Frekvenční měnič + chránič typu B

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Zdravím

řeším nějaké úpravy na elektroinstalaci, které mi doporučil revizní technik. V zásadě to spočívá hlavně v doplnění (výměně) proudových chráničů za typ B citlivý i na vysokofrekvenční a DC proudy. Nutné je to především kvůli tomu, že mám na FVE kompletní backup celého domu, tj. možnost plně ostrovního provozu.

Postupem času a za opakovaných návštěv elektrikáře jsem zjistil, že čerpadlo ve vrtu (speciální je v tom, že zřejmě jako jediné u nás doma má vlastní automatiku s frekvenčním měničem) v některých případech (nevypozoroval jsem, čím to je, ale občas chránič při spuštění shodí, občas ne) vyhazuje jeden z 2 paralelně zapojených proudových chráničů typu B, na který je navěšena ještě řada dalších spotřebičů v domě. Co je na tom ale velmi divné je, že čerpadlo ve vrtu není zapojeno přes proudový chránič a tím pádem možností, proč by k tomu mohlo docházet, je zřejmě hodně málo. Navíc padá jen jeden ze 2 paralelně zapojených chráničů, druhý bez problémů drží, což je ještě divnější.

Řešil někdo nějaký podobný případ nebo tuší, v čem by mohl být zakopaný pes? My aktuálně plánujeme chrániče prohodit a zkusit, zda jeden není vadný, ale už pomalu dochází nápady...
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Migel »

Pozeral si vsetko co mas na tom chranici zapojene?ci nieje problem niekde len spatny spoj?..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od PetrDubi »

Jak jsou zapojené ty 2 paralelně zapojené chrániče?
Jinak může být někde spojená nula od čerpadla s nulou nečeho, co je připojené přes chránič a potom ho to vyhazuje.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Přiznám se, že se v tom nechci sám vrtat, takže na to koukal elektrikář. Popsané kabely na správných místech seděly. Asi to celé rozebereme a zkontrolujeme opravdu kabel po kabelu.

Ty dva chrániče mají vlastní nulovací můstky a na každém jsou naházené nějaké okruhy (jsou paralelně). A pak mám pár okruhů, které přes chránič vůbec nejdou (tepelné čerpadlo, čerpadlo ve studni). Výkres žádný bohužel nemám.

Divné nicméně je, že to nepadne vždy a navíc jen jen jeden z těch 2 chráničů.

Zkusíme také asi prostě spojit PE a N u toho čerpadla a uvidíme, jestli nějaký chránič vybaví. To by mělo případnou vazbu (špatné zapojení) odhalit, jestli jsem to dobře pochopil.
rva
Příspěvky: 3529
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od rva »

Protože mám v baráku + jeho okolí starší elektroinstalaci, kterou pomalu předělávám, narážím na problémy s chrániči dost často. Na měření unikajících proudů se používají citlivé klešťáky, já mám nějaký čínský smart 3f jističochránič a koukám jak se změní hodnota, kdy někde za ním třeba rozsvítím světlo. Vypadá to nějak takto, ale je to spíš pro hračičky. Aktuálně to ukazuje unikající proud 22 mA, vím, že to je na přívodu do dřevníku na jedné fázi (té z fotovoltaiky), ale je tam špatný přístup, tak to na vyřešení čeká. Kdyby to bylo na fázi z DS, tak si pospíším, protože takto uniká neustále výkon 0.022 * 230 = 5W a ten bych ČEZu zaplatil.
Přílohy
Smart wifi 3f jističochránič
Smart wifi 3f jističochránič
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Kostěj »

Zak píše:Co je na tom ale velmi divné je, že čerpadlo ve vrtu není zapojeno přes proudový chránič
Klasický projev spojeného N a PE někde za chráničem. To, že to vyhodí rozeběh čerpadla je dáno tím, že se při rozeběhu změní napětí mezi N a PE (protože vodičem N najednou teče proud) a část toho proudu proteče tím spojením N-PE, a protože chráničem vede jen N, tento rozdílový proud chránič vyhodí. Jestli je čerpadlo na chrániči nebo není vůbec nehraje roli.
Musí se odpojit všechny L1 i N, co jsou za chráničem a změřit a najít, které N je spojené na PE, kde to je a odstranit ten spoj.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Neo »

Typoval bych to na ledničku, mrazák, při rozběhu.
++
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Děkuji za odpovědi.
Lednička ani mrazák to být podle mě nemůže - jednak jsou zapojené přes vlastní chránič, který nepadá, a jednak se to spolu vůbec časově nepotkává.
Také si myslím, že to bude někde to PE + N, jen se to bude muset dohledat...elektrikář se celkem cuká, protože to znamená asi docela mravenčí práci v plném rozvaděči, ale asi se nedá nic jiného dělat.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od glottis »

nevysi ti jeste nekde neukoncene kabely? Ja jsem mel takhle spojene draty u kabelu ze stropu, kde chybelo svetlo. Jak to bylo ucvakle tak se to spojilo. Samozrejme bez faze ale pe-n spojene bylo. Pak mi to vyhazovalo nahodne zapinani veci na stejnem chranici
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od dusanmsk »

Uplne rovnaku zaciatocnicku chybu som spravil na baraku pred 6 rokmi aj ja - u vysiacich nezivych dratov spojil N a PE do spolocnej vaginy, aby som jednu usetril :D
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Hmm, to je zajímavá možnost...zkusím to projít a zamyslet se.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Tak update:

Elektikář zkusil spojit N+PE u toho čerpadla a nic se nestalo, čili zapojení je zřejmě v pořádku.
Zkusili jsme vyměnit ten padající chránič za jiný identický, ale chová se to naprosto stejně. :?
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od bublich »

V první řadě vypněte ten padající chránič a po vypnutí změřte odpor mezi příslušným PE (modrým) můstkem k tomu chrániči a PEN můstkem (Žlutozelený).Odpor musí být v řádu megaohmu.Pokud je tam svod tak postupně z modrého můstku odpojujte po jednom vodiče a ten odpojený měřte proti PEN.Může mít svod více vodičů.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od kodl69 »

Nečetl jsem nic před tím, ale tohle mě praštilo do očí
příslušným PE (modrým)
nehodlám nic řešit, ale vyhrazená barva pro PE je ZELENOŽLUTÁ a pro N modrá.
PEN samozřejmě taky zelenožlutá. A všechny zelenožlutý musí být spojený dohromady, o tom není žádná diskuze.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od cipis »

To spíše vypadá na překlep, myslel nejspíš N (modrým) můstkem toho chrániče.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Jurka »

Kostěj píše:
Zak píše:Co je na tom ale velmi divné je, že čerpadlo ve vrtu není zapojeno přes proudový chránič
Klasický projev spojeného N a PE někde za chráničem. To, že to vyhodí rozeběh čerpadla je dáno tím, že se při rozeběhu změní napětí mezi N a PE (protože vodičem N najednou teče proud) a část toho proudu proteče tím spojením N-PE, a protože chráničem vede jen N, tento rozdílový proud chránič vyhodí. Jestli je čerpadlo na chrániči nebo není vůbec nehraje roli.
Musí se odpojit všechny L1 i N, co jsou za chráničem a změřit a najít, které N je spojené na PE, kde to je a odstranit ten spoj.
Ale přece kdyby nějaký okruh měl spojené N na PE, tak okamžitě při zapnutí spotřebiče na tento okruh by chránič vyletěl a toho by si nejspíš už všimli.
Před instalací FVE jsem komplet přestrojil HDR a po zapojení mi čtyři okruhy vyhazovaly chránič. Všude jsem dohledal čtvrtstoletí staré hříchy původních elektrikářů a opravil je (ve svítidle připojený na objímku PE místo N, propojené PE a N v krabici nad vypínačem, N v zásuvce z jiného okruhu než fáze apod.). Ale stejně i před opravou mi žádnej jinej okruh ať už byl na chráničích nebo ne ty chrániče (Typ B) nevyhazoval. Ani třífázová bruska s velkým rozběhovým proudem.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od glottis »

me to treba vypadavalo tak nahodile pri zapnuti svetla. nekdy ne nekdy jo. Mozna zalezelo jak se to zrovna dobre dotykalo.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Kostěj »

Jurka píše: Ale přece kdyby nějaký okruh měl spojené N na PE, tak okamžitě při zapnutí spotřebiče na tento okruh by chránič vyletěl a toho by si nejspíš už všimli.
Není tomu tak. Jde přece o proud (co je v chrániči "navíc"). Proud je daný odporem a rozdílem napětí. I když budou spojeny, ale rozdíl napětí mezi PE a N bude malý, tak chránič nemusí vypadnout. Zapnete někde něco, co udělá velký rozdíl mezi PE a N a tím spojem najednou poteče velký proud. Všimněte si, že spotřebič, ve kterém je spojen PE a N ani nemusí být zapnutý (pokud není vypínán dvojpólově). A také že ten spotřebič, co shodí chránič, ani nemusí být za tím chráničem.
Jak tu zaznělo: Odpojovat modré vodiče a měřit. A modlit se, ať to není nějaký náhodný spoj (třeba lednička, jen když běží).
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od Jurka »

A proč to teda vyhazuje ten frekvenční měnič s nijak dramatickým odběrem a ne třeba topné těleso pračky či myčky nebo varná deska?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Frekvenční měnič + chránič typu B

Příspěvek od rottenkiwi »

Ktory z chranicov tam je, alebo jeho ekvivalent ?

Acti9 iID 4P 25 A 30 mA A-Si

Acti9 iID 4P 40 A 300 mA B-Si

Acti9 iC 60 RCBO 2P 20 A C-curve 30 mA A-Si

https://www.se.com/sk/sk/product/A9Z654 ... -bsi-400v/
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek