Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od soami »

No, to úplně nemůžu souhlasit. Vždy je to o ekonomice a návratnosti. Na přestavbě jsem začínal před x lety a ta klima jela se SCOP 3. ROI byla 2 roky. Aktuálně provozuji TČ s mezivstříkem chladiva (2st. kompresor, resp. ekonomizer) se SCOP 3.8. Ale že bych z toho byl na větvi, tak to tedy ne. Prostě fyziku nejde ohýbat podle MKT materiálů. Ten venkovní výměník je jenom jeden a jeho plocha určuje jaké teplo se předá. Ekonomizér dělá jen to, že nastřikuje vracející se chladivo z kondenzátoru přímo do kompresoru (ještě před výparníkem) - tím "zahušťuje" chladivo, ale žádné další teplo nepřidá - krom zbytkového kondenzačního. Chladivo se o něco ochladí , ale s celkově s vyšším využitelným teplem. Správně by to mělo snižovat účinnost, protože chladivo nenabere teplo z venkovního vzduchu. Ale pomáhá to v nižších teplotách, kdy je nástřiková teplota chladiva nízká a jde celkově méně chladiva za EEV.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

Mě by bylo celkem jedno, jestli je to přestavba nebo ne, ale kdyby tam dali aspoň slušný software.
Tohle je graf z noci, kdy byla venku stabilní teplota -2°C. Proč dělá ten bordel, ví možná, jen čínský soudruh.
13 leden-008.jpg
13 leden-008.jpg (41.44 KiB) Zobrazeno 1155 x
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Franta2776 »

To bude odmrazováni výměníku.Bez toho by ten výměník kompet zamrzl.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

soami píše: sob led 13, 2024 12:43 am No, to úplně nemůžu souhlasit. Vždy je to o ekonomice a návratnosti. Na přestavbě jsem začínal před x lety a ta klima jela se SCOP 3. ROI byla 2 roky. Aktuálně provozuji TČ s mezivstříkem chladiva (2st. kompresor, resp. ekonomizer) se SCOP 3.8. Ale že bych z toho byl na větvi, tak to tedy ne. Prostě fyziku nejde ohýbat podle MKT materiálů. Ten venkovní výměník je jenom jeden a jeho plocha určuje jaké teplo se předá. Ekonomizér dělá jen to, že nastřikuje vracející se chladivo z kondenzátoru přímo do kompresoru (ještě před výparníkem) - tím "zahušťuje" chladivo, ale žádné další teplo nepřidá - krom zbytkového kondenzačního. Chladivo se o něco ochladí , ale s celkově s vyšším využitelným teplem. Správně by to mělo snižovat účinnost, protože chladivo nenabere teplo z venkovního vzduchu. Ale pomáhá to v nižších teplotách, kdy je nástřiková teplota chladiva nízká a jde celkově méně chladiva za EEV.
vždycky to o ekonomice a návratnosti není. Třeba pro mě je návratnost parametr na posledním místě, pokud ho vůbec zvažuju. Spíš mi jde o co nejnišší náklady do budoucna, protože podle mě je tato vlna zdražování energií a distribuce první z mnoha.

Můj pohled.
Mohl jsem pořídit nějakej levnej lg monoblok s někým se domluvit a oškrábnout z toho dph a byl bych na 60-70k s instalací DIY do kila.
Neudělal jsem to a pořídil voda voda včetně kopaných studen za bratru 370k včetně diy instalace s tou cenou hodně pohly právě ty studny na klíč. Proč? protože mě tady takový špekuly baví, a teď se na to chodím dívat a těším se z těch parametrů. Topím mnohem víc jak loni, i zima byla už. za prosinec 560kwh včetně TUV, v krbu je tma. Když to srovnám s peletema co jsem měl předtím tak nebe a dudy.
Jako velkej plus vidím že to lze provozovat s průměrným příkonem pod 1kw ať je venku jakákoliv teplota. Vždycky mě baví když narazím na někoho kdo začne s tím "a vypnou el a jste v prdeli" a vyargumentuju ho že mi stačí na topení a celej barák ve spojení s FVE 2kw centrála. Kdyby na to přišlo. Centrálu nevlastním nejsem paranoik ani preper.
Fakt jako jsem si pořídil parádní hračku :-)
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

PavelR píše: sob led 13, 2024 9:56 am vždycky to o ekonomice a návratnosti není. Třeba pro mě je návratnost parametr na posledním místě, pokud ho vůbec zvažuju. Spíš mi jde o co nejnišší náklady do budoucna, protože podle mě je tato vlna zdražování energií a distribuce první z mnoha.
Takže to ekonomie a návratnosti sice není, ale vlastně je :)
Ale proč ne, mně se tenhle přístup líbí.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

Franta2776 píše: sob led 13, 2024 9:31 am To bude odmrazováni výměníku.Bez toho by ten výměník kompet zamrzl.
Defrost jsou ty vysoký příkony, to mezi tím je příspěvěk čínského soudruha ke světovému vývoji řídícího softwaru. Jak něco nemůžou okopírovat, tak jsou v ******.

PavelR: Voda-voda je luxus, který si nemůže dovolit tak 2/3 republiky, protože jim nikdo nedá povolení. Já chtěl jenom prostý vrt na země-voda a bez šance. Ale nedávno jsem za pár mega viděl na prodej mlejn s 30kW turbínou. To by bylo něco. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

eman píše: sob led 13, 2024 11:16 am
Franta2776 píše: sob led 13, 2024 9:31 am To bude odmrazováni výměníku.Bez toho by ten výměník kompet zamrzl.
Defrost jsou ty vysoký příkony, to mezi tím je příspěvěk čínského soudruha ke světovému vývoji řídícího softwaru. Jak něco nemůžou okopírovat, tak jsou v ******.

PavelR: Voda-voda je luxus, který si nemůže dovolit tak 2/3 republiky, protože jim nikdo nedá povolení. Já chtěl jenom prostý vrt na země-voda a bez šance. Ale nedávno jsem za pár mega viděl na prodej mlejn s 30kW turbínou. To by bylo něco. :D
Z jakýho důvodu by ti neměl někdo povolit vykopat studnu nebo dvě?
Já jsem na okraji ochrannýho pásma dokonce. Musí to hydrolog správně napsat.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

Protože si tu kdysi jedna čůza nechala vyvrtat 4 vrty pro TČ a půlka vesnice přišla o vodu. Čůza se všem vysmála a všem široko daleko zakázali vrty pro tepelná čerpadla. Ale co jsem slyšel od kolegů ve firmě, tak stejný postoj zaujímá více SU, takže když chceš země-voda, musíš si zplundrovat zahradu bagrem, což u nás nepřichází v úvahu...máme jí 100let.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Mex »

eman píše: sob led 13, 2024 11:16 am ... je příspěvěk čínského soudruha ke světovému vývoji řídícího softwaru. Jak něco nemůžou okopírovat, tak jsou v ******.
Jasně. A nejvíc kopírují od nás, od technologické velmoci.

Ještě je třeba dodat, že tam dělají za misku rýže, nejmodernější dopravní prostředek tam je kolo bez přehazovačky a všichni chodí v modrých montérkách.

Sorry za politickou vsuvku. Ale tyhle kecy mě vždycky dokážou vytočit.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od marko250 »

Zajímá mě ta Voda/Voda jaký výkon má Tč,jaký skutečně dává při -15°C dva týdny v kuse,kolik má dům TZ ,na kolik se topí v domě, a kolik to bere při tom vody za 24h,kolik čerpadel to už spolklo a jaké konkrétně je.Jak daleko je zásaková studna a jsou to typické 1m široké? Ten výměník má předřazený filtr vody a co vápenatost a železitost vody?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Pawel »

O voda / voda se už moc nemluví. Protože ty studny většinou nestihají. Dělá se dlouhodobá čerpací zkouška.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

Mex píše: sob led 13, 2024 10:46 pm
eman píše: sob led 13, 2024 11:16 am ... je příspěvěk čínského soudruha ke světovému vývoji řídícího softwaru. Jak něco nemůžou okopírovat, tak jsou v ******.
Jasně. A nejvíc kopírují od nás, od technologické velmoci.
Ještě je třeba dodat, že tam dělají za misku rýže, nejmodernější dopravní prostředek tam je kolo bez přehazovačky a všichni chodí v modrých montérkách.
Sorry za politickou vsuvku. Ale tyhle kecy mě vždycky dokážou vytočit.
Dělal jsem 8 let kontrolu kvality, co nám posílal čínský kontraktor a jsem rád, že tu hroznou zkušenost mám za sebou. Ukradnou a okradou cokoliv, jen aby ušetřili pár dolarů na výrobku za tisíce. Jednou dokonce ušetřili $200 na Argonu a zmrvili zakázku za $70000. Takže u mě pochopení nehledej.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

eman píše: sob led 13, 2024 7:40 pm Protože si tu kdysi jedna čůza nechala vyvrtat 4 vrty pro TČ a půlka vesnice přišla o vodu. Čůza se všem vysmála a všem široko daleko zakázali vrty pro tepelná čerpadla. Ale co jsem slyšel od kolegů ve firmě, tak stejný postoj zaujímá více SU, takže když chceš země-voda, musíš si zplundrovat zahradu bagrem, což u nás nepřichází v úvahu...máme jí 100let.
nemluvím o vrtu. mluvím o studni pokud teda nemáte vodu 20m hluboko
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

marko250 píše: sob led 13, 2024 10:49 pm Zajímá mě ta Voda/Voda jaký výkon má Tč,jaký skutečně dává při -15°C dva týdny v kuse,kolik má dům TZ ,na kolik se topí v domě, a kolik to bere při tom vody za 24h,kolik čerpadel to už spolklo a jaké konkrétně je.Jak daleko je zásaková studna a jsou to typické 1m široké? Ten výměník má předřazený filtr vody a co vápenatost a železitost vody?
výkon nezáleží na venkovní teplotě ale na teplotě vody ze studny. Studny jsou klasika 1m, 5,5m a 4,5m mám 25m od sebe a po dvou měsících provozu nonstop klesla o cca 1C. Důležitý je průtok. Výrobce uvádí 20l/min při plném výkonu, ale záleži to na teplotě vstupní vody. Mě jede FM pro studnové čerpadlo na minimum a navíc je to ještě škrceno proporcionálem na vstupu na 11% otevření v běžném provozu. Reálný průtok jsem neměřil. Na fotce je průtok při ustáleném provozu. Ztráty nevím přesně ale při -15 nebude miň jak 10kw to je můj odhad. topím na 21-22C jak kde jak kdy.
Za prosinec 560kwh, je to tč spirála na webu mají podklady jde dohledat info o jejich koncepci výměníku.

Výměník je bez filtru. Jediná podmínka výrobce je že voda nesmí obsahovat nic co narušuje měď. O možnostech výměníku info na webu výrobce. U toho výměníku si dovedu představit odvápnění chemicky.
20231126_134149(1).jpg
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

PavelR píše: ned led 14, 2024 10:58 am
eman píše: sob led 13, 2024 7:40 pm Protože si tu kdysi jedna čůza nechala vyvrtat 4 vrty pro TČ a půlka vesnice přišla o vodu. Čůza se všem vysmála a všem široko daleko zakázali vrty pro tepelná čerpadla. Ale co jsem slyšel od kolegů ve firmě, tak stejný postoj zaujímá více SU, takže když chceš země-voda, musíš si zplundrovat zahradu bagrem, což u nás nepřichází v úvahu...máme jí 100let.
nemluvím o vrtu. mluvím o studni pokud teda nemáte vodu 20m hluboko
Od toho incidentu je tu voda hluboko. Máme 55m a přítok asi 3dc/sek. Naštěstí jsem tenkrát nechal vrtat 240mm, takže pro dům je vody dost a hodně recykluji.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

Aku teplotu ma voda?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

pred děma měsíci 12,5C teď 11,7C
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

eman píše: ned led 14, 2024 12:35 pm
PavelR píše: ned led 14, 2024 10:58 am
eman píše: sob led 13, 2024 7:40 pm Protože si tu kdysi jedna čůza nechala vyvrtat 4 vrty pro TČ a půlka vesnice přišla o vodu. Čůza se všem vysmála a všem široko daleko zakázali vrty pro tepelná čerpadla. Ale co jsem slyšel od kolegů ve firmě, tak stejný postoj zaujímá více SU, takže když chceš země-voda, musíš si zplundrovat zahradu bagrem, což u nás nepřichází v úvahu...máme jí 100let.
nemluvím o vrtu. mluvím o studni pokud teda nemáte vodu 20m hluboko
Od toho incidentu je tu voda hluboko. Máme 55m a přítok asi 3dc/sek. Naštěstí jsem tenkrát nechal vrtat 240mm, takže pro dům je vody dost a hodně recykluji.
takto je na kopání hluboko. To fakt jedine země voda. Já zahradu totálně zlikvidoval při kopání studen. Ale stálo to za to.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

11st je super, to by mohol byt aj cop5 bez ohladu na vonkajsi mraz. Som zvedavy co povies za par rokov, ci sa to v lete zregeneruje.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

dusanmsk píše: pon led 15, 2024 3:22 pm 11st je super, to by mohol byt aj cop5 bez ohladu na vonkajsi mraz. Som zvedavy co povies za par rokov, ci sa to v lete zregeneruje.
při 10C primáru a 35C sekundáru uvádějí COP7 nevím na kolik to je reálný ale topím na 36C takže myslím že 5 tam bude minimálně. čísla jsou zatím dobrá.
Tím že mám místo 4 radiátorů fancoily hodlám tím v létě chladit přes studnu celej barák takže to by mohlo regeneraci napomoci.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek