KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od sasy »

Tak ty zátky jsou originál od výrobce.Jinak ta hladina je krásně vidět.A těsnit budou asi taky dobře když to dodává výrobce.Jinak je mám na všech svojich 180 kusech a bez jakéhokoliv problému.Ale každej máme svůj pohled na věc.
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

Co se týká nerezu, uznávám, tady se místo elektrikáře projevila duše zámečníka a když přišla nabídka na propojky bez práce (nakresli si to a pošli), sáhnul jsem po tom všema deseti a nenapadlo mne, že může být až takový rozdíl ve vodivosti. Opět jsem moudřejší... Jinak systém je jištěn na 50A a maximum, co mi tam teče bývá okolo 30A. Ale měnič je 1200W, může přijít i větší proud.

Hadičky: do flašky s vodou přijdou, jak bylo psáno výše. A k diskusi okolo viditelnosti - fakt je to na temné půdě a fakt, i když to prosvětluji stavebním reflektorem, odhadnout výšku hladiny elektrolytu je téměř nemožné. Proto možnost centrálního dolévání vítám.

Prošel jsem asi čtyřmi cykly a začínají se projevovat první mouchy - jeden z článků se při vybíjení dostává na cca 0,2V, ostatní se drží v rozmezí 1,16 - 1,20V. Stav vybití kompletu byl v tu chvíli cca 30% zůstatku. (70% odebráno). Elektrolyt v článku je, po přepnutí na nabíjení vyskočil o cca 0,2V výše, než ostatní. Má smysl se jej pokoušet řešit? Vařit? Nebo vyřadit? První jeden až dva cykly se to nejevilo špatně.
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

Nakonec jsem vyzkoušel ještě jednu věc. Vím že na nabíjecí straně jsem docela nízko, maximální napětí mám 32V. Na 22 článků to není ideál. Ve chvíli kdy se nabíjení zastavilo, ručně jsem nastavil SOC na 10% a nabíjíme dále. Teklo tam okolo 10A, teď se stahuje kamsi k pěti. Je to neefektivní, uvidíme co to udělá.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od thomas.007 »

32V na 22 článků je dost málo, ne že by se nakonec baterie nenabila, ale bude to trvat hodně dlouho (10h a více) a hlavně v zimě ten čas prostě není a ani v létě se baterie nenabije. Měl jsem KPM120P a 20 článků se sice nějak dalo, ale málokdy jsem je v létě dobil doplna, na pozdzim už vůbec ne. 19 článků je optimální počet, tohle potvrdí většina majitelů NiCd jako optimální.
Zde je nějaký popis NiCd, doporučuju graf na str.11.:
https://docplayer.cz/13913186-1-akumula ... -nicd.html
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

Regulátor z panelu jsem schopen potáhnout výše, to není problém. Solární sestava je oproti akumulátoru dimenzovaná nízko - 550Wp panel a k němu Victron MPPT 100/20 48V. Primárním účelem sestavy byla záloha pro případ výpadku sítě. A postupně se to vyvíjí dál :) Během tohoto zimního období je to přepnuto do udržovacího režimu - Aku stále nabito. Na chalupě jsme od pátku odpoledne do neděle, zbytek času to na nás čeká a živí to ledničku, kamery... Jinak souhlasím, bylo by to špatně.
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

Tak poslední stav je 20 článků. Dva se chovaly tak, že cca při 40% zůstatku byly napěťově na nule a nepomáhalo opětovné nabití a vybití. No a docela by mne zajímalo, jak máte nastaveny hodnoty FVE. Bavíme se o Victronu, který mne dost pustí.

Nabíjení:
vic1.jpg

Minimální napětí:
vic2.jpg

Nastavení ESS
Udržovací napětí - Sustain:
vic3.jpg

Dynamic cut-off jsem nastavil jednotně:
vic4.jpg

Restart offset - při téhle hodnotě to neházelo chybu v nastavení:
vic5.jpg

Něco udělat jinak? Díky.
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

Sluníčko se klube a v nastavení, které je výše, se projevily chyby. Nabíjení končilo cca na 90 %. Postupným bádáním jsem došel na upravení hodnot:

vict1.jpg
Na regulátoru upraven Float na 30,80V a Absorbtion time na 5 hodin.

Na Multiplusu v podstatě totéž:

vict2.jpg

Vybíjení se jeví s ohledem na soustrojí dobře, nabíjení je na tom teď podobně. A myslím, že baterky si jen tak v klidu na půdě brumlají a střechou se prolétnout (snad) nechystají.

vict3.jpg
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od skybor »

Jen je taková provozní zkušenost: pokud baterie dlouhodobě stojí a pak se začne cyklicky používat, bude pár cyklů trvat, než se "rozpohybuje". Do té doby je měkká napěťově a kapacitně se též chová hůře.
Taky jsem vyměnil staré vysloužilé olovo za "staré" NiCd (KPM 120P). Takže se začínám zase učit. Mám tomu rozumnět tak, že je dobré ze začátku cyklovat NiCd nějakou dobu MIN-MAX ?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

skybor píše: stř úno 28, 2024 5:18 pm
Jen je taková provozní zkušenost: pokud baterie dlouhodobě stojí a pak se začne cyklicky používat, bude pár cyklů trvat, než se "rozpohybuje". Do té doby je měkká napěťově a kapacitně se též chová hůře.
Taky jsem vyměnil staré vysloužilé olovo za "staré" NiCd (KPM 120P). Takže se začínám zase učit. Mám tomu rozumnět tak, že je dobré ze začátku cyklovat NiCd nějakou dobu MIN-MAX ?
Mám to tak, že vybíjím cca na 50 %. Ale je to proto, že mám akumulátory trochu předimenzované oproti panelu... Jinak ale, co mám načteno, je dobré projít několik cyklů. Zrovna teď využívám malého odběru a dostatku sluníčka k doporučovanému přebití a provaření. No a i přes dost negativních reakcí okolo, já jsem s těmito baterkami spokojen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od skybor »

Mne teda ty "staré" NiCd články velmi mile překvapily. Původně jsem měl v plánu je provozovat jen dočasně, než pořídím pořádnou Li-Ion nebo LiFePo baterku, ale asi si je nechám :) Po pár cyklech nabití/vybití se pěkně chytly. Jediný problém je u mne to velké rozpětí pracovního napětí. Nabíjím je max na cca 1,55V. Ale bohužel dole mi už při 1,25V řve měnič na podpětí :(

Myslím, že do budoucna z nich bude super záchranný padák pro případ poklesu napětí u hlavní baterie (a tím hrozícího odpojení díky BMS).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

skybor píše: stř bře 27, 2024 2:35 pm Mne teda ty "staré" NiCd články velmi mile překvapily. Původně jsem měl v plánu je provozovat jen dočasně, než pořídím pořádnou Li-Ion nebo LiFePo baterku, ale asi si je nechám :) Po pár cyklech nabití/vybití se pěkně chytly. Jediný problém je u mne to velké rozpětí pracovního napětí. Nabíjím je max na cca 1,55V. Ale bohužel dole mi už při 1,25V řve měnič na podpětí :(

Myslím, že do budoucna z nich bude super záchranný padák pro případ poklesu napětí u hlavní baterie (a tím hrozícího odpojení díky BMS).
Mám to podobně. Spokojenost. Já se u dvaceti článků dostávám na 32V (1,6V na článek), minimální vybití při 40% je 23,17V (1,16V na článek) - vy procenta jsou cca 100Ah, víc mám problém dobít. Jak řešíte dolévání?
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od skybor »

Dolívání jsem zazím nijak neřešil. Tím, že je moc nepřebíjím, tak to asi ani nebude tak akutní. Ale někde jsem tady viděl jednoduchý systém na automatické dolívání. Jen to chce dolívací vršky, hadičky a nějaké nádržky (PETky).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
MirdaV
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 29, 2023 1:31 pm
Lokalita: Valašsko

Re: KPM 250 PE od prvopočátku místo olova

Příspěvek od MirdaV »

skybor píše: čtv bře 28, 2024 7:28 am Dolívání jsem zazím nijak neřešil. Tím, že je moc nepřebíjím, tak to asi ani nebude tak akutní. Ale někde jsem tady viděl jednoduchý systém na automatické dolívání. Jen to chce dolívací vršky, hadičky a nějaké nádržky (PETky).
On je to tak trochu dotaz na uživatele mwt kterému moc děkuji za cenné první rady.
Protože hračičkování je silně návykové, chtěl bych jej potáhnout zase o kousek dále. Dát cca metr (výškový) nad baterky 5L kanystr s kohoutem, už jsem objednal indikátor průtoku, no a jeden konec vodní soustavy dát do PET s vodní zátkou aby mohlo odfukovat, druhý nechat v podstatě stále připojen na kanystr s kohoutem, a v nabitém stavu jen přiškrtit odfuk a pustit dolévání. Teoreticky v tom nevidím problém. Ale protože vymýšlím vymyšlené, co už někdo přede mnou určitě řešil, není v tom nějaké úskalí? Zmíněná zbytková voda v hadičkách tady zazněla výše. Ještě něco proti? Děkuji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek