Zatížení konstrukce - kolik ?

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
obe001
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 23, 2022 8:35 am
Lokalita: Praha

Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od obe001 »

Zdravím,

rád bych vás tady požádal o doporučení/zkušenosti se zatížení konstrukce pro solární panely.

Mám plochou střechu ve sklonu 3 stupně a plánuji tam umístit FVE o výkonu 9,96 kWp. Mělo by se jednat o dvě "stříšky" (orientace východ-západ) o sklonu 15 stupňů, v řadě 6 panelů.(panel 1,75 x 1,15 - JA SOLAR JAM54S30-415 Wp)

Na střeše je dřevěná konstrukce s OSB s hydroizolační folií.

Jak bych měl konstrukci přitížit?

Někde čtu 45 kg/panel (enviczech), někde 100 kg/panel - vzhledem k tomu, že se jedná o stříšky - uzavřenou konstrukci (boky konstrukce nikoliv), nevím jak to přitížit...... Děkuji ta tipy.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od cipis »

Tady žádný tip nepomůže.
Potřebuješ statika, který ti to vypočítá, z nosnosti střechy, sněhové oblasti, zatížení větrem atd.
Ona to není žádná prdel, když té střešní konstrukci naložíš, a přitom se počítalo "jen" s tíhou sněhu.
Střechu jako takovou bys měl mít spočítanou v projektu baráku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
obe001
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 23, 2022 8:35 am
Lokalita: Praha

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od obe001 »

Díky za rychlou reakci. Střecha je plochá a relativně malá.

Statik - výpočtem určil, že hraniční zatížení střechy je 55 kg/m2.

Když vezmu panely a konstrukci při ploše 68 m2 střechy jsem na ca. 12,2 kg/m2.

Koukal jsem na fotky různých realizací a většinou jsem viděl 2 ks dlažby na "nohu" konstrukce, což by bylo při mé konstrukce 7 nohou x 2 ks x 2 řady x 2 konstrukce = 56 ks dlažby, při ca. 16 kg/ks je celkem : ca. 900 kg + 850 kg (konstrukce a panely) = ca. 26 kg/m2 v ploše střechy.

Nevím jestli je to reálných nebo "málo" nebo "moc".

Budu se těšit na další reakce
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od PetrDubi »

A neměla by tohle řešit firma, která ti to bude celé dodávat a montovat?
Nebo chceš tvrdit, že ty sám si budeš montovat ostrovní fotovoltaiku o výkonu 9,96 kWp?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
obe001
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 23, 2022 8:35 am
Lokalita: Praha

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od obe001 »

Firma to řeší - chtěl jim ještě znát jiný názor.

Jde mi o to, že jsem váhově omezení možnostmi přitížení střechy, ale mám v okolí FVE, na stejné typu domu, které statiky neřešili atd. a zatížili konstrukci ca. 500 kg betonových dlaždic a neřeší to. Nerad bych něco poddimenzoval, ale zároveň nechci dát "na pocit" a střechu zbytečně přetěžovat.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od PetrDubi »

Tak ono to většinou udrží víc, než určí statik, ale je otázkou jak dlouho nebo kdy nastane nešťastná souhra okolností a dojde k přetížení a průšvihu..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od vla »

Asi by to chtělo uvádět nějaké relevantní údaje. zatížení konstrukce 500 kg betonu, proč ne, ale mělo by se vědět alespoň velikost, nebo spíš zatížení na m2. My máme střechu 1000 m2, (bytový dům), dát naní 500 kg betonu je jak když plivne.
Nemám rád tenhle stát.
obe001
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 23, 2022 8:35 am
Lokalita: Praha

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od obe001 »

vla píše:Asi by to chtělo uvádět nějaké relevantní údaje. zatížení konstrukce 500 kg betonu, proč ne, ale mělo by se vědět alespoň velikost, nebo spíš zatížení na m2. My máme střechu 1000 m2, (bytový dům), dát naní 500 kg betonu je jak když plivne.
Jistě - jedná se o menší rodinný dům. Vnitřní rozměr (mezi atikami - ze 3 stran) je ca. 68 m2. Vnější rozměr : 12 x 6,5 m.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od Martin P »

Pak je ještě možnost stříšky s panely umístit na nosníky zakotvené do atik. Pak se přitížení vlastní střechy nedotkne, neboť bude nosníky přenášeno přímo do zdí.
Tady si myslím by mohlo být výhodné udělat příhradový nosník přímo z konstrukce ve tvaru stříšky.
Ale to už bude muset spočítat statik. I se způsobem uložení/zakotvení do obvodové zdi a případným přitížením konstrukce.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Zatížení konstrukce - kolik ?

Příspěvek od bahora »

naklikej si co máš za zadání v https://www.renusol.com/en/ (registrace zdarma i výpočet) a vypočte ti to zátěž pro plochou střechu s 15°
Já mám na střeše aktuálně 7,5kWp a možná bude finálně 8,3kWp. Atika se zvedá až o 0,5m a zvedací konstrukce mi rozkládá zátěž do plochy. Výpočet udává cca 70-80kg zátěže na panel. toto u mne nestačí na koncových krajních panelech zvednutých o těch 0,5m takže tam je 150kg na panel, ale stojí zátěž defakto na obvodové nosné zdi. No a pak nezapomeň zavětrovat pro rozbití proudu vzduchu a odebrání jeho síly na konstrukci. Jednoduše řečeno, zaber za konstrukci a když se ti to pohne přidej s citem beton :) Ale záleží jakou máš střechu, já mám betonový potěr na škvárovém zásypu.

Další laická možnost, projdi si nabídky firem na rovnou střechu s 15° sklonem a podívej se do jejich katalogu jakou tam dávají zátěž. Je jich na netu celkem dost.

Kotvit do atiky fajn, ale max laminátovým izolátorem oddáleného hromosvodu, jinak asi nevyřešíš na malé střeše odestup od hromosvodu a oplechování atiky jako takové.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek