Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Měniče Studer
kolin
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 09, 2021 6:01 pm
Lokalita: Praha zapad
Výkon panelů [Wp]: 5.2kW
Kapacita baterie [kWh]: 18.5kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kolin »

IMG_20240211_171352239.jpg
Ahoj,
dokončil jsem první etapu stavby rozvodny. Rozvodna je v nově zrekonstruované kůlně mimo dům. Všechno už je na zdi, zapojené a nějak funguje. Elektrárna je zatím zcela offgrid, z DS mi tam ani nevede kabel. Barák na FVE přepnout můžu, skrze starý 3f kabel a ruční přepínač sítí.

Nejdříve jsem si výhodně koupil střídač od ABB a pak až zjistil, že symetrické 3f střídače jsou solárním kutilům skoro na nic.
Po prostudování poloviny Internetu jsem zjistil, že potřebuju AC Coupling s pomocí 3f Studer nebo Victron, abych to mohl používat bez povolených přetoků a offgrid. Koupil jsem 4ks Studerů ze secondsolu a začal stavět.
  • Hlavní části:
    • XTM4000 4 kusy zapojené jako 3f,první fáze zdvojená
    • ABB PVI-12.5-TL-OUTD s vybranou sítí VDE-4105
    • LiFePO4 18s 18,5kWh se stykačovou BMS JBD, emuluje Pylontech po CANu
    • MPPT Epever XTRA pouze se dvěma panely pro cold start
    • 12ks panelů připojených na ABB (1 string)
    • 2ks panelů připojených na Epever
    • 72ks panelů na střeše domu časem s novou střechou
  • Komunikace, řízení:
    • Studer Xcom-232i
    • Fangpusun Xcom-485i
    • Fangpusun Xcom-CAN
    • Rapsberry Pi
    • HomeAssistant ve virtuálním serveru
    • hrozně moc ESPxx s esphome.io

Studery jsem na zeď namontoval podle sériových čísel sestupně, z leva do prava, takže Studer1 a Studer2 jsou na L1, Studer3 je L2 a Studer4 je L3
Do Xcom-CAN je zapojená baterka, Studery Xcom-CAN okamžitě pochopily a s baterkou si povídají.
Na Raspberry běží Openstuder portal, Xcom-232i je do ní zapojený taky.

Jeden ze Studerů (už nevím který) jsem trápil ještě v pracovně, nastavil hrozně moc parametrů ještě s BSP a už ani nevím co a kde. Po zapojení na zdi jsem sestavu opatrně zapnul rovnou to běželo v 3f režimu, ale Studer2 zůstává vypnutý. Parametry Studerů jsou teď úplný bordel a bude to třeba chtít resetnout do defaultu.

V ABB ongridu jsem musel nastavit německou síť VDE4105, kde by mělo fungovat plynulé řízení výsupního výkonu frekvencí sítě. Tohle mi u Studeru bohužel teď nejde, i když jsem to nastavoval. Ale asi to mám nastavené na víc místech a možná to koliduje. Když jsou baterky plně nabité, frekvence se nezvedla, ABB pořád tlačilo až zasáhla BMS.

Jestli někdo máte podobný setup, budu rád za každou radu co a jak nastavit.

AC Coupling je komplikace, ale výhody to má. Všechny 3f ongrid střídače umí veliké vstupní napětí. Radši budu mít 800V 10A, než 150V a 53A.
Přílohy
IMG_20240226_222627987.jpg
IMG_20220501_135748.jpg
Offgrid
14x 375Wp panely na kůlně (časem celá střecha domu)
4x Studer XTM-4000 (třífázové zapojení, L1 posílená)
18S2P LiFepo4 18.5kWh
1x ABB PVI-12.5 Symetrický 3f ongrid střídač, AC coupling (zatím 12 panelů)
1x Epever XTRA4415N ze dvou panelů
kamils
Příspěvky: 68
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kamils »

Ahoj,
mám AC coupling, ale 1f systém 3x XTM-4000 a ongrid střídače Solax X1. Tak nastavení snad bude stejné.
Resetovat všechno do defaultu je základ a pak povolit podle manuálu:
AC coupling.JPG
AC coupling.JPG (77.74 KiB) Zobrazeno 435 x
Více jsem asi kvůli AC couplingu nenastavoval. Musí sedět hranice změny frekvence mezi XTM a ABB. Více toho jsem popsal tady: popis
Přílohy
Manuel Xcom-CAN V2.7.0_EN.pdf
(1.81 MiB) Staženo 43 x
kolin
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 09, 2021 6:01 pm
Lokalita: Praha zapad
Výkon panelů [Wp]: 5.2kW
Kapacita baterie [kWh]: 18.5kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kolin »

kamils píše: úte bře 05, 2024 11:28 am Ahoj,
mám AC coupling, ale 1f systém 3x XTM-4000 a ongrid střídače Solax X1. Tak nastavení snad bude stejné.
Resetovat všechno do defaultu je základ a pak povolit podle manuálu:
AC coupling.JPG
Více jsem asi kvůli AC couplingu nenastavoval. Musí sedět hranice změny frekvence mezi XTM a ABB. Více toho jsem popsal tady: popis
Tohle jsem přesně nastavil, ale nefunguje to. Zkusím ten reset do defaultu, ale to je taky vopruz když nemám instalační kód. Budu muset přes scom.exe, možná přes Openstuder
Offgrid
14x 375Wp panely na kůlně (časem celá střecha domu)
4x Studer XTM-4000 (třífázové zapojení, L1 posílená)
18S2P LiFepo4 18.5kWh
1x ABB PVI-12.5 Symetrický 3f ongrid střídač, AC coupling (zatím 12 panelů)
1x Epever XTRA4415N ze dvou panelů
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od mopadzi »

installer: 909661
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kamils
Příspěvky: 68
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kamils »

Dělal jsem to přes adresář 03 a každý střídač zvlášt.
Zkušení když tak poradi.
kolin
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 09, 2021 6:01 pm
Lokalita: Praha zapad
Výkon panelů [Wp]: 5.2kW
Kapacita baterie [kWh]: 18.5kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kolin »

Tak jsem vyresetoval do defaultu všechny čtyři Studery i Xcom-CAN.
v Xcom-CAN jsem nastavil:
  • 6072 = 1 (Solar Inverter connected on AC-Out)
  • 6073 = 1 (Delta from user frequency to start derating of solar inverter)
  • 6074 = 2.7 (Delta from user frequency to reach 100% derating of solar inverter)
Problém je, že frekvence byla 51Hz a on-grid se odmítal zapnout. Když snížím 6072=0.05, invertor naběhne. Ale SoC už teď mám 99%, baterka má už 3.412V/čl, on-grid tlačí 2kW a frekvence se nikam nehýbe.
Offgrid
14x 375Wp panely na kůlně (časem celá střecha domu)
4x Studer XTM-4000 (třífázové zapojení, L1 posílená)
18S2P LiFepo4 18.5kWh
1x ABB PVI-12.5 Symetrický 3f ongrid střídač, AC coupling (zatím 12 panelů)
1x Epever XTRA4415N ze dvou panelů
kamils
Příspěvky: 68
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kamils »

kolin píše: čtv bře 07, 2024 9:54 am Problém je, že frekvence byla 51Hz a on-grid se odmítal zapnout. Když snížím 6072=0.05, invertor naběhne. Ale SoC už teď mám 99%, baterka má už 3.412V/čl, on-grid tlačí 2kW a frekvence se nikam nehýbe.
Frekvence se začne hýbat v okamžiku, kdy proud do baterie se bude blížit tomu co BMS nastaví jako max, případně napěti bude blízko max nebo pokud se SOC dostane na úroveň "SOC for end of charge {6075}".
Přifázováni on-gridu k síti záleží na nastaveni frekvenční ochrany, u Solaxu jdou některé parametry ručně editovat, nevím jak u ABB. Možna změna země umožní nastaveni. Pokud to ale běží, není to asi potřeba měnit, spíše je důležitější nastaveni max frekvence, aby se on-grid zastavil. Stabilitě regulace pomáhá co největší rozsah změny frekvence. Napiš jaké tam máš možnosti nastaveni.
kolin
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 09, 2021 6:01 pm
Lokalita: Praha zapad
Výkon panelů [Wp]: 5.2kW
Kapacita baterie [kWh]: 18.5kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kolin »

Od mého posledního příspěvku se SoC dostalo na 100% a tam bylo docela dlouho. BMSka měla SoC po dlouhé době ujetý a baterka zdaleka nabitá nebyla. Takže SoC byl 100%, on-grid tlačil 2kW a Studer držel pořád 50.05Hz. Napětí na článek nešlo přes 3.45V.

Z toho to snad vypadá, že na SoC číslo se úplně kašle a musí se to brát z nějakého napětí.
Offgrid
14x 375Wp panely na kůlně (časem celá střecha domu)
4x Studer XTM-4000 (třífázové zapojení, L1 posílená)
18S2P LiFepo4 18.5kWh
1x ABB PVI-12.5 Symetrický 3f ongrid střídač, AC coupling (zatím 12 panelů)
1x Epever XTRA4415N ze dvou panelů
kamils
Příspěvky: 68
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kamils »

BMS musí řídit XTM, v Xcom-CANu musí být zapnuty režim "Activity Control”.
Měl jsem nastaveno několik různých hodnot a vždy když baterie dojela na nastavenou hodnotu, začala frekvence stoupat. Výkon on-gridu se snížil tak, aby baterie se dále nenabíjela a při překročení SOC se úplně vypnul.
kolin
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 09, 2021 6:01 pm
Lokalita: Praha zapad
Výkon panelů [Wp]: 5.2kW
Kapacita baterie [kWh]: 18.5kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer 3f, AC vazba s 3f ongrid střídačem, L1 zdvojená. Mám zapojeno, jak nastavit?

Příspěvek od kolin »

Po nějaké době sledování a zkoušení jsem asi přišel na to, že někde musí být bug. Těžko říct kde, může to být v JBD BMS, v Xcom-CAN, nebo i v XTM samotném.

Celá komedie se změnou frekvence začala totiž fungovat až potom, co jsem parametr 6075 změnil na 99% :!: :?:

Opravdu nechápu proč, ale dokud tam bylo 100%, Studer frekvenci držel a baterka se přebíjela až musela zasáhnout BMS. Po změně tohoto jednoho parametru začalo magicky všechno fungovat.

Taky moc nechápu parametr 6073. Teď ho mám 0,05Hz a znamená to, že moje síť má vždy 50,05Hz, je-li baterka <99%. Čekal bych dle popisu, že tahle delta se k základním 50,0Hz přičte až když se má začít omezovat. Default je 1Hz, takže pak jsem měl v síti pořád 51Hz a ABB invertor se ani nezapnul. Dát tam nulu jsem si netroufnul, proto 0,05Hz


Hloupé je, že ABB PVI invertor sice nějak omezuje, ale jenom málo. Když svítí hodně, ABB i přes vyšší frekvenci tlačí moc, Studer tak zvýší frekvenci natolik, že ABB spadne do chyby "Grid failed" a čeká až bude frekvence zase v normě. To je ale jiná pohádka o blbém firmwaru v invertoru. Není to ideální, ale už je to použitelné.
V příloze je vidět, jak včera bylo nabito a měnila se frekvence sítě. Po 16té hodině už nebylo tolik slunce, a sestava ABB+Studer se nějak ustálila na 50,7Hz kde to jelo v režimu omezeného výkonu.


Jinak Studery v 3f režimu fungují naprosto vzorně. Zatím se mi je nepodařilo nijak shodit nadproudem, uptime to má celé přes měsíc a mimo topení funguju offgrid.
2024-04-19 21_23_19-OpenStuder web access and 8 more pages - Personal - Microsoft​ Edge.png
2024-04-19 21_32_50-History – Home Assistant and 8 more pages - Personal - Microsoft​ Edge.png
Offgrid
14x 375Wp panely na kůlně (časem celá střecha domu)
4x Studer XTM-4000 (třífázové zapojení, L1 posílená)
18S2P LiFepo4 18.5kWh
1x ABB PVI-12.5 Symetrický 3f ongrid střídač, AC coupling (zatím 12 panelů)
1x Epever XTRA4415N ze dvou panelů

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek