NodeRed programování

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Denis30 »

kodl69 píše: čtv říj 26, 2023 8:51 pm proč plynulá? nestačily by ti třeba nějaký stupně? Mě stačí boilery pouze zapínat a vypínat, podmínky jsou SOC, proud do baterie a proud do/z baterie při zapnutým relé bioileru, s tím, že tam mám delay 5 minut, aby to necvakalo furt dokola. Nějaký PWM - to akorát vrčí trafo v měniči, kdybych to chtěl moc, tak si tam dám vytěžovač ala Marek, a tím kontaktem ho jenom zapnu a vypnu...
Jenže takový způsob není efektivní - využiju pouze velké přebytky, menší nikoliv.
Mám v plánu dát do bojleru 3F ohřev 3x 2kW. MultiPlus-II 48/3000 je schopen dodat na fázi 2,4kW "ze slunce". Takže pokud budu mít např. volných jen 1,8kW tak se ohřev vůbec nezapne a to je docela škoda těch 1,8kW nevyužít.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: NodeRed programování

Příspěvek od cipis »

Však pak alá Marek, vždyť to tam kolega píše. Na co vymýšlet vymyšlené?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Denis30 »

Soban píše: čtv říj 26, 2023 8:56 pm Tak pak jsou řešení, nějaký RPI který má PWM výstup a můžeš ho ovládat a tím řídit to vytěžování, ten node red pak může běžet klidně na tom RPI a propojit to s tím cerebem - BMV712 a podobně.

A nebo použít arduino, to má taky PWM výstupy, či ESP32.

Ale jak píše předemnou prostě bych připojil stykač na relátko z cereba a hotovo - zapnuto / vypnuto případně složitější podmínky založené na proudu, napětí, soc.
Jak jste to prosím myslel s tím "a propojit to s tím cerebem - BMV712 a podobně." ?
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Denis30 »

cipis píše: čtv říj 26, 2023 9:44 pm Však pak alá Marek, vždyť to tam kolega píše. Na co vymýšlet vymyšlené?
Díky za tip, nastuduju to. Hned mě ale napadá, co tento vytěžovač asi nepodchytí. Vytěžovač se zřejmě řídí pouze mírou nabití AKU. Jenže já neposílám veškerou možnou výrobní kapacitu do AKU, proud do baterií mám kvůli jejich životnosti omezený. Čili do baterií posílám dejme tomu max cca 6kW a při ideálních podmínkách má elektrárna ještě další 3kW rezervu, která by se mohla vytěžovat do bojleru.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: NodeRed programování

Příspěvek od cipis »

To je vytěžovač, co je řízený napětím. A nemusí to nutně být napětí baterie. Zjistíš, že ti teče do baterky víc, než chceš, tak přidáš vytěžovači. Teče míň, a chceš nabíjet baterku a ne bojler, tak mu ubereš.
Tedy místo PWMka budeš jen řídit napětí vytěžovači, a ten už bude tu sinusovku podle toho sekat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: NodeRed programování

Příspěvek od skybor »

Vytěžovač je super věc. Hlavně pokud máš takovou mikroFVE jako my (2kWp + baterky na pokraji smrti). Já jsem schopen jen díky vytěžovači doteď ohřívat vodu z FVE.
Ale tohle vlákno je o NodeRed a nechci ho tady moc plevelit informacema o vytěžovačích (je toho tady na foru mraky a nějaké tipy a rady i tady v tomhle vlákně).
Takže na čem ti jede NodeRed? Pokud chceš řídit vytěžování pomoci SSR, tak potřebuješ něco, co má analogový nebo aspoň PWM výstup (jak již tady bylo zmíněno - Arduino, RPi nebo třeba PLC). U mne jede vytěžovač v PLC Logo, ale uplně stejně bych jej mohl spustit na RPi, kde mi běží Nodered. A tu závislost otevíraní SSR si můžeš udělat na čemkoli (napětí baterky, SOC anebo proud do/z baterky). Já mám aktuálně jedinou měřitelnou veličinu napěti baterek, ale sám teď přemýšlím jak dávám dohromady komponenty na upgrade FVE, podle čeho to řídit. Asi nejrozumnější, pokud chceš baterku pošetřit, mi to připadá podle proudu do/z baterky (pokud je proud do baterky větší než 0, tak vytěžuj).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Denis30 »

cipis píše: čtv říj 26, 2023 11:02 pm To je vytěžovač, co je řízený napětím. A nemusí to nutně být napětí baterie. Zjistíš, že ti teče do baterky víc, než chceš, tak přidáš vytěžovači. Teče míň, a chceš nabíjet baterku a ne bojler, tak mu ubereš.
Tedy místo PWMka budeš jen řídit napětí vytěžovači, a ten už bude tu sinusovku podle toho sekat.
Jenže to jsem zase na začátku. V takovém případě by vytěžovač plnil funkci fázově řízeného SSR relé, které také chci použít. Jen potřebuju dostat tu analogovou hodnotu (popř. PWM),kterou by se to ovládalo,ven z CERBA GX, na kterém poběží NodeRed.
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Denis30 »

skybor píše: pát říj 27, 2023 4:01 am Vytěžovač je super věc. Hlavně pokud máš takovou mikroFVE jako my (2kWp + baterky na pokraji smrti). Já jsem schopen jen díky vytěžovači doteď ohřívat vodu z FVE.
Ale tohle vlákno je o NodeRed a nechci ho tady moc plevelit informacema o vytěžovačích (je toho tady na foru mraky a nějaké tipy a rady i tady v tomhle vlákně).
Takže na čem ti jede NodeRed? Pokud chceš řídit vytěžování pomoci SSR, tak potřebuješ něco, co má analogový nebo aspoň PWM výstup (jak již tady bylo zmíněno - Arduino, RPi nebo třeba PLC). U mne jede vytěžovač v PLC Logo, ale uplně stejně bych jej mohl spustit na RPi, kde mi běží Nodered. A tu závislost otevíraní SSR si můžeš udělat na čemkoli (napětí baterky, SOC anebo proud do/z baterky). Já mám aktuálně jedinou měřitelnou veličinu napěti baterek, ale sám teď přemýšlím jak dávám dohromady komponenty na upgrade FVE, podle čeho to řídit. Asi nejrozumnější, pokud chceš baterku pošetřit, mi to připadá podle proudu do/z baterky (pokud je proud do baterky větší než 0, tak vytěžuj).
NnodeRed mi běží přímo ve Victronu na Cerbo GX. Jen bych potřeboval nějaké rozhraní, pomocí kterého dostanu z CERBA ven analogovou hodnotu (popř. PWM), kterou budu dále řídit fázově SSR.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: NodeRed programování

Příspěvek od glottis »

skybor píše: pát říj 27, 2023 4:01 am Já mám aktuálně jedinou měřitelnou veličinu napěti baterek, ale sám teď přemýšlím jak dávám dohromady komponenty na upgrade FVE, podle čeho to řídit. Asi nejrozumnější, pokud chceš baterku pošetřit, mi to připadá podle proudu do/z baterky (pokud je proud do baterky větší než 0, tak vytěžuj).
Jen s proudem nevystacis. Muzes se dostat do situaci, kdy proud proste bude nizky a baterie plna. cely den pod mrakem, nabijis pomalu, odpoledne zasviti a uz to nikam nejde dat. Nebo bude porad pod mrakem a nepoznas to. Muzes brat proud jako jeden z parametru
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NodeRed programování

Příspěvek od PetrDubi »

Já koukám i na napětí na panelech, když je baterie plná nebo je naa konci nabíjení omezený proud do baterie, tak napětí na penelech vždycky stoupne, jak jsou odlehčený.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: NodeRed programování

Příspěvek od glottis »

PetrDubi píše: pát říj 27, 2023 10:36 am Já koukám i na napětí na panelech, když je baterie plná nebo je naa konci nabíjení omezený proud do baterie, tak napětí na penelech vždycky stoupne, jak jsou odlehčený.
jo tech vstupu muze byt hodne. Ja pri vytezovani do auta jeste resim hodinove predpovedi. Ale k dokonalosti to ma porad hodne daleko. Chtelo by to nejakou umelou inteligenci nakrmit grafy aby to ridila :D
Sofin
Příspěvky: 18
Registrován: pát črc 22, 2022 6:37 pm

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Sofin »

Denis30 píše: čtv říj 26, 2023 12:09 pm Zdravím Vás,
rád bych se Vás zeptal, zda jste už někdo řešili u Victronu PWM, nebo analogový výstup ovládaný pomocí NodeRed?
Důvodem je plynulá regulace pro fázově řízená SSR pro ohřev TUV v bojleru.

Děkuju za tipy.
Nevyřešil, ale taky zrovna hledám nějaké řešení, jak pomocí NodeRed na Cerbu dostat analogový výstup 0-20V abych mohl začít experimentovat s fázově řízeným vytěžováním :)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NodeRed programování

Příspěvek od kodl69 »

nechápu co řešíš. Jestli máš nodered na HA, tak můžeš použírt cokoliv z ESPhome, třeba https://esphome.io/components/output/esp8266_pwm nebo cokoliv dalšího z nabídky https://esphome.io/components/output/ co ti bude vyhovovat. Sice jsem NR zkoušel programovat, ale na cerbo gx, moc mi to nejde, ale u HA předpokládám možnost propojení dat z HA do NR, je to tak?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vbranda
Příspěvky: 3
Registrován: stř pro 28, 2022 9:50 pm
Lokalita: Pardubice

Re: NodeRed programování

Příspěvek od vbranda »

Snímky obrazovek 2023-11-09.png
Paulob píše: úte dub 11, 2023 10:41 pm Zakládám toto téma kdyby někdo chtěl řešit vyšší funkce NodeRed a neví jak nebo podobné rady. Je to celkem mocný nástroj a člověk udělá vše co chce.
Ahoj.
Už několik dnů nedokážu spustit NodeRed na Victron CerboGX. Kouše se mi při spuštění (viz. příloha)
Nejdříve se to kousalo jenom sem tam, ale stačilo to několikrát restartovat a spustilo se to normálně.
Teď už to ale nejde.
Nevíte někdo jak na to?
vbranda
Příspěvky: 3
Registrován: stř pro 28, 2022 9:50 pm
Lokalita: Pardubice

Re: NodeRed programování

Příspěvek od vbranda »

Denis30 píše: pát říj 27, 2023 6:47 am
cipis píše: čtv říj 26, 2023 11:02 pm To je vytěžovač, co je řízený napětím. A nemusí to nutně být napětí baterie. Zjistíš, že ti teče do baterky víc, než chceš, tak přidáš vytěžovači. Teče míň, a chceš nabíjet baterku a ne bojler, tak mu ubereš.
Tedy místo PWMka budeš jen řídit napětí vytěžovači, a ten už bude tu sinusovku podle toho sekat.
Jenže to jsem zase na začátku. V takovém případě by vytěžovač plnil funkci fázově řízeného SSR relé, které také chci použít. Jen potřebuju dostat tu analogovou hodnotu (popř. PWM),kterou by se to ovládalo,ven z CERBA GX, na kterém poběží NodeRed.
Ahoj.
Obávám se, že vytěžování přebytků pomocí PWM není moc dobrý nápad.
Také jsem to tak chtěl dělat, ale měniče nemají rádi rychlé změny.
Při změnách zatížení se doporučuje pohybovat se v minutách.
Nyní připravuji vytěžování ve čtyřech stupních 250 až 1500W
a chci to spínat pomocí SSR v nule.
Zatím tam mám provizorně 500W
a každou minutu rozhoduji o odpojení nebo zapojení.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NodeRed programování

Příspěvek od Kostěj »

vbranda píše: pát lis 10, 2023 12:41 am Nyní připravuji vytěžování ve čtyřech stupních 250 až 1500W a chci to spínat pomocí SSR v nule.
Zatím tam mám provizorně 500W a každou minutu rozhoduji o odpojení nebo zapojení.
Klidně bych šel na rozhodování každých 3-5 vteřin. SSR i topení je to jedno. Když se honí mraky, výkon do baterek lítá docela rychle. A když se sepne naráz třeba konvice a pračka, je vhodné rychle snížit zátěž, protože slušný měnič snese přetížení, ale jen třeba 5 - 10 sekund.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: NodeRed programování

Příspěvek od skybor »

Já vytěžuju pomoci PWM a vzorkem 1 vteřina přes půl roku a žádný problém. Ale neznám CerboGX ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: NodeRed programování

Příspěvek od skybor »

Již delší dobu jsem uvažoval nad Energy Dashboardem v Node-RED. A našel jsem celkem slušný pro Iammeter (wifi elektroměr). Trochu jsem jej předělal pro univerzální použítí a hlavně pro offgrid. Aktuálně potřebuje 4 vstupy. Příkon z FVE, příkon z DS, spotřeba z FVE a spotřeba z DS.

původní demo: http://ha.iammeter.com:11880/ui/#!/0?so ... hDMjPhAANl
púvodní flow: http://ha.iammeter.com:11880/#flow/5fb9966c8a33b771
SolarPVSystem.jpg
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
wasek.hk
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 22, 2021 11:21 am

Re: NodeRed programování

Příspěvek od wasek.hk »

pibi píše: sob srp 12, 2023 2:42 pm Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se k Cerbu s NodeRed připojují reléové desky, třeba něco takového WiFi:
https://www.tasmota.shop/cs/rele/15-rel ... smota.html
Případně přes USB?
https://papouch.com/quido-usb-2-16-2-vs ... 45#gallery
Před rokem jsem stylem pokusu rozchodil zásuvky od TPlinku P110 které jsem postupně spouštěl díky nod-redu ve victronu. ale katuálně zjistuji že už to nějak nefunguje, bohužel neumím zjistit proč. Ale vím že se zásuvky sami aktualizují
node-red-contrib-tplink-tapo-connect-api
nemá někdo podobný problém ? výhody zásuvky jsou 16A rele, wifi, mereni spotřeby, cena okolo 300,-

neresil tu nekdo stejný problém ? nebo má někdo rozchozené https://www.tasmota.shop/cs/rele/15-rel ... smota.html tyto prvky ?
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: NodeRed programování

Příspěvek od vk_1 »

wasek.hk píše: sob pro 16, 2023 11:39 pm Před rokem jsem stylem pokusu rozchodil zásuvky od TPlinku P110 které jsem postupně spouštěl díky nod-redu ve victronu. ale katuálně zjistuji že už to nějak nefunguje, bohužel neumím zjistit proč.
TPLink letos v aktualizaci firmware zásuvek změnil komunikační protokol. A ten modul do Node-RED na to není aktualizovaný. Proto to přestalo fungovat. Jediné řešení je po zakoupení zásuvky zakázat ihned automatickou aktualizaci firmware od TPLink.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek