Net Metering u nás ?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od střídač »

Pavel.Simon píše:ALE ak s tým začne robiť byznis, tak musí veci robiť inak
Chápu to správně: když chci "robiť byznis" tak jedině blbě?

Takovéto chápáni vztahů při podzimu mi přejde poněkud nešťastné.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od mypower.cz »

Pavel.Simon píše:A fotovoltika nie sú len tri drôty do siete. Je to vec, ktorá vie zapaliť barák, zabiť človeka a ja dúfam, že dlho to nebude tovar ktorý sa bude predávať v Lidlu, Tescu a inde. Nehovorím o pár wattoch nabíjačiek, ale o systéme, ktorý sa dá na strechu.
Vidite obdobne i klasicke plynove bomby?

"Je to vec, ktorá vie zapaliť barák, zabiť človeka a ja dúfam, že dlho to nebude tovar ktorý sa bude predávať v Lidlu, Tescu a inde."

Plyn sezenu na kazde benzince.
Pavel.Simon píše:Ktorá z tých troch bude mať najviac inštalácií? Vsadil by som sa, že tá 2-ka.
v konecnem dusledku, pokud to tak pujde dal, tak casem tipuji spise 3
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od brumlaj »

Pavel.Simon píše:ALE ak s tým začne robiť byznis, tak musí veci robiť inak a to podľa regulí, ktoré k tomu sú. A fotovoltika nie sú len tri drôty do siete. Je to vec, ktorá vie zapaliť barák, zabiť človeka a ja dúfam, že dlho to nebude tovar ktorý sa bude predávať v Lidlu, Tescu a inde.
Názor proti názoru, já mám za to, že každý elektrikář který má kvalifikaci a ŽL má dost zodpovědnosti aby udělal FVE kvalitně, nebo řekl, že do toho nejde. Nějaké další bumážky jsou nesmysl a jak jsem psal, už mne srdí počet ministerských certifikátů (stav v ČR).
Pavel.Simon píše:A za tým príkladom so servisom si stojím. To, že je v servise aj zopár (rádovo percentá) .... dvakrát v jednom - prvýkrát a naposledy.
Takto jsem obešel 6 servisů v Ostravě a mám 100% úspěch. Všem jsem nadával a to je tak vše co jsem dosáhl. "najděte mi tu gumovou záslepku, měl jsem ji tam, dávám si na ní pozor, poteče mi do konektorů - odpověď: na dílně není, možná jsem ji zametl, nová se už nedodává, nashle". Závidím Ti funkční servisy. V prostoru mezi Ostravou a Opavou nejsou.
Pavel.Simon píše:Ktorá z tých troch bude mať najviac inštalácií? Vsadil by som sa, že tá 2-ka.
Zase manipulace - to víš, že to bude 2 když nedáváš jinou lepší volbu. Chybí Ti tam bod co jsem psal já - a garantuji Ti, že by měl řádový náskok proti bodu 2. HDP se nezvedne, pokud se budou ministerstvem vyrábět vyvolení. A to občas do SK zavítám, vím dobře, že lidé makají na svém jako mravenci a zažil jsem tam i fušery - pardon, podnikatele ve stavebnictví.......
mypower.cz píše:v konecnem dusledku, pokud to tak pujde dal, tak casem tipuji spise 3
Distributoři, stát a ERÚ pohřbí distribuční sítě sami. Bude se opakovat situace v telekomu a s Internetem. Tak dlouho budou ignorovat/bagatelizovat nutnost vyjít zákazníkovi vstříc, až lidé přestanou stavět přípojky a budou se houfně odpojovat od distribuce......(jo a ještě za Mitalova a Světlíkova řvaní jak konečně potáhne o dům dál)
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob říj 26, 2013 2:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Net Meterring u nás ? To těžko ! Když už tak ČEZky spotvořenej aby lidi od soláru víc odradil :( .
Základní princip Net meteringu je geniální , fungující v pokrokových státech , jenže ČEZko je druhé straně žebříčku , jak se zdá .

Jak to kdo bere :

stát :
+ blískne se před EU
+ kdo to prosadí , získá politické body
+ vybere víc daní , protože se tím roztočí další kolečka byznysu (znovu roztočí dříve zabržděná)
- ... teď mě nic relevantního nenapadá :?

ČEZ :
+ dostane ve vysokém tarifu hafo el. zadarmo které ihned draho prodá
+ odlehčení přenosových sítí :arrow: rozptýlené zdroje přímo v oblastech spotřeby
+ bude moct vyvážet víc el.
- po západu slunce bude muset darovat levnější el. "výrobci" jež mu dal zadarmo své přebitky
- ztráty zákazníků
- rozvíření debat a zkušeností o el. nezávislosti , což povede k tomu , čeho se molochové nejvíc bojí - ztratí moc
- vliv rozšiřování obnovitelných zdrojů působí proti Temelínu II , o což ČEZ vůbec nestojí

Občan :
+ hodnotná investice , mnohdy lepší než-li banky , fondy , dluhopisy ...
+ odlehčení plateb za el. - pořízením FVE si vlastně předplatí el.
+ udělá něco pozitivního pro přírodu
+ začne víc přemýšlet nad svým chováním , nejen spotřebovávat maximum své el . ale také obdobně přemýšlet o ostatních činnostech
- ... zas nic :? Napadá Vás něco ?

ERU :
+ příval nových čísel do tabulek jež jsme se EU zavázali
+ při odbourání birokracie kolem nových FVE nebudou tak "přetížení"
- obtížněji kontrolovatelný růst nových OZE

Jelikož žijeme v ČEZku , tak se obávám otepí klacků házených pod nohy ze všech stran :hell: .
Aby ERU měl čísla z nových NOZE , budou se muset provozovatelé registrovat u OTE - což je buď certifikát , nebo datová schránka s elektronickým podpisem . A to při nejlepším ... nedivil bych se kdyby si vymyslili další úřední pí*oviny :uh: .
ČEZ takové "manýry" už vůbec nestrpí ... je to v přímém rozporu s jejich plánem :twisted: .

Je po volbách ... nebo-li ticho po pěšině :dontknow: .

Mě osobně už to moc nezajímá ... zajímá ale už nerozčiluje :( :arrow: ;) :celebrate1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od rob.brno »

Jelikož je ČEZ taky prodejcem EE, tak taky

- enormní ztráty zisků z neprodané EE, kterou si od něj lidé s FVE nekoupí, páč si ji sami vyrobí
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od matej »

Pavel.Simon píše: Od 1.1.2014 budú na Slovensku tri druhy systémov:
1. klasická FV s doplatkom, všetkou byrokraciuo, 98€/MWh za zelanú elektrinu, do 30 kW na budove. - už to nie je investičný biznis ako v počiatku = prakticky (našťastie mrtvé)
2. inštalácia do 10 kW, inštalovaná certifikovaným inštalatérom, veľkosť tak aby sa čo najviac spotrebovalo a prebytok sa predá do siete za cenu na straty - evidovaná v distribučke a inde
3. amatérska (nie je to myslené nijako zle) bez dodávky (oficiálnej) do siate, bez zákonných limitov, ktorú ale nik ani oficiálne nenainštaluje - proste pre ľudí z takého fóra.
Ktorá z tých troch bude mať najviac inštalácií? Vsadil by som sa, že tá 2-ka.
Môžem sa opýtať?
Keď som elektrotechnik s platnou odb. spôsobilosťou na elektrozariadenia do 1000V vr. bleskozvodov a príslušným živnostenským oprávnením, a montujem niekomu systém ktorý nedodáva elektrinu do siete ani to technicky neumožňuje. Elektroinštalácia bude zodpovedať všetkým príslušným predpisom a všetky zariadenia majú platný certifikát CE. Po inštalácií revízny technik vyhotoví riadnu revíznu správu. Musím sa stať "certifikovaným" inštalatérom?
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od matej »

Pavel.Simon píše:To, že je v servise aj zopár (rádovo percentá) fušerov je fakt, to je všade. Ale ja ak do takého servisu náhodou zájdem, je to dvakrát v jednom - prvýkrát a naposledy.
Autá alebo elektrospotrebiče sa kazia bežne a keď jeden servis niečo spraví zle, druhý to napraví, a k prvému už nejdem.
Lenže koľkokrát si človek v živote priemerne kupuje FVE?
Aj na tomto fóre už raz niekto znalý spomenul, neviem či ste to nebol dokonca Vy, že svojpomocné inštalácie sú spravidla kvalitnejšie urobené ako keď to robí firma.

Pár príkladov FVE montovaných odbornými firmami, v Nemecku:
http://www.3sat.de/mediathek/?display=1 ... &obj=30332
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od Frenky »

No díval jsem se na to a je to spíš příklad požárního cvičení v německu :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od Pavel.Simon »

matej píše:
Pavel.Simon píše:To, že je v servise aj zopár (rádovo percentá) fušerov je fakt, to je všade. Ale ja ak do takého servisu náhodou zájdem, je to dvakrát v jednom - prvýkrát a naposledy.
....
Lenže koľkokrát si človek v živote priemerne kupuje FVE?
Veď práve preto treba nejaký mechanizmus na rozlíšenie.
A proste na Slovensku je to už v zákone. SAPI s Thermosolarom pripravuje akreditáciu na školenie, prezkušovať bude školiteľ za účasti komisie MH SR. Je možné, že by sa našli aj lepšie mechanizmy, ale proste tak ako sa robia zákony u nás, tak som rád, že aspoň toto sa podarilo.
matej píše: Aj na tomto fóre už raz niekto znalý spomenul, neviem či ste to nebol dokonca Vy, že svojpomocné inštalácie sú spravidla kvalitnejšie urobené ako keď to robí firma.

Pár príkladov FVE montovaných odbornými firmami, v Nemecku:
http://www.3sat.de/mediathek/?display=1 ... &obj=30332
Je možné, že som to napísal aj ja. A je to pravda. Ale bohužiaľ iba čiastočná. To čo som napísal, že ak si to urobím sám pre seba, alebo ako parta kamarátov, môže byť kvalitnejšie, krajšie a aj lacnejšie. Len teraz je tu druhá stránka - ak takú inštaláciu niekto urobí komerčne a tým pádom na by seba mal zobrať zodpovednosť, že je podľa noriem, a bezpečná. A ak sa niečo stane (i trebárs mimo vplyvu majiteľ a inštalátora) niekto musí byť zodpovedný. Pri 3 - 5 (preháňam) inštaláciách na Slovensku sa to stratí, ale ak ich budú tisíce? Tam i pri sebe lepšej práci sa štatisticky niečo pokadí. Kto za to bude zodpovedať?
Ona mi tá diskusia trochu pripomenula časy keď sa začal používať linux. Vtedy veľa linuxákov chcelo aby sa z linuxu stal bežne používaný operačný systém (ako M$ Windowsy) len aby súčasne bol stále elitárský a mal príznak výnimočnosti. A to sú dva rôzne smery, navzájom nezlučiteľné. To isté trochu vidieť aj tu: na jednu stranu aby FV bol bežný produkt "zo sámošky" ale aj niečo výnimočné čo sa komunita ako táto (nie je to žiadna urážka ani znevažovanie) stále udrží výnimočná, elitná, vzdelanejšia a já neviem čo.
A minulosť mi ukázal, že je to zbytočný boj. Proste sa to stane bežne kúpiteľné, zo všetkým tým komerčným balastom. A takéto komunity prežijú, možno v inej forme, ale stále budú IN.
mypower.cz píše:
v konecnem dusledku, pokud to tak pujde dal, tak casem tipuji spise 3
Aj tu súhlasím, ale najskôr v súčasnom legislatívnom prostredí bude dominovať 2.

A aby som sa vrátil k téme: Net-Metering je príliš komplikovaný mechanizmus aby to zafungovalo. A ako som písal - v konečnom dôsledku rovnako (v absolútnych číslach menej) škodlivý ako dotácia. - môj názor, nikomu to nevnucujem, len som to povedal ako to vidím.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od Pavel.Simon »

matej píše:
Pavel.Simon píše: Od 1.1.2014 budú na Slovensku tri druhy systémov:
1. klasická FV s doplatkom, všetkou byrokraciuo, 98€/MWh za zelanú elektrinu, do 30 kW na budove. - už to nie je investičný biznis ako v počiatku = prakticky (našťastie mrtvé)
2. inštalácia do 10 kW, inštalovaná certifikovaným inštalatérom, veľkosť tak aby sa čo najviac spotrebovalo a prebytok sa predá do siete za cenu na straty - evidovaná v distribučke a inde
3. amatérska (nie je to myslené nijako zle) bez dodávky (oficiálnej) do siate, bez zákonných limitov, ktorú ale nik ani oficiálne nenainštaluje - proste pre ľudí z takého fóra.
Ktorá z tých troch bude mať najviac inštalácií? Vsadil by som sa, že tá 2-ka.
Môžem sa opýtať?
Keď som elektrotechnik s platnou odb. spôsobilosťou na elektrozariadenia do 1000V vr. bleskozvodov a príslušným živnostenským oprávnením, a montujem niekomu systém ktorý nedodáva elektrinu do siete ani to technicky neumožňuje. Elektroinštalácia bude zodpovedať všetkým príslušným predpisom a všetky zariadenia majú platný certifikát CE. Po inštalácií revízny technik vyhotoví riadnu revíznu správu. Musím sa stať "certifikovaným" inštalatérom?
Zjednodušená odpoveď je NIE. Nakoľko tá inštalácia nepoberá podporu podľa 309/2009 (ani jednu zo štyroch - prednostný prístup, výkup elektriny na straty, doplatok a prevzatie zodpovednosti za odchýľku) tak to nie je oficiálna štátom uznaná, evidovaná FVE. A tu si môže, pri splnení tvojich podmienok, inštalovať kto chce.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od matej »

:-) Ďakujem za odpoveď. Už sa teším na seminár 6.11.
EDIT:
Tam i pri sebe lepšej práci sa štatisticky niečo pokadí. Kto za to bude zodpovedať?
Tak ako pri poruche na akejkoľvek inej elektroinštalácií, prvý na rane bude revízny technik.
Pravda a Láska zvítězí!.
Fero.fk
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 22, 2013 5:05 pm
Bydliště: Prešov,SK

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od Fero.fk »

6.2 Zápočtové meranie (Net Metering)

Niektoré krajiny EÚ (napr. Dánsko, Holandsko, Belgicko, Španielsko) pri zabezpečovaní smerníc 2009/72/ES a 2012/27/EU, využívajú metódu zápočtu vyrobenej a dodanej elektriny z objektu s odberom elektriny z distribučnej sústavy počas celého fakturačného obdobia. V SR tiež vznikajú aktivity vo veci uplatnenia zápočtového merania v praxi, a preto Koncepcia hodnotí aj zavedenie tohto spôsobu podpory malých OZE.

V praxi to znamená, že počas slnečných dní a hlavne v období apríl až september, výrobca prebytok dodá do distribučnej sústavy, ktorú použije ako akumulátor a kedykoľvek si môže dodanú elektrinu odobrať. Systém zápočtového merania s ročným zúčtovacím intervalom je pre občana najvýhodnejší, ale pre ekonomiku distribučnej spoločnosti, distribučnú sústavu a pre celkovú cenu elektriny je to záťaž:

a) výrobca elektriny pri zápočtovom meraní nemá žiadne obmedzenia pri výrobe. Výrobu, ktorú môže dodatočnou inštaláciou ešte zvyšovať, sa snaží počas slnečných dní roka dodať celú do distribučnej sústavy. Na Slovensku by sa mohol zvýšiť uvažovaný priemer inštalácii malých OZE, čo by znamenalo ďalší rast nákladov pre distribučné spoločnosti. Už v súčasnosti ale platí obmedzenie, že ak sa má výroba nemá považovať za podnikanie v energetike, ročná výroba elektriny nesmie presiahnuť 1,5-násobok 12-mesačnej skutočnej spotreby odberného miesta prepočítanej na základe priemernej dennej spotreby podľa posledného vyúčtovania odberateľa v domácnosti. Pri nových odberných miestach sa 12-mesačná skutočná spotreba elektriny nahradí projektovanou ročnou spotrebou elektriny uvedenou v stavebnom povolení (§4, ods. 4 zákona o energetike).

b) navyše výrobca pri takomto postupe nemá dôvod akumulovať vyrobenú elektrinu, má snahu čo najviac elektriny vyrobiť a dodať do distribučnej sústavy, aby ju neskôr odobral v plnom objeme. Výrobca nemá dôvod ani šetriť odoberanú elektrinu, naopak má dôvod minúť rovnaký objem elektriny, ako dodal do distribučnej sústavy. Takýto postup nie je v súlade s filozofiou energetickej efektívnosti Slovenska a EÚ.

c) Pre distribučnú spoločnosť znamená zápočtové meranie finančnú záťaž, čo v konečnom dôsledku môže byť dôvod na zvýšenie ceny elektriny v konkrétnom štáte. Distribučné spoločnosti by vykupovali elektrinu v plnej cene dodávky elektriny pre domácnosti pretože výrobca za odobratú elektrinu do výšky výroby neplatí nič. Plnú cenu (0,189 eur/kWh v r. 2013) znáša distribučná spoločnosť. Ak by sme použili model zápočtového merania v súčasných podmienkach na Slovensku s predpokladanou výstavbou malých zdrojov OZE do r. 2020, distribučné spoločnosti by strácali na každej dodanej kWh malým výrobcom v rámci zápočtového merania sumu, ktorá tvorí rozdiel medzi priemernou celkovou cenou elektriny pre domácnosti (0,189 eur/kWh) a cenou na straty (0,049 eur/kWh) čo je 0,14 eur/kWh.

d) Použitie Net meteringu v rozsahu plánovanej výstavby malých OZE by znamenalo aj neúmerné zaťažovanie distribučnej sústavy. Vznikla by nepredpokladaná dodávka do sústavy (hoci aj v čase špičiek, kedy je žiaduca).


Takže energeticka loby pracuje na plne obratky, nezaujima ich že inde to funguje bez tychto nezmyslov ktore si vymysleli pre našich tupich poslancou.
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewD ... fixFile=m_
Tu je cele znenie novely "vlastne ručnej brzdy pre net-metering na slovensku"
Fero.fk
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 22, 2013 5:05 pm
Bydliště: Prešov,SK

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od Fero.fk »

doplňam
http://www.vlada.gov.sk/podpora-vyroby- ... h-zdrojov/
Takže net-metering na slovensku ani nezačal a už skončil. Prasce v parlamente zase "podporili občanov".
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od solárník »

matej píše:Pár príkladov FVE montovaných odbornými firmami, v Nemecku:
http://www.3sat.de/mediathek/?display=1 ... &obj=30332
Němčinu bohužel neovládám, ale zajímá mne to. Pokud umíte německy, můžete mi, prosím, někdo pár větami popsat, o co tam jde? Předpokládám, že tam shořelo pár instalací. Jaký tam uvádějí důvod požáru? Na konci vidím, že navrhují nějaká řešení? Díky moc.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od i4wifi a.s. »

solárník píše: Na konci vidím, že navrhují nějaká řešení? Díky moc.
S mikroměniči, které místo 400V DC pracují s 35V DC jsou všechny problémy s požárem z principu zažehnány.

Info třeba zde: http://gwl-power.tumblr.com/post/388996 ... tandard-pv
a dále pak zde: http://gwl-power.tumblr.com/tagged/MCInfo
mrDragon

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od mrDragon »

i4wifi a.s. píše: S mikroměniči, které místo 400V DC pracují s 35V DC jsou všechny problémy s požárem z principu zažehnány.
muže toto i4wifi podrobneji, třeba i samostatne tema.
Toto je podle me jen reklamni blabol.
jedna se o jiny druh zapojeni, ale že by odsranil všechny problemy s požarem to určite ne.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Net Metering u nás ?

Příspěvek od matej »

Za bezpečné napětí mimojiné pro hašení, je dle příslušné normy považována hranice 120V DC.
Mikroměniče pokud vím, pracuji na výstupu s napětím 230Vac .. ale zase jsou závislé na dodávce tohoto napětí zvenčí, což lze snadno vypnout. Pokud sami nejsou schopny "ostrovního" provozu, tak na tvrzení i4wifi asi něco bude.
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • net metering
    od dedo » » v Ostatní
    5 Odpovědi
    430 Zobrazení
    Poslední příspěvek od dedo