FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
JozefSK
Příspěvky: 61
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Dnes som si vyhradil cas na zmenu sklonu mojich panelov zo zimnej polohy na jarny sklon, t.j. z 59° na 40°:
z 59° na 40°.jpg
Uz sme dospeli do stavu, ze ked svieti slnko, tak bojler je nahriaty do 10 hod. a zbytkom prekurujem izby. Ked je ale silne zamracene, tak so zimnym sklonom mi ledva vyhreje bojler. Znizenim sklonu pri silne zamracenej oblohe by panely mali dodat viac "stavy" ...

PS: V tomto clanku som nasiel navod, ako si vypocitat kedy aky sklon je vyhovujuci.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od soami »

Pro tyto účely (nejen) je skvělá stránka https://www.suncalc.org
skybor
Příspěvky: 756
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od skybor »

Že máš možnost změny sklonu panelů je super věc.

Sklon panelů totiž řeším od začátku budování FVE už skoro rok. V PVGIS (https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/) jsem si simuloval různé sklony v různých obdobích. A nakonec jsem došel k závěru, že nejlepší by asi bylo je dát na plocho vodorovně. Ono totiž když svítí, tak je většinou elektřiny dost, ale když nesvítí tak dávají většinou nejvíc ty panely vodorovně ...(anebo možná půlku panelů vodorovně a druhou půlku svisle na JIH - na zimu)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
JozefSK
Příspěvky: 61
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

skybor, panely vodorovne, pri tej simulacii si zohladnil aj sneh na paneloch ?
Napr. v Bratislave, kde je suvisla vrstva snehu max 3 x v roku a aj to len na par hodin ta poloha vodorovne je skor vyhodnejsia, ako niekde severnejsie "v kopcoch", kde je snehu o "par lopat" viac a par dni - tyzdnov - mesiacov dlhsie. A navyse, ak by umiestnenie panelov bolo nevhodnejsie na ometanie snehu ...
Teda ked sa bavime o zime, kedy sa rata kazdy Watt z panelu ... :)

Ale ano, aj ja som predtym rozmyslal, aky sklon zvolit. Kedze som ale nebol obmedzeny sklonom ziadnej strechy a konstrukciu som si vymyslal sam, tak nakoniec som sa rozhodol pre to natacanie. Len mal som stastie, ze povodny navrh konstrukcie som ukazal jednemu znamemu, ktory projektuje o.i. konstrukcie na bilbordy a ten ma upozornil na silu vetra a doporucil mi spevnit ukotvene stlpiky. Ze ekvivalent plochy mojich panelov, ze ake velke a tazke lietadlo udrzi vo vzduchu ...
Tfuj, tfuj, tfuj, aby som to nezariekol - zatial este u nas nebol tak silny vietor, ktory by mi to uniesol ... 8-)
skybor
Příspěvky: 756
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od skybor »

pri tej simulacii si zohladnil aj sneh na paneloch ?
Mám momentálně některé panely 20°, některé 40° a některé 60° a když napadlo (a že tuto zimu u nás napadlo a pak to i drželo), tak to bylo skoro jedno jaký sklon. Prostě byly pod sněhem všechny. Proto jsem psal, že na zimu svisle anebo ideál, jak to máš ty ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek