2 menice mimo dum

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

Ahoj panove,ztoporil jsem mimo dum a soucasne menice a panely nejake dalsi panely a tim padem budu mit dalsi SAMOSTATNE panely a dva samostatne menice.Do baraku pujde jen 220V.
Jeden Vevor 5kw a jednoho axperta 5048MS taky 5kWJeden pojede na panely smerem na vychod-druhy na panely smerem na zapad a cpat to budou do spolecne baterie/louhace/co se tyka zapojeni panelu,zapojeni menicu,strany 220V s tim nemam problem-ALE-jakmile narazim na PC komunikaci jsem presne tam-(vsak vite kde) To co uz mam monitoruji v ICC-tedy jen v Emoncms na svem PC s win10.To ICC mi bezi na maline a nejak nejsem schopen docilit toho,abych videl program ICC na win10.No v tom Emoncms alespon vidim aktualni napeti baterie-coz je pro mne ten nejdulezitejsi udaj)
a nyni OTAZKA-at nelitam jak debil k tomu 5048MS abych se podival na aspon napeti druhe sady baterek-CO POTREBUJI k tomu abych videl data z menice ve sve domaci wifi?Mozna vam to pripada jako dost debilni dotaz-ale v tomhle fakt desne "plavu" i tu malinu a i to ICC mi kdysi musel zprovoznit kamarad protoze to neni ma parketa.ale on si klidne umrel( Ted jsem ve stravu ze panely jsou primontovane na "acku" baterky nanoseny,dolity,zapojeny.Jeste mi zbyva dodratovat mezi 3S a paraelama a natahnout CYKY do braku-ale to je muska)Takze jak a kudy na to?Abych videl data z 5048MS prez domaci wifi?
Apokud bude nekdo ochoten poradit-tak prosim -jak na debila)co mam koupit a kam to strcit))Moc by mi pomohlo nelitat v mrazu ven a mit prehled o stavu nabiti baterek)Takze diky za pripadnou smysluplnou radu)a nebo kdyby jel nekdo kolem po D1 a chtel se stavit-kafe mame dost )at vam sviti co nejvic-martin humpolec
rva
Příspěvky: 3891
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od rva »

S nulovýni zkušenostmi to asi nezvládneš. Hardware je za cca 100,-Kč.
Návod je na https://github.com/syssi/esphome-pipsolar
A v prohlížeči pak uvidíš něco takového:
Axpert monitorování přes wifi.png
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Solarnoob
Příspěvky: 128
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od Solarnoob »

rva píše: čtv zář 26, 2024 5:53 pm S nulovýni zkušenostmi to asi nezvládneš. Hardware je za cca 100,-Kč.
Návod je na https://github.com/syssi/esphome-pipsolar
A v prohlížeči pak uvidíš něco takového:Axpert monitorování přes wifi.png
Tak tohle fakt "HARDCORE" i pro zkušenější uživatele :-) :-)
9x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

diky kluci za reakce-takze TUDY NE? takze tech cca 50m natahnout dvojlinku a na zed povesit analogovy voltmetr?Nez se trapit s PC?
Fakt o PC vim kulovy)
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od cipis »

To je jen 50 metru?
Tak neblbni s dalsi sadou vseho, a proste ty nove panely dotahni tech 50 metru a poreseno. Ten ubytek je velice nizka cena za vsechny ty prisernosti, co popisujes.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

ano tuto alternativu jsem zvazoval -tahnout stavu od panelu do garaze k soucasnym menicum....ale...je to 50m k baraku a dalsich 50 do stavajici garaze a to abych to tahl kabelem jak noha-tech 50m byla myslena nejkratsi vzdalenost od novych baterek k oknu na baraku na mereni napeti)a stejne bych zkoncil na tom jak k maline pripojit dalsi menic-a jsem tam kde jsem byl.vite kde)
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od cipis »

Jak noha kabel nepotrebujes. To do tech cyky a vseho okolo nasypes stejne.
Kolik jsi tech panelu nacpal, jaky maji vykon?
Celkove je hovadina mit vice baterii a systemu ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

no 30 kousku 280Wp na vychod a stejny pocet na zapad a hovadina-no ono je to silne diskutabilni-udelal jsem "acka" u cesty kde sviti rano-smer vychod a vecer-smer zapad a baterky narval dovnitr do tech acek na podlahu aby mi to nevzal vitr-slusna zatez to je)kdyz je v zime slunko nizko je to jedine mozne misto a ma to 2 metry takze z toho stahnu snih v zime bez problemu a kdyby si to "zahorelo" je to aspon od baraku))a dole v garazi kde mam baterky a menice uz se da sotva projit....takze mam plac i na dalsi baterky
Solarnoob
Příspěvky: 128
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od Solarnoob »

A co tohle
https://www.brrr.cz/index.html?lang=cs&produktid=200

to by asi stačilo, je to v podstatě to řešení co nabízel "rva", ale už to někdo udělal "dokonce v čechách", tak by mohla být i podpora
9x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

jo diky zkusim tomu manikovi zavolat v tydnu-uvidime co zasveholi-ja potrebuji neco-zastrcim do menice a vidim na PC))) v tom ja vidim moderni technologie))
jinak jsem vyresil "automatiku" u bojleru starym komunistyckym termostatem s 3 kontaktama koupenym v holicich na burze za 40 korun ceskych)
ta "silova" cast mi problemy nedela to je muska)
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

Takze jsem tomu vyrobci teplomeru prvne napsal a pak i zavolal a objednal jsem u nej jeden wifi modul takze alespon budu videt napeti na baterkach
a za 120 korun na rok nabizi nejakou "svoji licenci" na rozsireni a grafy a pod.tak uvidime a hlavne je to zarizeni pro PC laiky jako jsem ja-system vraz to do konektoru a je to)skoda ze ti co vi jak na to to nechteji udelat-ono je to snadne-nic na tom neni.......no tam mi to udelej....ja ti to rad zaplatim.....no ja nemam absolutne cas,ja to pro cizim nedelam,nemam na to soucastky,musel bych to objednat,to se nevyplati ani delat a pod a pod...
domnivam se ze starych psu co se nahranici sedmdesatky nebudou ucit nejake programovani je hodne a sahli by radi po necem hotovem-docela mi to pripada jako dira na trhu no
a kdyz to nepojede tak to jisti ta vojenska dvojlinka a analogovy voltmetr)))))))))))takze panove at vam sviti slunko-treba i v noci)
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od cipis »

Hele, a ty krámy nemají displeje? Jestli mají, tak tam dej nějakou webku a po prdeli ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1502
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od bokser01 »

Solarnoob píše: čtv zář 26, 2024 6:28 pm A co tohle
https://www.brrr.cz/index.html?lang=cs&produktid=200

to by asi stačilo, je to v podstatě to řešení co nabízel "rva", ale už to někdo udělal "dokonce v čechách", tak by mohla být i podpora
Koupil jsem zde 2 GSM teploměry, fungovali dobře ale bylo potřeba tam dát svojí lionku, protože ty co v tom přijdou jsou k ničemu... kapacita pod 1500mAh a kvalita prachbídná a umíral pak na tom přenos dat, dal jsem kvalitní baterii a hned to bylo v pohodě. Velkou výhodu vidím ve fakturaci poplatku za simkartu, který je 39kč měsíčně. To mi jako soukromníkovi nikdo nenabídne. Takže u svých GSM teploměrů co si vyrábím zatím používám simku od kaktusu s balíčkem za 50kč měsíčně. Časem ale přejdu na jiný způsob odesílání dat...

Jinak výrobky fajn, a ještě člověk má radost, že místo Číňana podpoří chlapíka, který něco vytvořil a je to Čech :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

a jeste se zeptam zkusenejsich a vybavenejsich jak jsem ja/napr.osciloskopem/
pokud privedu na 2 hybridni menice napr.axpert- 220V z DS na IN AC- nastavi si frekvenci podle site /predpokladam/ takze frekvence by mela byt stejna na obou a "fazovy posun-mezi nimi a mezi kazdym z nich a DS-0/tedy by mela byt vystupni frekvence a prubeh sinusoidy obou menicu shodna..
je to tak?nebo placam blbosti?
Franta2776
Příspěvky: 2905
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od Franta2776 »

brana píše: čtv říj 03, 2024 2:17 pm a jeste se zeptam zkusenejsich a vybavenejsich jak jsem ja/napr.osciloskopem/
pokud privedu na 2 hybridni menice napr.axpert- 220V z DS na IN AC- nastavi si frekvenci podle site /predpokladam/ takze frekvence by mela byt stejna na obou a "fazovy posun-mezi nimi a mezi kazdym z nich a DS-0/tedy by mela byt vystupni frekvence a prubeh sinusoidy obou menicu shodna..
je to tak?nebo placam blbosti?
Ano je to tak. Hybridní měnič drží frekvenci a napětí sítě. Problém je, že síť je tvrdý zdroj. Hybridní měnič není a vilvem zatížení mění výstupní parametry.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
rva
Příspěvky: 3891
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od rva »

Jo, jsou ve fázi. Napětí už ale nesedí. Měniče si drží své (tady mají nastaveno 230 V), které se od DS může lišit:
Přílohy
Napětí sítě a měniče.png
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

no a kdyz si nastavi U a Hz a ja mu tu DS sit seberu-jede si dal tak jak se nastavil podle DS predpokladam-beru to v rezimu "na prazdno" bez zatizeni....takze
oba by meli mit na svych AC vystupech identcicke napeti i frekvenci-puvodne danou frekvenci verejne site...takze....pokud je oba/samozrejme o stejnem vykonu-napr.5kW/zatizim stejnou zatezi meli by sve parametry take zmenit stejne-nebo ne?/pokles napeti,zvyseni proudu-u frekvence nevim/
rva
Příspěvky: 3891
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od rva »

Pokud jsou dva (nebo více) měniče zapojeny paralelně (tedy jsou ještě navzájem propojeny komunikačním a "proudovým" kabelem), tak jeden z nich je master a podle něj se řídí ty ostatní.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brana
Příspěvky: 73
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od brana »

ano to vim jedou mi tak 2axperti 4048MS paraelne-jely 3 ted jen 2-ten jeden ohlasil jakousi chybu v mereni ci co-byl 3 tydny na oprave u Benesova a vratili mi ho ze netusi...tak lezi-ale o to nejde-spis mne vrta hlavou myslenka proc nejdou 2 menice s jinym soft.-co nejdou spojit prave komunikacnim kabelem-proc by nesly paralene spojit na svem AC vystupu-pokud tedy maji identickou frekvenci a jsou "ve fazi"....vubec -mne napadaji takove "hrisne myslenky"......jako treba-dostanou na AC In sve U a Hz treba prez odpor 50M -aby mely jen napeti a frekv.ale zadny proud-takove siditko)samozrejme se zakazanym bypasem!!!aby si pro probuzeni zase najely na frekvenci site....docela mne sere ze se stale meni soft a nekmunikuje to se starsim a mezi sebou...a myslim si,ze nejsem zdaleka sam co ho to sere))))))takze si po vecer premyslim-proc by to saktra neslo?)))a jak to udelat -aby to slo)))
rva
Příspěvky: 3891
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2 menice mimo dum

Příspěvek od rva »

Měniče se musí domluvit, kolik kdo z nich má dodávat. S různým softwarem mohou hovořit různou řečí a nerozumí si. Na obrázku jsou dva a když na to nestačí, tak se zapnul i třetí a pomohl jim dokud výkon neklesl.
rodělení výkonu paralelních měničů.png
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek