám, což je škoda, zajímalo by mě i dlouhodobé srovnání ve výrobě do vody a úspoře.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: zapojenie 2 bojlerov do serie

Příspěvek od FRSO »

JirkaE píše:
FRSO píše: Tak si jeden kus někdo koupí a je to hned prozrazeno, základní funkce zapojení se moc patentovat neoplatí.
Bez komenáře :lol: :lol: :lol:

Já například mám doma všechny, kromě SITON - prostě mě to zajímalo - kuchnou to a otestovat jsem musel.
I Rakouskou Elwu 6/4" jsem testoval a kuchnul a prodal... Nákupní cena 850Euro

Ale hodnoty z ohřevu nemám, což je škoda, zajímalo by mě i dlouhodobé srovnání ve výrobě do vody a úspoře.
Tak siton 210 jsem poradil kolegovi v práci. Má na tom zapojené 2 bojlery 150 lt 2,4 kW, přepíná to jen časovým relé a nemůže si to vynachválit jak dobře to funguje. Má tam 8 panelů 330Wp Halfcut 8S1P.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek