Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Rottenkiwi, vidím to podobně: pokud je cílem co nejrychlejší návratnost, pak je potřeba:

- vybalancovaný systém (což já nemám)
- maximální využití výroby (což já nemám)
- nasměrování výroby do něčeho co generuje zisk (což ehm..taky nemám)
- nestavět systém na extrémy jako je zamračeno či zima ale smířit se s tím, že ekonomicky výhodnější je raději v tyto dny vůbec elektřinu nevyrábět ani nepoužívat. Podobně to platí i v jiných oborech, kde prostě dává smysl vyřešit 80-90% rizik protože řešení těch zbylých pár procent je prostě nejdražších.

Podle mne kdyby se dodrželo vše výše, tak lze postavit i z nových komponent systém, který se splatí ještě v záruce.

Ale to tak nějak není mým cílem. Já si rád hraju a ještě raději mám pohodlí. Takže proto jsem předimenzoval panely i měniče. Předimenzoval bych i baterky, ale už teď žeru suchej chleba, takže to bude muset nějakou dobu počkat :cry:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ja bych Youdu nebral jako spatny vzor velikosti instalace, je to jen o tom kam to clovek chce dotahnout.
Nebral bych to za nevratnou investici, pokud clovek planuje poradne spotrebice
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Tieto myšlienky majú svoju hĺbku, šírku aj dĺžku, snáď až nekonečnú.

Nešlo by to viac rozvinúť ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

vlkazajac píše:Tieto myšlienky majú svoju hĺbku, šírku aj dĺžku, snáď až nekonečnú.
Nešlo by to viac rozvinúť ?
vlkazajac píše:...Dobre teda, došla Ti munícia a nepraješ si názor, ktorí je proti Tvojmu. Tahle laboratoř zdá se mi býti poněkud prapodivná. Nebudem Ťa viac trápiť.
vlkazajac píše:... nebudem Ti sem viac vstupovať, nech máš kľud pre prácu.
Milé děti,

pokud vám někdy bude vlk něco slibovat, vůbec mu nevěřte. Vlci totiž, narozdíl od Joudů, nedrží své slovo. Často je jim jejich karavan, plný olověných výparů, malý. A ani v zimě jim to asi moc nefuguje. Jak jinak si vysvětlit, že si tak často chtějí ohřát svou polívčičku u vás v domečku, že?
:home:

PS: Pokud někdo dvakrát napíše, že už přestane opruzovat, ale stejně se ještě třikrát vrátí, tak to něco vypovídá o jeho charakteru.

Váš Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Jouda, sklidni.
Nepýtal som sa Teba, odpoveď chcem od iného.

Nepísal som drýsty o opruzovaní, ale to, že Ti nebudem brať priestor pre Tvoju prácu, to držím.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Zklidni se Ty a už mi sem, prosím, nelez.
Díky
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

vlkazajac píše:You received a point from the sender of this message.
Points: 1
Comment: Takto so mnou jednať nebudeš, slušáku !
Click here to view the post.
Vlkzajac, děláš mi tu jen svinčík, nikdo to po Tobě nechce uklízet. Podívej se na sebe, jak jednáš s ostatnímy Ty. Výsměchy, urážky. Meleš jen svoje a cizí argumenty nechceš slyšet.

To se zase nelíbí mě.
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Tak už nemel. Chcem odpoveď od MOPARasito.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Vlkazajac: se ptas na co??? Co je dobre planovat za spotrebice?
Moje prezdivka je NOPARasito (slengove neparazitni - vzniklo z duvodu ponechani prostoru pro nase potomky)
Vcelku se na Youdove vlaknu nechovas pristojne ;-(.
Vlkazajac: tobe se asi nelibi, ze se na forum prihlasi nekdo, kdo se vypracoval na vcelku vykonny system, od ktereho nepozaduje navratnost a pokud ano tak pres spotrebice, ktere obnasi i troch presvedceni nez jen propocty, kde co jak, aby se vratilo. Samozrejme uspora je na miste, ale stejne to investuje clovek zpet do systemu ale na jinou polozku.
Pokud se se mnou chces dohadovat a prit nebo vysi.....rat, tak jsi na spatne adrese.
Ps. System jsem si nebudoval z poznatku nikoho, nemam vzor ke komu bych se chtel priblizit. Mam svuj cil a po tom muze byt kazdemu putna.
Forum je dle me o komunikaci, kde muzes zjistit jestli nahodou nemiris uplne mimo ;-(.
UF.:Tot vse a pekny vecer preji
A omlouvam se Youdovi za to ze se seru do jeho laboratore ;-).
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

"...Ja bych Youdu nebral jako spatny vzor velikosti instalace, je to jen o tom kam to clovek chce dotahnout.
Nebral bych to za nevratnou investici, pokud clovek planuje poradne spotrebice... "

Pýtam sa, ako súvisí veľkosť inštalácie s ambíciami. Je to výstrel do tmy, alebo to má znamenať, že si dám cieľ vo výkonnosti systému a cielene ho postavím ? Chýba mi akýkoľvek racionálny prvok ohľadne kvantifikácie, ktorú komentuješ.

Z druhej vety sa mi formuluje druhá otázka, ako si to zmapoval, vypočítal, odpozoroval alebo cucal z prsta ? Povedz, čo sú to poriadne spotrebiče a vysvetli, že sa ich napájanie z vlastného systému vráti oproti jestvujúcej a všadeprístupnej DS.

Ostatný koment ponechám bokom. Odpovedaj a neodvádzaj reč, prosím.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

1.,20kwp systém se mi jeví jako optimální na autonomní relativně bezúdržbový systém, u kterého když budeš mít možnost elektrovozů i ty budeš mít relativně připravené na provoz (v létě bez debat, zima podstatně horší) a tudíž slušná návratnost - příklad http://www.roznovan.cz/~kubis/models.php.
2.,pokud se bavíme o DS, tak bych typl, že i z tvých daní tak jako z mých jsou použité finanční prostředky na provoz těch co jsou závislý na DS a nemají sílu a chuť to změnit a pokud nesouhlasíš zkus začít u sebe, jestli je tvá priorita vyždímat ze systému maximum, nebo maximálně nebrat z DS i když je z tvých daní dotovaná.
Svůj systém rozšiřuju z 10kwp na 16kwp dle potřeby, takže uvidíme jestli také nedosáhnou Youdovi mety nebo ještě víc.
Pokud tobě vystačí třeba do 5kwp, blahopřeji seš šťastlivec nebo génius ve využití nekonečné sluneční energie.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Odvolávka na elektrovozy by bola OK, ale technické obtiaže sú, že ako píšeš, je sezónnosť a potom aj potreba dostatku batériových zdrojov. Keď som v práci a prídem domov po 15.-17. hodine, už toho moc nenabijem priamo do EV. Takže prečerpať z batérie do batérie. Čakal som aj iné využitie, ako v EV.

Možno som nedomyslel všetky súvislosti, ako Ty, ale DS je realitou a zostane ešte dlho. Ja presne tak, ako všetci na fóre - malý či veľký - už siahame po vznešených cieľoch, prinajmenšom šetriť fosílne zdroje. Či niekomu vystačí 5 kWp alebo nie, zostáva bohužiaľ naďalej predmetom debát, končiacich v šustí. Môže to stačiť pri určitej úrovni prijatého asketizmu, ale pre civilizovaný život väčšinou nie. Zakončil by som konštatovaním, že nie som Rothschild, aby som šiel nad ( snáď, človek nikdy nevie ) 5 kWp. Vratná investícia - to si ma v tomto bode určite presvedčil.
( Špekulácie o zhodnocovaní FV systému cez procesory vynecháme, že ? )

Ďakujem za odpoveď.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ještě ohledně vozu, je supr mít 2, jeden stojí a dobíjí a druhý přijíždí později a může také dobíjet dle priorit, kterej pojede druhý den, popřípadě napůlí kapacitu baterií popř. dodá uložiště , obousměrné toky by měly být realitou, elektrovozy také, pak ještě výhoda, nepoužitelné baterie z vozů budou mít třeba taky ještě 50% kapacity a z např 64Kwh baterie :-) by se doma udělalo dobré úložiště.
Já osobně vše chystám na tento scénář, DS je realitou v této podobě proč asi.
Hafo jsem zjistil, že když jsem byl na DS, vše byl časování na noční proud, a pohybové čidla, úsporky, Eco režimy myček, praček atd.
Toto se neděje, priorita je svití => jede vše a častěji.
Takže po velikosti instalace vznikne otázka na velikost kapacity a technologie baterie, čekat na starou z vozu může být i více jak 10let :-).
Jak jsem již někde uvedl, 20let se v tom patlám a pořád to roste. Kdy se to zastaví nevím.
Procesory myslíš Bitcoin? To jde mimo mě, já se živím rukama, který jsou řízené z hlavy.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé vědy, kolegové akademici,

jak jistě víte, věda je nákladná věc. Investice vložené do výzkumu se někdy vrátí násobně, jindy naopak skončí v černé díře. Jelikož Youda drží slovo, dohledal jsem faktury, tak jsem zde před časem slíbil:

Dosavadní náklady na výzkumný projekt Temelín:
  • panely, doprava.......................................267 206 Kč
    měniče, LAN karty, kryty svorkovnic, doprava....122 598 Kč
    baterie.................................................145 000 Kč
    profily, šrouby, držáky, úchyty, doprava..............55 925 Kč
    broušení tašek, montáž držáků a profilů............12 000 Kč
    přepěťovky, bateriové kabely, poštovné.............12 060 Kč
    solární kabely, poštovné................................5 379 Kč
    ______________________________________________________
    Celkem...............................................620 168 Kč
V ceně všech položek je již obsažena DPH 21%, takže stát byl patřičně nakrmen. Stejně tak není vynechána ani doprava materiálu, kterou zajišťovaly společnosti DB Schenker, TopTrans a Česká Pošta. Výše uvedený výčet ovšem neobsahuje náklady na drobnější položky, které buď nejsem schopen dohledat, nebo nedává smysl je přičítat na vrub projektu Temelín, jelikož by se pořídily tak jako tak. Například:
  • - elektrocentrála
    - monitoring
    - rozvaděče
    - elektroinstalační materiál, AC kabely
    - pojistkové odpojovače pro baterii
    - kabelka pro vedoucí stravovacího oddělení
Tuším, že úhrnem to bude cca 35 tis Kč.

Dosavadní výroba z projektu Temelín je cca 0.6 MWh. Zatím se tedy jedná o jednu z nejvyšších cen za megawatthodinu na světě! Na druhou stranu, ten falešný pocit částečné soběstačnosti, který mi Temelín poskytuje, je k nezaplacení :mrgreen:

Dosavadní AC výroba/spotřeba (kWh):
AC kWh to date.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3534
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

Toto jsou věci, které by se měly ukazovat každému, kdo chce FV elektrárnu proto, aby ušetřil.
A zároveň se jedná o věci, které by se neměly ukazovat manželce. Protože když ta si je převede na smysluplné věci typu dovolené u moře, bude chudák solárník bez večeře.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak urcite lze postavit i system za sto tisic, jehoz ROI bude zcela realna. Pokud je nekdo hodne sikovny, sem tam pouzije neco z vrakoviste nebo "pujcene" z blizke fabriky, pak lze postavit funkcni system skoro zadarmo. To ja ale neumim a radeji ani delat nechci...

Ovsem pozadavek na co nejvetsi sobestacnost proste nejakou investici vyzaduje a ROI v takovem pripade logicky nemuze byt moc dobra.

Co se tyce vedouci stravovaciho oddeleni, pouzivam firewall SonicWall, na kterem lze velmi snadno nastavit, ze z urcitych zarizeni nepujdou otvirat urcite stranky ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

youda píše: Zatím se tedy jedná o jednu z nejvyšších cen za megawatthodinu na světě! Na druhou stranu, ten falešný pocit částečné soběstačnosti, který mi Temelín poskytuje, je k nezaplacení :mrgreen:
Máš ve svých statistikách i nějakou takovou, která by zobrazovala poměr skutečně vyrobené energie k teoreticky maximálně vyrobitelné energii v daných podmínkách instalace? (Případně poměr nespotřebovaných přebytků k vyrobené energii?)
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:
youda píše: Zatím se tedy jedná o jednu z nejvyšších cen za megawatthodinu na světě! Na druhou stranu, ten falešný pocit částečné soběstačnosti, který mi Temelín poskytuje, je k nezaplacení :mrgreen:
Máš ve svých statistikách i nějakou takovou, která by zobrazovala poměr skutečně vyrobené energie k teoreticky maximálně vyrobitelné energii v daných podmínkách instalace? (Případně poměr nespotřebovaných přebytků k vyrobené energii?)
Kdyz by se youdovi povedlo posilat data na mypower, muzu mu to z jeho dat spocitat celkem presne :))
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

Trochu mne zarazilo srovnání Youdovy instalace s mou, kdy Youdova výroba z 10kWp za srpen byla nižší než moje výroba z 3kWp stringu za stejné období, při čemž svoji instalaci nepovažuji za optimální. Zajímalo by mne, zda je to způsobené ZSZ orientací nebo metodou řízení spotřeby.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Chlapi, ono je to spíše tím, že prostě nemám spotřebu. Teď to funguje tak, že ráno to nabije baterku, pak bojler a pak už laborka žere jen pár stovek wattů až do večera. Je tam tedy obrovský potenciální výkon, který vůbec neodebírám.

Jak psal NoParasito o pár postů výše - chtělo by to nějaké rozumné spotřebiče. Ideálně asi minisplit jednotku s možností řízení PWM vytěžovačem, která by v zimě topila v létě chladila.

Je to realizovatelné?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek