Bezpečné napětí od 1.5.2023

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od ACDC »

Myslel jsem to tak, že se obvod může přerušit třeba v konektoru, i když je to mizivá pravděpodobnost.
Já mám panely na zahradním domečku, což se mi líbí tak nějak víc než na střeše domu. Tak abych je snad sundal.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Keraj »

tomas píše:Pro zvlášť nebezpečné prostory, střecha, venkovní prostory je bezpečné napětí 12Vac a 25Vdc.
Pro prostory normální i nebezpečné - technická místnost atd... je to 50Vac a 120Vdc.
A nemáme z tohoto pohledu zvláště nebezpečnou distribuční síť... ?? a veškeré rozvody elektřiny ??

Ale už odmalička nám do hlavy hustí že na kabely se nesahá, na stožár neleze ...
nebo že elektrické zařízení pod proudem se nehasí vodou ...

Nebo snad hasič před zásahem na/v domě kromě odpojení domu od DS požaduje i její vypnutí?

Jinak já přemýšlel nad tím, zda by nešlo do krabice na panelu nacpat relé a plus kabel jím externě připojit po sepnutí relé/jinak by byl odpojen. Ale zatím jsem skončil na 2S panelech s obvyklým napětím naprázdno cca 95 V v zimě..
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od ACDC »

Nebudu řešit vůbec nic. Dokonce konečně přidám další panel a budu mít i přes 400V!!
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Kostěj »

Také to ignoruji. Ale má to jedno pozitivum, napsal jsem tento e-mail a dostal jsem tuto odpověď:
Dobrý den,
v důvodové zprávě k předpisu č. 114/2023 Sb. se píše:
Ministerstvo průmyslu a obchodu v souladu s § 6c zákona č. 22/1997 Sb., o technických
požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, zajistí u České agentury pro
standardizaci sponzorovaný přístup k těmto českým technickým normám. Na základě registrace bude
koncovým uživatelům zajištěn přístup na odkazované technické normy touto vyhláškou.
Prosím o informaci, jak mohu získat přístup ke zmiňovaným technickým normám.
Děkuji a jsem s pozdravem
Podpis
Odpověď:
Dobrý den,
přístup k ČSN, které jsou závazné dle českých právních předpisů, najdete na portále Sponzorovaný přístup k ČSN (agentura-cas.cz) https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/default.aspx
S pozdravem
Ing. Ivana Kolínská
vedoucí oddělení péče o zákazníky
Česká agentura pro standardizaci
Biskupský dvůr 1148/5 ↔ 110 00 Praha 1
tel: 221 802 802, 221 802 130
info@agentura-cas.czhttp://www.agentura-cas.cz
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od cipis »

Hele, ale to se plete přece více věcí.
To "bezpečné" napětí je pro "holé" dráty, ne něco, co je izolované, má to ochranu polohou/zábranou atd.
Keraj píše:
tomas píše:Pro zvlášť nebezpečné prostory, střecha, venkovní prostory je bezpečné napětí 12Vac a 25Vdc.
Pro prostory normální i nebezpečné - technická místnost atd... je to 50Vac a 120Vdc.
A nemáme z tohoto pohledu zvláště nebezpečnou distribuční síť... ?? a veškeré rozvody elektřiny ??

Ale už odmalička nám do hlavy hustí že na kabely se nesahá, na stožár neleze ...
nebo že elektrické zařízení pod proudem se nehasí vodou ...

Nebo snad hasič před zásahem na/v domě kromě odpojení domu od DS požaduje i její vypnutí?

Jinak já přemýšlel nad tím, zda by nešlo do krabice na panelu nacpat relé a plus kabel jím externě připojit po sepnutí relé/jinak by byl odpojen. Ale zatím jsem skončil na 2S panelech s obvyklým napětím naprázdno cca 95 V v zimě..
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

Na posledním školení mi školitel a revizní technik v jedné osobě tvrdil že ochrana polohou/zábranou nelze použít v místech přístupnými laiky. A tak jsem mu z okna ukázal na NN i VN vedení na veřejně přístupných místech a dozvěděl jsem se že to se do ochrany polohou nepočítá :-). Takže když vlivní potřebují tak si výjimku vždy vytvoří a najdou jak obejít to co jiní nesmí nebo musí a jak jiným znemožnit to co oni chtějí.
A když už jsme u toho vedení, tak jsem nedávno dokončil FVE na budově která je v ochranném pásmu VN vedení, střecha s panely cca 4m metry od holých VN vodičů. VN vedení nad parkovištěm ze kterého to chtějí hasiči hasit a kde si nechali vyznačit nástupní plochu. :uh: Přeji hasičům dobrou mušku při hašení aby se mezi těmi VN vodiči trefili na ty vypnuté panely pod kterými budou hořet ty nesmyslné optimizéry a vypínače co se tam museli zbytečně dát a jen budou zbytečně zvyšovat riziko požáru.
Z tohoto místa jak stojí ta V3S chtějící hasit střechu s FVE na střeše haly a to na tom VN sloupu bude ještě VN úsečník pro nové trafo a VN přípojku.
místo pro hasiče k hašení FVE :-)
místo pro hasiče k hašení FVE :-)
GPS 49.6374831N, 18.7117250E
Ale jinak jsou úplně zdraví. :lol:
Jako je jasné, že když tam při požáru přijedou, tak na to budou ak akorát hledět, protože ani ta střecha není při požáru pochozí a roztahovat pod tím VN-kem pošinu nebo žebřík by mohl jen šílenec, ale buzerace být musí a iniciátory požáru (vypínače/optimizéry) také.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Keraj »

No ale u realizace FVE jsou holé vodiče kde?
U mne to je +a- pásek Al ve vyhrazené zděné místnosti o objemu 4 m3.
Sice mám mezi panely a pásky nozovky v odpinaci, ale asi by to hasili 1 práškovým hasicakem...
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Miyuki »

cipis píše:Hele, ale to se plete přece více věcí.
To "bezpečné" napětí je pro "holé" dráty, ne něco, co je izolované, má to ochranu polohou/zábranou atd.
Tady je ale problém, že už při cca 120-140°C se z některých izolovaných můžou stát holé vodiče
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Dagus »

tomas píše:Na posledním školení mi školitel a revizní technik v jedné osobě tvrdil že ochrana polohou/zábranou nelze použít v místech přístupnými laiky. A tak jsem mu z okna ukázal na NN i VN vedení na veřejně přístupných místech a dozvěděl jsem se že to se do ochrany polohou nepočítá :-). Takže když vlivní potřebují tak si výjimku vždy vytvoří a najdou jak obejít to co jiní nesmí nebo musí a jak jiným znemožnit to co oni chtějí.
A když už jsme u toho vedení, tak jsem nedávno dokončil FVE na budově která je v ochranném pásmu VN vedení, střecha s panely cca 4m metry od holých VN vodičů. VN vedení nad parkovištěm ze kterého to chtějí hasiči hasit a kde si nechali vyznačit nástupní plochu. :uh: Přeji hasičům dobrou mušku při hašení aby se mezi těmi VN vodiči trefili na ty vypnuté panely pod kterými budou hořet ty nesmyslné optimizéry a vypínače co se tam museli zbytečně dát a jen budou zbytečně zvyšovat riziko požáru.
Z tohoto místa jak stojí ta V3S chtějící hasit střechu s FVE na střeše haly a to na tom VN sloupu bude ještě VN úsečník pro nové trafo a VN přípojku.
jk_animals.png
GPS 49.6374831N, 18.7117250E
Ale jinak jsou úplně zdraví. :lol:
Jako je jasné, že když tam při požáru přijedou, tak na to budou ak akorát hledět, protože ani ta střecha není při požáru pochozí a roztahovat pod tím VN-kem pošinu nebo žebřík by mohl jen šílenec, ale buzerace být musí a iniciátory požáru (vypínače/optimizéry) také.
A to se nad tím vážně nikdo nepozastavil? Ani hasič nechtěl udělat parkoviště na jiném místě? Tohle mi nejde do hlavy. :shock:
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od glottis »

Dagus píše:
tomas píše:Na posledním školení mi školitel a revizní technik v jedné osobě tvrdil že ochrana polohou/zábranou nelze použít v místech přístupnými laiky. A tak jsem mu z okna ukázal na NN i VN vedení na veřejně přístupných místech a dozvěděl jsem se že to se do ochrany polohou nepočítá :-). Takže když vlivní potřebují tak si výjimku vždy vytvoří a najdou jak obejít to co jiní nesmí nebo musí a jak jiným znemožnit to co oni chtějí.
A když už jsme u toho vedení, tak jsem nedávno dokončil FVE na budově která je v ochranném pásmu VN vedení, střecha s panely cca 4m metry od holých VN vodičů. VN vedení nad parkovištěm ze kterého to chtějí hasiči hasit a kde si nechali vyznačit nástupní plochu. :uh: Přeji hasičům dobrou mušku při hašení aby se mezi těmi VN vodiči trefili na ty vypnuté panely pod kterými budou hořet ty nesmyslné optimizéry a vypínače co se tam museli zbytečně dát a jen budou zbytečně zvyšovat riziko požáru.
Z tohoto místa jak stojí ta V3S chtějící hasit střechu s FVE na střeše haly a to na tom VN sloupu bude ještě VN úsečník pro nové trafo a VN přípojku.
jk_animals.png
GPS 49.6374831N, 18.7117250E
Ale jinak jsou úplně zdraví. :lol:
Jako je jasné, že když tam při požáru přijedou, tak na to budou ak akorát hledět, protože ani ta střecha není při požáru pochozí a roztahovat pod tím VN-kem pošinu nebo žebřík by mohl jen šílenec, ale buzerace být musí a iniciátory požáru (vypínače/optimizéry) také.
A to se nad tím vážně nikdo nepozastavil? Ani hasič nechtěl udělat parkoviště na jiném místě? Tohle mi nejde do hlavy. :shock:
Mozna je jednodusi a levnejsi pocitat s tim, ze v pripade problemu to vypnou nez aby se delalo neco jineho. Taky muze byt planovane prelozeni do zeme behem par let. Muzeme tu jen tak halucinovat kdyz nezname projekty
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

glottis píše: Mozna je jednodusi a levnejsi pocitat s tim, ze v pripade problemu to vypnou nez aby se delalo neco jineho. Taky muze byt planovane prelozeni do zeme behem par let. Muzeme tu jen tak halucinovat kdyz nezname projekty
Hasiči VN vedení nevypínají, navíc to ani tím usečníkem pod zatížením nejde - jde jen jednou ;) . Do zemině to nepůjde, v podmínkách připojení máme že musíme vyměnit ten betonový VN sloup za nový, aby na něj distributor mohl dát odpojovač nové VN přípojky.
Do zemně to není reálné dát, je tam nový obchvat zařízlý docela hluboko pod terénem a po mostě to ŘSD CZ do distributorovi zamítli.
Takže tu vypnutou FVE budou hasiči hasit přes VN vedení pod napětím 22kV :lol:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od xmasin »

Kostěj píše:Také to ignoruji. Ale má to jedno pozitivum, napsal jsem tento e-mail a dostal jsem tuto odpověď:
Dobrý den,
v důvodové zprávě k předpisu č. 114/2023 Sb. se píše:
Ministerstvo průmyslu a obchodu v souladu s § 6c zákona č. 22/1997 Sb., o technických
požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, zajistí u České agentury pro
standardizaci sponzorovaný přístup k těmto českým technickým normám. Na základě registrace bude
koncovým uživatelům zajištěn přístup na odkazované technické normy touto vyhláškou.
Prosím o informaci, jak mohu získat přístup ke zmiňovaným technickým normám.
Děkuji a jsem s pozdravem
Podpis
Odpověď:
Dobrý den,
přístup k ČSN, které jsou závazné dle českých právních předpisů, najdete na portále Sponzorovaný přístup k ČSN (agentura-cas.cz) https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/default.aspx
S pozdravem
Ing. Ivana Kolínská
vedoucí oddělení péče o zákazníky
Česká agentura pro standardizaci
Biskupský dvůr 1148/5 ↔ 110 00 Praha 1
tel: 221 802 802, 221 802 130
info@agentura-cas.czhttp://www.agentura-cas.cz
Přístupné sice jsou, ale zatím zdaleka ne všechny, sám tam přístup mám a některé nromy tam nejsou.
JirkaT
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 27, 2023 12:44 pm
Lokalita: Praha

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od JirkaT »

Narazil jsem na komentované vydání - MPO a HZS - z 2.10.2023.
https://www.mpo.cz/cz/energetika/elektr ... ---277095/
JirkaT
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 27, 2023 12:44 pm
Lokalita: Praha

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od JirkaT »

A ještě diskusi u Jana Hlavatého
https://janhlavaty.cz/2023/05/poslal-jsem-to-tam/
tafx
Příspěvky: 21
Registrován: ned lis 17, 2019 9:50 am

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tafx »

tomas píše: pon kvě 08, 2023 6:04 pm Zkratování je možné a i relativně bezpečně proveditelné když se použijí stykače s NC kontakty a cívka to bude držet rozepnuté. Při poruše nebo aktivaci se přeruší napájení cívky a zkratuje to panely. Pozor ale na zpětné proudy, ty mohou zničit nezkratované panely pokud se nebudu zkratovat všechny nebo i střídač. Napětí proti zemi hasiče nezajímá, nerozumí tomu, marně jsem se jim to několikrát pokoušel vysvětlit.
Pokud ale máte 3,5kW na střeše rodinného domu jak máte v popisu, tak nic z toho nemusíte řešit. Tam to hasiči umí hasit i kdyby tam bylo 1500Vdc. Pokud to máte na psí boudě nebo na zemi tak je to podle té vyhlášky problém. :uh:
Nenašli jste už nějkej rozumnej způsob, jak týhle čezácký vyhlášce vyhovět pro případ HV stringů jinak než optimizérama? Tak to firmy standardně řešej, ale za cenu vyšší ceny a potenciální poruchovosti.

Je opravdu technicky proveditelný to zkratování i v případě HV stringů? Je to zmíněný i vtom komentovaným znění vyhlášky jako jedno z možných řešení.
JirkaT
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 27, 2023 12:44 pm
Lokalita: Praha

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od JirkaT »

Podle mne má každé (v komentovaném vydání vyhlášky) navrhované řešení (a-e) nějaké nevýhody:
(a) rozpojení obvodu na části s napětím nižším než 120 V DC
Tedy prakticky panely (jen) po 2 do série, tyto dvojice se pak spojují do HV stringů pomocí stykačů (NO)
Nevýhoda: hodně stykačů (na každé 2 panely 1), tedy i větší složitost, cena a také trvalá spotřeba jejich cívek (např. 7 W ? na 2 panely)

(b) zkratování FV modulů
Výhoda: Jednoduché a levné.
Nevýhoda: Pokud se zkratovaný HV string pak při zásahu někde přeruší, pak je výsledkem HV v místě přerušení.

(c) použití výkonových optimizérů s bezpečnostní funkcí „rapid shutdown“ nebo obdobnou
Optimizéry se umísťují do rámu panelů, ev. 1 optimizér pro 2 sousední panely
Nevýhoda: Kromě vyšší ceny a zvýšení potenciální poruchovosti je tu ještě problém praktické neopravitelnosti v případě FVE na šikmé střeše. Takže snad jen pro FVE, kde jsou panely zespoda snadno přístupné, tedy buď "na poli", nebo na ploché střeše, kde jsou panely na šikmo v řadách s mezerou mezi řadami.

(d) konstrukce výrobny s malým systémovým napětím
Tedy prakticky panely (jen) po 2 do série, tyto dvojice se pak spojují paralelně
Výhoda: nejjednodušší
Nevýhoda: větší proudy, takže větší spotřeba mědi pro kabely a také omezení ve výběru MPPT resp. kombi střídače

(e) použitím jiných elektronických obvodů, určených výrobcem k zajištění bezpečného odstavení systému
Nevím, co autoři mají na mysli, tedy kromě odpojovačů, které stringy rozpojí, ale to je (a)

Varianta 0 (ignorující vyhlášku, viz "Požadavek na zajištění dosažení bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí ... neplatí pro výrobnu elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 10 kW umístěnou na stavbě rodinného domu ...")
Do HV stringů budou panely propojeny standardně, tedy v sérii, například s respektováním Umax < 400 V DC.
Tyto hodnoty vyhovují běžným kombinovaným střídačům. Pro propojení stačí vodiče průřezu 6.
Vyhláška se také zřejmě neuplatní pro "ostrovy", protože § 1 mluví o OM "A zároveň je jedním OM", předpokládám, že se tím myslí Odběrné Místo ve smyslu připojení k distribuční soustavě.

Závěr:
Evidentně je nejjednodušší varianta 0 (pokud je možno ji použít), všechny ostatní varianty potřebují něco navíc: další kabeláž, sběrný box, další pojistky, odpínače, další aktivní prvky, mají trvalý odběr energie a ještě snižují spolehlivost.

Nebo se mýlím?
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od skybor »

No, u malých FVE mi pořád vychází nejrozumnější varianta (d) a to nejen z důvodu vyhovění nějaké vyhlášce. (Jen můj názor,který nikomu nevnucuji)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
tafx
Příspěvky: 21
Registrován: ned lis 17, 2019 9:50 am

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tafx »

Děkuji za podnětnou analýzu možností.

Já teď řeším případ, kdy chceme dát FVE na budovu s ideální orientací střechy, kam se vejde bez problému 25 kWp. Při současný ceně panelů nám dává smysl dát jich maximum. Ikdyž je plánován pokud možno ostrovní provoz, chceme, aby FVE splňovala podmínky pro řipojení k DS. To umožní v budoucnu prodej přebytků nebo sdílení v rámci skupiny sdílení (rodina).

Připojovat panely po 2 přes DC jističe nebo stykače nebo řešit nízkonapěťový regly je asi nesmysl z pohledu množství kabeláže a komponent.
Zkratování mi přijde potenciálně nebezpečnější z důvodů výše.

Zbývají tedy optimizéry. Přínos jejich optimalizační funkcí bude 0. Příno bezpečnosti nějaký asi ano.

Mohl by třeba tomas nebo jinej profík pospat, jak se toto řeší či neřeší u větších FVE nad 50 kWp? Co obvykle vyžaduje PBŘ nebo jiná projektová dokumentace ke stav. povolení z pohledu rozpojování nebo odpojování panelů?
Děkuju moc.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

U FVE nad 50kW se to řeší, bez toho to nezkolaudujete. Jen na těch co nejsou na budovách se to někdy dá ukecat i na variantu bez vypínání panelů což je rozumné, tam není co by hořelo nebo někoho ohrozilo a zvláště když to i hasičům zakážete hasit, pak tam lezou jen na svou vlastní zodpovědnost. Ale pokud narazíte na blbce tak musíte dát optimizéry i když ty panely plavou na vodě.
Zrovna dnes jsem by na střeše kde byla jedna FVE 30kW z roku 2013 vše dodáváno do DS - vlastní přípojka pro FVE. A teď tam poláci udělali další FVE 49kW a ta je teď do spotřeby takže zase jiná přípojka - OM. Tak už tam teď mají 79kW na jedné střeše a přesto tam žádné vypínání není protože je to pro dvě OM - a jsou rádi že jim tam poláci dali alespoň DC přepěťovky, ale bez vyrovnávání potenciálu s panely takže jsou k ničemu. AC přepěťovky se v Polsku asi nepoužívají vůbec. ;)
Až jim skončí pevný výkup, tak i tu původní připojí do vlastní spotřeby a vypínače už tam nikdo nedomontuje a bude tam 79kW v jednom OM i bez vypínání.
Jak kdyby bezpečnost závisela na tom, do kolika OM to bude připojeno, absurdní nesmysly jsou v té vyhlášce.

Já jsem nedávno přidával 19,305kW ke stávající 19,98kW z roku 2018 vše na jedné střeše:
viewtopic.php?p=204455#p204455
a do té nové jsem musel dát vypínače Tiga na každý panel, protože to bylo v místě kde stavební úřad požaduje stavební povolení i na jeden panel, protože to prý mění vzhled stavby. I když na té původní optimizéry nejsou a šlo jen o seník který se nehasí, protože shoří ještě dříve než tam hasiči přijedou. I kdyby to hasili tak by mne zajímalo jak poznají který panel je vypnutý a který ne :D
Pokud nepotřebujete optimalizovat tak Tigo prodává variantu i bez optimalizace jen s vypínačem, tu jsem musel použít, protože ty bifaciály dávali více než 20A a na takový proud optimizéry ještě nejsou.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
tafx
Příspěvky: 21
Registrován: ned lis 17, 2019 9:50 am

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tafx »

Díky moc za cenné informace.
Takže Tigo je nutnost. Alespoň to opravdu přinese nějaké zvýšení bezpečnosti.

Mimochodem ta vaše komplexní mikrosíť se mi fakt líbí. VRFB už vyrábí i kolegové v Plzni a kdysi jsem sestavil první laboratorní VRFB v ČR.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek