Frekvenční měnič + chránič typu B

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

https://www.elektromaterial.cz/noark-11 ... 30ma-typ-b
Jinak dnes jsem tu měl skoro 3h elektrikáře (revizáka FVE) a výsledek je takový, že už prostě neví, co se tam přesně děje, ale že frekvenční měnič čerpadla ve vrtu nějakým způsobem interaguje s měničem. Jako jediné poslední řešení navrhl kompletně čerpadlo přepojit na přívod do domu, mimo backup (mám možnost plně ostrovního provozu). Uvidíme, zda to pomůže. Trochu mě to mrzí, ale žíly mi to netrhá a když budou alespoň chrániče držet, tak budiž.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Soban »

A proměřil jsi všechny N oproti PE či PEN co vede z DS a i k uzemnění?

Prostě chce to proměřit izolační stav těch N od toho chrániče k PE/PEN/uzemění, a změřit jak jednotlivé N tak i když budou ty všechny N spojené.

Prostě bez měření jenom odpojováním nic nezjistíš jak to dělá jenom někdy.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od kodl69 »

Pánové, tady to vidím celkem jasně. Tohle jsou nové problémy způsobené novou technikou. Samozřejmě staré problémy jsou s námi pořád , jako spojené N s PE, unikající proudy díky odrušovacím členům... Pokud jsou tyhle možnosti vyloučeny, tak začínají problémy nové doby, tj elektronický hejbla ve střídavé síti. Když se podíváte na obrázek chrániče, ten chránič reaguje i na kmitočty nad 50Hz. A teď ty kouzla: už samotný měnič generuje vf bordel. A pak se k tomu přidá to slavný čerpadlo s frekvenčním měničem. A kde se vezme ten proud, co vybaví chránič? Předse v těch spotřebičích, co jsou za chráničem, jsou odrušovací členy. A asi jich je tam asi hodně. Pračka, kotel, mikrovlnka, indukční deska, televize, PC, každej spínanej zdroj...
Obrázek a v každým jsou kondenzátory proti zemi. Obrázek obvykle "jenom" jednotky nF, leckdo si řekne, co to je. Ale 10x paralelně, a na kmitočtu třeba 50kHz, a je hotovo. Už jenom kapacita rozsáhlýho vedení proti zemi může dělat problémy. Takže první pokus: vytahat všecko ze zásuvek, a testovat. Pokud to nebude vypadávat, tak to řešit. Třeba odrušením toho FM u čerpadla, hlavně musí mít pořádný kapacity proti zemi :lol: . Nebo rozdělením okruhů na víc chráničů - a už je to tady, protože to tam mělo být od začátku. Proto ten druhej chránič nevypadává.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Úplně přesně nevím, co tam všechno zkoušel, ale dost toho rozpojoval, zapojoval, měřil...
nakonec říkal, že nejspíše dochází k indukci na některém z okruhů a že by teoreticky mohlo pomoci jinak rozdělit okruhy mezi chrániče, ale že by to bylo pokus-omyl a že by také mohly padat oba. S ohledem na to, že v rozvaděči už není vůbec místo a bylo by to dost práce s nejistým výsledkem, tak jsme se usnesli, že to za to asi nestojí.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Jurka »

@Kodl hezky vysvětleno. Tušil jsem, že se tam může něco dít...
Teď jak odrušit měnič čerpadla Grundfos SQE? Píšou, že měnič je u motoru (tedy ve vrtu 30m pod zemí) a v technické místnosti je zapojená řídící jednotka CU301.
Mně se zdá, že ty odrušovací členy jsou již jak v tom měniči, tak v té řídící jednotce - viz odkazy. Nebo se pletu?
https://www.grundfos.com/content/dam/lo ... rift-v.pdf
Strana 3
a
https://www.grundfos.com/content/dam/lo ... 542665.pdf
Strana 18

@Zak - hoď sem typ toho čerpadla a měniče
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Kostěj »

Zak píše:Jinak dnes jsem tu měl skoro 3h elektrikáře a výsledek je takový, že už prostě neví...
Dobře. Poprosím o jeden test, zabere čtvrt hodiny. Vezměte žárovku na 230V, 15-40W (klasickou, ne LED), k ní objímku, připojte k ní dva dráty. Vyžeňte všechny z baráku (aby na něco nesáhli), schoďte ten padající chránič, jeden drát od žárovky dejte na fázi (libovolnou), druhý drát dejte na modrý drát za ten padající a vypnutý chránič. Žárovka se rozsvítí nebo nerozsvítí? Děkuji.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Jurka píše:@Kodl hezky vysvětleno. Tušil jsem, že se tam může něco dít...
Teď jak odrušit měnič čerpadla Grundfos SQE? Píšou, že měnič je u motoru (tedy ve vrtu 30m pod zemí) a v technické místnosti je zapojená řídící jednotka CU301.
Mně se zdá, že ty odrušovací členy jsou již jak v tom měniči, tak v té řídící jednotce - viz odkazy. Nebo se pletu?
https://www.grundfos.com/content/dam/lo ... rift-v.pdf
Strana 3
a
https://www.grundfos.com/content/dam/lo ... 542665.pdf
Strana 18

@Zak - hoď sem typ toho čerpadla a měniče
Mám toto:
https://noria.cz/ana4-inox-f18/
...jen pro úplnost, vy máte ten Grundfos a ty samé problémy?
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Jurka »

Grundfos zatím nemám, ale jelikož mi dosluhuje stávající 3f Wilo (bez FM), 150l expanze i bojler, tak se chystám na celkovou obnovu těchto zařízení. U kámošky jsem viděl ten Grundfos a přišlo mi to geniální - stálý tlak, malinká expanze atd. Na rozdíl od ní mám fve, která funguje perfektně zatím se vším, ale nějak se podvědomě bojím, že by s tím frekvenčním měničem mohl být problém - proto jsem vznesl ten dotaz na SF a posléze i tady.
Představa, že to celé nakoupím, nainstaluju, zprovozním a pak se mi bude dít to co Vám, eventuelně až po čase, kdy si pořídím nějaký další a zdánlivě neškodný spotřebič, mě upřímně děsí...
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od glottis »

mezi frekvencni menic a motor by mel byt pouzity stineny kabel a nedelat soubehy kabelu. Alespon pul metru od ostatnich. Muze pak lest bordel kam nema. Jestli to je i v tomhle pripade kdo vi.

Me takhl eobcas padne pri vypadku proudu chranic na okruhu kde je ups a hromada malych IT veci. Svadim to na zminene filtry.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Jurka »

glottis píše:mezi frekvencni menic a motor by mel byt pouzity stineny kabel a nedelat soubehy kabelu. Alespon pul metru od ostatnich. Muze pak lest bordel kam nema. Jestli to je i v tomhle pripade kdo vi.

Me takhl eobcas padne pri vypadku proudu chranic na okruhu kde je ups a hromada malych IT veci. Svadim to na zminene filtry.
V manuálu k čerpadlu psali, že FM je přímo v motoru, čili ve studni... :?
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od glottis »

Jurka píše:
glottis píše:mezi frekvencni menic a motor by mel byt pouzity stineny kabel a nedelat soubehy kabelu. Alespon pul metru od ostatnich. Muze pak lest bordel kam nema. Jestli to je i v tomhle pripade kdo vi.

Me takhl eobcas padne pri vypadku proudu chranic na okruhu kde je ups a hromada malych IT veci. Svadim to na zminene filtry.
V manuálu k čerpadlu psali, že FM je přímo v motoru, čili ve studni... :?
tak pak je to dobre a neni potreb ato asi resit. Snad je i v cerpadle filtr a asi to nebude zdroj porblemu.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od kodl69 »

"je filtr" ano, ale ten filtr je kvůli EMC, tam se prakticky kmitočty do 1MHz neřeší, ono to ani není možný řešit... Proto se skoro nedá použít AM rádio a radioamarérský KV pásma leckde taky ne. Horší je, že se tohle moc nedá ani měřit běžnými prostředky. Mám sice k osciloskopu Vn sondu (nadnesený název pro věc s max. napětím 1000V) ale je otázka, co bych naměřil. Navíc díky vlnové povaze toho rušení může být v jednom místě uzel a o pár metrů dál kmitna, tj někde nebude zvlvění napětí skoro měřitelné a někde může být značné.
"do rozvaděče se už nic nevleze" to je taky pořád dokola. V jedné nejmenované stolárně se od jejího zřízení včetně nové elektroinstalace hlavní rozvaděč měnil už dvakrát, přívodní kabel taky. Ono je to dycky "já už žádný další stroje mít nebudu" a "mě už to takhle bude stačit" - ještě dnes si občas říkám, co mě kdysi vedlo k montáži tak malejch rozvaděčů...
Ale pořád existují nástroje jako kladivo a majzl, rozvaděč vysekat a dát tam větší.
V zásadě se děje to, co pozoruju delší dobu: AC rozvody byly přínosem ve dvacátém století, kdy umožnily transformaci napětí a snadné použití točivých strojů. Dnes jsou extra dálkový trady vvn DC, každej motorek má frekvenční měnič, tj to AC je ve výsledku překážkou a problémem. Pokud bys měl rozvod DC, tak prostě pořádná tlumivka a blokovací kondenzátor řeší skoro všechno. Na AC musí mít tlumivka poměrně malou indukřčnost, aby na ní nebyl úbytek napětí, a kondenzátor zase nesmí mít velkou kapacitu, prtožr by ním tekl zbytečně velký AC proud...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Lubik »

V manuálu k čerpadlu psali, že FM je přímo v motoru, čili ve studni... :?
V motoru nic není. FM je v modré krabici.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek