Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Zdravím vás,
Po několika slunečních dní, kdy byla baterie dobita na 98% (100%) se
včera 21.01.2024 k večeru zastavil ukazatel SOC na 94%. Je to evidentní nesmysl, SOC by mělo být na cca. 60-66%.
Systém mám v provozu od 02.2021 a nikdy tento ukazatel takto nezazlobil.
Ostatní údaje jsou v pořádku. BMS nehlásí žádný problém. Podle napětí baterie by mělo být SOC na 60%, teď se nabíjí a napětí hezky stoupá.
Na přiloženém obrázku jsou vidět jednotlivé údaje. Údaj SOC AV10U je spočítaný podle napětí baterie.
Co to znamená ? Dá se nějak SOC resetovat? Mám v HA na tento parametr nastaveno mnoho procesů a tudíž se musím na něj spolehnout.
PS: elektrárnu jsem si postavil sám bez dotací, komponenty nakoupil jako soukromá osoba, zapojení GRID OFF.
Díky za pomoc
Zdenek
Přílohy
SOC-22012024.jpg
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od mgx »

stary fw, skus urobit reset

To fully reset your battery Turn off, turn back on then hold down red ‘SW button’ for five seconds. mppt a menice pred tym uplne vypni
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Díky,
pochopil jsem správně?:
1.Odpojím měnič od spotřebičů (v mám případě přepnu domácnost na GRID).
2.Odpojím stringy.
3.Vypnu jistič na BMS baterky.
4.Zapnu jistič na BMS baterky.
5.Držím červ.tlačítko 5 sec. BMS asi poté pípne a tím je BMS resetovaná a baterka zapojená.
6.Zapnu stringy.
7.Připojím spotřebiče (domácnost přepnu na Back up výstup).
Díky
Zdenek
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od mgx »

nepoznam tvoje zapojenie, preto nechcem pisat presne postup. odpojil by som spotrebice, stringy. zhodil by som domaci grid. ak mas zapojeny menic tak,ze bez gridu nejde, mal by zhasnut. Ak nezhasne, je tam nejaky shutdown (display zhasne). Sachovat potom s isticmi na baterky nemusis, staci urobit len reset na pylontechu. Len menic a stringy vtedy musia byt vypnute lebo reset na chvilku odpoji baterku od invertora. Ak by to bolo pod zatazou, mohli by ti vyskakat FETy.

ak to nepomoze, treba pozriet cez batteryview alebo konzolu verziu fw a poziadat pylontech o aktualny fw vhodny pre tvoje baterky. Nestahovat nic z internetu! musi sediet presne podla serioveho cisla.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Zdravím,
tak napíšu jak to dopadlo.
SOC ukazoval cca. 60% a v noci dokonce narůstal. Podle napětí, byla baterie na 10%. Měnič (GOODWE) vesele sosal energii z baterie a dodával do domácnosti back up výstupem plný výkon. Když podle napětí byla baterie na 5%, měnič pomocí LED indikace baterie začal ukazovat vybití baterie. Ale stále dodával energii. V tomto okamžiku jsem všechno vypnul.
Přepnul jsem na GRID, tím byl měnič odpojen od domácnosti /i gridu), odpojil stringy, vypnul baterii. Počkal cca. 5 minut a zpět vše zapnul, mimo back up výstupu. SOC byla stále na 60%. Nicméně SOC se začal chovat standardně. Během dvou dnů byla baterka na 98%. Připojil jsem back up. Od té doby to zase ukazuje správné hodnoty. Mezi tím i přišla odpověď z HD Pylontechu. Neporadili, jen konstatovali, že pokud je soustava v ostrovním režimu, baterie toto v zimních obdobích provádí, protože nemá pravidelné cyklování v mezních hodnotách.
Zdeněk
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od gupa »

Ten SOC udává měnič nebo BMS? Jestli BMS, které přes SMBus data sosá měnič, něco bude špatně na lince, jestli počítá SOC měnič, asi je něco špatně při nějaké podmínce, jestli se počítá u obou, a jeden vypočítaný SOC se ignoruje nebo zahazuje a toto může to být odpověď toho, co se děje, že ukazuje špatný SOC zatímco očekávaný SOC, se někde na té lince ztratil.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Zdenek Vojc
Příspěvky: 64
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od Zdenek Vojc »

Myslím, že je to problém softwaru v BMS. BMS SOC bude počítat podle energie dodané a vydané. Salduje si tyto vstupy a časem se mu to rozjede.
Nějaké korekce bude dělat také podle napětí článku, viz. přiložený obrázek průběhu nabíjení baterie. Popravdě nevím jak se tomuto problému vyhnout.
Souvislý ostrovní provoz bez dobíjení baterie ze sítě nejspíš není plně odladěn pro tyto měniče. Po třech letech se mi to stalo poprvé letos. Bude to tím, že v minulých dvou letech jsem v zimě měnil režim provozu na GRID-ON se zakázaným přetokem. A to právě z důvodu vybití baterie, kdy jediná energie na její udržení aspoň na 20% byl grid. Minulé jaro jsem nainstaloval na jih 3kw třetí string, který slouží k udržování baterie v období, kdy hlavní stringy jsou pod sněhem. Tak nemusím přepínat režimy, ale zase se to projevilo nesmyslným SOC.
Přílohy
BAT_soc_voltage.jpg
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od mgx »

kalibracia SOC pri LIFE(Y)PO chemii je nutna idealne raz za 14 dni, minimalne raz za mesiac, hlavne v obdobi ked nedojde k 100% dobitiu. Na napatovu uroven sa spolahnut nemozes, ziadne meranie nie je 100% presne a odchylka je vyrazna hlavne pri malych prudoch. Staci zabezpecit 100% dobitie aspon raz za 14 dni a problem nie je.
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Sungrow radi pro nabijeni baterie tuto zimni strategii:
https://ger.sungrowpower.com/newsDetail ... Newsletter
Uživatelský avatar
luboskovar
Příspěvky: 1
Registrován: stř dub 10, 2024 1:19 pm
Lokalita: Brno

Re: Pylontech Force-H2+Goodwe ET10 - SOC ukazuje nesmysl

Příspěvek od luboskovar »

Jak prosím dopadla vaše anabáze s nesmyslnou SOC? Poslední měsíc mám úplně stejný problém. V zimě jsem baterii dobíjel i z Gridu (jsem na SPOTu) a vše bylo OK. Nyní, když se mi baterie dobije ze slunce a přes noc se nestačí ani vybít začínám mít problém jako vy. SOC je konstatní, ale baterie se přitom podle dat HA a nezávislého měření co mám u sloupku DS vybíjí. Děkuji za odpověď

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek