Cena ohřevu TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Cena ohřevu TUV

Příspěvek od lzahradil »

Aktuálně mám možnost využívat ohřev TUV pomocí plynu (průtokový ohřev) a současně pomocí elektriky (bojler).

Bojler jsem zatím využíval jen doplňkově v době kdy FVE vyráběla dostatek. Jeho výstup TUV nebyl napevno napojen do domovního rozvodu. Aktuálně jej mám už připojen a tak mohu používat jak plyn tak elektriku.
Stačí si vybrat správnou manipulací "kohoutů"

Zajímala by mě cena, co vyjde levněji.
Pokud bojler (120L) napustím studenou vodou z vrtu, pustím elektriku, tak změřím jednoduše kolik kW tam nateklo než se to ohřeje na požadovanou teplotu.
U plynu mi to tak jednoduché nepřijde, protože se voda ohřívá průtokově. To jedině že bych ji napustil do toho boileru abych ji jentak nepustil do kanálu a mohl ji dále použít.

Jde mi o to, co je levnější za předpokladu že by FV nejela a rozhodl jsem se natápět bojler i z DS.
Teplé vody moc velkou spotřebu nemám. Je to teda tak, že bojler se nahřeje a pak si přihřejvá když mu to povolím.
U plynu je to tak, že každé otevření kohoutku teplé vody se spustí plyn a daný průtok ohřívá.
Jakou má teda spotřebu plynu na určité množství vody nevím. Toho bych se rád dopátral aby se dala určit cena.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od jahodovák »

sice ne pohodlně ale přibližně dy to šlo změřit pokud máš možnost zjistit přesný objem vody a nekolísá moc výstupní teplota napustit větší objem vody do vany,ihned zjistit množství a teplotu té vody a spotřebu plynu,poté se pěkně vybahnit v té vodě,takže nepřijde nazmar a přibližně podle míry přesnosti se dozvíš výsledek.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od thomas.007 »

Tak dá se to celkem přesně spočítat třeba zde:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody
Ohřev vody elektřinou je prakticky se 100% účinností, ale pokud se nahřívá v bojleru, tak dochází k tepelným ztrátám, které vychází jak z velikosti bojleru, tak z konstrukce (tvar) a kvality izolace.
Info zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 489#p75489

Pokud je ohřev vody plynem průtokový, tak je to lepší volba než elektřinou nahřívat bojler. Uvedu příklad u sebe, mám 1kW.h spotřeby plynu za 6Kč, protože účinnost přeměny v teplo je cca. 90%, tak vzroste cena na cca. 7Kč/1kWh. Elektřinu mám v NT 7Kč/1kWh. Rychlým okem to vypadá, jako by to bylo tedy jedno, ale není, protože u průtokového ohřevu plynem nepočítám tepelnou ztrátu bojleru, která bývá okolo 1-2kWh za 24 hodin.

Za mě, pokud je hnusně jako bylo dnes, tak raději využít průtokový ohřev plynem, protože pokud mi stačí na osprchování ohřev jen 2kWh, tak bojler mi sežere tu samou energii jen na to, aby nevychladnul, kdežto vodu z ohřevu plynem se v klidu osprchuji ;-)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

Ono by to mělo jít přepočítat přes kWh.
100l vody z 10°C na 55°C ohřeješ za hodinu pomocí 5,3 kWh elektriky nebo 5,6 kWh plynu.
Účinnost plynu je o 5 procentních bodů (98% vs 93%) horší.
Průtokáč má výhodu v tom, že ohřeje vodu jen kterou potřebuješ, nicméně regulace teploty většinou stojí za hovno, takže toho plynu se spotřebuje beztak o něco více. Elektřinou zase ohříváš tu stejnou vodu i několikrát, když to v bojleru zchládne.

Kolik máš cenu za kWh z plynu a kolik z elektriky? Oboje vládní strop?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mam kombinaciu 2 bojlery seriovo + prietokovy ohrievac.

1. bojler napr. nahrejem na 25 *C druhy na 30 *C
a este 2 kW prietokovym to v pripade pouzitia dohrejem na 39 *C.

Ak je slnko, tak sa to nahreje aj na 50 - 60 *C, ale aj straty su ine ako pri 30 *C vode.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od lzahradil »

Já to beru z toho pohledu, že FV i když je hnusné počasí (pokud zrovna není sníh na panelech) tak přecejen něco vyrobí.
Když bych i tím málem co to vyrobí dorovnával tepelnou ztrátu v bojleru, voda by tam mohla být stále teplá a tepelná ztráta se dorovnala k hodnotě ohřevu vody průtokem. Tzn mohlo by to vyjít nastejno.

Pokud je rozdíl 5.3 vs. 5.6 kWh mezi elektrikou a plynem, mohlo by se mi vyplatit plynový kohout zavřít a platit jen za elektriku. Přesně tohoto se chci dopídit.

Vládních stropů u el. i plynu asi nedosahuju. Já vlastně ani nevím. Asi jsem moc spořivej :) Vyznat se v těch jejich vyúčtováních.... Oni nemůžou napsat jednoduše celkovou cenu za kWh a vše rozhazujou do dalších položek..
Všici křičí jak nemají z čeho platit a mě bude ČEZ vracet 16tis.
Plyn mi teda zdražil. Zálohu mám 2810kč a od 15.3 koukám že mám platit 6000. Proto řeším zda se vyplatí jeho spotřebu nahradit spotřebou elektriky kde si dokážu přilepšit pomocí FVE
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

Tak si nech přes infolinku poslat aktuální. Já teď dva dny zkoumal, jak to mám s cenou plynu u innogy, no a nevykoumal jsem to :D Za to jsem zjistil, že na bytě mám stav na plynoměru menší, než oni mají uvedený loni při přepisu. Našel jsem v mailech tu žádost, a tam to mám dobře, tak to někde dodrbali oni :)

Elektřina jde zjistit, kolik stojí, Eon to posílá dobře, byť samozřejmě bez těch regulovaných složek, ale to se dá dohledat na eru.

Tak jak tak stále vychází, že kWh z plynu je 2x levnější než z elektriky. Takže i při nižší účinnosti to furt vyjde levněji dohřát plynem než elektrikou z DS. Samozřejmě za předpokladu, že tam není věčný plamínek a že to funguje dobře, a ne že máš chvilku horkou a chvilku studenou, jak fungovaly karmy celá desetiletí ...
Jednu chvíli jsem uvažoval i o plynovém akumulačním bojleru, to jsou ty Qantum nebo co to bylo za značku, ale nakonec jsem se rozmyslel. Smysl to má tam, kde je plyn, kde je trubka a uzávěr a dá se to připojit bez plynaře. Protože návštěva řemeslníka tohoto typu je na několik víc tisíc, nehledě na to, že když se někdo začne vyptávat na projekt (kvůli odběru či kvůli vzdálenosti víc jak 7 metrů), tak to zavání dalšíma tisícovkama. Plus pořizovačka bojleru, takže je za to pak nejspíš i několik let dohřívání elektrikou ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od kybos »

Pokud plynem i topíš, bude cena jedné kWh nižší, než kdybys jen ohříval vodu. Záleží tedy na tom v jakém objemu se jednotlivé energie nakupují. Je potřeba vzít v úvahu také to, jak se pro danou energii uplatní paušální platby. Pokud bys ale použil tepelné čerpadlo napájené elektrickou energií na ohřev vody, budou provozní náklady zase výrazně jiné. Je zapotřebí vzít v úvahu také amortizaci investic vložených do zdroje tepla.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od lzahradil »

Ano, plynem i topím.
když se podívám na poslední vyúčtování tak u plynu mám spotřebu:
4/2020: 15931
4/2021: 10273
4/2022: 14957
Produkt: plyn Standard, třída TDD: DOM2

ve vyúčtování je pak detailní struktura po měsících kde znázorňují spotřebu, kterou ovšem nevím odkud si vycucali. Stav plynoměru si fakt každý měsíc nezapisuju.

Ale to odbočujeme od tématu.
Tzn podle vás se vyplatí plyn dále používat i pro ohřev vody v případě že bych měl bojler nahřívat z DS. V létě kdy je energie dost je to jasné a pojede se z bojleru.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

Vzhledem k tomu, že topíš, a hlavně to máš funkční, tak bych to tak nechal.
A nemůžeš si to přepojit tak, že budeš mít ten plynový průtokáč na výstupu toho bojleru, co je krmený FV?

Jinak ta křivka spotřeby je podle mne na základě x měření y domácností, no a z toho udělají nějaký průměr. Ono je to vesměs u všech podobné, kdy se to používá a jak.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od lzahradil »

cipis píše:A nemůžeš si to přepojit tak, že budeš mít ten plynový průtokáč na výstupu toho bojleru, co je krmený FV?
to klidně můžu, není v tom žádný problém. Původní myšlenka i realizace taková byla. Že bych vodu z bojleru hnal přes kotel a elektronikou bych hlídal teplotu která by vyřadila ohřev TUV v kotli v případě že by bylo dostatečně nahřáto. Resp tam na to je kdyžtak i svorkovnice pro čidlo zásobníku.

Ale, viz. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=8821 kde se probírala rezavá voda z bojleru. Myslel jsem že to takhle teče z boileru (předtím to přece nedělalo..) ale nakonec jsem zjistil že jak pouštím horkou vodu do cest kudy dříve tekla kotlem studená (vstup), tak že to ty trubky "čistí" od usazené rzi :)

Časem se to sice zlepšovalo ale problém byl ten, že trasa od bojleru se přes kotel značně prodloužila, voda se přes studenej výměník ještě ochladila a při puštění vody nějakou dobu trvalo než začala z kohoutku téct teplá.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

Ajo, já myslel, že máš průtokáč v koupelně nad vanou, jak to bylo dříve běžné. A ne, že je to vlastně kotel ve sklepě či kde ... To trochu mění situaci ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od kybos »

lzahradil píše:Ano, plynem i topím.
když se podívám na poslední vyúčtování tak u plynu mám spotřebu:
4/2020: 15931
4/2021: 10273
4/2022: 14957
Produkt: plyn Standard, třída TDD: DOM2

ve vyúčtování je pak detailní struktura po měsících kde znázorňují spotřebu, kterou ovšem nevím odkud si vycucali. Stav plynoměru si fakt každý měsíc nezapisuju.
Pokud chceš vědět, kolik aktuálně platíš, tak by bylo vhodné zažádat o mimořádné vyúčtování k nějakému konkrétnímu datu s udaným samoodečtem a to jak u elektřiny tak i u plynu abys mohl srovnávat. U obou produktů podělíš celkovou cenu na faktuře množstvím dodaných kWh a budeš mít jasno v aktuálních cenách energie (minimálně do dalšího zdražení). Z takových hodnot se potom dá vycházet pro porovnání ekonomické výhodnosti jednotlivých variant. Ještě v tom může hrát roli to, pokud máš někde sjednanou fixaci ceny, jelikož změna otopné soustavy se obvykle dělá na delší časový horizont.
1.89, 7.56 a 15 MWh (vařím, ohřívám vodu, topím) jsou u plynu hranice, kde se obvykle lámou ceny. Teď, v období zastropování, to bude asi poněkud jinak. Viz například ceník ČEZu.
ceny plynu.jpg
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od Soban »

Já jsem karmu odstavil a pořídil 80l dražice.

Sice teď jsou připojené na DS protože FVE nedává 6kWh co bych potřeboval denně aby to uživilo bojler a domácnost.

Průtokový ohřívač se z mého pohledu neoplatí, mám sice moratop, ale ještě starý typ s věčným plamínkem a jenom ten plamínek sežere plyn za 300,-kč za měsíc!

Jinak jsem to měřil a počítal a manželka se koupala já opisoval stav plynoměru, jindy měřil spotřebu elektřiny.

A došel jsem k tomu že kdybych měl vše zaplatit tak to vychází +- stejně, je tu jedno ale u elektrického bojleru mi to přes léto bude krmit FVE takže přes léto náklady na teplou vodu 0 takže vlastně bych měl používáním dražic ušetřit.

Jinak pokud máte karmu kde nehoří věčný plamínek tak to asi bude v zimě jedno a v létě elektrický bojler na FVE.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od lzahradil »

Já mám aktuálně turbokotel Junkers. Když by měl někdo nějaké náhradní díly, dejte vědět :) Už jsem na něm opravoval tolik věcí, jen části s plynem se vyhejbám. Z plynu mám respekt. Ostatní mi cizí není. Potřeboval bych alespoň tu plastovou část oběhového čerpadla, klidně bez motoru a zrovna jak na potvoru můj model nikdo nemá.

Tzn topení do radiátorů a průtokový ohřev užitkové vody.
Kotel už má ale svá léta a bude chtít vyměnit. A vzhledem k tomu že turbokotle se již nesmí nově instalovat, budu muset jít cestou kotle kondenzačního.
A proč to řeším.
Zatím nevím jaký kotel vybrat. Ale pokud bych měl vyřešen ohřev TUV pomocí bojleru. Tzn v zimě případně z DS a přes léto jen z FVE, tak by mi stačil kotel pouze na vytápění do radiátorů a nemusela by se řešit varianta kombinovaného, který v případě kondenzačního ani nevím zda existuje bez externího úložiště pro TUV. Moc jsem zatím nepátral.
To nastane až v létě. Teď do topení sahat nechci.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od kyocera »

Pro Izahradil. Před nákupem nového kondenzačního kotle jsem zjištoval od opraváře, jak na tom kondenzační kotle
jsou co se týče poruchovosti a ceny náhradních dílů . Z toho vyšel dobře kotel české značky.
Pro topení i ohřev externího zásobníku je to označení Therm 14KDZN . Jako externí bojler mám Dražice stacionární kombinovaný, tedy jedna elektro patrona 2,2kW + výměnná spirála pro napojení kotle této značky . V zimě je tedy režim topení + ohřev vody. Název kotle bez potřeby externího bojleru , jen topení je Therm 14KDN. V minulosti jsem plyn používal na topení od září do dubna a ještě obyčejný plynový kotel. Nově plyn potřebuji jen od listopadu do únoru. Zbytek topné sezony je to topení nově dřevem + ohřev vody z fotovoltaiky . V minulosti jsem plynem celoročně ohříval vodu i v létě, bylo to levnější jako fotovoltaika. V minulosti byla 1kWh z plynu kolem 90 haléřů . Dnes je ale ohřev vody levnější přes FV. Plyn se na střeše nevyrobí elektřina ano. Pokud by plyn nebyl vůbec, stačilo by i dřevo na celou topnou sezonu a v zimě ohřev vody z DS. Ale zatím i v zimě je levnější ohřev vody plynem než elektřinou z DS.
Doba topení plynem se mně významně zkrátila a i kondenzační režim je úspora. Nákupem českého kotle a českého výrobce bojlerů podpoříte české firmy , český průmysl.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

To není tak jednoduché, s tou výměnou kotle. Ono to není jen o kotli, ale také o otopné soustavě.
Jestli je to samotížka s otevřenou expanzkou, s rourama od kamen a starýma radiátorama, tak je to na výměnu i tohoto.

My jsme proto koupili zase Destilu, co není kondenzační, ale splňuje limity. Má to kontrolu spalování plus cosi dalšího, jde tam kabel od čidla v komínu. Napojení 1:1, nic jsem neměnil. Naše otopná soustava by nepřežila jakékoliv natlakování, které vyžadují kondenzační kotle, tehdy nám ve firmě nebyli schopni garantovat, že to ta naše soustava vydrží, ale sehnali ten nový kotel.

Ad Soban a karma - přesně, jak jsem psal, jestli to je ten starý vergl s věčným plamínkem, tak tím se neušetří nic.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od lzahradil »

Omlouvám se za odmlku, poprvé mě zamořila nemoc takovým způsobem že jsem se nezmohl na nic jiného než spánek.

Z příspěvků které tu píšete mi vychází to, že ohřev užitkové vody se vyplatí v zimě provádět plynem namísto elektřiny z DS.
To je víceméně to, co jsem potřeboval zjistit pro variantu že bude nutné plynový kotel díky jeho stáří vymenit.

Má aktuální situace

Plynový turbokotel (Junkers ZWE24-4 MFA) - žádný věčný plamínek. Zajištuje v zimě topení do klasických radiátorů (pokud netopím v krbu) a ohřev TUV

Bojler Dražice 120L zajišťuje ohřev TUV v době kdy je slunce dostatek. Stačí nastavit správně ventily a jde ohřev vody mimo plynový kotel přímo z bojleru.

A teď se zeptám ještě jinak a právě na období kdy nesvítí. Jsou bojlery které mají více vstupů/výstupů. (kombinované) Tzn klasický bojler a pak jsou např dva vývody které jsou napojené na teplovodivou spirálu. která je uvnitř bojleru a nahřejvá vodu. Chápu to tak, že voda v bojleru je ohřáta přenosem tepla z dané spirály která je napojena kam ? Např jako radiátor topení? Dražice uvádějí že by tam mělo jít max 110°C a 1MPa
Vyplatí se jít touto cestou, aby byla voda v bojleru ohřáta v rámci vytápění topením? Bude to dostačující nebo se jedná jen o předehřev aby se nespotřebovalo tolik el.energie ?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

Kdysi dávno to měl takto kolega, a dokonce jsem zjistil, že i my doma, ale tehdy jsem o tom neměl ani ponětí. U nás ten bojler zreznul dřív, než jsem se k tomu dostal já :)
Ale kolega v práci tvrdil, že takto ohříval TUV i v létě (kdy topil kotel jen do té spirály), a měl nižší cenu za ohřev než podobná domácnost, co ohřívala elektricky. Nemám tušení, jaký byl před 25 lety poměr ceny plynu a elektřiny. Tedy to znamená, že na to stačil jen plyn.

Teoreticky, pokud se to zapojí na zpátečku, tak to bude asi lepší než honit tu vodu přímo kotlem, co se spotřebovává, viz. ta rez.
Pokud máš teda v topení odpovídající tlak, tak bych do toho asi šel. Předpokládám, že výkon té spirály bude zlomek výkonu celého topení, no a když už jede, tak proč to nevyužít.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od JiříK »

Z hlediska plynového kotle je had v bojleru jen další radiátor. Teplota v bojleru je téměř totožná s teplotou topné vody.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek