Malý ostrov na pokračování

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Ahoj,
Studuji FVE jen chvilku a tak jsem si usmyslel systém, který by asi vyhovoval mé představě.
Jsem elektrotechnik, ale s FV nemám žádnou zkušenost.

Sestava je do rodinného domu.
Primárně budu ohřívat vodu v boileru, sekundárně provoz vybraných spotřebičů, terciálně záloha do baterie. Bateriový provoz z počátku pouze pro zálohu oběhového čerpadla a plynového kotle (autobaterka).
Do budoucna 1 LiFePo blok (v tuto chvíli mimo rozpočet).
Do budoucna 2 další pole FV panelů a další baterka.

Panely ZDE 21 kusů 3x7 (mohlo by býti i 14 kusů 2x7)
Panely na společném výstupu odpojovač a přepěťová ochrana 500V.
Panely propojím s MPPS BEL. Ten na Výsupu 1 AC Boiler a na výstupu 2 DC (napětí z panelů) propojim s měničem.
Nechci nikam nic hlásit, takže potřebuji ostrov se zálohou z veřejné sítě.
Vytipoval jsem si Axpert MKS III nebo MKS IV.
Chtěl bych, abych měl do budoucna možnost rozšíření, případně i třífázového provozu.
Dává to takhle dohromady smysl?
Děkuji za názory
rva
Příspěvky: 3538
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od rva »

S autobaterkou (48V = 4*12V ) jenom na hraní, protože brzy odejde - v Axpertu je i tak potřeba nastavit nízký dobíjecí proud (autoolovo cca 1/10 kapacity).
I konstrukce na FV panely něco stojí - a to stejně, ať se jedná o panely staré nevýkonné (jako tady - 230Wp když byly nové), nebo se na ni dají modernější s vyšší účinností.
Může to být třeba začátek na vyzkoušení si jak vše funguje a později zvážit rozšíření pokrývající většinu spotřeby elektřiny. Tam by baterie měla kapacitou pokrývat alespoň noc.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od cipis »

Já bych to ještě promyslel. Než narvat tunu nevýkonných panelů na střechu na drahou konstrukci a pak si lámat hlavu s tím vším okolo, tak bych pro začátek vzal asi 6 těch starých vražd, připojil k tomu BEL na 1kW spirálu do bojleru a nechal to žít.
Až našetříš na větší systém, tak tohle pošleš do světa.

BEL má šílené dodací termíny, sice už má fw právě pro připojení těch regulátorů, ale furt je to takové splácané. Ve finále zjistíš, že ta teplá voda není absolutní priorita.

Uvedený postup zkoušela už řada lidí, byť to mělo pozitivní vliv (právě ten nový fw do BELu), tak to stejně dřív nebo později šlo pryč. A někteří si to i zavčasu rozmysleli, a tak mají doma v krabičce nesestavenou BEL stavebnici :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Moc děkuji za názory.
Jasně, já to tak beru, že je to na hraní a seznámení se s problematikou.
Vodu beru jako prioritu do té doby, než budu mít pořádný akumulátor. Jenomže to je minimálně dalších 50000 a ty teď nemám, tak abych tu energii užil, tak tam strkám tu vodu.
Jinak je mi jasné, že je to neefektivní. Celý den není nikdo doma, takže bych dokázal naprogramovat odložený start na pračce a sušičce a řekněme napájet lednici. To ale v sezóně nespotřebuje většinu energie z 5kWp elektrárny a jelikož nemám ten akumulátor, tak je tam akumulace do vody.
Jakmile bude LiFePo alespoň 5kWh tak budu přemýšlet jinak a vodu z toho vyhodím i s BELem. Popřípadě ten boiler připojím za Axpert jako poslední instanci po dobití baterie, aby se ta energie neztratila, ale nějak využila.
Tam si budu muset pohrát s nějakým Wattrouterem, nebo si něco postavím na Arduinu, to ještě uvidím, to je daleko.
BEL má aktuálně dodaci termín 10 týdnů a mám objednáno asi 2, tak zbývá 8 týdnů a já plánuji stavět na jaře.
Ještě k těm panelům. Tyhle mi dají 5 kWp za 20000, když koupím modernější, budu jich mít polovinu (což je dobré), ale dám za ně 40 - 50 000. Taková je moje úvaha. Možná není správná, panely jsem ještě nekoupil . . .

Mimochodem co TATO baterie?
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od cipis »

A matroš na upevnění na střechu jsi počítal? Že to je tak 2-3 tisíce na 1ks panelu? Tedy tě to vyjde víceméně na stejno? S tím, že na nové panely máš fakturu, záruku atd.?

Tohle je naprosto typický příklad, co se tu řešil x krát. Jestli kupuješ BEL, zapomeň na cokoliv dalšího.
BEL rovná se jen a pouze voda, nic dalšího nemá absolutně žádný smysl. A bez baterky je to už absolutní nesmysl.
Co ti udělá pračka/myčka/další spotřebiče, když ti přelítne po obloze mráček? Když se někdo vysprchuje a sepne termostat a tím pádem BEL odpojí DC výstup?

Zapomeň na to prostě, že tam něco využiješ dalšího, za levno a hned. Voda je levná. Ale jen na vodu. Tak si pro experiment poskládej 6 těch panelů, na vodu to bude bohatě stačit, doma ušetříš aspoň elektřinu a časem můžeš jít do plnohodnotného systému. Bez baterky a s touhle posloupností akorát vyhodíš naprosto zbytečně peníze za Axperta, kterého absolutně nevyužiješ. A Wattrouter jede s ongrid, ne s ostrovem, nicméně se dají postavit obyčejné a funkční vytěžovače.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Pawel »

Za kolik jsou ty panely? Určitě bych jich nezapojoval více jak 6S.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Díky Cipis, budu o tom přemýšlet.
Já mám teď rozpočet kolem 50k - 60K víc do toho teď nemůžu dát.
@Pawel Panely jsou 1700/ks nebo á1600*20 ks paleta mají být nějak nepoužitý, ale to může bejt kec samozřejmě.
INZERÁT
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Pawel »

Panel o 10 cm širší 410Wp za 4100. To může být výhoda při nedostatku míst a nižší ceny za konstrukci.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od sikec »

Je to trošku OT, ale jak moc je BEL náchylnej na tu horní hranici 430 V? Když to bude mít 435 V tak to shoří? Shoří jen nějaká pojistka nebo celý BEL pápá?

Cipis: A ještě se k tomu přiznáš, že je to OT ... Na regulátory atd. jsou jiná vlákna, včetně zmiňovaného BELu!
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Pawel »

Když výrobce napíše nepřekračovat max hodnotu napětí tak bych to nezkoušel. Určitě to neřeší pojistka protože ta reaguje na proud a ne na napětí. Na napětí reagují polovodiče a ty nejdou vyměnit jak pojistka.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Pawel píše:Panel o 10 cm širší 410Wp za 4100. To může být výhoda při nedostatku míst a nižší ceny za konstrukci.
to myslíš cenu bez daně, nebo jsem něco přehlédl?
Díky
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od FíraD »

vanilka
Příspěvky: 260
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od vanilka »

Přesně tyhle jsem v Argosu kupoval. Ale kdybych měl býval místo na instalaci, zvolil bych raději https://argos.cz/produkty/detail/234126 ... 6-mh-650wp . V přepočtu na Wp jsou výhodnější. Jen jsou to už vážně pořádný desky.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

HMMMMMM takže přehlédnul - děkuji
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Ještě mám trochu zmatek v těch režimech.
Snažil jsem se číst návod, ale nejsem si jist.
Moje představa je taková, že bude ten Axpert MKV III:
živit spotřebu a přebytky ukládat do baterií
když už nebude výroba, baterie se spotřebuje (do připojených, vybraných zařízení)
když už nebude baterie, budou ta vybraná zařízení spotřebovávat síť

Tak to je základ, to by asi šlo. No jenže já bych rád, třeba v létě, aby mi to nabilo baterku a udělalo vodu v bojleru, jenomže nechci, aby mi ten bojler dodělala síť . . .

To bude chtít ještě nějakou další chytristiku žejo?
Něco co by mi udělalo zálohovanou a nelálohovanou stranu?
Použít ten přepínací kontakt z Axperta na stakač k boileru?
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

vanilka píše:Přesně tyhle jsem v Argosu kupoval. Ale kdybych měl býval místo na instalaci, zvolil bych raději https://argos.cz/produkty/detail/234126 ... 6-mh-650wp . V přepočtu na Wp jsou výhodnější. Jen jsou to už vážně pořádný desky.
Ještě jednou moc děkuji za odpověď.
Přehodnotil jsem to a vyměřil jsem, že se mi těch 650Wp vejde na střechu 8
Myslel jsem si na Axpert KING II který má vysokonapěťový vstup.(8serie) Jenže prodejce mi to rozmlouvá na Axpert KING I.
Ten má vstupní napětí do 150V.
Při 45,58 V na panel je to max 3, ale se zimním přepočtu spíš 2Sx4P
Uměl by mi někdo vysvětlit výhody a nevýhody nízkonapěťového a vysokonapěťového vstupu?

Já to letmo spočetl a vychází mi to na svody od panelu na 72A a tím pádem dráty 25mm2
To mi zatím jako výhoda nepřijde, ale třeba to něco převáží.

Předem díky
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od kodl69 »

pokud to není daleko, tak do 80A stačí CY 16mm2... Ztráty při plným osvitu zas tam moc nemusíš řešit, když je slunka dost, stejně zůstane na střeše.
Za starých časů se běžně AYKY 4x16mm jistilo 100A pojistkama...
Jinak zkus hledat, řeší se to tady furt dokola. začal bych tím, že ČSN 22 2000-7-712/ed.2 - bezpečnost, do 120V Voc při -35°C není potřeba další opatření jako hlídač izolačního stavu, DC fi a pod... Už to za to stojí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

kodl69 píše:pokud to není daleko, tak do 80A stačí CY 16mm2... Ztráty při plným osvitu zas tam moc nemusíš řešit, když je slunka dost, stejně zůstane na střeše.
Za starých časů se běžně AYKY 4x16mm jistilo 100A pojistkama...
Jinak zkus hledat, řeší se to tady furt dokola. začal bych tím, že ČSN 22 2000-7-712/ed.2 - bezpečnost, do 120V Voc při -35°C není potřeba další opatření jako hlídač izolačního stavu, DC fi a pod... Už to za to stojí.
Moc díky,
já samozřejmě hledal, ale tu odpověď co hledám, jsem nenašel. Výhody - nevýhody (vysokonapěťový/nízkonapěťový)
Jinak je to u baterek, tam jsem našel jednoduchá vodítka, takže bych rád pořídil 48V
Asi se blbě ptám (vyhledávám)
Jinak ne, daleko to nebude celé vedení od panelů do baterek bude mít tak 5 m.
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od cipis »

Tak to se vyprdni na tlusté anakondy a jinej kabel, a hned to všechno dotáhni po těch 2-3 panelech dolů 6 a spoj to až za odpínači jednotlivých stringů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

cipis píše:Tak to se vyprdni na tlusté anakondy a jinej kabel, a hned to všechno dotáhni po těch 2-3 panelech dolů 6 a spoj to až za odpínači jednotlivých stringů.
No to taky není úplně hloupej nápad.
Když to rozdělím na dva stringy 2s2p na string, tak mi vyjde VOC=91V Ics=36,32A.
To by asi dávalo smysl a dás e to táhnout dvěma páry CYA 10mm2.
Koukám, že konektory a slučovače na 10mm2 kabel bude hoňka shánět, nevíte někdo jak se to dělá?
Sehnal jsem jen konektory.
No když to neseženu, tak to budu muset rozdělit na 2s4p stáhnout vše 6mm2 k měniči tam to dát pod jednu svorku.
Nebo si to sloučím v rozvaděči a budu pokračovat do měniče 6AVG 13mm2 jak doporučuje návod.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek