Pojišťovny vs. fotovoltaika

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od mirekcafa »

Jelikož tu občas probíhá debata o problémech s pojišťovnami a pojištěním fotovoltaiky, tak moje čerstvá zkušenost s navýšením pojistky na rodinný dům.
Na návrh makléřky jsme byli se ženou včera zrušit starou a podepsat novou pojistnou smlouvu na barák.
Nová smlouva obsahuje:
Pojištění domu částkou 4.500.000,-
vedlejší objekty 450.000,-
pojištění domácnosti 730.000,-
pojištění odpovědnosti 2.000.000,-
cena pojištění 5.288,- ročně
Navýšení oproti staré pojistce o cca 1.000,-
Proč to píšu..........V základním pojištění rodinného domu je dodatek který mě docela překvapil..
S nemovitostí máte automaticky pojištěnou i fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, klimatizaci, zařízení pro rekuperaci, dobíjecí stanici pro elektromobil.
Mám to svépomocí bez revize, žádný papír k FVE, jen faktury za matroš.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od Migel »

No to je pekne ale len pokial sa nic nestane a poistovna odmietne vyplatit poistne na zaklade toho ze k fve nieje ziadna revizna sprava a podobne.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od mirekcafa »

Tak to je mi víceméně jasný, nic méně mi dává logiku co mi řekla makléřka, pokud něco odejde v domácnosti včetně třeba měniče, je to přepětí a záleží na zprávě opraváře. Pokud by shořely třeba panely, (mám je na pozemku ne na střeše) je to také přepětí, případně úder blesku. Já myslím že tam určité šance jsou.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od Migel »

Nakolko mam velmi zle skusenosti s pojistovnou tak za seba mozem povedat len tolko ze "Ked Janka lapaju, pekne mu spievaju"
Ked ma poistovna vyplatit tak si najde aj ten najmensi dvovod vyplatit co najmensiu moznu vysku skody alebo vobec.Ale vravym hovorim to za seba z realnej skuse osti.Vzdy je to o ludoch, takze sanca ako taka tam stale je😉
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
rva
Příspěvky: 3871
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od rva »

Pojištění je rozumné pro toho, kdo má jedinou nemovitost kde její ztráta znamená katastrofu. A i tam bych zvažoval jak s výší pojistky zahýbe, když drobnější pojistné události pojištěny nebudou.
Pokud je nemovitostí více, zkáza jedné není katastrofou a pojištění nepokládám za potřebné, protože v průměru musí být pojistné vyšší než vyplacená částka - z rozdílu žije pojišťovna a pojistní podvodníci.
Pojištěním vyžadované revize všeho možného dělají dál z pojištění dost nákladnou věc.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Keraj
Příspěvky: 314
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od Keraj »

No pokud tu revizní zprávu nechce vidět při uzavírání smlouvy, a ve smlouvě není podmíněno ji mít... tak si myslím že je šance na plnění.
Přeci jen měli by si zjistit co a v jakém stavu pojišťují... pokud revize není a přesto pojistku uzavřou s nějak oceněnou FVE, je to výchozí stav a k němu určená cena pojištění.

Že se při plnění budou kroutit jak žížala na háčku, kór při větší škodě, to je asi pravděpodobné.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Franta2776
Příspěvky: 2874
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od Franta2776 »

Pojišťovna není charita :lol: :lol: :lol:
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 1420
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od eman »

Je to přesně jak píše Migel. Bez revizní zprávy nic nedostaneš. Pojišťovnu papíry zajímají až při plnění. Něco jiného je, pokud požaduješ slevu na pojistném kvůli zabezpečení nebo hromosvodu. Tam většinou chtějí revize doložit hned.
A pokud jsi stavěl FVE sám, tak na revizi zapomeň. Já mám problém jí vůbec dostat, jenom na předělaný rozvaděč.

Druhá věc je, jak píše RVA. Oni ti sice naslibují, jak ti proplatí vypálený router, ale pokud to uplatníš, tak tě hned další rok stáhnou z kůže. Pojištění nemovitosti je stejný podvod jako havarijko, kde jedno plnění znamená roky platit tisíce navíc, protože přijdeš o bonus.
Naposledy upravil(a) eman dne pát zář 20, 2024 9:44 am, celkem upraveno 1 x.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od mirekcafa »

Keraj píše: pát zář 20, 2024 9:06 am No pokud tu revizní zprávu nechce vidět při uzavírání smlouvy, a ve smlouvě není podmíněno ji mít... tak si myslím že je šance na plnění.
Přeci jen měli by si zjistit co a v jakém stavu pojišťují... pokud revize není a přesto pojistku uzavřou s nějak oceněnou FVE, je to výchozí stav a k němu určená cena pojištění.

Že se při plnění budou kroutit jak žížala na háčku, kór při větší škodě, to je asi pravděpodobné.
to si také myslím, vůbec jsem se o FVE nezmiňoval, až když jsem tam viděl ten dodatek tak jsem se zeptal. Dodatek je automaticky součástí smlouvy a to mě překvapilo.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
glottis
Příspěvky: 2409
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od glottis »

zalezi co budes chtit zaplatit.

Jestli vyhoris od elektriky a zjisti se, ze to caplo od neceho souvisejiciho s fve, revizi chtit budou. Jestli ti panely rozmlati kroupy, revize je k nicemu.
Mogul
Příspěvky: 201
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od Mogul »

Podmínky plnění jsou výhradně v pojistných podmínkách, kde jsou taktéž i výluky z plnění. :write: Obojí je podstatné a vždy by mělo být předloženo před sjednáním samotné smlouvy.
O pojišťovácích se nedá říci, že by lhali. Jen neříkají úplně všechno a to z několika důvodů. Buď to to nevědí, protože se do podmínek ani nepodívali a je to jen o prodeji, nebo jen "takticky" nezmiňují vše, protože by jinak neprodali... a co si budem povídat, pojišťováci jsou živi hlavně z prodeje, takže se není čemu divit.
Na pojišťovny to moc neházejte... začátek je vždy při prvotním představení pojistného produktu. Tam je zástupce pojišťovny, který by měl zmínit nejen hezká čísla z plnění a co vše je kryto, ale hlavně co je třeba, aby se vůbec plnilo. Je jasné, že kdyby vám řekl, že nic nedostanete, protože nemáte revizi, etc... tak to chtít nebudete.
Tady v tomto případě to dostáváte v balíku ať chcete nebo ne, ale samozřejmě to v té ceně zahrnuté je :-) Nebo si snad myslíte, že něco dostanete zadarmo? :eek2:
Jsou pojišťovny, které to mají jako připojištění a cena za základ je samozřejmě hned někde jinde.

Jen pro zajímavost... kolik jsi dostal nabídek k porovnání? Aby sis mohl vybrat dle druhu krytí, plnění a podmínek? Nebo byl výběr jen na základě ceny? Jestli vůbec nějaký výběr byl :lol:
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od mirekcafa »

glottis: souhlas, pokud vyhoří barák třeba od baterek tak to bude problém, ale když ti odejde nějaký spotřebič vinou měniče (přepětí) tak zaplatí. Nikdo nebádá kde to přepětí vzniklo. Důležité aby servisák napsal poškozeno přepětím...
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od mirekcafa »

Mogul píše: pát zář 20, 2024 12:38 pm Jen pro zajímavost... kolik jsi dostal nabídek k porovnání? Aby sis mohl vybrat dle druhu krytí, plnění a podmínek? Nebo byl výběr jen na základě ceny? Jestli vůbec nějaký výběr byl :lol:
Jednalo se o modifikaci staré smlouvy , přibylo tam dost věcí k plnění (instalatér, zámečník atd. ) navýšení plnění u všech položek. Nárůst ceny je o cca 1.000,- ročně víc. A tu pojistku kvůli hypo stejně platit musím. Nejsem příznivec pojistek ale myslím že to za tu tisícovku je v pohodě i bez té fotovoltaiky. A co koupíš dnes za tisíc........
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
eman
Příspěvky: 1420
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pojišťovny vs. fotovoltaika

Příspěvek od eman »

K pojištění musí mít člověk právníka, pokud se sám nevyzná v podmínkách a zákonech. Když vezmu případ z loňska, kdy bráchovi padnul na střechu strom a tesař to opravoval 2 týdny, protože se zlomily dvě krokve (200 let starý dům). Pojištovna mu poslala 32tis., ikdyž oprava stála přes 100tis. Naštěstí si brácha platí DAS a ti to ČP politicky vysvětlili. Nakonec zatáhla všechno.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek