Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

youda píše:U mne zatim dobry, ikdyz dnes bylo fakt hnusne. Bojler i baterky se nabily, jen to trvalo mnohem dyl nez v predchozich dnech. Jinak sem se ale omezovat nemusel, pricucavat z DS nebylo treba. Uvidime co zitra.

PS: ale vcera vecer jsem si zatopil v krbu a vyplacnul se u TV, takze jsem vlastne pricucnul z drevniku :)
No to je dobrý :o Mně ve čtvrtek jela klima ze *sun* jak o život :lol:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No to vis, ne ze by to bylo skutecne potreba, ale mam proste rad teplo ohne, praskani dreva a ty cerveno-zlute plameny. Kdyz bezely prvni rady GameOfThrones, tak jsem se u toho rozvalil do kresla, v prave ruce mec, ktery mam jinak na zdi, v leve sklenicku cervenyho a bylo mi fajn.

Uz se tesim az bude snezit a ja se budu zas takhle vyhrivat.
20170101_202947_LLS.jpg
Naposledy upravil(a) youda dne ned zář 23, 2018 11:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Kdyz bude snezit, budes premyslet jak odmest co nejednoduseji snih z panelu ;-D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

youda píše:Vypadá to, že některé dny si prostě ani neuvařím kafe, natož konev čaje.
Ja myslim ze jo, a ne jedno. Kafe nebo caj uvareny na krbovkach byva obvykle uplne stejne luxusni, jako ten solarni. Oboji ma sve nezamenitelne kouzlo :wood: :))

(samozrejme dle konstrukce krbovek)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

S odmetanim snehu je to samozrejme pravda :D

V obyvaku to na vareni konstrukcne neni, leda na spekacky. Nastesti mam jeste krbovy kamna v pracovne, na tech se varit da, ale zatim jsem nezkousel ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Koľko A musím poslať do panelov, aby sa sneh roztopil, resp. šmykol sa dole ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

rottenkiwi píše:Koľko A musím poslať do panelov, aby sa sneh roztopil, resp. šmykol sa dole ?
Posilat do panelu neco? Vzdyt snih je vzdy to prvni co leti dolu z panelu jen co se trosku ukaze slunce. Samozrejme pokud nejsou panely naplocho. Mam pocit ze u youdy to bude stejne jak treba u me :))

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 894#p10891

Strecha jeste nic nevi, snih z panelu je davno dole. Bez zasahu metlou. Nicmene osobne mam vyrobeny ze zbylych dlouhych rovnych plastovych trubek pouzivanych bezne na odpad treba od umyvadla jakoby teleskopicky zhrnovac s ryzakem na konci.

Pouzito obvykle v nouzi tak 2x za zimu.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

No keď bude nejaký sneh v zime, ja to budem poctivo fotiť, kedy je panel na 100 %
bez snehu, lebo mám takú skúsenosť, že niekedy namrznutý drží celý deň
a nejde to ani s metličkou na auto, jedine vlažná voda alebo elektróny.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Podobně jako R.kiwi, když to přimrzne a je fakt hnusně, tak sníh z panelů nejde, a je tam klidně několik dní, sklon 42°.
Obvykle, když je okolo nuly a sněžení skončí do oběda, tak toho většina sjede, ale co přimrzne, to drží i druhej den...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Vypínání měničů v paralelním zapojení

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

jednou za čas se na fóru vyskytne dotaz, lze-li vypínat jeden z měničů, které jsou spojené v tandemu a navzájem spolu komunikují přes datové kabely. Primárním motivátorem bývá typicky snaha snížit noční spotřebu z baterií tím, že přes noc pojede jen jeden měnič. Podle výkonu dokáže jeden měnič v pohodě utáhnout ledničku, domácí drobotinu i mikrovlnku za účelem nezbytného půlnočního ohřevu klobásy s hořčicí.
Protože u každého typu (i modelu) měniče se tato funkce bude chovat jinak, rozhodl jsem se, že vyzkouším jak na tuto situaci reagují moje InfiniSolar Plus 5k. Abych mohl tento pokus provést, musel jsem do sestavy přidat druhý pojistkový odpojovač baterie, neboť v původním zapojení jsem měl jeden sdružený odpojovač, který měl sice dvě pojistky, ale oba měniče od baterie odpínal zároveň.

Přidání druhého pojistkového odpojovače, včetně soft-startu:
oez varius 00 softstart.JPG
oez varius 00.JPG
Přehledové schéma zapojení tandemu:
Infinisolar conceptual wiring.png
Pozorné oko si povšimne spojených pracovních vodičů N. V mém případě byla možnost bezpečného spojení N-in a N-out jednou z podmínek výběru obou strojů. Při paralelním spojení dvou strojů Infini se jeden sám označí jako MS-PAL, tedy master. Druhý měnič se automaticky označí jako SL-PAL, neboli slave. Rozložení master-slave si měniče určují samy, ale co jsem vypozoroval, tak v drtivé většině případů dopadne hlasování obou mých strojů vždy stejně.

Experiment #1: Vypnutí panelů, AC vstupu i výstupu, stím že baterie zůstane připojena.
U měniče "SL-PAL" jsem postupně vypnul panely, jistič výstupu MCB3 a jistič vstupu MCB1.
Baterie zůstala připojena.
Výsledek: Druhý měnič "MS-PAL" okamžitě převzal všechnu zátěž a nerušeně pokračoval v provozu.

Experiment #2: Opětové zapnutí panelů, AC vstupu i výstupu.
Výchozím stavem byl výsledek prvního pokusu.
Měnič původně odpojený od AC i panelů jsem opět připojil. Nejprve panely, pak MCB3 a nakonec MCB1.
Výsledek: Připojený měnič se okamžitě sfázoval, dokonce dříve než byl připojen MCB1. Uvnitř zacvakalo relé a zátěž se rovnoměrně rozložila přes oba měniče. Připojení MCB1 mělo už jen ten efekt, že na displeji se objevil symbol označující napětí na AC vstupu.

Nutno říct, že z pohledu úspory energie nemají pokusy 1 a 2 žádný přínos. Měnič odpojený od AC sice nevyrábí, ale jeho CPU pořád běží a sosá z baterky.

Experiment #3: Vypnutí panelů, AC vstupu, výstupu i odpojení od baterie.
U měniče "SL-PAL" jsem postupně vypnul panely, jistič výstupu MCB3, jistič vstupu MCB1 a nakonec i odpojovač baterie BD1.
Výsledek: Druhý měnič celou dobu pokračoval nerušeně v práci a převzal všechnu zátěž. Ovšem přesně do okamžiku, než jsem odpojil i bateri pomocí BD1. Ve chvíli, kdy na "SL-PAL" zhasnul po odpojení baterie displej, se přeživší "MS-PAL" okamžitě restartoval. Tím došlo k několika-vteřinovému výpadku napájení zátěže.

Experiment #4: Opětovné připojení vypnutého měniče.
Výchozím stavem je výsledek předchozího pokusu.
Připojil jsem nejprve baterii, poté panely a MCB3. Nakonec MCB1.
Výsledek: Připojený měnič se sfázoval ještě před připojením MCB1, zátěž se rovnoměrně rozložila přes oba měniče. Během připojování a rozložení zátěže nedošlo k restaru žádného z měničů, ani k výpadku napájení zátěže.

Závěr:
Efekt, kdy během úplného vypnutí SL-PAL dojde k restartu MS-PAL není uživatelsky příjemný. Výpadek napájení zátěže je sice krátký, ale přesto se jedná o několik sekund. Pokud bych neměl UPS, veškeré laboratorní IT krámy by se mi jistě restartovaly. Tak, jak je tato funkce implementována v InfiniSolar Plus 5k, pro mne asi nemá smysl provádět pravidelné noční vypínání jednoho z měničů. Nebyl by problém tento proces automatizovat, ale výpadek je nepříjemný a každodenní připojování/odpojování baterie asi také nebude z hlediska životnosti elektroniky to pravé ořechové. Co si představit dovedu, je takovéto odstavení jednoho Infini v prosinci a opětovné zapnutí někdy na konci ledna.


Informace pro budoucí stavitele FVE je ta, že z hlediska celoroční optimalizace noční spotřeby je prostě lepší:

A) Zvolit si do FVE takové měniče, které mají samy o sobě minimální odběr z baterií při nízké zátěži (takže asi Studer).

B) Eventuelně použít měniče, které mají velmi nízký odběr z baterie v nějakém "search mode" pokud není zapnut žádný AC spotřebič. Tak jako to umí například Victron. Pro noční spotřebiče jako je chytrá lednička, čistička odpadních vod atd. by se vyčlenil samostatný okruh napájený miniaturním měničem (cca 500W) s malou spotřebou. Zručnější uživatelé by mohli noční spotřebiče napájet rovnou DC z baterií.

C) Vybrat si takový typ měničů, které při úplném vypnutí části tandemu dokáží nerušeně pokračovat v práci. Bohužel, obávám se že tato informace není standardní součástí dokumentace výrobců a lze tak poměrně snadno šlápnout vedle.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

Paralelní spojení měničů mě láká nejen kvůli možnosti některý třeba v noci vypnout a šetřit tak energii, ale i proto, že přetížení skupiny nebude tak časté, jako když každý pracuje sám. Ale kvůli tomu, jak řešit (vzácné) přetížení při paralelním zapojení mám měniče stále samostatně.
Axperty si nepřisosávají, ale při přetížení se vypnou, nebo přepnou na DS (dle nastavení). U paralelního zapojení je pro naší domácnost vypnutí neakceptovatelné a ani přepnutí na DS by nefungovalo, protože ta jedna fáze by byla také přetížena a vypadl by hlavní jistič.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Cos myslel tím softstartem?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

To znáš, jen tomu neříkáš tak nadneseně :)

Soft-start

Dříve jsem baterii k měničům připojoval na hulváta. Fungovalo to, ale občas to trochu prsklo a opálilo kontakty nožových pojistek. Dle rad zkušenějších jsem tedy paralelně ke každému odpínači připojil žárovku (mám tam malé žárovky 230V 24W určené do horkovzdušné trouby). Před připojením baterie se tak kondenzátory měniče nabijí přes tyto žárovky, takže prskání se nekoná vůbec, nebo jen maličko.

Na té předchozí fotce s oběma rozebranými odpínači jsou žárovičky připojeny pomocí toho bílého káblíku. Ten OEZ je na to jak dělanej, protože mezi zadní stěnou a vnitřním krytem má ideální prostor na takové pomocné vedení. Dobře vidět je to na téhle fotce, kde je nasazena jen dolní polovina krytu, a je tak znát mezera mezi krytem a zadní stěnou:
OEZ Varius F00 A3.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Dobrý, já používám nožovku s odprovým drátem. Jak dosáhneš toho, aby se to seplo první?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Otocim zarovkou v zavitu, po smeru hodinovych rucicek :) Tim dosedne v objimce, jeji vlakno se nazhavi a za par vterin zhasne. V tu chvili uz je bezpecny sepnout paku odpinace.

Chtel jsem dat ke kazde zarovce vypinac, ale tohle mi nakonec uplne staci. Zas tak casto se to stejne nevypina.

Popravde receno by stacilo do toho 3 fazovyho odpinace osadit pojisku ktera by mela misto dratku zarovicku. Pak trochu upilovat kontakty skutecne pojistky. Tim by se zarovicka spinala vzdy jako prvni a odpinala jako posledni. Ale to uz je jen pro fajnsmekry ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo, muzes nam sdelit jakou dokazes v tak peknych dnecha chladnu mit vyuziti pro tvoji FV krytinu ;-). Myslim spotrebu kW/h za den ;-).
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj NoParasito,

ty mi snad koukáš přes rameno :) Zrovna jsem se rozepsal v samostatném vlákně, že jsem v pokušení přepojit na FVE i moje rozežrané podlahové topení: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 321#p78321

Bohužel, vyhřátí mojí zříceniny na trenýrkovou teplotu si v těchto dnech bere cca 40kWh každý den! Topení jsem tedy potupně přepnul na DS a špekuluji, jak to udělat, abych ho mohl krmit z FVE. Výkonu na střeše zatím zůstává hromada, ale je potřeba to nějak zautomatizovat :wall:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Pro představu: V grafu níže je žlutě vidět výkon, který v těchto dnech z panelů spotřebuji (cca 20kWh). Červeně jsem dokreslil přibližný výkon, který zůstává na střeše. Je to minimálně dalších 20-30kWh, které by se daly pustit do topení :idea:
vykon ktery zustal strese.png
A kdyby to topení nebyly jen pitomé dráty v podlaze, ale bylo by to tepelné čerpadýlko vzduch-vzduch s COP cca 3 (30kWh x 3 = 90kWh tepla), tak bych už nepotřeboval ani ty trenýrky. Jupí :celebrate4:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:....Červeně jsem dokreslil přibližný výkon, který zůstává na střeše. .....
Pořád jsem přemýšlel na co tak velkou instalaci, no a ona elektrická podlahovka. A střecha zahálí. To je tak na nějaký pořádný elektrický šok.
Té podlahovce přece musí být jedno zdali to bude sinus, či trapéz.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

A ja ti chtel napsat ze momentalne nevyuziji vice jak 50kw/h za den, jelikoz nemam pekne grafy tak jen elektromer, a jelikoz vstup z DS po poslednim orkanu mam vyplej tam mam jistotu ze je to jen z FV. A to mam cca 3-4 pracky denne, spiraly v radiatorech 2x1kw, 600w infrapanel 8-19hod, mycka 1x denne a to je cca.50kw/h. Jen tak dal ;-).
Ps.:doma jiz mam klimatizaci LG s koeficientem na topeni 1:5 tak jen se dokopat dopojit a muj dum bude s krbovkama i bez plynu ;-). A energetici nebudou mit co zrat ;-(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek