Chránič typu B

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

Tak to narážím na to SHELLY, které měří každou fázi, nicméně pouze s jednou nulou. Nejspíše tam bude problém.
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Migel »

Za kazdym prud.chranicom samostatny N mostik ktory nieje s nicim prepojeny
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

mihlit píše:Ty máš na vstupu i výstupu u všech těch chráničů nulový vodič spojený? Jestli jo, tak takhle to fakt fungovat nebude. Chránič zjednodušeně hlídá, že jestli proud, co jde po fázi do spotřebiče, je stejný, který jde po nuláku ze spotřebiče zpět. Pokud to spojíš paralelně, tak se ten proud rozdělí, nebude to souhlasit a chránič vyhodí. Tam, kde vezmeš fázi pro ten okruh, tak stejně vezmeš nulák pro ten okruh. A musí to být přesně, tedy nemůžeš vzít fázi za jističem s nulovým vodičem z můstku před chráničem nebo z jiného chrániče.

https://elektrika.cz/data/clanky/zdroje ... o-chranice
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... h-chranicu
Na vstupu může být jedna nula... víceméně musí. Jinak to udělat nejde. Pochopil jsem, že to je dle prvního zapojení špatně, tak jsem to zkusil i jako samostatné okruhy, což už píšu v mém prvním příspěvku a taky se to vyhazovalo.
Že by to ovlivňovalo ten spojený vstup?
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Migel »

Vystup N s chranica uz nespajas s nicim
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

Mogul píše:Tak to narážím na to SHELLY, které měří každou fázi, nicméně pouze s jednou nulou. Nejspíše tam bude problém.
Toto vyřeším zapojením na nulu před chrániče. Ikdyž potom to zase nebude dle norem, pač to nebude chráněný... No to je teda prekérka :-)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Soban »

Co nechápeš že vývody L i N za chráničem nesmí být s ničím spojené jenom na spotřebič!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

Soban píše:Co nechápeš že vývody L i N za chráničem nesmí být s ničím spojené jenom na spotřebič!
I bez Tvého arogantního příspěvku jsem to už pochopil při psaní v mém prvním příspěvku.
Řeším ovšem problém, že mě to vyhazuje i při oddělených nulákách.

Lépe čti a pak reaguj !
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Soban »

Tak to potom tak nemáš!

Musíš najít kde to máš spojeno.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Migel »

Pomohla by mozno schema ako to mas zapojene teda...
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Chránič typu B

Příspěvek od cipis »

Nejak v tom plaves ...
Merak nepotrebujes chranit, chranis az urcite zasuvkove okruhy. Chladnicku take nechranis. A u svetel musis mit zase ty obloukove ochrany.

Kdyz uz zminujes normu, tak ty vodice nemas poznacene.
Nejlepe vse vytrhat, draty ukoncit na radovych svorkovnicich, popsanych, pak teprve tahat na jednotlive prvky. U toho urcite najdes, kde mas pospojovane nuly za chranicem.

Mogul píše:
Toto vyřeším zapojením na nulu před chrániče. Ikdyž potom to zase nebude dle norem, pač to nebude chráněný... No to je teda prekérka :-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chránič typu B

Příspěvek od mihlit »

Mogul píše:Na vstupu může být jedna nula... víceméně musí. Jinak to udělat nejde. ...
Věřšina chráničů funguje i "vzhůru nohama" když prohodíš vstup a výstup (vždy obojí, L i N), přestože ne každý výrobce to explicitně povoluje. Bez schématu jsem nechtěl dešifrovávat tu fotku, kde je reálně vstup a kde výstup. Jen to bylo pro konstatování, že spojené jsou obě strany, což je očividně špatně.

Nejlépe ale nakreslit schéma. Z hlediska shelly, tak měření můžeš dát na vstupní stranu chrániče.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Chránič typu B

Příspěvek od stano22 »

Odpoj si N "privod" z chranicov a zmeraj odpor medzi N-N-N za chráničmi.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

Všem díky.

Problém nalezen. Tím, že jsem to měl vše na můstku, tak se to řešit nemuselo, ale jak jsem rozdělil nuláky na samostatné větve, tak to začalo vyhazovat.
A příčina?
Neoznačené okruhy ! To zmínil Cipis a víceméně se trefil do pomyslného středu terče. Když jsem zapojoval okruhy samostatně, tak držely. Jak jsem zapojil společně první a druhý, tak se začaly vyhazovat. A důvodem byla prohozená nula mezi okruhama. Bah... taková chujovina. Nebyla tedy nikde spojená nula, ale propojovaly se špatné okruhy. Už to stačilo, aby se chrániče navzájem vyhazovali.

Takže jsem našel správné nuly ke správným fázím a už to fičí.

Rada pro samouky... označovat si okruhy a kabely :-)

Já myslel, že to bude mnohem zapeklitější a ona to taková banální chybka.

Ještě jednou díky. A věřím, že i tohle by mohlo nějakým těm samoukům v podobných "neřešitelných problémech" v budoucnu pomoci.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

mihlit píše:
Mogul píše:Na vstupu může být jedna nula... víceméně musí. Jinak to udělat nejde. ...
Věřšina chráničů funguje i "vzhůru nohama" když prohodíš vstup a výstup (vždy obojí, L i N), přestože ne každý výrobce to explicitně povoluje. Bez schématu jsem nechtěl dešifrovávat tu fotku, kde je reálně vstup a kde výstup. Jen to bylo pro konstatování, že spojené jsou obě strany, což je očividně špatně.

Nejlépe ale nakreslit schéma. Z hlediska shelly, tak měření můžeš dát na vstupní stranu chrániče.
Tohle mě taky napadlo, i když je značení přímo na chrániči, což je vidět i na fotce na výstupu. Přesto jsem se raději kouknul na stránky výrobku, jestli tam není nějaký chyták a nebyl. Měl jsem zapojeno už od začátku dobře - myšlena pozice L a N.

Měl jsem za to, že každý spotřebič by se měl chránit. Proto zmiňuji normy. Shelly se chránit nemusí? Vždyť tam manipuluješ jak s fázema, tak i s nulou. A víceméně i to je spotřebič. Hlavně pod proudem. I tady si můžeš šáhnout ...
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

cipis píše:Nejak v tom plaves ...
Merak nepotrebujes chranit, chranis az urcite zasuvkove okruhy. Chladnicku take nechranis. A u svetel musis mit zase ty obloukove ochrany.

Mogul píše:
Toto vyřeším zapojením na nulu před chrániče. Ikdyž potom to zase nebude dle norem, pač to nebude chráněný... No to je teda prekérka :-)

Chladničku chráním, protože je v chráněné zásuvce :-) To už je ale slovíčkaření.
O shelly píši v předešlém příspěvku. Fakt se nemusí chránit, když si na to můžeš šáhnout? Nechráníme spotřebiče, ale sebe, ne?

Obloukové ochrany? Heh ... tak to fakt nemám. Koukám, že se musím ještě hodně dovzdělávat. Je potřeba i na LED světla?
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Chránič typu B

Příspěvek od stano22 »

Mozes si siahnut na shelly? To ano, ale nieje to spotrebic s volnym privodom, v rozvadzaci by sa nemal sprtat hocikto (neznale, nepoucene osoby). To nieje ako chytit do ruky fen v kupelni. Imho, 3F RCD pred shelly by Ti to vyriesil, ale to uz je overkill. AFDD ochrany su fajn do drevodomov, inde som to este pouzite snad nevidel (co sa tyka kategorie stavieb rodinny dom). Taktiez nemam vedomost, ze by pouzitie AFDD striktne odporucala niektora norma, alebo ze by RT namietal pri nepouziti (ano, norma NEPRIKAZUJE ale ODPORUCA).
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

stano22 píše:Mozes si siahnut na shelly? To ano, ale nieje to spotrebic s volnym privodom, v rozvadzaci by sa nemal sprtat hocikto (neznale, nepoucene osoby). To nieje ako chytit do ruky fen v kupelni. Imho, 3F RCD pred shelly by Ti to vyriesil, ale to uz je overkill. AFDD ochrany su fajn do drevodomov, inde som to este pouzite snad nevidel (co sa tyka kategorie stavieb rodinny dom). Taktiez nemam vedomost, ze by pouzitie AFDD striktne odporucala niektora norma, alebo ze by RT namietal pri nepouziti (ano, norma NEPRIKAZUJE ale ODPORUCA).
Při určitým výrobku máš asi pravdu. Takové Shelly 3EM je skutečně jen v rozvaděči a kouká pouze přední část. Tam už by to asi "chráněné" být nemuselo.
Ale co takové Shelly Pro 3EM ? Tam už se to spojuje FTP kabelem vedoucím do dalších zařízení (PC, Switch...) a to už může doputovat až k Tobě. Třeba skrze to PC. Jsem laik, takže vidím všechno černě a všude, kde je nějaký drátek, tak vidím potenciální cestičku nechtěného proudu :-) Nejspíše jen schíza :-)

No za to AFDD je to taky pořádná sumička :-(
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Chránič typu B

Příspěvek od stano22 »

Shelly pro 3EM predsa nie je galvanicky spojené na tri fázy.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

stano22 píše:Shelly pro 3EM predsa nie je galvanicky spojené na tri fázy.
No tahají se do toho všechny tři fáze včetně nuly. Stejně jako do 3EM. Jak je to uvnitř netuším. No a všechny tři fáze s nulou v tak malinkatý krabičce na tak malém prostoru... no neboj se toho .-)
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Chránič typu B

Příspěvek od stano22 »

Ved obe verzie pouzivaju na meranie prudovy transformator (tzn. obojok), ani jedna nieje galvanicky spojena s troma fazami. Alebo som nepochopil, o co ti ide?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek