Tak si čtu MagPi a najednou ...

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
radog
Příspěvky: 12
Registrován: stř črc 23, 2014 7:42 am

Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od radog »

se zjeví článek o tom jak vytáhnout ze soláru o 140 % více energie (slunečný letní den). Nebylo by toto řešení pro mnohé instalace?

Vidím tam jako hlavní problém potřebu většího prostoru, upevnění a odolnosti vůči počasí.

Netušíte někdo jak fungují zrcadla na stacionárních FVE? Jestli náhodou po ránu a večer spíše nestíní.

http://people.ds.cam.ac.uk/mcj33/themag ... -22-en.pdf
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od PavelR »

No zase jedna verze koncentratoru. Proc ne ale nechci videt ty teploty panelu. Je otazka co zivotnost s temato teplotama.

kor jestli to je na trakeru tak je to mazec.

Pokud mam misto nevyslo by levneji misto 4 panelu dat 8 panelu? a je to bez kurvitek.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od LIX »

Mne sa to vôbec nepáči, tiež som názoru že sa tam zvýši o hodne teplota, radšej dám viac panelov a nemusím sa báť že keď bude poriadna víchrica tak to niekomu rozbije hlavu, alebo ho to zabije...
radog
Příspěvky: 12
Registrován: stř črc 23, 2014 7:42 am

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od radog »

Jakou teplotu snese panel? Toť otázka.

Jinak to otáčení by mohl obstarat i klasický natahovací mechanismus, nebo ne? :-D Natáhne se závaží, nebo klikou natáhne péro a pomalu se točí. Jak svatí na orloji :-D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od honzaL »

radog píše: Vidím tam jako hlavní problém potřebu většího prostoru, upevnění a odolnosti vůči počasí.

Netušíte někdo jak fungují zrcadla na stacionárních FVE? Jestli náhodou po ránu a večer spíše nestíní.
Podle mne to bylo trochu zajímavé v době, kdy stál panel 20 000,- Kc. Dnes je cena panelů někde jinde a zrcadlo taky něco stojí. Pokud pojedete do Chorvatska přes Postojnu jamu tak v další obci Pivka (Slovinsko), kousek od kruhového objezdu, to má někdo již řadu let na střeše (každý rok to obdivuju). Našel jsem to na google.maps a zde je foto. https://www.google.cz/maps/@45.686296,1 ... !2e0?hl=cs
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od Pavel.Simon »

Liptovsko Mikulášská firma Golden Sun Slovakia (http://goldensun.sk/Vyskum-a-vyvoj_c-5) riešila prídavné zariadenia na väčšie FVE. Volá sa to Sun Light Booster (http://www.sunlightbooster.com/). Mali aj ilotné nasadenie pri Uherském Hradišti a pri Košiciach. Výsledky ukazovali energetický zisk do 30%.
Bohužiaľ na Slovensku aj v Čechách sa prídavné riešenia na dotovaných FVE stali nelegálnými.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od Pavel.Simon »

radog píše:Jakou teplotu snese panel? Toť otázka.

Jinak to otáčení by mohl obstarat i klasický natahovací mechanismus, nebo ne? :-D Natáhne se závaží, nebo klikou natáhne péro a pomalu se točí. Jak svatí na orloji :-D
Tu je jednoduchá odpoveď: ploché zrkadlá vedia koncentráciu do 2 sun. Proste sa to slnečné žiarenie musí od nekiaľ zobrať.
Ak si pozriete mapu slnečného žiarenia na PV GIS-e, tak v Španielsku a na juhu Talianska je cca. 1,5 až (skoro) 2 násobná slnečná energia. To znamená, že takýto zrkadlový koncentrátor navodí podmienky podobné tomu regionu. A tam sa používajú rovnaké panely ako u nás.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od mypower.cz »

Pavel.Simon píše: Ak si pozriete mapu slnečného žiarenia na PV GIS-e, tak v Španielsku a na juhu Talianska je cca. 1,5 až (skoro) 2 násobná slnečná energia. To znamená, že takýto zrkadlový koncentrátor navodí podmienky podobné tomu regionu. A tam sa používajú rovnaké panely ako u nás.
Zdravim, mam takovy offtopic a mozna i hloupy dotaz ale vzdy me to zajimalo a zatim mi na to nikdo neodpovedel, protoze jsem nemel prilezitost se zeptat. Mame 200Wp panel s informaci 200Wp na stitku prodavany v CR. V CR da 200Wp pri idealnim osvitu, kolmo. Ve spanelsku da tentyz panel 400Wp? Nebo tam jsou stitky jine? nebo jak to je ? :)) Nebo stitkove 200Wp panel da ve spanelsku 200Wp a u nas 100Wp ? Mam v tom znaceni trosku gulas.

Nebo ten stitek plati vsude pri osvitu 1000W/m2 ? To znamena ze pokud 200Wp panel u nas da 200Wp, da ve spanelsku 400Wp ? Hledam zakopaneho psa ...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od ixo »

Čo som raz zachytil, tak ide o výkon pri normovaných laboratórnych podmienkach osvitu. Nejaké jednotky intenzity žiarenia na plochu.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od honzaL »

mypower.cz píše: ...... ten stitek plati vsude pri osvitu 1000W/m2 ? To znamena ze pokud 200Wp panel u nas da 200Wp, da ve spanelsku 400Wp ? Hledam zakopaneho psa ...
Ano je to při normovaném osvitu. Norma hovoří jak o intenzitě, tak i o spektru světla, které se při měření používá. Španělé tedy mají z 250Wp panelu až 500W výkonu - ......... nic než pustá závist ......
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od Botas »

To se mi zdá divné
Pochybuji že by dal okamžitě dvakrát tak velký výkon. Přece jen ten štítek je celosvětový a byl by dost nevypovídající tj u nás by sedel na sever by to bylo o dost míň na výkonu na jih o dost víc to asik ne.
Spíš se můžeme bavit o době osvitu počtu hodin kdy svítí slunce u nás od 1400 do 1800 h/rok a u nich to může bít o dost víc.Dále pak o celkové době po kterou je dosahováno ideálních podmínek pro panel u nich zase víc.Takže v součtu ten panel vyrobí klidně 2x tolik než u nás takhle bych to nejak vyděl neodborně ja
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od dracekvo »

No jo, jenže v létě není problém s elektrikou. To spíš vymyslet jak dostat z panelu o 140% víc při inverzi.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

1. standartní podmínky měření FV panelů jsou 1.000W/1m2 a AM1,5 - nebo-li Air Mass 1,5 což je zhruba hodnota platná pro mocnost atmosféry jíž slunce proniká k povrchu evropského kontinetu :arrow: okolo rovníku je AM 1 , Španělé mají něco kolem AM 1,35 . ::pv:: ve Španělsku vyrobí víc díky délšímu dennímu svitu + menší oblačnosti + čerstvým větrům od oceánu .

2. ozzáříme-li ::pv:: 2.000W/1m2 tak nebude mít 2x vyšší výkon - v prvních okamžicích možná , ale v důsledku dvojnásobného tepla úměrně klesne napětí tedy výkon . Taktovéto teploty dalece převyšující konstrukčtí rozsah prac. teplot bude mít za nálsedek přehřátí EVA-fólií jež ztratí pevnost a začnou se deformovat :arrow: delaminace :arrow: ::phocos-cx:: . Předpokládám že ::pv:: použité v instalacích s koncentrátory budou odolnější konstrukce než běžné ::pv:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od camel1cz »

Mám dojem, že u mých panelu jsem četl, že je vyloženě zakázáno koncentrovani. Ale teď z mobilu to nemůžu najít.

Co mi přijde jako podstatne je, že když si představím náklady na 2 panely a srovnám to s 1 panelem a zrcadlem na trackeru, tak mi vychází líp 2 panely.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od PavelR »

Trebas trackery jsem videl u polni elektrarny. Ano da to o mnoho vic jenze to porad moc nechapu vzdyt je to pekelne drahy, bude tam asi nutna nejaka udrzba, je tam mechanika a eletronika navic.

Jaka situace bude lepsi ve spatnym pocasi? 10 panelu na trakeru, nebo 20 na pevno? Ja myslim ze tech 20.
radog
Příspěvky: 12
Registrován: stř črc 23, 2014 7:42 am

Re: Tak si čtu MagPi a najednou ...

Příspěvek od radog »

V článku, který jsem zde předložil. Jde o opensource řešení - nastavení pohybu panelu. Takže udělej si sám. Náklady nebudou tak velké.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek