Kapacitný balancer - vzdialené ovládanie ON/OFF

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kapacitný balancer - vzdialené ovládanie ON/OFF

Příspěvek od Mex »

kyocera píše: pon led 08, 2024 10:04 am ... Protože např. doba životnosti
značkového polymerového kondenzátoru Nichicon je 2000hodin pro max. 105°C. Při nižších teplotách budou
mít značkové polymerové kondenzátory Nichicon dobu životnosti větší.
Problém je , že čínských aktivních balancerech nejsou ale značkové kvalitní polymerové kondenzátiry Nichicon , ale čínské polymerové kondenzátory.
Kvalita čínských součástek je o dost nižší.
...
Jen technická k té životnosti:
Životnost elektrolytických kondenzátorů je výrazně závislá na teplotě.
Životnost je udávána pro nejvyšší teplotu, jako zde např. 2000h při 105°C. Lepší výrobky zaručují třeba i 5 nebo i 10 tisíc hodin.

Závislost na teplotě je taková, že každých 10°C dolů znamená prodloužení živnosti na 2-násobek.
Takže má-li ten kondenzátor zaručovaných 2000h při 105°C, tak pokud by v praxi pracoval při 95°C, už bude životnost 4000 hodin.
Při 85°C pak 8000 hodin (tj. něco méně než rok) atd.
Při 45°C to vychází na necelých 15 let.
Ale to je minimální životnost, v praxi by měla být spíš vyšší.

Čínských kondenzátorů bych se možná tak nebál. Aspoň ne plošně.
Občas se i značkovým výrobcům povede namíchat elektrolyt blbě a životnost některých sérií je pak horší.
A naopak občas člověk narazí na levné čínské kondenzátory, které jsou nesmrtelné.

Takže bych si hlavně pohlídal tu teplotu.
Bude to možná důležitější než značka těch kondenzátorů.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kapacitný balancer - vzdialené ovládanie ON/OFF

Příspěvek od gupa »

Asi bych začal jednoduše u této problematiky. Ověřil si, jestli kapacita kondenzátoru náhodou neodpovídá i (ne)vyváženosti SoC článků mezi kterými se kýve. Ale chce to mít přepínání frekvencí a změnu R u LCR metru a vytvořit křivky naměřených kapacit kondenzátorů a ty porovnat s napěťovými křivkami. Nějaký multimetr nestačí.

SoC jednotlivých článků popravdě s tímto způsobem vyvažování nemůže být logicky dokonalý. Vůbec, mít balancer který neměří kapacity jednotlivých článků a nepracuje při vyvažování, ale jen se kýve mezi články s jakousi ohraničenou energií, je k ničemu, spíš může víc zkurvit celou baterii než ji pomoci.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Kapacitný balancer - vzdialené ovládanie ON/OFF

Příspěvek od PavlikT »

PetrDubi píše: pon led 08, 2024 9:37 pm Co se týká balancování JBD, tak stačí změnit nastavení rozdílu pro balancování z 0.1 na 0.01 a je to - jak snadné Whatsone ;) A ooravdu to fungujeme, mám to takhle na 4 BMSkách JBD (z toho dvě menší pro li-ion) a funguje to na všech (celkem 3 typy).

A co se týká ovládání externího balanceru, tak pokud se načítají informace z BMS přes ESP s ESPhome, tak stačí k ESP připojit relatko a v programu přidat automatické zapínání, když napětí článku s nejvyšším napětím překročí požadované napětí a vypnout když napětí zase klesne nebo se přestane nabíjet.
Petre, to jsme se trosku nepochopili :-) . U JBD BMS mam nastaven na nejaky nizky rozdil (10mV). Tech 100mV je spouateci hranice pro ten aktivní indukci balancer. Tim jsem chtel jen naznacit, ze byt je to delane universalne, tak to zabere sponu opravdu, az se to zacne hodne rozjizdet a jinak to spí :-)
Co se tyce toho rele, tak mam to v planu jeste tento mesic dle Tveho vlakana a je to asi nejjednodussi reseni ve spojení s tym ESP na BMSce, to je pravda. Me zajimalo, jestli je jeste nejaka pripadna dalsi varianta, pac ESP uz sem videl parkrat zasekle...;-)
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1282
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Kapacitný balancer - vzdialené ovládanie ON/OFF

Příspěvek od TomHC »

PavlikT píše: stř led 10, 2024 6:38 amMe zajimalo, jestli je jeste nejaka pripadna dalsi varianta, pac ESP uz sem videl parkrat zasekle...;-)
V Home assistant si vieš urobiť automatizáciu s notifikáciou, ak ESPhome node neodpovedá. Trochu mi to propomína jedného nemeckého kolegu s OCD, ktorý má nastavené notifikácie na monitoring monitoringu. Čím viac, tým viac... Neriadime tokamak :dontknow:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kapacitný balancer - vzdialené ovládanie ON/OFF

Příspěvek od PetrDubi »

PavlikT:
Jo jo, nepochopili, z toho jak to bylo napsané jsem pochopil, že ti od 100 mV zabírá ta JBD na kterou jsi v tom příspěvku nadával ;)
Co se týká ESP, tak jedině udělat nějakou automatizaci na hlídání jak píše Tom, alle mě osobně se za 2 roky co používám ESP s ESPhome ještě ani jednou nezaseklo - akorát jednou, když jsem chtěl na ESP32 u BMS přidat ještě monitorování bluetooth teploměrů, ale to se stalo hned po startu (za provozu fakt niky).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek