Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
Uživatelský avatar
Frenki
Příspěvky: 15
Registrován: čtv bře 02, 2023 6:05 pm
Lokalita: Liberec
Bydliště: Liberec

Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od Frenki »

Dobrý den

po dlouhém studování a hledání v příspěvcích jsem se odhodlal napsat.
Ve vašem E-shopu jsem zakoupil tyto baterie do karavanu .Zarazila mě věta že tyto baterie mohou mýt nabíjeny proudem až (maximální nabíjecí proud 150A) je to možné , proud by měl být 1-desetina kapacity baterie. Nebo pro LiFePO4 baterie jsou jiné kriteria.
https://shop.mypower.cz/lifepo4-baterie ... ower-10449

jelikož v zimě je problém se sluníčkem potřeboval bych ještě nabíječku .Objevil jsem tuhle
https://shop.mypower.cz/nabijecka-14-2v-40a-230v-15036 je vhodná .

Dále jsem se chtěl zeptat jaké jsou rozdíly v DC a AC jističích . Jelikož jsem viděl u jednoho známého že u FV měl AC jističe
Na dotaz my řekl že je v tom rozdíl jen ve velikosti ( A ) jinak je princip stejný. Má pravdu a nebo se plete .

Děkuji za odpověď .
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od gupa »

Lixx baterie se mohou vybíjet a nabíjet vyššímy proudy, protože mají větší elektrodové plochy oproti olověnným, kde je problém s určitými prodovými překážkami.

Nabíječe jsou velmi variabilní, je potřeba rozvinou myšlenou konfiguraci. Např. pokud jde opravdu elektrifikaci o karavan nebo pojízdné obytné auto, nebo nějaký malý ostrov, zamýšlení jaký měnič je vhodný, který již obsahuje nabíječ. Atp.

Rozdíl je určitě v rozdílných morfologiích zhášecích komor, slitin kontaktů, podle napětí a proudu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Frenki
Příspěvky: 15
Registrován: čtv bře 02, 2023 6:05 pm
Lokalita: Liberec
Bydliště: Liberec

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od Frenki »

Tak jsem se toho moc nedozvěděl, potřeboval jsem vědět jestli mohu tu nabíječku použít na tento druh LiFePo4. Mezi sebou je jen rozdíl v doporučené nabíjecí napětí 14,4 +/- 0,2V a nabíječka má nabíjecí napětí: 14,2 V to by jim nemělo vadit.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od Soban »

Podívej asi takto.

Máš lifepo4 baterku. Při 12.8V se skládá ze 4 článků.

Napětí článku aby jsi ho nezničil může být od 2.5V do 3.65V ovšem v normálním provozu se tak baterie neprovozuje protože chceš aby ti vydržela.

Takže se provozuje běžně v rozmezí 3V až 3.5V a pokud ji chceš víc šetřit tak 3.1V až 3.45V.

Takže potřebuješ nabíječku co skončí nabíjení jak bude napětí 3.45*4= 13.8V a klesne proud.

Lifepo články se můžou vybíjet a nabíjet klidně proudem 1C ovšem zase z důvodu životnosti se doporučuje 0.5C takže u tebe 75A je normální a nic se neděje.

Jinak ta tebou uvedená nabíječka je přímo pro lifepo4 určená a má proud max pod 0.5C tvé baterky takže je v pohodě použitelná.

Napětí 14.2V když vydělíš 4 je 3.55V na článek což je sice nad doporučením, ale pořád je to pod maximem co lifepo4 vydrží (3.65V na článek).

Akorát prostě jak baterku nabije ji chce odpojovat a hned používat, při dlouhodobém skladování by baterka měla mít kolem 50% nikdy neskladovat a nenabíjet na 100% pokud ji nechceš použít.

Další nenabíjet jak je pod 0°C to lifepo nesnesou!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od pezizka »

Nabíječka nemusí vypínat nic pokud nabíjení odpojí BMS v aku. V ideálním případě lze v BMS nastavit max. nabíjecí napětí a je. Upravoval jsem několikrát "krikáry" na LFP a funguje to bez potíží i s původní nabíječkou na Pb. Taky několik karavanů s původní nabíječkou Pb. Dlouhodobě ověřeno ;)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od Soban »

BMS je brzda poslední záchrany a neměla by se používat na řízení nabíjení!!!

Taky jde o to zda vůbec tam může něco nastavit a není tam natvrdo max 3.65V což bych se u toho akumulátoru vůbec nedivil
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od kodl69 »

V tohle režimu jede většina "malé elektromobility", tj do baterky se cpe co jde a nakonec to vypne BMS. Při nabíjecím proudu řádu 4A do 20Ah baterky se podle mě nic zvláštního nestane, jenom ty napětí u čínskejch BMS jsou nastavený na max. kapacitu, ne na životnost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Frenki
Příspěvky: 15
Registrován: čtv bře 02, 2023 6:05 pm
Lokalita: Liberec
Bydliště: Liberec

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od Frenki »

Supr , děkuji za kladné odpovědi. Jenom bych se chtěl zeptat na ty jističe ,jaký v tom je rozdíl jak jsem nahoře psal . Jinak na testovací sestavě jsem zkoušel AC 16A jističe a při zkratu normálně vypli a elektronice se nic nestalo . Jaký je tedy rozdíl mezi AC a DC .

Jenom k tomu nabíjení , baterie které se nabijí se hned používají .Uskladněné jsou v 18°C ,prozatím se je podařilo vždímat 2x na 22% a to sináček . Jinak jsem si všimnul že když se nabijí na 100% a pak přez apku mrknu tak za 2hod tak je pokles asi o 1 až 2% . Podle mě se srovnala hladina v článkách a nebo kecá aplikace.

Prosím mohl by mě tu někdo postnout vzorec na výpočet průměru vodiče na dálkový přívod jedná se o 25m . Hledal jsem a nikde jse nato nenarazil. Ještě jednou moc děkuji za odpovědi.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od glottis »

AC jistic vypadne i na DC proud ale nema zhaseci komoru oblouku. Nemusi pak vypnout nebo muze zacit i horet. Ale zalezi na napeti. I AC jistice nekterych vyrobci zvladaji DC do urciteho napeti. Musis dohledat v datascheetu.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od cipis »

Na výpočty je dobrá třeba aplikace Electrodoc.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Frenki
Příspěvky: 15
Registrován: čtv bře 02, 2023 6:05 pm
Lokalita: Liberec
Bydliště: Liberec

Re: Nabíječky,dobíjení a zapojení LiFePO4

Příspěvek od Frenki »

Jo tu apku Electrodoc používám ale netušil jsem že to obsahuje i muj požadavek . Jo už jsem to našel suprová věcička. Ono to chtělo jenom prolistovat .

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek