Polo-ostrov na etapy

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

Solární rodinko,

Již několik let sním o FVE, a tak alespoň studuju a inspiruju se, ale až letos jsem se začal opravdu odhodlávat. Rád bych se podělil se svým záměrem a, pokud budete ochotní, tak také vyslechnul něco z vašich názorů a zkušeností.

Aktuální stav: V rodinném domě nás ve 2 bytových jednotkách žije celkem 6 a za rok spotřebujeme cca 13,5 MWh. Topíme a ohříváme vodu tepelným čerpadlem, s tím, že náš byt v 2.NP přitápíme v zimní měsíce krbem. Spotřebiče - klasika dvou rodin, tedy všechno 2 krát: lednice, mražáky, pračky, sušičky, myčky, žehličky, varné desky, trouby, mikrovlnky a spousta dalších konzumentů. Celkově nás živí přípojka 3x25A.

Při rekonstrukci jsem si v našem "horním" bytě dal všechny rozvody "do hvězdy", takže pro mne nebude problém popřehazovat si okruhy dle aktuálních potřeb a počítám, že nakonec bych přepínal do ostrovního 1f provozu při slunci a na stávající 3f v zimě.

Chystám se postavit Home Assistant a zapojit postupně měřiče spotřeby PZEM-004T 80-260VAC 100A, abych věděl, kolik že to která fáze (nebo do budoucna i spotřebič) žere a kdy.

Ve sportce jsem ještě nevyhrál (asi to bude tím, že nesázím), tak jsem se rozhodl budovat FVE postupně v jednotlivých etapách:

1. etapa by měla pokrýt ohřev TUV a snad i pomoct s topením v přechodových obdobích. Pěkný bonus by bylo živit ze Slunce 3 velké žrouty - myčku, pračku a sušičku. Uvažuju o bezpřetokovém řešení a vzhledem k ceně baterií, tak zatím bez elektrické akumulace.

Panely:
Na základě zkušeností důvěryhodných zdrojů jsem se rozhodl pro polykrystaly. Jelikož už nejsou tak moc k sehnání, tak jsem byl rád, když jsem narazil na výrobce, který má polykrystaly 380Wp, VOC=49,8V, ISC=0,73A a účinnost 19,59% za cenu pod 3 tisíce. Objednáno mám 16 ks, takže celkem 6,08 kWp a plánuji je zapojit 8s2p, až mi za 3 měsíce dorazí.
Orientaci bych měl cca 20 stupňů od Jihu na Východ a sklon jsem spočítal na 50 stupňů pro minimální ztrátu v létě, ale ještě dostatečný zisk v přechodových obdobích. Jen budu muset vymyslet uchycení konstrukce na naši plochou (resp. 8 st. severní spád) střechu s lepenkovou krytinou.

Střídač:
Mé původní myšlenky zapojit vždy 8 panelů na jeden BEL nebo Siton vzaly za své, když jsem nechtěl nechávat elektřinu na střeše, a tak jsem se rozhodl pořídit si zaručeně bezpřetokový Axpert King II 5000-48V. VOC max stringu je 500V, proudově se taky vlezu, ale nominální power je 5000W, i když maximum PV array power mají 6000W. Vím, že o maximálním výkonu panelů si můžu nechat zdát, ale přece jen, nemám PV část moc silnou? Četl jsem také, že se nemají věci nechávat jet "na plno", aby brzy neodešly. Jaký na to máte názor, prosím?

Při ceně Axperta ze Španělska pod 20 tis. se mi úplně nechce jít do řešení po jednotlivých komponentech, ale třeba máte pádné argumenty, proč raději koupit nějaké EPEver regulátory a invertor.

Spotřeba:
V první etapě už nezbudou finance na baterie, tak prostě plánuju akumulovat do vody (300l TUV, 500l otopná). Když bude svítit ohříváme vodu zdarma, když nesvítí platíme za ohřev přes TČ. K topící FVE větvi bych ideálně zapojil naše neakutní spotřebiče (myčka, pračka, sušička) a ty pojedou ze slunce asi vždy s časovým odstupem odpoledne, a když nebude dostatek výkonu z PV, tak se přicucne od distributora.
Při ceně Aku-BoNo bych raději zkusil přes Home Assistenta a integraci s Axpertem zjišťovat aktuální výkon FVE a na základě rozdílu od sledovaného odběru větve se spotřebiči nějak "PWM regulovat" elektrokotel či topné těleso. Nejraději bych využil stávající 3f elektrokotel 7,5kW a na jednu nebo 2 fáze dovedl sluneční energii s regulovaným výkonem. V nejhorším případě bych ale i koupil samostatné keramické topné těleso do akumulační nádrže TUV (ale už bez možnosti přitápět).

Celkovou cenu 1. etapy počítám na cca 80 tis. (45 - panely, 20 - střídač, 15 - konstrukce+kabely+konektory+jističe+rozvaděč+přepínač sítí+pojistkové odpojovače)

2. etapa by pak logicky byla doplnění baterií (cca za 60 tis. by se snad mělo dát postavit 14,4 kWh LiFePo4 svépomocí s BMS a aktivním balancerem). Už bych trochu více věděl, co si můžu dovolit a připojil bych do okruhu třeba 12V bodovky nebo další domácí spotřebiče, jako např. mrazák.

3. etapa možné další rozšiřování na základě známého vzorce chování - přidávat panely (nejspíš JV+JZ) až na 13,6kWp, a pokud možnosti dovolí a potřeba prokáže, tak i baterie. To už bych rád připojil celý horní byt nebo oba byty, vyjma 3f tepelného čerpadla, které jediné zůstane i do budoucna mimo.

Omlouvám se za dlouhý román, ale přišlo mi důležité popsat základní vstupní parametry i postupný plán, aby byla možnost jej náležitě zkritizovat a zpřipomínkovat. Díky moc za vaše případně komentáře a ať to svítí. :yes:
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od Diablo1st »

Axpert King II vie ísť bez batérie?

Pozor na vysokú hlučnosť týchto all-in-one meničov!
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

Díky za reakci.
Mám za to, že by měl umět i bez baterie, alespoň to mi tvrdil prodejce (Yes, is it possible use withuot battery). V nejhorším jsem uvažoval dovést na vstup takové napětí, které by simulovalo baterii, ze které nebude ani odběr, any by nebyla nabíjena.

O jejich hlučnosti i vyšší spotřebě vím. Střídač bude v pokoji pro hosty, kde přes den nikdo není a v noci nebude PV výkon.
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od Diablo1st »

No to si radšej over u výrobcu, lebo pokiaľ viem, bez batérie vedeli ísť len niektoré rady a King medzi nimi nebol.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od PetrDubi »

On hlavně nepůjde bez baterie bezpřetokově ale jako ongrid..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

Hodil jsem dotaz na voltronic.com.tw, tak uvidíme. Snad potvrdí.

Předpokládám, že s AC-DC-AD konverzí by snad neměl vznikat přetok ani bez baterie, ne? Úplně v nejhorším případě bych jej nechal bez baterie i bez sítě, ale doufám, že to bezpřetokově se sítí a bez baterií zvládne. Nešlo by mi pak do hlavy, proč zvládne bez přetoků s baterií i sítí a bez baterie ne?
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od rva »

Nevím o měniči, který by mohl běžet bez baterie a nebyl přitom jako ongrid - tedy s nebezpečím přetoků. Proto bych to už od začátku doplnil o baterii - třeba 16 x 100 Ah + JK-BMS. A rozběhal k tomu rychle HA.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od PetrDubi »

Bratranek: předpokládat můžeš, ale fyzika mluví jasně - pokud měnič jede třeba na 3 kW a najednou se odběr sníží na 1 kW, tak než zareaguje MPPT a sníží výkon z panelů, tak tu přebytečnou energii musí někam poslat a když nemá kam, tak vyletí nahoru napětí na HV sběrnici a dojde k degradaci (nebo rovnou poškození) součástek.

Nedávno tu byl nějaký tvůj "kolega", že mu běžel měnič bez sítě i bez baterek a teď mu najednou posílá na výstup minimální výkon a jakákoliv zátěž ho shodí. Předtím šetřil za bvaterku a teď hledá opraváře měničů..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

rva: tak uvidím, co napíše výrobce, ale podle reakcí zde tomu moc šance už nedávám. Nemáš, prosím, nějaký tip na ověřeného prodejce článků s menší kapacitou, prosím?

PetrDubi: S fyzikou jsem nikdy nebyl moc kamarád, tak jsem vděčný, že se od vás tady můžu poučit. Jak je to tedy u Kinga II s AC-DC-AC konverzí, prosím? Když poklesne odběr, tak to
A) šoupne přetok do sítě (a projde to i přes ten AC-DC střídač)?
B) šoupne do baterek (a když jsou nabité, tak to tam stejně vrazí)?
Chápu to správně, prosím?

Já právě chci být připojený k síti, ale jen pro "přicucávání", takže bych bez baterky generoval nějaké drobné přetoky, ale bez 4-kvadrátu bych asi řešit nemusel, ne?

Omlouvám se za, pro vás asi trapné začátečnické otázky, ale jsem v tomto opravdu začátečník. Díky moc za ochotu!
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od rottenkiwi »

FYzika je obmedzena len nasimi nevedomostami, ono fyzika o 1000 r. bude uplne
ina ako je teraz.

Uregulovat to ide, ale asi nie na tej frek. ako pracuju dnesne lacne menice
ale ak tam dam 60000 300000 alebo 3 000 000 Hz a poriadne kapacity,
tak to uregulovat pojde.

Asi by som si zohnal 4 x 12 V Pb kyselinovu baterku,
to na pokrytie casu, ked prejde mracik bude stacit.

A ked nasporim peniaze, tak Pb vyhodim a dam tam LFP alebo ine.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

díky kiwi, takže vyloženě 4x nějakou nejlevnější autobaterii (např. 12V 77Ah) po 2.000,- Kč zapojit je do série a ono mi to "vykryje" ty skoky odběru?
Je k tomu taky potřeba nějaká BMS nebo tohle "dočasné řešení" si už nějak "pohlídá" střídač?
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

Ahoj,

zkusím ještě jednou nadhodit dotazy, kde si bez vaší rady nejsem úplně jistý:

1. Chci střídač Axpert KING II 5000-48, jehož nominální power je 5000W a maximum PV array power mají 6000W. Mám se bát na něj připojit panely o celkovém výkonu 6080W (když napětí i proud vychází ok)?

2. Jaké jsou výhody a nevýhody řešení s all-in-one střídaček (Axpert KING II) versus modulární řešení (EPever regulátory, samostatné střídače)? Jediné pro modulárního řešení mne napadá, že když vypadne jedna komponenta, zbytek alespoň částečně běží, něco víc?
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od rva »

1/ 6 000 nebo 6 080 W je úplně jedno. Pokud dobře víš, co děláš, můžeš dát panelů i více (samozřejmě na své riziko). Mé měniče mají předepsané max. 4 500 W a na jednom mám 13 330 Wp a na druhém 5 535 Wp. Díky tomu i při zataženém počasí dávají znatelný výkon. A to, že za jasného dne měnič výkon ořízne na 4 500 W mně vůbec nevadí, protože za jasného dne stejně nevím, co s elektřinou.
2/ All-in -one = méně drátů, nižší cena. Při ceně těch různých "Axpertů" ani nemusí být problém mít jeden v záloze pro případ poruchy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od dusanmsk »

Ten menic do hostovskej si dobre rozmysli. Pridas baterky, alebo to pripojis k sieti a do tyzdna budes vsetko prekopavat. A moj sukromny nazor - na Siton, Bel a podobne nezmysly by som sa vykaslal. Aj keby si robil len bojler, kup si normalny menic na 230V AC a nemusis riesit oprcy ako DC patrony, spekanie termostatov a vsetky dalsie osery okolo DC (resp. pulzujuceho DC).
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od Kostěj »

bratranek píše:2. Jaké jsou výhody a nevýhody řešení s all-in-one střídaček (Axpert KING II) versus modulární řešení (EPever regulátory, samostatné střídače)? Jediné pro modulárního řešení mne napadá, že když vypadne jedna komponenta, zbytek alespoň částečně běží, něco víc?
Samostatné Epever regulátory jsou do 200V. Proti Kingovi I je to lepší (ten je do 150V), takže lze panely dávat 3s. Ale pro vysokonapěťové stringy (nad 200V) jsem samostatné nabíječky za rozumnou cenu vůbec neviděl.
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

Díky moc za rychlé odpovědi!

rva: Přesně takovou odpověď jsem si přál slyšet. Díky! Věřím, že když bude výkon vyšší, tak to "interní limiter Axperta" ořízne. Jinak snad není problém nechat to běžet dlouhodobě téměř na maximální výkon, že?

dusanmsk: jj, ty trapézové "střídače" jsem už zamítnul. Ohledně umístění ale moc na výběr není - buď místnost s bojlerem a rozvody vody nebo hostinský - bezpečnost mi velí jasně :D

Kostěj: Právě KING II má VOC 500V a MPPT range končí u 450V, takže i méně kabeláže. Mé panely mají VOC 50, takže "standardní" rozpětí do 100 / 150 / 200 V musím kvůli zimním teplotám dost poddimenzovat. Na KING II plánuju dát 8s2p.
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od Diablo1st »

bratranek píše: 2. Jaké jsou výhody a nevýhody řešení s all-in-one střídaček (Axpert KING II) versus modulární řešení (EPever regulátory, samostatné střídače)? Jediné pro modulárního řešení mne napadá, že když vypadne jedna komponenta, zbytek alespoň částečně běží, něco víc?
Výhody:
- menej kabeláže
- menej istenia
- nižšia cena

Nevýhody:
- vyššia hlučnosť
- nižšia účinnosť
- pomalší mppt
- vyššie nebezpečenstvo oblúku
- horšie chladenie
- servisovateľnosť
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od Kostěj »

bratranek píše:...Na KING II plánuju dát 8s2p...
Spočítej si maximální proudy z panelů (pro 1200W/m2) a zkontroluj si, co tvůj King snese.
bratranek
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 20, 2023 4:03 pm
Lokalita: Hlučín
Výkon panelů [Wp]: 6080
Kapacita baterie [kWh]: 0
Bydliště: Hlučínsko

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od bratranek »

Diablo, realmente eres el diablo! :)
Díky moc, výčet je perfektní. Dá se ještě obecně říct, že modulární řešení je "ad náturum" bezpřetokové, nebo tam něco také přetékat může, třebaže jen technicky, prosím?

Kostěj: Právě, že "Maximum solar input current" mám 27A a moje panely mají ISC=9,73A, takže 2p by mělo být do 20A, tím pádem s rezervou. Jen inverter má Rated Output Power 5kVA/5kW, takže víc než 5 z něj asi nedostanu (proto taky zvažuju, jestli tam pověsit těch 6,08 kWp, ale, jak psal RWE - maximum nebude furt a při horších podmínkách dostanu aspoň víc. Pro 1200W/m2 to sám spočítat neumím, ale jestli výše uvedené hodnoty jsou tabulkové pro STC: 1000W/m2, t=25 st.C, AM=1,5 a pro NOCT=800W/m2, t=20 st.C, AM=1,5, tak "doufám", že cca 7 Ampérů rezerva snad bude stačit.
Taky doufám, že tímto 8s2p nastavením nebudu "plýtvat" panely (ještě když jsou na jih), a taky, že nebudu zbytečně přetěžovat střídač - toť jsou mé obavy. :)
6kWp na cestě
Axpert KING II 5000-48V před objednáním
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Polo-ostrov na etapy

Příspěvek od Diablo1st »

bratranek píše:Diablo, realmente eres el diablo! :)
Díky moc, výčet je perfektní. Dá se ještě obecně říct, že modulární řešení je "ad náturum" bezpřetokové, nebo tam něco také přetékat může, třebaže jen technicky, prosím?
Ak je menič priamo spojený s DS spraví pretoky, lebo nemá takú rýchlu reguláciu aká by bola treba. Jediná výnimka je Axpert King, ktorý robí dvojitú konverziu AC-DC-AC.

Ak nechceš mať FVE oficiálne tak o priamom spojení s DS ani neuvažuj. Máš aj iné možnosti:
- prepínať cez bypass relé v meniči
- prepínať cez ATS
- použiť nabíjačku a prepínať manuálne len v prípade potreby
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek