Ohřev bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od kodl69 »

stačí si prohlídnout dokumentaci, některý jsou trojůhelník, některý hvězda. A kdysi dělali i těleso, kde v každé patroně byly tři části, tj celkem 9 topných elementů, který se daly lecjak popřepojovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

xmasin píše: úte úno 27, 2024 10:15 am Podle mě je to různé označení pro stejné těleso, našel jsem ho tady: https://eshop.dzd.cz/teleso-topne-ktt-4000w-400v/, ale možná je lepší vzít těleso 3600W https://eshop.dzd.cz/teleso-topne-3x230v-3600w/. Prinicpiálně jsou všechna tahle tělesa 3x230V, jen mají trochu nesoulad v jejich označeních, resp. možná tělesa 3x230V označují varianty s vyvedenou nulou a tělesa 400V bez vyvedené nuly. Měl jsem to 4 kW a zhruba po půl roce se mně pokaždé spálilo, tak jsem kontaktoval Dražice a poslali mně těleso 3600W a to drží, ještě jsem to s nimi konzultoval a psali mně, že se jim to stává u bojlerů, které jsou instalované blízko transformátorů, kde je v síti vyšší napětí než nominálních 230V, což u mě je, běžně mám napětí 240 - 245V.
Níže přikládám obrázek zapojení, kde je vidět, že "nulu" si těleso dělá samo, to je taky důvod proč při přepálení jedné ze spirál nefunguje.
teleso_4kW.png
A tady je verze, která umí spínat spirály samostatně:
teleso_4kW_N.png
Rozdíl je, že to první nemá zapojenou nulu tělesa do svorky N, ale není problém si to přidat.
Díky za odpověď.
To mě právě štve, že k tomu nemají pořádnou dokumentaci. Nebo ji jenom neumím najít?

To těleso 3.6kW by bylo hezké. Ale je dlouhé. Varianta 4kW je krátká (400mm), verze 3.6kW je dlouhá (550mm).
Což mimochodem taky může přispívat k tomu, že Ti víc vydrží, protože je na ní menší hustota výkonu.
Budu mít malý bojler, jen 125 litrů, protože větší do daného prostoru nedostanu. A tyto bojlery mají šachtu asi jen na ta krátká tělesa 400mm.
Je srandovní, že všude uvádějí, kolik článků topné těleso má. Ale už neuvedou, že ty články jsou různé dlouhé. Takže někdy je 7-článkové těleso delší než jiné 9-článkové. Směrodatná je tedy jen délka, ne počet článků.
Což je další věc, že ani tohle nemají pořádně zdokumentované. Mají na webu rozpady, ale rozměry tam napsané nemají.
Proto zkouším se o tom něco dozvědět tady.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od FRSO »

5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

FRSO píše: úte úno 27, 2024 9:35 pm Tady rozměry vidím
https://eshop.dzd.cz/nahradni-dily/ohri ... na-telesa/
To já taky.
Ale už nevidím hloubku šachty v jednotlivých typech bojlerů, abych věděl, jak dlouhé topné těleso se mi tam vejde.
Tedy buď tabulku délek šachty pro různé typy bojlerů, nebo křížovou tabulku kompatibility bojler x topné těleso.

Mimochodem třeba 7-článkové těleso "Těleso topné 2000W - 400V 48x7" by se mi tam pravděpodobně nevešlo (má délku 450mm), ale 9-článkové "Těleso topné KTT 4000W - 400V" už asi ano, protože má délku 400mm.
Tak k čemu je udávání nějakého počtu článků, když každý článek může být různě dlouhý?
Kdybych už ten bojler měl, tak si to změřím sám. Ale zatím ho nemám a snažím se zjistit informace předem, abych věděl, co si vlastně mám koupit.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Kostěj »

kodl69 píše: úte úno 27, 2024 4:49 pm... A kdysi dělali i těleso, kde v každé patroně byly tři části... který se daly lecjak popřepojovat.
Suchá tělesa jsem si přemotával, měl jsem problémy s tím, že na koncovém tělese bylo málo děr. Měl jsem jedno navíc, tak jsem zkusil obyčejným vidiákem vyvrtat další díry a šlo to až překvapivě dobře. Takže přepojit zmiňované těleso na tři úplně samostatná topná tělesa je otázka jedné hodiny, stačí vidiák (bez příklepu, nízké otáčky), dva šrouby, matky a podložky.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

A pokud se něco neví, tak na Dražice webu jsou kontakty.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

Kostěj píše: úte úno 27, 2024 10:28 pm Suchá tělesa jsem si přemotával, měl jsem problémy s tím, že na koncovém tělese bylo málo děr. Měl jsem jedno navíc, tak jsem zkusil obyčejným vidiákem vyvrtat další díry a šlo to až překvapivě dobře. Takže přepojit zmiňované těleso na tři úplně samostatná topná tělesa je otázka jedné hodiny, stačí vidiák (bez příklepu, nízké otáčky), dva šrouby, matky a podložky.
Dobrá informace.
Díky.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

cipis píše: úte úno 27, 2024 10:30 pm A pokud se něco neví, tak na Dražice webu jsou kontakty.
Jasně.
Ale protože jsou u uživatelů fóra Dražické bojlery zřejmě dost populární, tak jsem si myslel, že takové informace získám i zde.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek