Cena ohřevu TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od bublich »

lzahradil píše: A teď se zeptám ještě jinak a právě na období kdy nesvítí. Jsou bojlery které mají více vstupů/výstupů. (kombinované) Tzn klasický bojler a pak jsou např dva vývody které jsou napojené na teplovodivou spirálu. která je uvnitř bojleru a nahřejvá vodu. Chápu to tak, že voda v bojleru je ohřáta přenosem tepla z dané spirály která je napojena kam ? Např jako radiátor topení? Dražice uvádějí že by tam mělo jít max 110°C a 1MPa
Vyplatí se jít touto cestou, aby byla voda v bojleru ohřáta v rámci vytápění topením? Bude to dostačující nebo se jedná jen o předehřev aby se nespotřebovalo tolik el.energie ?
Ano,bojler je zapojen jako radiátor (ve svislém je topný meandr,vodorovné se dělají dvojplášťové) topná voda v něm nahřívá užitkovouJá to mám napojené na krbovou vložku s výměníkem.V topné sezoně je teplá voda prakticky "zadarmo".Mám již druhý-teď Dražice,ten první vydržel 25 let (o tom si teď již můžeme nechat zdát).Akorát je třeba po topné sezoně,když bojler přejde na elektriku,ventilama ho odpojit od topné soustavy aby naopak nenatápěl do radiátorů.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od kyocera »

Pro Izahradil, cipis a další.
V příspěvku zde jsem uvedl u názvy kondenzačních kotlů a kriterium výběru.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 73#p191391
V minulosti přepočtem energie z plynu byl plyn minimálně 2,5x levnější než elektřina. Uvedl jsem v
minulosti cen 1kWh plynu okolo 90hal. Stále platí, že 1m3 plynu má přepočet 10,5 kWh energii co můžete využívat
na porovnání s elektřinou . V současné době je plyn zastropovaný na polovině ceny elektrické energie.
Aby byla nízká cena za plyn je potřeba i určitá spotřeba na topení plynem, proto 4 měsíce v roce plynem
i topím. Kondenzační kotel Therm 14KDZN má samostatný vývod pro kombinovaný bojler. Kotel Therm 14KDZN
má také letní a zimní režim. Tuto možnost nevyužívám, ale je možnost nastavit např. v létě, že je ohřívaný
jen kombinovaný bojler, ale topení je odstavené. V zimním režimu je možnost nastavit jinou teplotu
pro topení do radiátorů a jinou teplotu pro ohřev bojleru. Kombinovaný bojler si můžeme představit jako radiátor
v bojleru plus elektro spirála na ohřev vody FV. K tomu co psal cipis, jiné kriterium
pro výběr kotle jako je spolehlivost a cena náhradních dílů mně nenapadá. Cipis píše o kotli Destila, Měl
jsem tento atmosferický stacionární kotel Destila 7kW v minulosti a k tomu i staré bídné 30 roků staré rozvody
v uzavřeném systému, kde už závity v rozvodech topné soustavy byly prožrané a maximální
tlak v otopné soustavě mohl být jen 0,6 baru. To atmosferický kotel Destila umožnil, protože nemá tlakové
čidlo vody v uzavřeném systému. Proto byla nutná i rekonstrukce 30 roků starých rozvodů za nové měděné lisované . Stacionární kotel Destila měl v přerušovači tahu teplotní čidlo jak píše cipis, ale to čidlo jen zajištuje optimální spalování jen aby byla splněna norma
oxidů co jdou do komínu. Atmosferický kotel Destila není kondenzační a nezaručuje nejvyšší možnou úsporu jako
kotle kondenzační. Kotel Therm 14KDZN má tlakové čidlo vody uzavřeného systému s doporučeným tlakem uzavřeného systému 1,2 baru. Vypínač tlakového čidla v tomto kotli je 0,8 baru. Příspěvek je o ceně ohřevu vody, přesto níže
dávám odkaz Youtube Kalabis, kde jsou instruktážní videa i na napojování trubek lisováním nebo starší způsob
cínováním. Na základě instruktážních videí jsem si pak pořídil za 10X nižší cenu z Německa lisovací hydraulické kleště se
všemi ocelovými matricemi pro lisování různých druhů trubek, pro různé průměry , takže v menším rozsahu si mohu udělat nějaké věci i sám a nečekat na firmu, která není ochotna vzít malou zakázku. Zde
je odkaz na instruktážní videa.
https://www.youtube.com/@AlesKalabis-OBCHOD-VTP-CZ
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od cipis »

Asi to bude zajímat i ostatní, odkaz na ty kleště by prosím tě byl? Tady za to chtějí nekřesťanské peníze, a půjčovna také není zrovna za hubičku. Je fakt, že si to člověk v klidu nařeže, naohýbá, poskládá, a pak to má za chvilku stisknuté. Potřebuji samozřejmě kleště, které jsou jako nůžky, aby to stisklo fitinku u zdi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Cena ohřevu TUV

Příspěvek od kyocera »

Dám níže nějaký odkaz, ale netvrdím, že ten odkaz je přesně to co jsem kupoval bud koncem roku 2021 nebo začátkem 2022.Šlo to z Německa DHL i když původ je čína. Jen dopředu uvádím, že u zdi fitinku nestisknou . Hydraulika má robusní pouzdro a tak stisknou cca 25mm -30mm ode zdi.
Ale pokud potřebujete spoj u zdi, někdy je to možné zalisovat volně v prostoru a pak do zdi prostrčit již zalisovaný
předem připravený spoj.
/ Dohledat se dá i jiný tvar lisovacího zakončení něco jako nůžky , co stisknou i u zdi. /
Platil jsem tehdy 137USD za vše dohromady a bylo k tomu 8 lisovacích matricí a ty lisovací matrice jsem konzultoval s panem Kalabisem
co dělal instruktážní videa a zakoupil jsem 8ks matrice takové co se používají nejčastěji. Možná jsem zakoupil podle jiného odkazu ale pro představu a narychlo jsem našel odkaz zde
https://de.aliexpress.com/item/10050028 ... 77443905_0
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek