Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od soami »

Mně se zase osvědčilo sdělení, že teplotu nejde měnit :D V přízemí je stejná teplota 22st, v patře 21st. V koupelnách 23st. (topení do podlah).
skybor
Příspěvky: 756
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od skybor »

Zajímavé téma. Vlastně máte z mého pohledu pravdu trochu všichni. Regulovat teplotu v místnostech není u nás problém (elektrické tepelné folie v podlaze). Na zavírání dveří si moc nehrajem (mimo WC, ložnici, a pokoj pro hosty). V ložnici jsme netopili snad nikdy. Ale problém je, že pro někoho je 22 moc a pro někoho je 22 málo ;) A to jsme tady většinou jen dva. A tohle už ani náš inteligentní domácí system (ani já) vyřešit neumí.
teploty.jpg
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od lemra79 »

Sdilim nazor, ze je pro me jedna teplota v baraku nepredstavitelna, ale nikomu to nenutim. V loznici netopime, prubezne vetrame 17? mozna, kuchynoobyvak vecer na pohudku 24-25, bez dveri nerealizovatelne. Koupelny taky dost vetraj, drzet tam cely den teplo je ekonomicky nesmysl.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Mex »

Pawel píše: sob pro 16, 2023 11:20 am Co ušetříš pauzou to potom musíš zase dodat tak že 0 od 0 pojde. Jasně to neplatí když nebudeš týden doma. Ale na hodiny vypínat radiátory je nesmysl.
Jojo, už jsem to mockrát četl.
Ale můj plynoměr to asi nečetl. A protože to tím pádem neví, tak to dělá evidentně blbě. A při vypínání kotle přes noc a v době, kdy lidi mimo, měří míň. O dost míň.
No a protože on je šéf, který určuje co bude na faktuře, tak prostě musím dát na něho.

Část té úspory půjde na triko menšího rozdílu teplot venku a vevnitř, při poklesu v době s vypnutým kotlem.
Ale ta úspora je v praxi asi větší, než by odpovídalo jenom tomu. Roli tam možná hraje i to, že stěny se za dobu vyšší teploty nestačí prohřát, a v době vypnutého kotle to zase prohřátá povrchová vrstva vrátí zpět do místnosti.

Protože měřím spotřebu plynu denně, tak mám opravdu reálná data, nikoli jen domněnky.
Kondenzační plynový kotel, radiátory, cca 180m2 obytné plochy.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Tak že metoda trenky kožich? Takovéto úspory jsou na úkor komfortu.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

opět spolu budeme nesouhlasit :-) ale to je úděl diskuzí.

Zkoušel jsem to - respektive jel v režimu útlum/neútlum roky. Na pelety a dřevo. Nevím proč ale prostšě jsem ten rozdíl nepoznal ve spotřebě oproti režimu kdy jsme doma jede to celej den. Pravda nevážil jsem to na deka. Ale přišlo mě že vozím a dosypávám stále stejně topiva.

Teď jedu 23 tím dnem nově na TČ. Nízká teplota TV a jede to nonstop. útlum/neútlum jsem nechal jen o 0,5C takže prakticky vzato TČ jede nonstop na konstantních 36C do fancoilů.
Pozoruji zvláštní jev který jsem předtím nezažíval když to bylo 22/20C. Jestli to je tím že se i nahřály zdi, nevím ale pocitově těch 22C (měřeno stejným termostatem) je úplně jiný teplo - jako že je teplo.

Akunádrž mám ale TČ jede přímo do topení / invertor. Většinou do 20% přikonu. Aku mám jen na ohřav TUV a je do ní krb. Když bych zatopil v krbu tak se od určité teploty změní režím, vypne TČ a do topení topí z akunádrže. Ale prozatím testuju a v krbu je tma. I ta spotřeba TČ je úplně mizivá až mě to překvapuje a to topím mnohem víc jak loni.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od cipis »

No ale to je prave to zasadni nepochopeni kolegu.
Zadne trenky/kozich, ale vzdy teplaky, ale jen kdyz tam nekdo je.
Proto se take mluvilo o tom rizeni na dalku.
Kdyz nejsem cely den doma, tak neni duvod tam drzet teplakovou teplotu, natoz trenkovou. Stejne tak po prichodu neni potreba takova teplota, jako kdyz se tam pak x hodin sedi. A kdyz prijde kamoska, tak je potreba bezkalhotkova teplota :⁠-⁠D
Pawel píše: ned pro 17, 2023 8:37 am Tak že metoda trenky kožich? Takovéto úspory jsou na úkor komfortu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 756
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od skybor »

A kdyz prijde kamoska, tak je potreba bezkalhotkova teplota :⁠-⁠D
Tak konečně jsem pochopil tu potřebu vyšší teploty u těch naších drahých poloviček :D . Okamžitě zadávám našemu domácímu systému jiné instrukce.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Mex »

skybor píše: ned pro 17, 2023 10:07 am
A kdyz prijde kamoska, tak je potreba bezkalhotkova teplota :⁠-⁠D
Tak konečně jsem pochopil tu potřebu vyšší teploty u těch naších drahých poloviček :D . Okamžitě zadávám našemu domácímu systému jiné instrukce.
Sorry jako, ale cipis psal o kamarádkách.
Ne o nějakých drahých polovičkách. Ty už máme jisté, tak jim není třeba moc topit a zbytečně utrácet. ;)
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Mex »

PavelR píše: ned pro 17, 2023 8:49 am opět spolu budeme nesouhlasit
Tady ale nejde o mě. Já jsem to četl, takže vím, že spotřeba určitě musí být stejná.

Ale ten pitomec plynoměr to prostě nečetl a tak to neví.
Není to moje vina, že je to takový hňup, co nezná ani ty základní pravdy, že topit se prostě musí furt.
;)
skybor
Příspěvky: 756
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od skybor »

Mex píše: ned pro 17, 2023 10:43 am Sorry jako, ale cipis psal o kamarádkách.
Ne o nějakých drahých polovičkách. Ty už máme jisté, tak jim není třeba moc topit a zbytečně utrácet. ;)
Hmm, tak tohle už asi nedá ani umělá inteligence. Jestli přitápět kamarádkám nebo nechat mrznout drahé polovičky ;) Asi přitopím drahé polovičce ...

Ale abych se vrátil aspoň trochu k tématu. I když mám možnost topit v každé místnosti na jinou teplotu, stejně to nechávám ať si to víceméně dělá co chce. I když topíme v rúzných místnostech různě, stejně se to promíchá. Myslím, že ve výsledku to vyjde na stejno - prostě 1+1+1 = 3 a nic s tím nenaděláme ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

Mex píše: ned pro 17, 2023 10:46 am
PavelR píše: ned pro 17, 2023 8:49 am opět spolu budeme nesouhlasit
Tady ale nejde o mě. Já jsem to četl, takže vím, že spotřeba určitě musí být stejná.

Ale ten pitomec plynoměr to prostě nečetl a tak to neví.
Není to moje vina, že je to takový hňup, co nezná ani ty základní pravdy, že topit se prostě musí furt.
;)
Já vím. Vůbec nezpochyňuji tvoje měření a určitě to pan plynoměr měří správně. Ale zkus mu to předčítat možná dojde rozumu :-)
Z logiky věci by spotřeba měla být menší. Doma to už ale měnit nebudu. 20kwh denně i při těch -11C co bylo včetně TUV nemá smysl vůbec řešit. Pokud bych z 20 udělal 17,5 už toho moc nezískám.

Jen jsem napsal svůj poznatek z topení dřevem/peletama. Možná tam toho letí do komínu tolik že se ty útlumy neútlumy tolik neprojevují. Kondenzák ve správným režimu bude velmi účinný tam to asi jde poznat.
Stejně tak je pocitová/neměřená veličina ten pocit když to teď jede nonstop skoro bez útlumu.
Mám i pohled druhé osoby v druhým baráku. Ségra má od loňska TČ taky a tam to jede podle ekvitermy nonstop na dost nízkou teplotu až mě přijde divný že to ty radiátory vytopí. Teplotní komfort je ve srovnání s řízením podle referenční místnosti je diametrálně jinej. Bohužel ale má to nejhorší možný TČ - vzducháč tam je ta spořeba min dvojnásobná na polovičním baráku a to bez TUV než u mě a to jede ještě o pár C níž než já. Ale to je jiný téma už.

edit: Jedinej kdo je s tímto topením nespokojenej jsou kočky. Když nehoří krb a kočka nemá povrchovou teplotu kožichu 50C tak není spokojena... takže tomu pracovně říkáme studený teplo :-)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

pro ilustraci jak to chodí.
Přílohy
Snímek obrazovky 2023-12-17 114756.png
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám silnostěnou 700L Aku ze šrotu ,kterou natápím kamny Verner a dobře zaizolovaný dům.Když vůbec netopím,.klesá mi teplota v domě cca 1st/24hodin při venkovní teplotě okolo nuly..Naposledy jsme topil ve čtvrtek večer a v baráku je pořád přes 22st.Teplota vody do podlahy mi stačí 26-28sC.Nesmysly jako fancoly vůbec nemám.V dobře zaizolovaném domě nejde žádné denní a noční útlumy dělat, prostě se neprojeví na rozdíl od nezaizolovaného baráku.. Mě vždy dřivě dojde TUV než teplo v domě.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

Franta2776 píše: ned pro 17, 2023 12:01 pm Já mám silnostěnou 700L Aku ze šrotu ,kterou natápím kamny Verner a dobře zaizolovaný dům.Když vůbec netopím,.klesá mi teplota v domě cca 1st/24hodin při venkovní teplotě okolo nuly..Naposledy jsme topil ve čtvrtek večer a v baráku je pořád přes 22st.Teplota vody do podlahy mi stačí 26-28sC.Nesmysly jako fancoly vůbec nemám.V dobře zaizolovaném domě nejde žádné denní a noční útlumy dělat, prostě se neprojeví na rozdíl od nezaizolovaného baráku.. Mě vždy dřivě dojde TUV než teplo v domě.
fancoil vyšel jako jediný řešení podlahovku nemám, radiátory by se mě tam nevešly tak velký. Nechal jsem si namotat autotrafo a fancoily zregulovat do pěkně tichého provozu. Jsem s tímto kompromisem spokojenej. Budu tím v létě i chladit.

Zatepleno je ale ne podlahy, takže jde vidět že v přízemí kde je podlaha neizolovaná se to chová úplně jinak než v patře.

Podlahovka by se mi líbila ale to bych už ten barák musel zbourat a postavit znovu. :lol: kamoš má novostavbu od základů dělanou na dobrý tepelný ztráty a to je úplně jiná písnička. Ale novostavby mají taky nevýhody oproti starým barákům.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

PavelR píše: ned pro 17, 2023 8:49 am opět spolu budeme nesouhlasit :-) ale to je úděl diskuzí.

Ohřát vzduch velkým výkonem za krátký čas není problém to je ten stav trenky ale jakmile se přestane topit teplota letí dolu to je už ráno na kožich. Někdo stanovil že pro komfort musí být součet teplota prostoru a povrchu vnitřní stěny 37st.

Pozoruji zvláštní jev který jsem předtím nezažíval když to bylo 22/20C. Jestli to je tím že se i nahřály zdi, nevím ale pocitově těch 22C (měřeno stejným termostatem) je úplně jiný teplo - jako že je teplo.
Uživatelský avatar
KORELA71
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 31, 2024 4:33 pm
Lokalita: BRNO
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 6900
Kapacita baterie [kWh]: 10,62
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od KORELA71 »

Přemíším na nákupu LMT 300 s DN 32, přišel jste za ta léta na nějaký problem s tímto zasobníkem. Měl bych ještě jeden dotaz ohledně typu nerez materiálu na DN32, podle síly stěny mi to vychází na vlnovcovou trubku. Kamarád mě děsí, že tyto trubky rády praskají a mají nízkou životnost. Troch mám také obavu z přechodu přes ocelovou přírubu z důvodu důlkové koroze. Jaké máte praktické zkušenosti s životností bojleru?
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

Už jsem viděl pár krbů u známých a jediná možnost jak nemít prach je mít vysavač za zdí a popel pouze vysávat. Žádná lopatka a koště, to nefunguje, pak se práší. Stačí trubka skrz zeď a obyčejný vysavač popele dát ven. Někdy to ale může být problém, to uznávám.
A určitě to chce krb s topením do vody, pak jde jen 1/3 do místnosti a zbytek do vody. A k tomu krb, který má výkon max 9kW a jste v pohodě. Jen to chce při topení otevírat dveře z pokoje do baráku.
Kromě pasivu, ale tam krb nemá co dělat.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mihlit »

No s tím vysavačem jsem moc nepochodil... když je přechodné období a jen se zatopí jednou či dvakrát bez přikládání, tak to ještě jakž takž jde. Když je ale zima a topí se průběžně furt, tak je v popelu stále sem tam kousky žhava a to vysávat snad žádný výrobce vysavače na popel nedovoluje. Vysavač tedy skončil ve sklepě a nepoužívá se. Ono čištění toho vysavače a filtrů (popel je zanáší fakt dost) se sice nemusí po každém vysávání, ale je to o tolik otravnější a bordel, že to tedy řešíme bez něj.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

Já to řeším tak, že jednou za tři až pět dní nechám krb vyhasnout a vychladnout uhlíky a pak teprve vysaju, protože vyndavat popel ještě se žhavým není moc dobrý. Pak to lítá všude. To jsem zkusil jednou.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek