TPK a odbavujuci RCD

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 539
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od stano22 »

Ahoj

Mam bojler drazice 200L s prirubovou jednotkou TPK 2,5kW. Bezne to krmim BELom, ziaden problem. Dnes v ramci prac na FVE som bojler pichol za MP2, docasne. A odbavil RCD. Tak som odpojil vsetku ostatnu zataz, pripojil len bojler - islo to tak pol minuty, potom RCD zasa odbavil. Trosku som s tym laboroval a zistil som, ze proste po pripojeni behom prvych 2-4 minut ten RCD 2-3x odbavi, ale po tomto case sa uz nedeje nic, kludne dalsie dve-tri hodiny uz bezi ohrev bez problemov. Neviem si vysvetlit, cim to moze byt. Nejake napady, ako postupovat pri diagnostike? RCD je AC 30mA, ale nepodozrievam ho, lebo bez toho bojlera drzi a vlastne cely rok drzal v pohode. Pozeral som aj prirubu, je sucha. Este ma napadlo, ci tam nemoze robit nejaky zvod kondenz, ze po zahriati spiraly sa odpari a je klud. Ale to je asi hovadina. Som z toho magor. Dik
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od Migel »

A spiralu si nemeral aky ma odpor?..zapojenie na prirube je ok?..ked si to teraz prehadzoval na mp2 a do teraz si tam mal bel nemohlo sa ti len stat ze mas niekde nieco povolene?..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 539
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od stano22 »

K spirale mam cca 20m kabla 3x1,5CYKY. Na konci pri menici je odpor na vodicoch spiraly cca 24ohm, co mi pride ok. Oproti zemi neviem, multimeter nenamera nic a megmet teraz po ruke nemam. Ale to sa deje len chvilku po pripojeni "studenej" spiraly. Potom uz nic.
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od pibi »

Nějaká zkondenzovaná vlhkost? Dražický bojler se suchým tělesem provozuji na FVE více než rok, letos mi jednou vypadl chránič, příčinu jsem nezjistil.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 539
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od stano22 »

Všetko suché. Bojler má na jimke v spodnej časti 30°C, tam nemá čo kondenzovať. Blbé je, že neviem patronu vybrať von a skontrolovať, to by som musel odpojiť a pootočiť celý bojler... Vyskúšam ešte priame pripojenie z DS cez samostatný RCD na test. A taktiež žiarovku voči PE.
Pawel
Příspěvky: 845
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od Pawel »

Voda z vodovodního řadu určitě nemá 30st. Když se odebere větší množství vody tak se spodek bojleru podstatně ochladí a kondenzace může vznikat.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 539
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: TPK a odbavujuci RCD

Příspěvek od stano22 »

Pawel píše: stř zář 18, 2024 12:59 pm Voda z vodovodního řadu určitě nemá 30st. Když se odebere větší množství vody tak se spodek bojleru podstatně ochladí a kondenzace může vznikat.
To nemá, ale v prirube v jimke pre kapilaru termostatu mám aj teplotné čidlo, podľa toho viem teplotu v tej úrovni.