Noark propojovací lišta

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Antrac1t
Příspěvky: 349
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Noark propojovací lišta

Příspěvek od Antrac1t »

Cau, resim rozvadec v pristavbe , kam jsme vzal jisticochranice od Noarku, doma jsem vyhrabal 4P vypinac a koukam, ze Noark asi nedela kombi listu, nebo jsem nic nenasel, pouze od bonegy (4P4V16H10), ale tam je zrcadlove prohozene N s fazemi ... nejaky reseni jak to elegatne propojit?
noark.png
noark.png (27.42 KiB) Zobrazeno 335 x
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
bokser01
Příspěvky: 1502
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od bokser01 »

Neporadím, tedy jestli něco existuje přímo od noarku... ale u mě tohle elektrikář vyřešil tak že, si udělal skupinky jističochráničů a propojil je mezi s sebou propojovací lištou. Přívody z 3F ale musel udělat ke každé skupince pomocí propojky aby měl každou fázi do jiné skupinky...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od cipis »

https://www.kvelektro.cz/propojovaci-li ... 8-p1724680

A z vypínače lankama. Narvat dutinku do jedné svorky s tou lištou je ale celkem náročné, ale jde to. Nebo drátem ...

Já to pořešil jinak, jedna 3f lišta a jedna 1f lišta, proti sobě otočené.
20240930_184356.jpg
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 938
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od pibi »

Taky mám 2 skupiny chráničů, každá pro 1f, propojeno dvěma proti sobě otočenýma 1f lištama.
PXL_20230714_194213188.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
mihlit
Příspěvky: 626
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od mihlit »

cipis: ten jistič má povolenou kombinaci lišta plus vodič? viděl ten rozvaděč revizáka?
Antrac1t
Příspěvky: 349
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od Antrac1t »

ok, prohrabal jsem zasoby a nasel jsem jeste 3+N listu pro uzke jistice, takze kdyz bych vzal jednu sinu dal ju na Nulak, na fazich to fiknu hodim do origos listy a z druhe strane dam 3f vykuchanou od bonegy co mam, tak funkcne by to melo bejt cajk ale revizne?
noark1.png
noark2.png
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
mihlit
Příspěvky: 626
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od mihlit »

To by mělo být ok. Ještě tedy u lišty zakryté konce. Plus pozor na různé kombinace chrániče a jističe, kde může kvůli různé délce vzniknout díra s nekrytou částí lišty. Některým RT to vadí, pokud ta mezera je větší než malá. U tebe to ale vypadá ok.
bokser01
Příspěvky: 1502
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od bokser01 »

mihlit píše: pon zář 30, 2024 7:50 pm cipis: ten jistič má povolenou kombinaci lišta plus vodič? viděl ten rozvaděč revizáka?
Pochybuju, že to vidělo revizáka :D Když si vezmu co vše vadilo u mě RT a muselo se upravovat, tohle je krásný příklad...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od cipis »

To revizáka vidět ještě ani nemohlo, když to není dodělané :D
Ale v PDFku jsem nenašel, že by se tato kombinace v tom otvoru pro vodiče zakazovala ;-)
Ale jestli to takto nemá být, tak se to dá nahradit 10 lankem a dvojitýma dutinkama, stejně jsem tak dole musel zadrátovat řadu přepínačů, protože se mi tam ty lišty nevešly.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 626
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od mihlit »

Ono se nemusí zakazovat. Je to default, že jedna svorka 1 vodič. Pouze když výrobce povolí jinak. Já právě vím, jaký jsem s tím měl problém u sebe. Nejprve jsem nahradil za hřeben vyrobený z vodiče a dvojdutinek. Pak jsem našel možnost použít hager kf83a. Pro příště jsem pak už zvolil, že budu používat jističochrániče eaton, protože mají terminál i připojení lišty nahoře i dole, zatímco hager jen dole, kde je to úplně k prdu.
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od cipis »

Ta svorka se tam nedá narvat pro fázi i nulák, resp. pro fázi jo, ale pro nulák už by musela být opačně šroubkem.
A to jako dvě pacičky být mohou, ale dutinka/drát a pacička ne, jako default? Dutinku nechápu už vůbec, vždyť ta se té svorce přizpůsobí úplně, tam to bude jistější než dvě pacičky.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 626
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od mihlit »

Pacičky jsou ploché, takže je to vždy sevře plně bez rizika čehokoliv. Když se nevejde ta napájecí svorka vedle sebe, tak je můžeš dát i jednu do jednoho jističe, druhou do vedlejšího. Dutinkav v kombinaci s něčím se přizpůsobí částečně, můžeš mít hodně malou nebo extra velkou, ne jen "přiměřenou". Ne vždy v tom hledej logiku. Zkrátka platí, že výrobek musí být používán dle návodu a výrobce ti tak musí dané použití povolit. Jestli povolí nebo ne,je na něm. Třeba většina AC jističů umožňuje použití na malé hodnoty DC. Pak ale třeba Hager nejde použít na ani 12 V, protože to povolené nemá. Střeva bude mít asi standartní jako jiné značky, ale výrobce DC limit do datasheetu neuvedl, ať již z jakéhokoliv důvod a tak je to prostě nula.
kodl69
Příspěvky: 7541
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od kodl69 »

Trochu vám do toho hodím vidle. Revizáka rozvaděč nezajímá, pokud se nejedná o úplný kryt dle ČSN EN 60670-24, a i tam musí být osazeno jenom to, co výrobce úplného krytu povolí osadit pouze prvky stejné značky jako je výrobce krytu. viz třeba https://new.abb.com/low-voltage/cs/uplny-kryt . Samozřejmě ten co to sestavil musí dodat dokumenty jak je uvedeno na výše uvedené stránce.
Pokud je to rozvodnice, a je na ní uvedeno pouze ČSN EN 62 208, je rozvaděč výrobek, který revizáka vůbec nezajímá. Toho zajímají pouze vývody z rozvaděče a návaznost na jejich jištění, ne to a jak je provedeno vnitřní propojení rozvaděče. Za to ručí výrobce. Výrobce částečně ověřeného typového rozvaděče (DBO) jej sestaví, ověří návrh, provede kusovou zkoušku a vystaví k tomu dokumentaci, pro sebraniko přístrojů asi nejjednodušej (ale ne zadarmo)
zde: https://navrh-rozvadece.cz/ . Jo a ještě doporučuju ctěné veřejnosti, co je potřeba předložit pro výchozí revizi: NV190/2022, příloha 2.
I. Pro výchozí revize

a) průvodní, projektovou nebo výkresovou dokumentaci skutečného provedení vyhrazeného elektrického zařízení, technickou zprávu k dokumentaci,
b) protokoly o určení vnějších vlivů, pokud nejsou součástí průvodní dokumentace,
c) výchozí revize těch částí vyhrazeného elektrického zařízení objektu, provozního souboru (dílčího provozního souboru), jež jsou z něho jako celku připraveny postupně k uvedení do provozu,
d) záznamy o prohlídkách a zkouškách provedených na vyhrazeném elektrickém zařízení v průběhu jeho montáže,
e) záznamy o provedených opatřeních, prohlídkách a zkouškách provedených v průběhu rekonstrukce vyhrazeného elektrického zařízení, které nemůže být ze závažných společenských, národohospodářských nebo technologických důvodů bez napětí po celou dobu provádění činností, popřípadě stanovisko pověřené organizace nebo znalce,
f) výpočet rizik pro zařízení určená na ochranu před účinky atmosférické elektřiny se začleněním posuzovaného systému ochrany před bleskem a přepětím (dále jen „LPS“) do příslušné třídy LPS podle normových hodnot, technickou zprávu obsahující dokumentaci LPS, popis návrhu včetně technických výkresů, doprovodnou technickou dokumentaci jednotlivých použitých součástí prokazující jejich vhodnost k použití v dané třídě LPS splněním normativních hodnot a podmínky pro údržbu,
g) protokoly o kusovém ověřování na zabudované výrobky,
h) identifikaci právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby, včetně čísla oprávnění, která elektroinstalaci prováděla.

z toho plyne jasně: Chybí protokol o určení vnějších vlivů? sbohem, nebo revize s výsledkem nevyhovující. Chybí dokumentace skutečného provedení, technická zpráva? to samý. Chybí dokumentace k rozvaděči, namontovaným svítidlům, spínačům? - opět to samý.
Tak co, ještě máte náladu "pozvat revizáka" ?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 626
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od mihlit »

Jo, oficiálně je rozvaděč výrobek a ten se nehodnotí, pokud splňuje, co má (má papíry od výrobce, který ho vystrojil). Ještě jsem ale neslyšel o případu, že by to někoho nezajímalo. X vodičů ve svorce, hřeben zařízlý plech zároveň s plastem bez koncové krytky,... Takže styl/kvalitu vydrátování hodnotí a "jak" je to uvnitř zapojeno hodnotí v tom schematu, zda vyhovuje. Myšleno pokud je to ten případ revizáka, který skutečně přijde a ne že mu elektrikář změří čtyři čísla a on pak od stolu vytvoří revizní zprávu.

Na druhou stranu, když si necháš něco udělat od nějakého elektrikáře s požadavkem na revizi, tak tu revizní zprávu vždy dostaneš, přestože se ani nikdy nedozvíš, jak ten revizák, co tu zprávu vystavil a podepsal, v reálu vypadá, protože u tebe nikdy nebyl. Já (zatím) nemám ani jeden z těch výše zmíněných papírů a revizi mám. V mém případě je ten požadavek obejit tím, že je to revize jen na část instalace (jestli i tam musí oficiálně být ty papíry nebo ne, netuším) a revizák tu ani nebyl. Soused má taky revizi, kvůli pojištovně a škodné události, co se stala. Žádný z těch papírů určitě taky nemá a reviziní zprávu má.

Jinak k té chuti... jo i by byla, nejen kvůli pojišťovně. Přeci jen, mohlo by se stát, že něco přehlédnu. Třeba mě ta chuť časem přejde, ale zatím je plán takový, že to nechám zkontrolovat a pak se uvidí podle množství nedostatků. Pokud to bude rozumně realizovatelné, odstraním všechny nedostatky. Pokud to bude varianta, že "bez šance", tak odstraním nebezpečné nedostatky a pak pořeším papír pro pojišťovnu tím druhým způsobem. Já už slyšel totiž tolik důvodů, že něco nejde, protože "neumožňuje bezpečný provoz" třeba kvůli umístění podružného rozvaděče (je na wc a mohlo by být obsazeno) že "kdyby se v kuchyni něco stalo a manželka musela jít vypnout jistič od trouby nebo byl nějaký úraz elektrikou, nedostane se k danému jističi včas". Což je totální nesmysl. Když by se něco stalo, poběží k hlavnímu rozvaděči zmáčknout stop tlačítko, protože nemá šajnu který jistič je správný a najít ho v rozumném čase.
kodl69
Příspěvky: 7541
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od kodl69 »

Na návštěvu klidně přijdu, ale ne jako revizní technik...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 626
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Noark propojovací lišta

Příspěvek od mihlit »

Tak jo, píšu si poznámku, jen teda až to bude ve stavu, abys nedostal infarkt do třiceti vteřin :lol: S rekonstrukcí celého domu jen dvěma rukama jde vše hrozně pomalu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek