2 menice mimo dum

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

ano,souhlasim a chapu-takhle mi jedou 2 axperty.....domluvi se-jeden je master a druhy slave a "rozdeluji si vykon"...........stara 4048MS se uz ale nedomluvi treba s tim co mas ty i ja -dalsiho-5048MS....
ja premyslim smerem-dva zdroje vykonu-oba na stejnem kmitoctu a stejnem napeti-by si mely rozdelit zatez na svych vystupech-fifty fifty ne?
proc by se "hadali"?kdyz to vezmu zkratkou-2 identicka trafa-dejme tomu 220/24 sekundary spojim paralene a zatizim je jednou zatezi-vykon se rozdeli mezi obe trafa stejne-proc by tohle neslo u menice?to je to co mi vrta hlavou....
rva
Příspěvky: 3891
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od rva »

Protože záleží na vnitřním odporu zdroje. Zatímco trafo je obvykle celkem měkký zdroj, měnič je dost tvrdý. Dokonce tak, že výrobci při paralelním zapojení doporučují stejné délky kabelů. Napětí neměří stejně, takže zatímco jeden reguluje na 229.8 V, tak ten druhý se snaží na 230.0 V a pak většinu zátěže převezme on.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

souhlasim nemeri kazdy stejne-ale tim merenim a delkou kabelu myslis DC stranu od baterek ne?
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od cipis »

Ne, AC. U DC je to "jedno", protože si patřičný výkon vezme, bez ohledu na napětí.

Jinak až ti u jednoho z těch nesynchronních měničů upadne AC in, tak se ti to krásně rozjede a půjde ti tam klidně proti sobě až 622 V - když se ti posunou sinusovky přesně proti sobě.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

proto o tom vubec pisu-nazory poznatky zkusenosti o 600V v domaci siti asi nikdo nestoji a o odprasknuti 2 beden po desitce asi taky ne))
no zkusil jsem to-treba je vic uzivatelu co je sere nemoznost paraelniho chodu menicu kvuli rozdilnemu softu...
a treba uz nekdo prisel na nejakou "vyjebavku" na vystupni AC strane-ono by to asi lehce vyresilo 3 sloupkove trafo s jednim sekundarem-ale ty ztraty-ty ztraty...((((stejne mi to vrta hlavou)ale dik za postreh a nazor)zatim to resim tak ze kazdy z 2 menicu krmi neco jineho-jeden akumulacky a druhy 2 klimy je to jen o jeden kabel CYKY navic)kazdopadne diky za nazor)
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od cipis »

Tak nevymýšlej kraviny a kup krabice, co to umí. A pokud vezmeš ty, co umí AC coupling, tak to v nejhorším dáš do série, pokud to neumí jet paralelně.
Třeba MP a MP2 a k tomu Phoenix, to paralelně nedáš, ale do série ano a pak je k dispozici třeba 12 kW ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

Ale ja hrozne rad vymyslim kraviny)me de facto ty 2 kousky 4048MS paraelne na beznou spotrebu domacnosti staci/jsme jen dva/-mam "slibeno" ze se mi na toho tretiho jedem manik koukne proc debil hlasi chybu)takze skutecne je to o hrani a vymysleni kravin)cerpadlo mi jede na fr.menic-1f x 3x220 takze voda nacerpana za dac,bojler mi jede na oplockeho a druha spirala na sitona-takze tepla voda taky za dac vevor mi krmi ted v prechodnem obdobi 2klimy na topeni a druhej akumulacky,baterkam pomahaji 2 epever 100A no a ted makam na oddelenm systemu mimo stavajici a mimo dum s jednim vevorem a 5048MS a vlastni baterkou.sice kazdej rika ze je to blbost-ale to je prave o tom vymysleni kravin)a docela mne hreje u srdicka fakt,ze to vymysleni zpusobilo to,ze od ledna mam shozeny hlavni jistic a nevzal jsem si od EONU ani watt)letos bude ostra zkouska sobestacnosti-tak uvidime)v pripade nejvetsi nouze mam benzinovou centralu-ta zene trafo svarecku ta krmi diodovej krizek z CKD diod 100A,treti fazi z centraly mam prez autotrafo a identicky diodovy krizek a krasne si to doreguluji)za 1800 jsem koupil sklenenej destilacni aparat a destilky si udelam do baterek co potrebuji no a ted badam nad prepinacem siti)))ale domacim prepinani domacich siti)))on ten prepinac vi prd co prepina za site)takze kdyz jednomu systemu s baterkama dojde stava a pri 40V na baterkach to spadne-prepne se to na druhej system s druhejma batekrama a kdyby uz ani tam nebyla stava-tak to doresi ta centrala)jen musim nastavit na axpertech aby nemohl autorestart)ale co-jsem doma 24/D mohu si hrat-neco clovek delat musi aby se z te doby nezblaznil ne?))))))zdaleka nejvic mne sere fakt ze ICC jede na maline-epewer jede na widlich menice mezi sebou nejdou propojit a misto toho aby elektronika pomahala je zdrojem neustalych problemu a zadne krabice kam by se propojilo treba 5 rozdilnych menicu asi neexistuje(vzdyt ja PC nepoliben zkoncim i na tom ze neumim sdilet plochu z desitek na sedmicky)))a mam nemily pocit ze az spadne wifi tak budou lidi s vselijakyma cloudama pekne v hajzlu....
PetrDubi
Příspěvky: 1505
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od PetrDubi »

Hraješ si hezky, to musím uznat :)

Propojit plno věcí jde, ale potom musíš mít nějaký systém do kterého to všechno napojíš. Já a plno jiných používáme Home Assistant, který umí plno věcí připojit přímo a zbytek třeba přes ESPhome. Holt je akorát potřeba se v tom trochu porochňat, aby jsi zjistil co a jak a potom už to jde :P
Už takhle přešlo na HA plno lidí na fóru, kteří říkali, že jsou na to už starý nebo jim takový věci nejdou a teď to používají taky :lol:
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

no jo ale clovek nemuze umet vse.......HA a nejaky ESP je jak kdyz ne mne mluvis svahilsky)))ale zase treba umim udelat kovanej hrebik no)
ja jsem v stadiu-krabice kam nacpu konektory menicu-bud ji koupim nebo se mi zda draha a nekoupim ji....ale tohle dodelej doma kdyz o tom vis kulovy-tudy asi cesta nevede-aspon pro mne-proto se snazim proslapat si cesticku tudy,kudy vim a nebo si aspon myslim ze vim-silovou casti) a zda se mi ze.kazdy vyrobce je nejlepsi-kazdej prodejce je nejlepsi-zrovinka to jeho je nejlepsi-hlavne kup-zaplat- a pak se z toho treba poser.....no jo to je jinej model...no jo to ma jinej soft....no jo to to je jen na linux/nebo jen na win/jo na tohle musis mit placenej program...no k tomuhle potrebujes dalsi drahou krabici...no to mi jdete z hrobu))))))))))))))takze si dal pojedu svym analogovym systemem a bude)ale diky za nazory)))
PetrDubi
Příspěvky: 1505
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od PetrDubi »

Právě proto jsme šli do HA a ESPhome - přes ESPhome se to připojí do HA (jakýkoliv "krám", prakticky na všechno někdo šikovnější vytvořil modul nebo soubor s ovládáním) a v HA už s tím pracuješ pořád stejně. Jak to jednou rozjedeš a trochu se v tom zorientuješ, tak děláš pořád to samy6 a maximálně se poptáš, jak tam připojit něco dalšího.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

ano ja te chapu a asi vim kam mne chces nasmerovat-diky-ale uvaz jsem PC analfabet....tohle uz jsem proste prosral...asi je to podobne tomu-dam ti do ruky kus rozhavene kulatiny a kladivo a udelej hrebik......nic na tom neni.pak uz delas stale jen to same....a vlastne jsem v situaci jako by jsi byl ty-kdyby jsi nemel ani vyhen ani kulatinua a ani to kladivo))) jsem soudnej a vim na co mam a na co nemam..........a nadsence co by to doma postavil-dovezl-zprovoznil-toho asi nesezenu takze..................natahneme dalsi CYKY 3x2.5 a bude.nic jineho mi nezbyde....))))

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek