Problém s čínským měničem EASUN

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

Chtěl jsem tím vypínat bojler když by měnič ztrácel napětí z panelů aby ho neohříval z baterek, aby byly nabité na noc. Taky aby bojler nejel v bypassu. Low voltage disconnect vv manuálu nemám.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
vašek
Příspěvky: 12
Registrován: sob srp 29, 2020 12:28 pm
Lokalita: Okolí Nymburka
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1.5
Kapacita baterie [kWh]: 4.0kWh
Bydliště: Nymburk

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od vašek »

Ahoj. Bojler vypínám -blokuju jinak. Používám kybosuv regulátor. Ten vyřadí regulaci v závislosti na U baterie. Plus proudový snímač na vstupu do "krabice" a časové relé. Krabici prochází proud z DS přes měnič , na to reaguje proudový snimač vypne a zapne časové telé . To odpiná napájení regulace kybose. Ještě tomu pomahá pomocné relé měniče.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od bokser01 »

Co je nejjednodušší je zásuvka z časovačem, v 10h dopo zapne ohřev a třeba v 16h ho sama vypne. Čas si nastavíš jak potřebuješ. Já to doma posunul trošku vejš a mám v rozvaděči sonoff relé s firmware tasmota které ovládá stýkač bojleru. Před sonofem s tasmotou je ještě jeden pro možnosti odstavení automatiky na dálku kdyby se dělo něco nekalého.

V raspberry co čte data z měniče mám scriptík který si vezme nějaké parametry jako napětí akku a směr toku proudu a jeho velikost + aktuální odběr na měniči. No relé se sepne v 9 ráno a měnič do ohřevu zasahuje pouze pokud by šel moc velký proud z baterie, padlo hodně dolů napětí a nebo překročil odběr na měniči 2kw. Funguje to perfektně. Dříve jsem si hrál s nějakou tou triakovou regulací ale to jsem postupně zavrhl. Jediném kdy ji momentálně používám, je když potřebuju třeba prát ale chci zároveň i mít zaplý ohřev vody. Tak nastavím na regulaci ručně třeba do bojleru 700w a funguju. (mám 3kw měnič)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

jo...na ten časovač taky myslím, dám ho tam a budu mezitím na žárovce sledovat jak fuguje a za jakých podmínek přepíná ten dry contact.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od Soban »

Tak já tam mám proudové relé, časovač a světelný senzor :-)

Proudové relé odpojí bojler pokud je tam větší zátěž jak 1000W (mám to pověšené na 3.2kW měniči a jsou tam pračka a v zimě topení.

Časovým relé spínám bojler přes den 3x natvrdo aby se ohříval i když málo svítí a večer byl nahřát. no a světelný senzor ho připíná když panely dávají tak i mimo nastavené časy.

A když je baterka na 25V tak se měnič přepne do bypasu, druhý co napájí barák tak se přepíná až při 24V.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od sisdale »

mirekcafa píše:Chtěl jsem tím vypínat bojler když by měnič ztrácel napětí z panelů aby ho neohříval z baterek, aby byly nabité na noc. Taky aby bojler nejel v bypassu. Low voltage disconnect vv manuálu nemám.
Takhle dry contact nefunguje, je urceny ke spousteni generatoru, kdyz baterie maji nizke napeti. Dle manualu k SMX-II muzes ty hodnoty menit, kdyz mas "User defined" typ baterie. Ten low voltage disconnect je tam vedeny pod parametrem 14 Battery under voltage alarm, ten high voltage reconnect je tam vedeny pod parametrem 35 Battery undervoltage recovery point.

Nicmene jak pisi ostatni, funkci, kterou chces tim neudelas. Ja spinam stykac na bojleru z Rasberry PI na zaklade hodnot, ktere vycitam z invertoru, bms, atd. Ma to pak vyhody, ze muzes ridit spinani bojleru na zaklade jakychkoliv kombinaci podminek.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od PetrDubi »

mirekcafa:
Je to jednoduchý - buď budeš mít k měniči připojený nadřazený systém (například HA nebo něco jiného) a nebo nějaký mikropočítač jako esp nebo arduino a ten bude tahat z měniče údaje a na jejich základě bude něco ovládat.
To co chceš ty, prostě takovýhle levný měniče neumí (a většinou ani ty dražší - vím jenom o Victronu a to tam možná musí mít i Cerbo).
Prostě pro automatizaci musíš mít v tvém případě něco jiného, co to bude řídit.

Ps: s těma tvýma požadavkama a nápadama jak ten provoz vylepšit stejně budeš budeš muset brzo jít do něčeho takového :D
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od rottenkiwi »

JAk pise Petr, urobit system s ESP32 + ADS1115 + ACS758 + delice napatia + x-rele+stykacov,
cena riesenia pod 12 €, pajkovanie 5 min, programovanie 15 min.
Prepokladany cas fungovania nad 100 000 hodin.
A uz z toho ESP, ked tam dam BLE alebo MQTT alebo AJAX, alebo JSON
alebo logging do FS na tom ESP / 3 - 12 MB / max., tak uz to hodim do
NODERED + InFLux + GRAFANY a mam ovladanie a monitoring vsetkeho.

Na node + in + gr staci nejaky kontajner / docker /
alebo pouzijem RPI a mam riesenie so 4.5 W spotreby.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

rottenkiwi: týýý, jo.....já jsem starej dědek, všechno co popisuješ je pro mě španělská vesnice :lol: :lol: :lol:
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od rottenkiwi »

Vek je len cislo, je jedno ci clovek pajkuje nieco 15 alebo 60 rocny, ukarat
treba lepsiu lupu alebo mikrospok a torchu vodky aby sa ruky netriasli. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

Zkusím to s programovacíma hodinama, jak píše boxer, a pokud to nebude vyhovovat tak jsem koukal na ten solar assistant, to je zřejmě hotový a jen k zapnutí. Učit se nové věci se mi moc nechce
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

Na stránkách Easun EU zveřejnili doporučené zapojení a zřejmě i vyřešení nuláku..
připojení diagram.jpg
230v evropa diagram.jpg
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od kuzmod »

>> jaroslavlzicar
Procitam tuto diskuzi a nevidim vysledek - podarilo se opravit problem s EASUN iSOLAR SMW 8kW?
Ostatni jsou s timto menicem spokojeni?
Diky za info
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

o Easunech se víc píše na polských forech a FB, já mám SMX II 5,6 KW a při prvním spuštění mi odešlo něco s baterkami ( asi moje chyba, příliš jsem pospíchal se spuštěním)takže nejde provoz na baterky. Reklamace uznána ale čekám skoro dva měsíce na novou desku. Zatím mi to ohřívá bojlery spůsobem že když chybí z panelů tak si to docucne ze sítě. Přetoky jsem zatím nezaznamenal. Do baráku to pustím až s novou deskou.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od Franta2776 »

kuzmod píše:>> jaroslavlzicar
Procitam tuto diskuzi a nevidim vysledek - podarilo se opravit problem s EASUN iSOLAR SMW 8kW?
Ostatni jsou s timto menicem spokojeni?
Diky za info
Já mám Easunů ve svém okolí 5ks a všechny funguji.Nejstarši více než 2 roky. K poškození došlo pouze vlastní blbostí a to se povedlo opravit.
Střeva jsou u těchto levných měničů podobný.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od mirekcafa »

Franto dal bys mi tip na někoho kdo by to opravil?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od Franta2776 »

Nikoho neznám.Opravoval jsem to sám, samostudium na youtube.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Jusufs
Příspěvky: 41
Registrován: čtv zář 27, 2018 4:05 pm

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od Jusufs »

Dobry den, znamy ma naistalovany invertor Easun iSolar 8KW s dvomi stringami a ma pripojenie na grid. Nema ZIADNE AKUMULATORY !
System sa nenastartuje a ukazuje prikon/vyrobu ? 0.1kW, co odpoveda vlastnej spotrebe menica.
Myslim si, ze je to preto, ze system ocakava pripojenu bateriu a kedze ziadna pripojena nie je, tak nenastaruje.

Menic ma tri rezimy, ale nikde sme nenasli definiciu systemu bez akumulatora. Priorita vystupu (aj nabijania) by mala byt solar-grid.

Kde sa prosim cez obsluzny panel/aplikaciu nastavuje konfiguracia BEZ BATERKY ?
Dakujeme za kazdu radu a pomoc.
easun-IsolarSWM8KW.jpg
Overview.jpg
Settings.jpg
SUb.jpg
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od rva »

Není moc offgrid měničů, které pracují bez baterie. Co říká návod?
V nějakém vidím, že
bez baterie
bez baterie
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Problém s čínským měničem EASUN

Příspěvek od PetrDubi »

Ten měnič umí bez baterie pouze režim ongrid, takže s přetokama (z principu to ani jinak být nemůže)!
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek