Nová FVE - rozpory v návrhu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jimot
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 07, 2023 6:53 pm
Lokalita: Náchod

Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od jimot »

Přeji pěkný den *sun* , předem upozorňuji že jsem co se týká elektřiny naprostý amatér či ještě hůře ( žárovku vyměnit dokážu).
Po letech jsme dospěli k tomu že necháme na domě zbudovat FVE + změníme vytápění na TČ. Jelikož máme statek částečně památkově chráněný a před dvěma roky jsme rekonstruovali fasádu musíme FVE umístit na stodolu, ta je ve vzdálenosti cca 30 - 40 m od domu (plus vzdálenost na stodole, ke střeše - cca 10m). A teď se nám sešlo několik návrhů na FVE a jediným a velkým problémem je vzdálenost. 2 firmy nám tvrdí že pro ně to problém není ale jedna ( kterou mírně favorizujeme ) si trvá na svém že měnič a baterie MUSÍ být co nejblíže panelům, ale to je u nás problém neboť stodola není nijak vytápěna a baterie by nejspíše dost trpěly. A další je že z uživatelského hlediska by bylo škoda to mít daleko když ve statku je jedna velká místnost kde se vše pohodlně vejde. U FVE se jedná o 45ks 450W panelů HiMAX4 SP455M-72H 450Wp Blackframe, 2x Hybridní měnič DEYE SUN-12K-SG04LP3-EU a zatím 10 kwh baterie POWERPAL Y1.
Dokázal by mi prosím někdo osvětlit a poradit jak to udělat aby veškerá technologie byla v domě? Aby nedocházelo ke ztrátám ve vedení ( např. větší průřez vodičů). Taky jsem si říkal že by se vlastně jen vedlo několik kabelů od panelů do domu, namisto celého svazku od měniče/baterií do domu.
Moc Vám všem děkuji za případné odpovědi a zároveň se omlouvám za mé laické popsání. ;)
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od sindyk »

Já bych neviděl vzdálenost panelů jako problém, ty měniče mají vysokonapěťové vstupy, takže ztráty nebudou velké. Hlavně přepěťové ochrany na obě strany vedení. 30 m vedení má kdejaký dvougenerační dům ze střechy do sklepa.
Baterie 10 kWh mi přijde malá na tak velkou instalaci, to je tak na večerní svícení a zbytek do rána sežerou non-stop spotřebiče a ty měniče.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od PavelR »

úplně běžně děláme panely vzdálené. Tuším nejdelší string měl přes 100m od měniče. teď máme jeden 50kwp projekt a tam to bude ještě dál.
Jde to řešit jednoduše a poměrně levně. z panelů solárními kabely dolů, dát přechodovou skříňku a tam přejít na AYKY kabel. 4x 10mm2 16, 25 ... dle vzdálenosti a požadavku na ztráty. Kabel uložit do země nebo dle situace. Do země to je dokonce vhodnější kabel než solární kabely v chráničce. Ty většinou dlouhodobou vlhkost nebo ponoření do vody nenesou dobře. ( do každé chráničky jednou nateče voda )

Proč to firma tvrdí? Důvody jsou potřeba. Ale né takový že se jim nechce dělat dlouho kabeláž.
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od rva »

Jestli to pro vás není koníčkem, tak získáte další krám do baráku o který se vám bude muset někdo starat, který se bude chovat nevypočitatelně a občas se rozbije. Nechápu, proč by se ve vyspělé společnosti měli lidé stávat energetiky namísto toho, aby dělali to, co umí a za co dostanou přiměřeně zaplaceno.
Sám fv elektrárnu mám, ale je to hobby, které si užívám a čas nad ní strávený je pro mě relaxací.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jimot
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 07, 2023 6:53 pm
Lokalita: Náchod

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od jimot »

rva píše:Jestli to pro vás není koníčkem, tak získáte další krám do baráku o který se vám bude muset někdo starat, který se bude chovat nevypočitatelně a občas se rozbije. Nechápu, proč by se ve vyspělé společnosti měli lidé stávat energetiky namísto toho, aby dělali to, co umí a za co dostanou přiměřeně zaplaceno.
Sám fv elektrárnu mám, ale je to hobby, které si užívám a čas nad ní strávený je pro mě relaxací.
Tak neustále máme přece nějaké další "krámy" do baráku, tomu se prostě člověk v dnešní době nevyhne. My to děláme jednak z důvodu toho že se nám sešly doma peníze které jsme si nemuseli vydělat a také topit uhlím není kdovíjaký med. A kdoví, třeba se z toho hobby stane...
jimot
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 07, 2023 6:53 pm
Lokalita: Náchod

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od jimot »

PavelR píše:úplně běžně děláme panely vzdálené. Tuším nejdelší string měl přes 100m od měniče. teď máme jeden 50kwp projekt a tam to bude ještě dál.
Jde to řešit jednoduše a poměrně levně. z panelů solárními kabely dolů, dát přechodovou skříňku a tam přejít na AYKY kabel. 4x 10mm2 16, 25 ... dle vzdálenosti a požadavku na ztráty. Kabel uložit do země nebo dle situace. Do země to je dokonce vhodnější kabel než solární kabely v chráničce. Ty většinou dlouhodobou vlhkost nebo ponoření do vody nenesou dobře. ( do každé chráničky jednou nateče voda )

Proč to firma tvrdí? Důvody jsou potřeba. Ale né takový že se jim nechce dělat dlouho kabeláž.
Moc Vám děkuji za vysvětlení, já tedy ty jejich důvody opravdu nechápu když to technické řešení možné je. Pochopil bych kdyby nám řekli že to bude třeba dražší o tohle řešení, ale takhle? Přece to vedení musejí od té stodoly natáhnout tak jako tak. Pán mi doslova napsal toto : "Znovu jsem konzultoval se svým technikem, nelze umístit panely v takové vzdálenosti od měniče. Jednoduše řešeno, není to dle směrnic a nechceme nainstalovat něco, co by v budoucnu mohlo dělat problémy, úbytky napětí budou značné, výkon FVE se zmenší." :shock:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od PavelR »

co že to je vlastně ta směrnice? to je nějaká cedule co ukazuje jakým směrem se vydat??

by mě zajímalo jestli myslí normu a jakou. Že by norma řešila max délku kabelů od FV se mi nezdá.
Pokud něco chtějí řěšit ohledně bezpečnosti, hasičů atp tak na to my používáme odpojovače panelů na každý panel aby hasiči byli v klidu.
zmiňované měniče mají 650V max a 2 mppt tzn 4mppt dohromady. pole tedy jde rozdělit na 4 stringy. to na ayky kabel napěťově vychází.
na 4 strinzích o délce 100m počítal jsem při proudu panelů 10,5A kdy elekrárna dává cca těch 20kw
AYKY 4x10 (2 kabely) je to celkem 265W. cena za 200m 9000,-
AYKY 4x16 (2 kabely) 168W cena za 200m 12000,-
přechodové skříňky měd/hliník 2 kusy cca 1000kč

ty ztráty jsou vzhledem k výkonu FVE zanedbatelné, cena(uváděná je koncová co jsem vygooglil) směšná vzhledem k velikosti projektu. odhadl bych to na něco přes milion... s DPH
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od PavelR »

jak je to vlastně daleko?
Pokud má firma problém s návrhem a dimenzováním kabeláže tak bych velmi zpozorněl ....
jimot
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 07, 2023 6:53 pm
Lokalita: Náchod

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od jimot »

PavelR píše:jak je to vlastně daleko?
Pokud má firma problém s návrhem a dimenzováním kabeláže tak bych velmi zpozorněl ....
Od posledního panelu to vychází max na 60m dále se to zkracuje...viz nákres
Přílohy
Nákres FVE.jpg
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

jimot píše: Moc Vám děkuji za vysvětlení, já tedy ty jejich důvody opravdu nechápu když to technické řešení možné je. Pochopil bych kdyby nám řekli že to bude třeba dražší o tohle řešení, ale takhle? Přece to vedení musejí od té stodoly natáhnout tak jako tak. Pán mi doslova napsal toto : "Znovu jsem konzultoval se svým technikem, nelze umístit panely v takové vzdálenosti od měniče. Jednoduše řešeno, není to dle směrnic a nechceme nainstalovat něco, co by v budoucnu mohlo dělat problémy, úbytky napětí budou značné, výkon FVE se zmenší." :shock:
Od takej firmy radšej ruky preč, aby neboli problémy v budúcnosti. :lol:

Čo je toto za kravinu, že musí byť menič pri paneloch? Je to určite lepšie keď je bližšie, ale inak je to len o priereze káblov a o tom, aké straty si ochotný tolerovať. Na HV stringoch tie prierezy nie sú veľké, takže fakt tú firmu nechápem :shock:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od cipis »

Ja bych udelal jednu zasadni vec. Vzhledem k tomu, ze to bude elektrarna za mega, nechces na to dotace, tak bych vzal projektanta, at udela realizacni projekt.
A az pak s tim projektem poptal montazni firmy. Maji projekt, vykaz vymer, tak nemohou mit kecy o smerovani do prdele.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od cipis »

A jeste technicka k tomu nakresu, proc sikmo z rohu stodoly do te technicke v baraku? Kratsi trasy budou prece z prostredka delsi strany stodoly, nehlede na kratsi vykop skrz dvur.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od Soban »

Já mám panely 50m daleko, celková délka bude tak 60m.

Proto jsem zvolil mppt na 250V (victron 250/60) v reálu mám na panelech kolem 170V, kabel 6mm2.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od PavelR »

všechno je to o požadovaných ztrátách a dimenzování. Na velkých FVE se třeba v návrhu řešilo jesli použít se sběrných rozvaděčů do trafačky např AYKY 185mm2 jednou nebo dvakrát paralelně. Varianta B zvítězila návratnost tuším něco přes 2 roky. ...

a vůbec tak ať to ty jelita udělají v AC couplingu do stodoly ongrid tomu mráz nevadí. A do domu hybridy s baterkama. Stačí pořešit komunikaci s kompatabilním ongridem a pokud je do stodoly už nějaký 3f přívod třeba bude dostačující a ušetří se za kabeláž.

Variant je mnoho.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od Martin P »

Pokud vím, požadavek na co nejkratší vzdálenost platí mezi měničem a baterií. U panelů to nehraje takovou roli, tam stačí jen dostatečně nadimenzovat kabeláž a osadit přepěťové ochrany na oba konce vedení.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od misif »

Pokud to rozdělíš na 4 stringy, 6mm2 měď, celková délka kabelů na jeden string 100m, tak při teoretickém plném výkonu 20kW budeš mít ztrátu cca 170W na kabeláži. Při polovičním výkonu 10kW vyhází ztráta 42W, při 5kW už jen 10W ... .
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová FVE - rozpory v návrhu

Příspěvek od cipis »

Teď si k tomu připočítat 400 m mědi 6 mm2 vs. AYKY 10 či 16, no a rozmyslet, co se vyplatí víc.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek