Home Assistant oprávnění pro uživatele

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od lzahradil »

Používá někdo multi uživatelský režim v HomeAssistantu ?

Jde mi primárně o to, abych vytvořil uživatele (který má samozřejmě omezená práva) a tomu vytvořil vlastní ovládací panel kde bude mít viditelné věci co může ovládat.
Zjednodušeně řečeno, aby se uživatel dostal pouze do svého panelu.

Vytvořil jsem přes nastavení další osobu. Té jsem povolil přihlášení, udělal z ní uživatele odškrtnutím volby správce.
Přidal jsem nový panel na který jsem nadefinoval zařízení které lze ovládat.
Nenacházím ale nikde možnost nastavení viditelnosti pro konkrétní osobu nebo pro správce/nesprávce.

Když se přihlásím do HA pomocí nově vytvořeného účtu osoby, bohužel vidí vše co v HA je. A to nechci.

Schází mi doinstalování nějakého rozšíření, nebo jak na to ?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od PetrDubi »

mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od lzahradil »

Na tom prvním odkazu jsem byl. Tam to moc nadějně nevypadá.
Z druhého lze vyčíst, že díky nové funkcionalitě u panelu lze pomocí visible nastavit konkrétního uživatele přes yaml. - vyzkouším

Ale to je visible ohledně panelu. To neřeší situaci, kdy uživatel vidí komplet HA. Ať už pomocí web rozhraní nebo pomocí aplikce v mobilu.

Tak jinak. Potřebuji znepřístupnit vše a nechat přístupný jen konkrétní uživatelský panel
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
tRp
Příspěvky: 91
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od tRp »

Nastavení -> Ovládací panely -> dáváš volbu jestli vidí jen správce nebo všichni.
Nastavení -> Osoby -> po rozkliknutí definuješ jestli je správce či ne
Když dáš upravit ovládací panel a máš na něm více záložek, tak už můžes po klinutí na "tužku" přímo definovat (VIDITELNOST), který uživatel může jakou záložku vidět.

Zatím jsem ale nezkoušel, jestli jde stejně udělat oprávnění i pro uživatele v hlavní nabídce (vlevo).
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od lzahradil »

Výchozí ovládací panel - Přehled - tam nelze nastavit nic. Pokud dám převzít kontrolu, vytvoří se další panel - kopie a tam lze upravovat.
V dalších panelech lze nastavit viditelnost pro uživatele. Ale například panel Energie - ten je předdefinován a s tím nelze udělat nic.
A je tím pádem také viditelný pro všechny uživatele.

Na to, že je to Home assistant a předpokládá se, že by ho využívalo i osazenstvo rodiny a né jen ten správce hračička.. mi to přijde nedodělané.
Musí se přece počítat s tím, že děti mají mít přístup například k ovládání světel apod a ne k přepínání přepínačů u BMS nebo měniče.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
tRp
Příspěvky: 91
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:32 pm

Re: Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od tRp »

Ještě se můžeš přihlásit jako ten uživatel, kterému chceš editovat co může / nemůže vidět, kliknout na něj vlevo dole a na "Změnit pořadí a/nebo skrýt položky postranního panelu" . Pokud bude hravý, může si to změnit i sám ale, ty ještě můžeš nastavit tu viditelnost. Když by si to někdo aktivoval, zobrazí se mu prázdná stránka nebo jen ty záložky, které chceš aby viděl - např. jen stav baterií. Přihlásíš se ty a uvidíš stav bateriíí a nastavení. U Energie jsem "přímé" oprávnění neřešil :-(, možná že to také nějak půjde.



Vyzkoušel jsem různé platformy a zůstal u HA. (není to dokonalé, nelíbí se mi např. programování automatizace, ale ... :-) ) Doma ho používají všichni a zatím OK.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1299
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Home Assistant oprávnění pro uživatele

Příspěvek od TomHC »

Ahoj, teraz som to skúšal. Asi to by som to urobil nasledovne:

- vytvoriť nového užívateľa (user2) bez admin práv
- vytvoriť nový dashboard, pridať čo treba, upraviť "visibility" len pre user2
- admin si môže "visibility" ponechať, aby vedel ten user2 dashboard operatívne upravovať

User2 vidí len svoj dashboard, nemá tam položky Settings, Supervisor... Nevie upraviť karty, ani nič inak "pokaziť". Jediná nevýhoda asi je, že každý nový dashboard bude by default viditeľný pre všetkých, tak to netreba zabudnúť vždy upraviť.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek