Balancování článků LIFePo4

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od PetrDubi »

gupa píše:Jen technická otázka, co se stane s regulátorem citlivým na odpojenou baterii, když odejde pojistka od baterie?
Odejde s tou pojistkou vstříc romantickému západu slunce? ;)

Pokud je regulátor citlivý na odpojení baterie, tak je tu vždycky reálná šance že buď odejde nebo dojde k částečnému poškození nějakých součástek, které povede v budoucnu k totální nefunkčnosti. 4x to může projít bez problémů a po páte nebo třeba za půl roku budeš mít najednou z regulátoru pěkné těžítko..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Soban »

Takže pokud chápu správně tak epever při odpojení baterky je v pohodě, takže nechápu potom co se tu řeší.

Jinak mám taky BMS se stykačema 2 kousky a není problém když ten stykač vypne na jedné baterce, prostě mi tam jeden článek vyletěl při nabíjení stykač vypnul a jelo se na jednu baterku a asi jak se vybíjela tak se pak ta druhá zase sama zapnula - kdy netuším pouze zpětně jsem to zjišťoval protože v logu BMS bylo odpojení na přepětí článku.

Na to konto jsem snížil nabíjecí napětí na 27.4V aby se ty články měly čas srovnat - vybalancovat a dnes jsem to zvednul spět na 27.6V protože to vypadá že už je to OK články už neujíždí.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

Hmm,
tak jsem tady rozpoutal pěknou diskusi :-)
K odpovědím, které jsem vyvolal od včera:

> neřeším že mi BMS vypíná. zkoumám jak být připraven na vypnutí kdyby nastalo (z důvodu ochrany Traceru)
> hodnoty v BMS jsou nastaveny správně (max/min napětí sestavy i článků)
> hodnoty v Traceru a Střídači nastaveny správně (kvůli vytvoření SOC dokonce ještě konzervativněji - nikdy nedojde k dosažení koncových hodnot nastavených v BMS a s velkou rezervou)

Poznatky mě vyplývající z vašich odpovědí
> baterie je dražší jak nabíječ (to respektuji)
> není jisté, že Tracer zdechne a nebo to vydrží (a rozhodně mu to neprospívá)
> pravděpodobně se mu nic nestane i když to výrobce nedoporučuje (víra podložená zkušeností ;) )
> náhle odpojenou baterii nahradí (asi) okamžitá spotřeba na Střídači
> riziko poškození při odpojení je výrazně větší při plném oslunění a intenzivním nabíjení
> někteří z nás nesnášejí jiná než oficiální řešení (nic ve zlém, chápu, nestandard není jistota)

> BMS JBD může vypnout při zastavení odběru (třeba v zimě)
to je asi jediný technický poznatek, který jsem zatím NETUŠIL
(český návod k ní je tak primitivní, že v něm není prakticky nic kromě popisu zapojení)
Z toho plyne:
Trvale připojený nabíječ Tracer bere energii ke svému provozu ze své bateriové strany, tedy v noci, při tmě, z baterie. tento malý odběr (je opravdu maličký) by měl BMSce stačit aby neprovedla odpojení.

Tím bych to asi uzavřel.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od cipis »

Co ma spolecneho pripadne neoficialni reseni s naprostou hovadinou?
Zde i jinde sis urcite uz precetl, ze k pripadnemu poskozeni muze dojit pri odpojeni vystupu regulatoru pri jeho plnem zatizeni. Tedy jediny pripad, kdy se to takto stane, tak je velky pruser. A pak si uz muzes vybrat, jestli odejde "jen" blbej regl anebo ti treba vyhori barak. Jestli uz se musela odpojit BMSka, tak je pro to sakra duvod. A s oficialitou nebo neoficialitou to nema co do cineni.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od rva »

Máme tu několik řešení, jak bezpečně vypnout elektrárnu, když se BMS rozhodne odpojit baterii.
1. Hardwarové - sleduje se stav BMS a když BMS vypne nabíjení nebo vybíjení, tak se namísto toho odpojí nejprve FV panely, pak třeba DS a až nakonec se odpojí baterie
2. Softwarové - BMS je sledováno třeba až jako komponenta v chytré domácnosti a když chce odpojit baterie, tak chytrá domácnost opět nejprve odpojí fv panely, přepne barák na DS a až nakonec odpojí baterie.
3. Použitím vhodné BMS - ta už v sobě má možnosti jak neprve odpojit FV panely.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od stano22 »

rva: ad bod 3 - napríklad ktoré sú to?

Nie je štvrtá možnosť olovo paralelne?
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od rva »

Zkušenost nemám s žádnou takovou. Ale očekával bych, že u jednotek typu "GWL/ELERIX EXM-BMS-Basic " https://www.i4wifi.cz/cs/284034-gwl-ele ... -bms-basic by se nějaký výstup dal nastavit aby před odpojením baterie odpojil fv panely.
Paralelně olovo asi funguje, jak bude potřeba získat informaci, že BMS odpojilo hlavní baterii, aby to pak neběželo týden jen na olovo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Atman »

Ten elerix mám dvojmo, na každej 280Ah sade jeden, mám k tomu sadu relátok normálnych aj bistabilných. Mám to pozapájané tak, že pri podpätí nejakého článku pod 3,1V vypne stykač na výstupe multiplusu ( multiplus I nemá vzdialené vypnutie) a blackout ma upozorní dostatočne. Multiplus padne do režimu sondáže raz za dve sekundy, vtedy žerie jednotky wat a nehrozí nejaké ďalšie vybitie.
Smerom dohora zase mi najprv vypne pri dosiahnutí 3,55V na nejakom článku 2xrelé na dva MPPT čo majú vzdialené ovládanie(victrony smartsolar 250/85 a 150/100) a ak pretrváva nejakých myslím 15s, prepne následne malé bistabilné relé, čo ovláda silové 48V DC bistabilné relé elerix ktoré je zapojené na výstupe mppt 10/35. Je to tak, lebo tieto malé victron mppt nemajú vzdialené ovládanie. A pre ochranu toho mppt tam zostáva trvalo pripojené malé 4x olovo zo zabezpečovačiek. Až raz mppt 150/35 umrie, dám tam 150/45, to už má externý vypínač a zruším DC relé aj olovo.
Bolo pre mňa jednoduchšie to riešiť takto na výstupe, ako zháňať (drahé) DC relé na 150V.
Batériu teda neodpájam nikdy.
Pri vyrovnávaní Lifepo4 raz ročne na jeseň len nastavím hornú hranicu na 3,6V, dorovnám a vrátim všetko späť.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od PetrDubi »

Třeba já monitoruju obě BMS a podle SOC a napětí na článku s nejvyšším a nejnižším napětí měním nabíjecí proud a napětí (při nabíjení) nebo vypnu měnič (při vybíjení).
Výsledkem je, že se při nabíjení v posledních 10% snižuje maximální proud do baterky (ze 120 přes 80,60,40,20 a 10A - poslední dvě hodnoty jsou pouze podle napětí a ne podle SOC, když začne nějaký článek ustřelovat) a pokud je baterka nabitá (teče do ní už jenom minimální proud a baterka má 55V nebo nějaký článek přesáhne 3,5V), tak se sníží nabíjecí napětí z 55V na 53,6V.
Při vybíjení se vypne měnič když je baterka vybitá na nastavené SOC nebo když se nejvybitější článek dostane na 3V.
Díky tomu nemá BMS za běžného provozu šanci se vypnout, protože předcházím hraničním hodnotám a BMS opravdu hlídá až ty krajní meze kdyby všechno selhalo.

Od začátku února mám zapojené paralaně dva packy, jeden má starší 200A JBD BMS od Mivy se stykačem a novější má 150A JBD BMS bez stykače. Za celou dobu se mi ta stykačová kvůli nečinnosti vypnula jenom jednou, protože má při paralelním provozu menší proudy a její měření ukazuje proudy až od 2A výš (a to jsem to zjistil stejně až podle hlášení, že se jedna BMS vypnula), takže jsem tu druhou BMS vypnul vypínačem, stykač naskočil, zapnul jsem vypínač a jelo se dál (kdybych to nechal, tak při nabíjení druhý den by se zase zapnula sama).
Jednou se mi na začátku ta nová BMS vypnula kvůli maximálnímu napětí na nejnabitějším článku (3,65V) při větším nabíjecím proudu, takže jsem doplnil ty nabíjecí proudy 10 a 20A a od té doby napětí nepřekračuje 3,55V a to ještě jenom občas a je to mžikové, než zareaguje nabíjecí regulátor v měniči.
Je pravda, že dokud řídil nabíjení měnič podle napětí celé baterie, tak občas ustřelovalo napětí na nejnabitějším článku i přes 3,6V (když hodně svítilo) a někdy se blížilo ke 3,65V.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od pibi »

rva píše:Máme tu několik řešení, jak bezpečně vypnout elektrárnu, když se BMS rozhodne odpojit baterii.
1. Hardwarové - sleduje se stav BMS a když BMS vypne nabíjení nebo vybíjení, tak se namísto toho odpojí nejprve FV panely, pak třeba DS a až nakonec se odpojí baterie
2. Softwarové - BMS je sledováno třeba až jako komponenta v chytré domácnosti a když chce odpojit baterie, tak chytrá domácnost opět nejprve odpojí fv panely, přepne barák na DS a až nakonec odpojí baterie.
3. Použitím vhodné BMS - ta už v sobě má možnosti jak neprve odpojit FV panely.
4. Použití kvalitních regulátorů, např Victron snáší odpojení akumulátorů bez problémů. *batt* :yes:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
nycco
Příspěvky: 45
Registrován: pát dub 08, 2022 1:36 pm

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od nycco »

rva píše:Máme tu několik řešení, jak bezpečně vypnout elektrárnu, když se BMS rozhodne odpojit baterii.
1. Hardwarové - sleduje se stav BMS a když BMS vypne nabíjení nebo vybíjení, tak se namísto toho odpojí nejprve FV panely, pak třeba DS a až nakonec se odpojí baterie
2. Softwarové - BMS je sledováno třeba až jako komponenta v chytré domácnosti a když chce odpojit baterie, tak chytrá domácnost opět nejprve odpojí fv panely, přepne barák na DS a až nakonec odpojí baterie.
3. Použitím vhodné BMS - ta už v sobě má možnosti jak neprve odpojit FV panely.
mam dva samostatne 5kw systemy s nizkonapěťovymi stringy, celkem 16 stringů, (8kw na regl) všechny jedou přes 200A dc ssr, u každého packu baterií je jbd bms která mi odepne stringy v případě že se třeba přebije článek, u mě přes leto běžný jev jelikož provozuji jiz 9 leté lifepo4 a mam nastavenu hodnotu na 3.65v odpojení, funguje to parádně uz dva roky, problem může být s odpinanim vysokonapetových stringů kde jede celý výkon na jeden string, ja prakticky odpinam max 1200w na jednom stringu, vše jsem to takhle planoval od počátku a jsem spokojen,.... jeste pro doplneni, ja řídím podle napětí baterií všechny stringy, takže se spínají jen podle potřebného výkonu , ale v případě poruchy článku bms odpojí minus pol takže vše najednou
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Martin P »

Ve své FVE mám dvě sady 280Ah baterií od mivvy s BMSkami 200A koupenými tamtéž. Na BMSkách jsem na svorkovnici proklemoval oba dráty od "zapalování". Jejich funkci chápu tak, že indikují "zapnutí zapalování", to jest klíček ve spínací skříňce (kontakt sepnut). A v případě, že je obvod rozpojen BMSka v případě že není odběr baterii odpojí a uspí se (aby "nesežrala" dlouhodobě odstavenou baterii). Proklemováním BMSce říkám "klíček je v zapalování, nevypínej, pojedeme".
Baterie mám nainstalované od listopadu 22, proklemování jsem provedl hned při instalaci a nezaznamenal jsem jediný výpadek.
IMG_20230816_122755.jpg
IMG_20230816_122731.jpg
Pak mám ještě dvě sady starších LiFePo4 baterií, vybavených BMSkami s vyrážecími cívkami na jističích.

Dále mám k bateriím paralelně připojené 200Ah olovo. Jako záchrannou brzdu.
IMG_20230816_122820.jpg
To už je slabší, proto ho časem plánuji nahradit olověnou baterií (ještě nevím jestli novou, nebo repasovanou z VZV) o kapacitě tak 400 až 600Ah. Tady se mi líbí možnost instalovat po jednotlivých článcích po 2V s tím, že uvažuji instalovat článků 23. Jelikož mám nabíjecí napětí 54,8V a udržovací 54V mi při 23 článcích vychází lepší napětí na článek olověné baterie.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Soban »

Chápeš to špatně.

Ano je to ke klíčku ovšem když ty kontakty spojíš tak je baterka zapnutá jak je odběr nebo nabíjení je to OK.

Ovšem jak baterka nebude mít odběr tak se po nastaveném čase co je v BMS vypne. Jde nastavit maximálně 65535s normálně mám dojem je tam 65000s takže po 18h nečinnosti se stykač vypne.

Samozřejmě jak bude odběr tak se zase zapne.

Což se u FVE neprojeví protože buď je odběr nebo se nabíjí - jedině snad v zimě by to mohlo blbnout.

Když tu klemu odstraníš tak se stykač vypne a i když by byl odběr tak se nezapne.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

Tak to je zajímavé.
Na BMS jsou 3 dvoupólové konektory
1-UART, tedy sériový prot (asi)
2-další komunikační port, průmyslový
3-čínsky popsáno -- to ono ?

Český návod od Mivvy je opravdu stručný. Mohli by na tom zapracovat.
Ještě že při nastavování v mobilní apce, když je přístup na web, chodí nápověda - sice anglická (pro mě to znamená přepisovat do překladače) a čínská, ale je tam.
Přílohy
20230618_130815047-BMS-Vyvody.jpg
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

Tak jo - v popis je opravdu, že je to zapínací/vypínací port.
1-UART sériový port
2-RS485 sériový port
3-konektor ON/OFF
konektor rozpojen - normally open (obvod otevřený)
konektor zkratován - normally closed (obvod uzavřený)
podle návodu se zkratováním zařízení zapne, žádné další vysvětlení tam není kromě toho, že konektor může být trvale propojen smyčkou vodiče.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Soban »

Ale ono nic jiného netřeba....

Konektor spojíš a baterka je zapnuta a jak bude odběr stykač sepne když není rozepne.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek