Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od unicast »

Hezký projekt. Možná by stálo za to dovnitř doplnit alobal nebo reflexní fólii za topení (tj. alobal + mirelon), omezí to tepelné ztráty radiací.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od unicast »

Hezký projekt. Možná by stálo za to dovnitř doplnit alobal nebo reflexní fólii za topení (tj. alobal + mirelon), omezí to tepelné ztráty radiací.
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od betmen »

je tam hlinikova folia, co sa dava pod fatrafol na strechy.
toto su foto z testovania a ladenia.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od betmen »

tak ma pri tejto debate napadlo skusit chladnicku v tomto pocasi.
momentalne je vonku 5.8°C, chladnicka je dlhodobo v altanku, prerobena na siet (panel isiel k siton zostave), ale s DC-DC konverziou na vyssie spominane napatie a prud.
v tejto chvili to po 2hod prevadzky stlacila v utrobach na - 14°C (prazdna) :lol:
Přílohy
IMG_20240125_204757.jpg
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od thomas.007 »

betmen píše: čtv led 25, 2024 7:15 am a po vypnutí napajania rychlo vedie teplo krizom cez seba...
...a proto se meziokruh dělá kapalinový, buďto solanka nebo glykol, či netoxický propylenglykol. Když se oběhové čerpadlo vypne, tak teplo nevede. Doma jsem měl nějaký prastarý peltier ještě skládaný z jednotlivých polovodičů s izolačníma podložkama, na jedné straně byl masivní hliníkový chladič a na druhé straně hliníkový masiv s 2 připojením na hadičky.
Něco podobného se dělá i teď:
https://allegro.cz/nabidka/polovodicove ... 4342969018
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od Lubik »

V návodu k ledničce mám minimální teplotu okolí 10°C
Nezhoustne moc olej v kompresoru? Nebo jiný důvod.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od thomas.007 »

Lubik píše: pát led 26, 2024 10:24 pm V návodu k ledničce mám minimální teplotu okolí 10°C
Nezhoustne moc olej v kompresoru? Nebo jiný důvod.
Je to tak, olej v mrazáku začne zatuhávat v okruhu (jako nafta v autě), ucpe expanzní ventil a kompresor se začne přehřívat. Ten kompresor to nějak dá při krátkodobých teplotách (u mě píšou nad +8°C), ale dlouhodobě bude trpět. Jinak z termodynamického hlediska je samozřejmě nejlepší mít lednici (mrazák) v místě kde je nižší teplota, já to mám na chodbě a tam je 15-17°C. Klesne tím výrazně spotřeba.
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od betmen »

ani kompresor klimy v aute ti pod 5 Celsia nezopne.
olej je vtedy husty skoro ako med a odrovnal by si ho...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
sigurd
Příspěvky: 11
Registrován: úte úno 21, 2023 12:19 pm
Lokalita: žilina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 175+160 mobilné
Kapacita baterie [kWh]: 3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od sigurd »

betmen píše: čtv led 25, 2024 7:15 am inac treba davat pozor, peltier nema rad pwm a po vypnutí napajania rychlo vedie teplo krizom cez seba...
toto je významný poznatok- PWM znižuje účinnosť, a spätné prúdenie tepla cez vypnutý TEC je významné hlavne pri použití spoločného chladiča na teplej strane. Čiže regulácia výkonu len spojitá.
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od betmen »

ano, najlepsie je regulaciu vykonu riesit zmenou napatia, alebo prudu.
pri pouziti PWM sa moze samotny peltier rozlepit ako dosledok rychlo sa opakujucej zmeny teploty a tym tepelnou roztiaznostou materialov.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od greatlama »

Lubik píše: pát led 26, 2024 10:24 pm V návodu k ledničce mám minimální teplotu okolí 10°C
Nezhoustne moc olej v kompresoru? Nebo jiný důvod.
Pokud je to kombinace mrazak + lednice, tak důvod může být i ten, že to reguluje pouze teplotu v mrazáku a v prostoru lednice pak může začít mrznout.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od rva »

Ono to bývá spíš naopak. Čidlo termostatu je v chladničce a za nízké okolní teploty se chladnička nepotřebuje zapnout a proto mrazák rozmrzne. Jinak venku mám 3 mrazáky a jednu monoklimatickou chladničku a fungují tak již několik let. Při delších mrazech se akorát musí z chladničky odnést to, co nemá zmrznout (např. vajíčka).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Quizath
Příspěvky: 1
Registrován: stř bře 13, 2024 4:43 pm
Lokalita: Kosice

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od Quizath »

kodl69 píše: ned čer 18, 2023 10:39 am Jasně, prostě se pošle DC napětí do meziobvodu frekvenčního měniče kompresoru. A pokud je aspoň o kousek vyšší než je napětí síťový (samozřejmě za usměrňovačem), tak klima jede ze slunka. Celkem chytrý jednoduchý řešení.
Kedze to ocividne funguje u hybridnych klimatizacii Logitex, nevyraba sa to ako samostatna jednotka, ktora by spravila z klasickej klimy hybridnu ?
Vstup zo siete, vstup z panelov a vystup do klimy ?

V podkrovy mi ide v lete klima cely den. Mam moznost umiestnit panely na juznej strane, tak s takouto jednotkou by som si to vedel predstavit.
Klima je 2 rocna, takze ju menit nechcem.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od kodl69 »

Tak pohrát si samozřejmě můžeš, ale je to těžce neoficiální záležitost, až bych řekl gheto technic. Už proto, že budeš mít nějak superponovaný síťový napětí na panelech, a naopak, napětí z panelů v klimatizaci. Aby to za něco stálo, tak podle počtu panelů tam bude muset být DC/DC buď snižující, nebo zvyšující, kterej dokáže zvládnout jak proudy z panelů tak odběr klimatizace. To by byla kopie Logitexu.
A ještě mám jedno gheto technic řešení, za to by se nikde v africe ani v asii nemuseli stydět: prostě se klimatizace zapojí na výstup ze sitonu. To jsem nechtěně vyzkoušel, když mi nainstalovali klimatizaci, připojili na připravený kabel, kterej ještě nebyl druhým koncem zapojenej v rozvaděči, tak dotyčnej dal na konec vidličku na 230V a šupl to do zásuvky, která byla nejblíž - co jsem měl na testování připojenou do sitonu, ale nic o tom neřekl, kam a jak to zapojil... Klimatizace jela celý odpoledne a večer se začala nějak divně vypínat a restartovat... 7x460Wp 120čl. panely Leapton, tuningovej siton s max. proudem 16A... Ale tohle taky nikomu nedoporučuju. To už raděj nějakej Axpert a vydechlý autobaterky, než takovýhle bastlení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od kyocera »

Na požadavek jednoho známého jsem jedno takové zařízení vyrobil a sice pro TČ ale v principu je jedno jaký se tam dá spotřebič na výstup.
Ten známý měl tyto požadavky. 3 panely na vstupu, výstup pro TČ čistý sinus a galvanicky oddělený výstup kde je 230V čistý sinus a pokud jde z panelů
méně, tak plynulé docucnutí z DS a to absolutně 100% bez přetoku a žádné baterky nechtěl , takže bez baterek. A protože je výstup čistý sinus, tak
je tam možné připojit libovolný spotřebič, co vyžaduje sinus, tedy i libovolnou klimatizaci nebo reverzibilní klimatizaci. A galvanicky oddělený výstup znamená zkouška izolačního stavu napětím 4000V. / maximální napětí, kterým mohu měřit izolační stav je 5000V. /Je tam tedy na výstupu toroidní transformátor.A když panely už nic nedávají večer a v noci , tak se vše automaticky přepne jen a pouze na DS, takže spotřebič na výstupu je v noci propojený s DS přímo . Jak panely se světlem ožijí, ožije i automatika a přepne to zpět do modu výroby z panelů + plynulé docucávání z DS pro plynulý chod spotřebiče sinus na výstupu.Rok se to bude nyní testovat.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od dipos »

To: Kyocera
Zajímavé řešení, a jak to vypadá v reálu ?
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od kyocera »

Když jsem stavěl podobné zařízení a dal fotku č. 5 v příspěvku ze dne 7.ledna 2019 , tak
tehdy první podobné zařízení mělo více analogových měřáků odkaz je zde - fotka č.5
viewtopic.php?p=83482#p83482

To současné zařízení už nemá žádný měřák, žádné kontrolky je to jen krabice do které vede přívodní šňůra se zástrčkou na 230V,dále výstupní
zásuvka pro sinus spotřebič a vstupní svorky pro panel. Takže na pohled jen úplně obyčejná krabice .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od kodl69 »

To Kyocera: takže trafo na výstupu, tj panely jsou připojeny za usměrňovačem z DS, tj galvanicky spojeny s DS ala axpert VM? Usměrnění je obyč můstek, nebo řízený usměrňovač včetně PFC?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od kyocera »

Pro kodl69 . Vše je udělané v tomto případě naprosto bezpečně a výstup 230V čistý sinus je i zkratuvzdorný , provoz bezobslužný ,automatický a revizní
technik jakým jste , by neshledal žádnou závadu , ani ve vztahu k panelům nebo DS.A pokud by jste přístroj odnesl někam na chatu, kde
není DS, přístroj by pracoval i bez DS, bez baterek a za plného slunečního svitu by zařízení poskytlo i dostatek výkonu pro sinus spotřebiče z připojených panelů. Ale pokud požadujete plynulý chod TČ nebo klimatizace či reverzibilní klimatizace je DS nutností pro plynulé docucnutí energie v
případě mraku či jiného poklesu slunečního svitu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od glottis »

ja myslim, ze kodla revize moc nezajimala ale spis ho zajimaly technicke detaily. Ty se ale asi nedozvime?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek