Ostrov + prebytky do AN

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jandanisml
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 14, 2023 9:46 am
Lokalita: SK

Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od jandanisml »

Nazdarek.

Potreboval by som poradit ohladom FVE elektrarne. Jedna sa o stavbu 10x5m, prizemie+poschodie, zateplenie 15cm polystyren, panely sa zmestia 10ks (znacka este vo hviezdach), orientacia juh, sklon 40-45st. Menic by som chcel dat (mozno iny, uvidime) REVO VM II 8kW, bateriu PYTES 5,12kWh. Vykurovanie chcem riesit v podlahe (teplovodne) z akumulacnej nadrze ATTACK HRS (vykurovacia plocha do 100m2) a takisto aj TUV z uvedenej AN. Moja otazka znie, ako by sa dalo riadit prebytky z FVE do AN? Kotol by mal byt drevosplynovaci 15kW, AN by mala mat 750L z toho 150L by mal byt vnutorny smaltovany zasobnik na TUV. V zime bude lahko zakurit a mat teplu vodu z dreva, ale ako nato v lete, aby sme nemuseli v 40tkach prikladat? :D Udam poznamku, ze zdroj el.energie nie je to prave orechove, kedze tam je neoficialna pripojka (dost kolisava) a v planoch je namiesto verejnej el.pripojky ako zdroj FVE elektraren. Dakujem za odpovede. ::pv::
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od Soban »

1.) Přípojku to chce v zimě FVE nedává!

Klidně jednofázovou tak jak do bytů 25A by mělo snad projít, prostě FVE v zimě ti tu spotřebu nepokryje.

2.) Akumulační nádrž určitě na dvě spirály, jednu budeš mít na DS nastavenou na nižší teplotu a druhou na FVE.

No a pak nějaká automatizace kdy když bude baterka na 90% a bude den - svítí (světelné čidlo) a bude malý odběr domu (proudové relé) tak zapne tu spirálu v AN.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od Diablo1st »

Ohľadom kúrenia:
Ten smaltový bojler v akumulačke neodporúčam, ľúbia praskať (info od kúrenára). Radšej nerezového hada alebo samostatný bojler. Ak je miesto, určite odporúčam samostatný bojler 200-300L s dvoma špirálami, kvôli lepšej údržbe a v prípade problémov netreba odstaviť komplet kúrenie. Na akumulačné nádrže sa skús pozrieť TU. Slušná kvalita za nižšiu cenu oproti Attack.
Ohľadom FVE:
Zmestí sa 10ks akých panelov? Je dosť rozdiel v rozmeroch panelov. Pre ostrov to nie je žiadna bomba. Pre konfortnú prevádzku bežnej domácnosti by to chcelo mať aspoň 12-15kWp na streche.
Tá batérie je príliš malá pre hybridnú prevádzku, nie to pre ostrov.
Aký je rozpočet pre FVE?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jandanisml
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 14, 2023 9:46 am
Lokalita: SK

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od jandanisml »

ono pripojka tam je (neoficialna, cize pretazena najma cez vikend, je to chatova oblast) ale pri zvarani malou zvarackou na elektrody bolo citit kolisanie otacok na 1500w priklepovej masine. mame tam dotiahnute 3 fazy avsak kedze v zime fve nestaci, tam nastupuje vtedy kotol attack dpx 15kw (mame ho doma, 25kw verziu ale obsluha a udrzba je ok, preto taka volba) a ta DS pripojka staci na svetla a nejaku maloodberovu konvicu (v zime).

Na strechu sa zmestia panely tie rozmerovo vacsie, 450tky tusim (mozno aj 500 nieco). Ide o to, ze v zime by nebol problem tahat svetla a ostatnu drobnu spotrebu z pripojky, ale akumulovat TUV a poter. AN od attacku prave kvoli rozmerom, nie ze by bola technicka mala, ale riesenie 2 v 1 cez zimu, ze kotol by nahrieval aj poter aj TUV. Cez leto ak by to fve stihala aj ked len TUV, stacilo by. Vykon je cca 4.5kWp a rozpocet asi taky, ze iba material. Pracu nepocitajme, budeme si to robit sami. Bateria by sa v buducnosti mozno este rozsirila o jednu taku istu, je to len kvoli rozpoctu.

Dakujem za odpovede, ale potrebujem riesenie na moju zostavu. Ta AN od Attacku ma otvor na jednu spiralu a moznost pripojit TC (to nie som si isty, ci by slo vyuzit na dalsiu spiralu).
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od Diablo1st »

Pozeral si tie akumulačky čo som ti poslal link? Verzií majú viac ako Attack a lepšie ceny.
Ohrev bojlera sa dá bez problémov riešiť aj keď je samostatne, toto nie je vôbec žiadny problém. Problém však je prípadná výmena bojlera, ak je súčasťou akumulačky. Životnosť bojlera je o dosť nižšia ako životnosť akumulačky, keďže v bojlery sa stále vymieňa voda.
Pomeraj si strechu a daj sem rozmery, lebo "tuším" a "možno" nie sú slová, na základe ktorých sa dá niečo navrhnúť. Rovnako rozpočet "iba materiál" je dosť nekonkrétny. Sú bubáky na Victron alebo len na Easun?
Ak si fve budeš montovať sám, predpokladám troška zručnosť, takže skús porozmýšlať nad skladanou batériou. Cenovo ti potom víde 14kWh batéria za cenu tej 5kWh.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jandanisml
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 14, 2023 9:46 am
Lokalita: SK

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od jandanisml »

ano pozeral som ich, ale z mojej predstavy som nevedel, ktoru potrebujem, resp ktoru vybrat.
attack to ma vsetko detailnejsie rozpisane, aj ked tam to je tiez len vo vseobecnosti popisane.
ani na jednej stranke som sa nedocital, ktoru nadrz vhodne zvolit, aj ked by bolo tuv riesene samostatne ako bolo spomenute.
ako nadrz by sa dala pouzit nejaka na obojzivelnikov sposob? pre priklad drazice mala vyhrevne teleso 2,2kW takze cez FV days by to mohla FV utiahnut. V lete sa kurit nebude a tych 160L TUV cca by mohlo stihnut nahriat pocas dna. cena bola + pre link vyssie na tie akumulacky.
strecha na ktorej je sikminka ma rozmer 4,7m na dlzku a 5,4m na sirku. sklon je 35st a v uvahe boli vykonnejsie panely. orientacia je na juznu stranu, tienit tam uz nema co, takze predstavujem si peknu vykonovu krivku pocas dna.
co sa tyka rozpoctu, vyhodit 1.5k€ za menic, 2.5k€ na panely, konstrukciu a spojovaci material neratajme, takisto aj kabelaz a chranicky. bateria za 1.5k€ sa mi zda rozumna volba, pretoze chalupu robime svojpomocne a v blizkej dobe nie je cas na skladanu verziu. to mozno niekedy casom. :D pretoze ostrov nie je uplne ostrov, ale bateriou by mal stabilizovat napatie, ktore v sieti kolise a vidno to dost na svetlach. v pripade jej vybitia by sa pouzila siet a nabijaci prud zo siete by som obmedzil na nejakych 5-7A, coz bude malokedy. domacnost bude energeticky ekonomicka. sporak na plyn, kurenie a TUV v zime drevom, TUV cez sezonu z FV, vsetky svetla LED a tak dalej. Rozpocet je v skratke taky, co to bude pytat. Montovali sme uz ten menic Revo a celkom sa mi pacil, uz to fici cca 3/4 roka a zakaznik si iba vychvaloval.
asi jediny problem teraz nastal ten, aku AN vybrat, aby sa nou dalo vytapat aj TUV. dalsia vec aky vykon by mal byt dimenzovany na el.spiralu. to by bolo asi dobre vsetko vypocitat,spisat na papier?
dakujem za odpoved.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od Diablo1st »

Tebe sa zdá dať za 5,12kWh batériu 1500€ (na nete je cena vyššia), ak môžeš mať 14kWh za 2100€, ako rozumná voľba? :shock: Ok sú to tvoje peniaze.
Ak sa ti zmestí akumulačka do kotolne, kľudne zober 1000L s N825 nerezovým výmenníkom. Do tej akumulačky vieš dať viacero špirál do 6/4" nátrubkov podľa potreby.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jandanisml
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 14, 2023 9:46 am
Lokalita: SK

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od jandanisml »

Tak zatial som ine baterie este nepozeral, kedze dodavatela mame iba jedneho a popri praci nie je cas sledovat ostatnych. :D Ale do buducna si rad necham poradit, clovek sa uci cely zivot. :) co sa tyka tej AN, podla manualu kotla by stacila aj 375L,ale co ta priprava TUV? ked by som ju chcel mat samostatne? spiraly by nesli do AN, ale iba do bojlera. A v zime tahat ten bojler z tej AN? Attack ma nato svoj regulator, avsak ta 1000L AN ma ohrev na TUV prietokovy, nie? Dalsia vec, spekulacie a popri stavbe by slo teoreticky hodit este 5 az 8 panelov. Malo by to v tejto skupine systemu spolahlivost?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrov + prebytky do AN

Příspěvek od Diablo1st »

No za mňa je tých 375L troška málo, väčšinou sa ráta 50-55L na 1kW výkonu kotla, čiže v prípade 15kW to je 750-825L. Ja by som ten bojler neťahal z AN, lebo ti bude zbytočne ochladzovať akumulačku. Podľa môjho názoru akumulačka má slúžiť primárne ako zdroj pre kúrenie, nie pre bojler.
Ak by si zobral 200-300L bojler, tak máš dostatočný objem, ktorý môžeš ohriať len raz za deň vtedy, keď budeš kúriť kotlom.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek